فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نگاه نوین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت تیم‌های مجازی

کتاب مدیریت تیم‌های مجازی

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت تیم‌های مجازی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت تیم‌های مجازی

در عصر انفجار ارتباطات و اطلاعات که هر روز تکنولوژی‌های نوینی در حوزه‌های گوناگون عرضه می‌شوند و ارتباطات را آسان‌تر از قبل می‌کنند، پرداختن به چند و چون ساخت یک تیم مجازی که از طریق کانال‌های ارتباطی تکنولوژیک، کارها را پیش می‌برند و به سرانجام می‌رسانند، شاید از نان شب برای کسب‌وکارها واجب‌تر باشد. در واقع، مدیریت تیم‌های مجازی موضوعی مختص تیم‌های نرم‌افزاری نیست. این موضوع با توجه به گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی، نیاز هر کسب‌وکاری می‌تواند باشد که حتی فاصله‌ی خود را با کسب‌وکارهای دیجیتال بسیار دور می‌بیند. از جهاتی می‌توان ادعا کرد که ساخت تیم مجازی برای بسیاری از کسب‌وکارها سرنوشتی محتوم محسوب می‌شود و اگر از آفت‌های پنهان ساخت تیم مجازی غفلت شود، این سرنوشت محتوم شاید چندان خوشایند و تحول‌آمیز نباشد. از آنجا که این کتاب، راهکارهای اصلی ساخت تیم مجازی بر مبنایی صحیح و اصولی را توضیح می‌دهد، خواندن آن برای همه‌ی کارآفرینان و رهبران و مدیران سازمانی، نه یک انتخاب که یک ضرورت محسوب می‌شود.

ادامه...
  • ناشر انتشارات نگاه نوین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.53 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مدیریت تیم‌های مجازی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل۱: مقدمه و دلیل منطقی

