فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب علم در قرن بیستم

کتاب علم در قرن بیستم

نسخه الکترونیک کتاب علم در قرن بیستم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۵۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب علم در قرن بیستم

مجموعه تاریخ جهان می‌کوشد چشم‌اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه کند. این مجموعه با ارائه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می‌سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفی تاثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین‌النهرین و مصرباستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن‌های جهانی تا روزگار ما پی می‌گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشنایی خوانندگان با مبانی تاربخ تدوین شده است، بلکه همچنین در پی آگاه ساختن آن‌ها از این واقعیت است که زندگیشان بخشی از سرگذشت کلی انسان هاست. هر جلد از این مجموعه برداشتی جامع و روشن از یک دوره مهم تاریخی را به خواننده ارائه می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب علم در قرن بیستم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه: علم قرن را شکل می دهد

تقریبا در سپیده دم قرن بیستم، لُرد آرتور بالفور، سیاست پیشه انگلیسی، در مورد دانشمندان گفت: «آنان کسانی اند که دارند جهان را تغییر می دهند... و امّا سیاستمداران لنگر (وسیله ای برای کنترل سرعت) بر روی چرخ هایند ــ مردان دانش، نیروی محرکه اند.»(۱)
گفته های بالفور حتی بیش از آنچه خودش فکر می کرد به حقیقت نزدیک بود. انسانی که از نیمه قرن نوزدهم به بعد تولّد یافته، به یاری علم و تکنولوژی (یعنی، بهره برداری از علم به نفع آدمی)، عامل بیماری های کشنده را شناخته است، نیروی برق را مهار کرده و نخستین آرایه خیره کننده ترکیبات شیمیایی مصنوعی (انسان ساخت) را به وجود آورده است، با همه این ها، این کامکاری ها در برابر آنچه بعدا روی داد بسی رنگ باختند. در طی صدسال بعدی، دانشمندان دل آتشین اتم ها را شکافته، ریسمان های شیمیایی را که بافته حیات از آن ها تنیده شده است، شناخته اند و انسان ها را به فضا پرتاب می کنند. به قول تِرِوور ویلیامز، تاریخ نگار انگلیسی علم، «در این قرن بیش از کل تاریخ گذشته، تحولات علمی رخ داده است.»(۲)

دوران بیم و امید

در آغاز قرن بیستم، بسیاری از مردم، به خصوص افراد متعلق به طبقات متوسط و بالا، بر این باور بودند که علم و فنّاوری جامعه را بی وقفه به سوی زندگی بهتر هدایت می کنند. در شماره اول ژانویه ۱۹۰۰ روزنامه نیویورک تایمز به قلم سردبیر آن چنین آمده است:
سال ۱۸۹۹ سالی سرشار از شگفتی ها... در کسب و کار و تولید بود... می توانیم در خصوص دوازده ماه گذشته به آسانی به عنوان بهترین سال صحبت کنیم، هرچند که هم اکنون اطمینان نداریم که حدّ نصاب های کنونی به سال ۱۹۰۰ هم خواهد رسید... افق در آستانه سال آتی بسیار روشن است.(۳)
***

عظمت سرنوشت انسان

اچ. جی. ولز نویسنده، در آغاز قرن بیستم آینده را با بیم و امید می نگریست. در این نقل قول از وی که پیتر ونسیتارت ویراستار کتاب صداها ۱۸۷۰-۱۹۱۴ (۱) آن را آورده، امید پیروز شده است.