چکیده

شرکت ها و سازمان ها به خاطر جهانی سازی تجارت و تولید، نیازهای تازه ی مصرف کننده، تغییرات بازار و نوآوری در فناوری، باید روش کاری تازه ای در پیش بگیرند. «فشار ناشی از محیط رقابتی آشفته و اقتصاد پیچیده در فناوری اطلاعات، به طراحی روش کار تازه ای منتهی شده» (ماروپینگ و آگاروال ۲۰۰۴Maruping & Agarwal، ص ۹۷۵). تیم های مجازی برای هماهنگی با این فضای تجاری جدید و رو به رشد، به عامل مهمی در خیلی از شرکت ها و سازمان ها تبدیل شده اند (جارونپا و ایوز۱۹۹۴Jarvenpaa & Ives؛ هرتل و دیگران۲۰۰۵Hertel et al.). و بنابراین توجه دانشگاهیان و متخصصان سراسر دنیا را به خود جلب کرده اند (بیکر۲۰۰۲Baker؛ کِرکمن و دیگران۲۰۰۴Kirkman et al؛ ماروپینگ و آگاروال، ۲۰۰۴). محدوده ی این تحقیق، میان- رشته ای محسوب می شود. مرجع این تحقیق، علوم اجتماعی، ارتباطات، رفتار سازمانی، سیستم های اطلاعاتی، تیم های تحت پشتیبانی کامپیوتر، آموزش از راه دور، مدیریت بازرگانی و مدیریت است.
در چند سال گذشته، در همه جای دنیا تعداد تیم های مجازی در شرکت های فناوری اطلاعات بیش تر شده. در کشورهایی مثل هند، اسلواکی و جمهوری چک که به دستمزد پایین(۲) معروف هستند، در نتیجه ی فشار بیش از پیش هزینه ها، تعداد کارکنان شاغل در حوزه های بدون ارباب رجوع رو به افزایش است؛ مثلا در حوزه هایی مثل مرکز تلفن یا خدمات پس از فروش. علاوه بر این، تیم های مجازی امکان کشف استعدادها و استخدام کارشناس ها را از همه جای دنیا به وجود می آورند. (فرست و دیگران۲۰۰۴Furst et al). اثر جهانی سازی به فضای کاری رسیده که در قالب آن، مدیران و کارکنانی که مستقیم به آن مدیران گزارش می دهند، در مکانی جداگانه کار می کنند. هرچند «هر روز می بینیم که تیم های مجازی بیش تر از آن که موفق باشند، شکست می خورند.» (فرست و دیگران، ۲۰۰۴، ص ۶). در خیلی از موارد، مدیران تیم، ناکارآمد هستند، یا اصلا آمادگی رهبری محیط کاری مجازی را ندارند. (هِرتِل و دیگران، ۲۰۰۵). برای مثال، مدیریت اروپایی یکی از بزرگ ترین شرکت های سازنده ی کامپیوتر به نام «ایکس.وای.زد» (XYZ Inc)(۳)، آمادگی این تحول را نداشت. قبل از این، اغلب مدیران، تجربه ی مدیریتی خود را از کارکردن با گروه های کاری محلی یا غیرمجازی به دست می آوردند، ولی حالا بدون مطالعه ی تئوری یا تجربه ی عملی قبلی، خودشان را در موقعیت کاری مجازی می بینند. در فوریه ی ۲۰۰۳ در گروه بازاریابی شرکت «ایکس.وای.زد» (XYZ) مدیریت محلی به مجازی تغییر کرد، بدون این که کارکنان یا مدیران، آموزش دیده و آماده باشند. بعد از آن هم برای سرمایه گذاری روی شناخت بهتر مدیریت تیم مجازی وقت نگذاشتند و کاری در این زمینه نکردند. نتیجه ی این تغییر سریع و همه جانبه از مدیریت محلی به مجازی در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» خیلی زود خودش را نشان داد. این تغییرات، مواردی را شامل می شد مثل: شکایت کارکنان و مدیران از نبود کنترل(۴)، از بین رفتن روحیه ی تیمی، پیچیده ترشدن رهبری گروه به دلیل ارتباط غیرکلامی، بالارفتن تعداد کنفرانس های تلفنی یا پُربودن صندوق ایمیل که به بی انگیزگی کارکنان، نداشتن کارایی مدیریت و بالاخره دستاورد ضعیف شرکت منجر شد. درنتیجه، شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ»(XYZ Euroup) از مشاهده ی تغییر بیش تر بین کارکنان و کم شدن رضایت شان خبر داد. این نکته در بررسی دو سالانه ی داخلی و بررسی که از بیرون شرکت انجام می شود، مشخص شد. یک بخش بررسی به میزان رضایت می پرداخت. برای مثال: «فکر می کنید دست کم ۱۸ ماه در شرکت «ایکس.وای.زد» می مانید؟» یا «به عنوان کارفرما شرکت «ایکس.وای.زد» را به دوستان پیشنهاد می کنید؟» بعد، از همه ی مدیران خواسته شد درمورد نتیجه ی مربوط به تیم بحث کنند و ارزیابی اش کنند تا قدمی در جهت بهبود مشکلات مطرح شده برداشته شود. در سال ۲۰۰۵ مشکل مدیریتی دنیای کاری واقعی، یکی از اولویت های(۵) حاد مدیرعامل اجرایی شرکت «ایکس.وای.زد» بود. پروژه ی دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) با عنوان «مدیریت تیم های مجازی: مطالعه ی موردی شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ»» این مساله را نشان می دهد و تلاش می کند پلی باشد بین فضای خالی تئوری و عمل، یعنی بین دنیای دانشگاهی و دنیای واقعی.

سوال اصلی تحقیق این است:

چه عاملی باعث مدیریت موفق تیم مجازی می شود؟
از آن جا که تحقیق من دنبال بهبود روش فعلی مدیریت تیم های مجازی در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» است، اول باید به این سوال اساسی جواب دهیم که:

الان مدیریت تیم مجازی در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» چگونه کار می کند؟

یافته های مربوط به این سوال اصلی نشان می دهد و توصیف می کند چگونه تیم های مجازی در حال حاضر در محیط واقعی شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» مدیریت می شوند. این تحقیق به گونه ای طرح شده که به هر دو سوال جواب دهد.

خلاء تحقیقاتی و دلیل منطقی برای انجام این تحقیق

از یک طرف می بینیم متخصصان، مقالات جالب و نویدبخشی نوشته اند (کرکمن و دیگران، ۲۰۰۴، ص ۱۷۵)، ولی اغلب این مقاله ها از نظر تئوری و دانشگاهی کامل نیستند یا زیادی داستان وارند. از طرف دیگر، مطالعات تجربی مطابق با نیازهای دانشگاهی (جارونپا و دیگران، ۱۹۹۸؛ جارونپا و لیدنر ۱۹۹۹Jarvenpaa & Leidner؛ روباک و دیگران۲۰۰۴Roebuck et al) اغلب

با شرکت دانشجویانی انجام شده که وظایف غیرواقعی با محدودیت زمانی غیرواقع بینانه داشتند. حالا برای شناخت نیازهای تیم مجازی باید تیم های کاری مجازی که وظایف معنادار و پیچیده در سازمان های تجاری دارند، بررسی شوند (کرمن و دیگران، ۲—۴، ص ۱۷۵).

به عبارت دیگر، فرضیه های تئوری که از محیط تجربی به دست می آید، باید در شرایط واقعی بررسی شوند (هرتل و دیگران، ۲۰۰۵). با وجودی که اهمیت گروه های مجازی در حوزه های گوناگون بیش تر می شود، اطلاعات کمی در مورد مدیریت تیم های مجازی و منابع انسانی در دست داریم (هرتل و دیگران، ۲۰۰۵، ص ۸۹). پروژه ی دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) من تلاش دارد خلاء محتوایی فعلی را با تحقیق در اداره ی بازاریابی شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» پر کند. این پروژه می خواهد دانش و یافته های فعلی را درباره ی تیم های مجازی به چالش بکشد و به عنوان دانشی جدید به کار گرفته شود. چارچوب این تحقیق به دو دلیل بر اساس محیط واقعی ارائه شده:

الف) برای به کار بستن و آزمودن فرضیه های فعلی و نیز توسعه دادن شان.
ب) برای حل مشکل محیط واقعی در یک شرکت فناوری اطلاعات بین المللی.

براساس یافته های این مطالعه، این تحقیق می تواند از فرضیه ها و مدل های موجود در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» حمایت کند یا شاید خلاف آن باشد. این طرح پژوهشی-کاربردی قرار است با پل زدن بین فرضیه و عمل، مشکل مدیریتی در محیط واقعی را حل کند یا بهبودش دهد. امید است دانش تئوری و عمل که از این تحقیق به دست می آید، کوشش تازه ای باشد در جهت توسعه ی دانش در حوزه ی رو به گسترش مدیریت تیم های مجازی شرکت های بین المللی.

هدف های تئوریک و عملی

این تحقیق می خواهد از سه راه تئوریک در آثار نوشته شده ی فعلی سهمی داشته باشد. نخست این که، آخرین مدل های مدیریتی تیم مجازی (فرست و دیگران، ۲۰۰۴؛ کِربِر و بونو، ۲۰۰۴؛ ماروپینگ و آگاروال، ۲۰۰۴) کاربردی هستند و در محیط واقعی در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» به کار گرفته شده اند. دوم این که، در پرتو یافته های تحقیق من، ممکن است مدل های فعلی تایید شوند یا حتی مدل تازه ای به وجود بیاید. نکته ی آخر، این تحقیق خلا موجود در آثار نوشته شده را که در بالا مطرح شد، پر می کند.
بخش عملی پروژه ی من، دو بخش است. هدف اول اش بررسی وضعیت فعلی مدیریت تیم مجازی در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» است تا بهتر به روند و عوامل کلیدی اش پی ببریم. هدف دوم این است که با استفاده از یافته های تحقیق، مدل عملی و آسان یا یک مجموعه ی راهنما تهیه شود. این راهنما برای کمک به مدیران شرکت «ایکس.وای.زد» یا بقیه ی شرکت ها برای هدایت و سازماندهی موثرتر تیم های مجازی، ایجاد شناخت بهتر عوامل کلیدی موفقیت و نیازهای اعضای تیم مجازی به کار خواهد رفت.