«باید پذیرفت که نشان دادن این که چرا بعضی چیزها، بنی آدم را به تمامی نابود نمی کند و به داستان بشر خاتمه نمی دهد نامیسر است؛... مثلاً مصیبتی که از فضا نازل شود، یا همه گیری طاعون، یا فروافتادن بیماری سختی از جوّ... یا نوعی دارو یا افتادن دیوانگی ویرانگری در دِماغ آدم ها... من به چیزهای دیگری اعتقاد پیدا کرده ام: به هماهنگی (نظم) و هدف در جهان و به عظمت سرنوشت آدمی... من ایمان آورده ام که در حال حاضر، چیزی درون ما در حال جنبیدن است که هیچ گاه نابود نمی شود.
... روزی فرا خواهد رسید که موجوداتی که اکنون در ژرفای اندیشه ما نهانند و در کمرگاه ما پنهان شده اند (هنوز به دنیا نیامده اند) پای بر این زمین خواهند نهاد، همان گونه که شخصی پای بر چارپایه می گذارد، و لبخند می زند و دستانش را به میانه ستارگان دراز می کند.»اچ. جی. ولز بسیاری از پیشرفت های علمی از جمله انرژی اتمی، ظهور کامپیوتر و مسافرت به فضا را پیشگویی کرد.
***
البته، همگان تا این حد خوش بین نبودند. صنایع پررونق برای افرادی که روزانه ده تا دوازده ساعت در کارخانه ها کار می کردند یا آن ها که با راه افتادن کارخانه ها شغل و کاشانه خود را از کف دادند، تنها نکبت و افلاس به بار آورد. برخی هنرمندان و نویسندگان نیز پیش از آن که قرن آینده را با امید بنگرند، با بیم و نگرانی به آن چشم دوخته بودند. نقاشان ناظر بر آغاز قرن جدید، چون جیمز اِنسور و ادوارد مونش، بوم های خود را با اشکال متزلزل و سست و چهره های واپیچیده کابوس انباشته بودند. ماکس نوردا نویسنده آن روزگار اهل مجارستان نوشت: «احساس چیره، زوال قریب الوقوع (لعنت الهی) و انقراض است.»(۴)
کسانی که در پی دلیلی برای احساسشان مبنی بر نابودی قریب الوقوع بودند، به تنش های سیاسی رو به فزونی در اروپا اشاره می کردند. احساسات ملی گرایی ــ اعتقاد بر این که سرزمین، مردم و فرهنگ من بر دیگران برتری دارد ــ و رقابت بر سر مستعمرات ارزشمند در سرزمین های دوردست و آن سوی دریاها به پیدایش فضای بی اعتمادی در بین ملل جهان انجامید، که آن ها را به تشکیل اتحادهای پیچیده و گردآوری تسلیحات فراوان ترغیب و هدایت کرد.تکنولوژی با آغاز جنگ جهانی اول، زمانی که هواپیماها (بالا) برای جنگ تولید شدند تکوین یافت. پس از جنگ، اتومبیل های ارزان قیمت که توسط هنری فورد (پایین) ساخته شده بود، به تولید انبوه رسید.به نظر می رسد پیش بینی های بدبینانه آغاز قرن، زمانی مُهر تایید خوردند که تنش های ملی گرایانه در سطح اروپا در سال ۱۹۱۴ به جنگ منجر شد. بسیاری از تاریخ نگاران بر این باورند که این جنگ، که بعدها آن را جنگ جهانی اول نامیدند، آغاز حقیقی قرن بیستم را نشانه گذاشت. مانند بقیه چیزهای قرن نو، شکل و شمایل جنگ هم از دستاوردهای علم و تکنولوژی متاثر شد. مثلاً، جنگ افزار برای اولین بار به تولید انبوه رسید، و جنگ افزارهای جدیدی از جمله گاز سمی، تانک و هواپیما، از دل تکنولوژی بیرون آمد.
در سال ۱۹۱۸ که جنگ خاتمه یافت، کارخانه های تولیدکننده ماشین آلات جنگی، به تولید کالاهای مصرفی روی آوردند. اتومبیل های ارزان قیمت در تولید انبوه، که در سال ۱۹۰۸ توسط هنری فورد به بازار عرضه شدند، خطوط مونتاژ باز پیکربندی شده را راه اندازی کردند و در تعداد چشمگیری به زندگی خانواده های آمریکایی راه یافتند. یخچال، جاروبرقی و سایر لوازم خانگی، روش کار زنان در اداره خانه هایشان را به کلی متحول کرد.
در این میان، دانشمندان در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، فهم آدمی را از عالم تغییر دادند و ــ اغلب ناآگاهانه ــ اساس تکنولوژی آتی را بنیاد نهادند. اخترشناسان نشان دادند که منظومه شمسی، در پهنه نظام ستارگان، یا کهکشان، صرفا یک نقطه است و این کهکشان نیز صرفا یکی از هزاران کهکشان در جهان هستی یا عالم است. پژوهشگران موادی را کشف کردند که می توانستند موجودات ذرّه بینی عامل بیماری های مهلک را از میان بردارند. در آلمان، در زمانی که آدولف هیتلر و ناسیونال سوسیالیست ها (نازی ها) اریکه قدرت را به چنگ خود گرفتند، دانشمندان دیگری بودند که داشتند شکافتن اتم ها را فرا می گرفتند.
در خلال جنگ جهانی دوم، تمامی اکتشاف های علمی پیشین، برای ساختن ابزاری تکنولوژیکی دارای قدرتی حیرت آور، از همه طرف به کار گرفته شد. داروهای میکروب کش به تولید انبوه رسید. موشک ها، طلایه داران همان پرتاب هایی که بعدها آدمی را به فضا بردند، بمب ها را از یک سوی اروپا به سوی دیگر پرتاب کردند. کشف روشی برای شکافتن اتم، به منظور ساختن عظیم ترین بمب مورد استفاده قرار گرفت ــ بمب اتمی که خط خاتمه جنگ را ترسیم و شکل نوین موازنه وحشت را در جهان برقرار کرد.