موانع و محدودیت ها

از آن جا که تحقیق من در شرکت «ایکس.وای.زد یوروپ» انجام شده، یافته های تحقیق لزوما برای شرکت هایی با فرهنگ یا جغرافیای متفاوت مناسب نیست. نمونه های تحقیقی محدود هستند و بنابراین ادعای ارتباط آماری ندارد. مطابق با الگوی این پروژه (فصل ۳ را ببینید)، هدف پروژه رسیدن به شناخت کامل مدیریت تیم مجازی ست تا با تجربه های واقعی هدف های تحقیق، یعنی مصاحبه شوندگان، آشنا شویم و درنهایت توصیه های مدیریتی برای متخصصان ارائه کنیم.

چگونه این کتاب را بخوانیم؟

این کتاب براساس طرح پژوهشی برای پایان نامه ی حرفه ای دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) تهیه شده و نیازهای محققان و متخصصان را پوشش می دهد. دانشجویان و محققان مثل هر کتاب دیگری می توانند از ابتدا شروع به خواندن کنند. ولی با توجه به کمبود وقت افرادی که در فضای کاری پرشتاب، مشغول کار هستند، پیشنهاد می کنم مستقیم بروید سراغ فصل ۵ و بدون نیاز به مطالعه ی همه ی کتاب، توصیه های مدیریتی را بخوانید. اگر بخواهید پیشینه و زیربنای توصیه ها را بدانید، فصل های دیگر کتاب، نتیجه ها و یافته های کلیدی تحقیق را مفصل توضیح داده.

امیدوارم از خواندن کتاب لذت ببرید! :)

چکیده

درحالی که دنیای فناوری اطلاعات به سرعت در حال تغییر و جهانی شدن است، تیم های مجازی به گزینه ی مرسومی در کار تبدیل شده اند. در این کتاب تلاش می کنیم بفهمیم چگونه می شود یک تیم مجازی را به بهترین شکل مدیریت کرد و تحقیقی ارائه می کنیم که در بخش بازاریابی یک شرکت فناوری اطلاعات بین المللی در اروپا به نام مستعار «ایکس وای زد یوروپ» انجام شده است. از آن جا که این متن قرار است مطلب سودمندی به طور کلی در مورد تیم مجازی و به طور خاص درمورد شرکت «ایکس وای زد یوروپ» عرضه کند، از ترکیب چند روش تحقیق استفاده کرده ایم. بنابراین، چارچوب تحقیق شامل مشاهده و مصاحبه های نیمه ساختار یافته است و جمع آوری داده ها و تحقیق براساس قوم نگاری صورت گرفته. هجده نفر از کارکنان شرکت «ایکس وای زد یوروپ» در مشاهده و تحقیق شرکت کرده اند. داده های به دست آمده از تحقیق با کمک نرم افزار NVivo تحلیل و تفسیر شده اند. من یافته های خودم را با مطلب های نوشته شده مقایسه کرده ام. از دیدگاه نظری، یک جای خالی بین مطلب های نوشته شده و نیاز به آزمودن بعضی فرضیه ها به چشم می خورد. علاوه بر این، هر جا لازم بود، مدل های فعلی تیم های مجازی در محیط واقعی شرکت «ایکس وای زد یوروپ» به کار گرفته شدند و حتی تغییر کردند. در ضمن، در این تحقیق، بررسی می کنم که آیا می توان اعتماد را در تیم مجازی «ساخت» (آن چنان که اغلب طرفداران تیم های مجازی می گویند)، یا باید اعتماد را به دست آورد. در پایان، مزایا و نکته های منفی تیم های مجازی را مشخص می کنیم و دیدگاه های عملی برای مدیریت تیم های مجازی در حوزه هایی مثل استخدام، ارتباط یا بالابردن سطح اعتماد ارائه می شود. از نقطه نظر عملی، مدیران تیم های مجازی می توانند به آسانی و بدون خواندن حجم زیادی از مطلب، به توصیه های مدیریتی دسترسی پیدا کنند؛ که این نکته در دنیای پرسرعت امروزی مهم است. به آن دسته از خوانندگانی که مایلند بیش تر بدانند و دلیل پشت هر توصیه را بخوانند، پیشنهاد می کنیم فصل ۴ را از دست ندهند که در آن به نتیجه ها و یافته های کلیدی تحقیق به طور کامل پرداخته شده.

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت تیم‌های مجازی

کتابش جالب نبود، ترجمه کمی گنگ و مطالب اونقدر که باید باز نشده بود،
در 8 ماه پیش توسط سکینه شکفته shekoftehahmadi