دستاوردهایی که جهان را متحول کردند

به نظر می رسید، سرعت دستاوردهای علمی و تکنولوژیکی در طول پانزده سال پس از پایان جنگ جهانی دوم اوج گرفتند و شکوفا شدند. اقبال همگان به علم، به خصوص در ایالات متحده، هم در این دوران به حد اعلا رسید.
به نوشته تروور ویلیامز، در این دوران در ایالات متحده:

به نظر می رسید که علم، نویدبخش دارویی برای همه دردها (راه حلّی برای همه مشکلات) بود؛ قافله علم آغاز به حرکت کرده بود و همه برای سوار شدن به آن در تقلاّ بودند... سیاستمداران از تمام احزاب در وعده های خود برای حمایت از تحقیقات و آموزش با یکدیگر به رقابت برخاسته بودند. (۵)

انسانِ دهه ۱۹۵۰ دلیل خوبی برای تقدیر از علم و تکنولوژی در اختیار داشت. آنتی بیوتیک ها و واکسن هایی که به تازگی ساخته شده بودند، نویدبخش نابودی موجودات ذره بینی بیماریزا بودند. برای اولین بار داروها، بر بیماری های روانی عمده، تاثیرهای درمانی گذاشتند. قدرت هولناک اتم برای این که به منبع انرژی ارزان تبدیل شود، مهار شده بود. دانشمندان، با کشف «رمز» ژنتیکی که عامل انتقال خصوصیات موجودات زنده از نسلی به نسل دیگر است، گام اول را به سوی تغییر آن «رمز» به دلخواه خود، برداشتند. در دهه ۱۹۶۰ با انتقال انسان توسط موشک به فضا، و سرانجام به کره ماه در سال ۱۹۶۹، آدمی کماکان به ستایش از علم ادامه داد.

شکل گیری یک قرن

پیشرفت هایی که در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ دست داد، جامعه را حتی بیش از پیش دگرگون کرد. مهندسان ژنتیک، اطلاعات وراثتی را از یک موجود زنده یا حتی یک گونه، به موجود دیگری انتقال دادند و منابع جدیدی از داروهای حیاتی به وجود آوردند و راه را برای تولید محصولات غذایی فراوان و دام های اصلاح شده هموار کردند و حتی به درمان قطعی برخی بیماری های انسانی نائل آمدند. کامپیوتر کوچک شد ــ در ابتدا تا ابعاد یک میز و بعد یک کتاب بزرگ ــ و چندان ارزان و استفاده از آن آسان شد که اکثر مردم می توانستند از آن استفاده کنند. پزشکان از تکنیک های جدیدی برای تشخیص انواع سرطان در اعماق بدن یا هدایت دستانشان در حین اعمال جراحی بهره جستند.علم با پشتیبانی سیاسی و همگانی بعد از جنگ جهانی دوم شکوفا شد، و تکنولوژی جدید امکان مسافرت به کره ماه را در سال ۱۹۶۹ به انسان ارزانی داشت.

انسان امروزی در دنیایی زندگی می کند که به کمک دانش و تکنولوژی مدرن شکل گرفته است. وی، گزارش های خبری پیشرفت در حوزه های علم، مانند مکانیک کوانتومی و زیست شناسی مولکولی را، که صدسال پیش حتی وجود هم نداشتند، می خواند یا می شنود. وی دارو مصرف می کند یا از ابداعاتی فنی چون لیزر و رایانه بهره می گیرد که در دوران پدرانشان کسی چیزی از آن ها نمی دانست. بسیاری از پیشه ها، چون طراحی نرم افزار یا بیوتکنولوژی، در بستر پیشرفت های علمی به وجود آمدند. جوانان در جریان آموزش علم در قرن بیستم، در باره یکی از نیروهای عظیمی که این قرن را شکل داد، بسیار چیزها فرا می گیرند.

این کتاب ترجمه ای است از:
Twentieth Century Science
Harry Henderson and Lisa Yount
Lucent Books, 1997

نظرات کاربران درباره کتاب علم در قرن بیستم