فیدیبو نماینده قانونی ترانه پدرام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مثل آسمان بهارم

کتاب مثل آسمان بهارم

نسخه الکترونیک کتاب مثل آسمان بهارم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مثل آسمان بهارم

چقدر دلم می‌خواهد مثل پدرم همه به من احترام بگذارند چقدر دلم می‌خواهد مثل مادرم وقتی می‌گویم «بَسه» همه ساکت شوند چقدر دلم می‌خواهد ساعت‌ها غرق دنیای مجازی باشم و گاه ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی چرخ بزنم واتس‌آپ، لاین، وایبر، تانگو، تلگرام یا هر برنامه‌ی جدید بازی کنم، پیامک بدهم و هیچ‌کس نگوید بس است. چون فکر می‌کنم خودم می‌دانم امّا چقدر کوچکم و چه ساده با یک غیظ مادر دلم می‌شکند با یک نگاه پدر تمام تنم داغ می‌شود و می‌ترسم و گاه بر عکس فکر می‌کنم: پدر من چقدر بی‌عرضه است مادر من چقدر بی‌تفاوت است پدرم چقدر خسته است مادرم چقدر شکسته است و باز دلم می‌سوزد

ادامه...
  • ناشر ترانه پدرام
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.24 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مثل آسمان بهارم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:



مقدمه

دوران «نوجوانی» یکی از حساس ترین و در عین حال بحرانی ترین مراحل رشد هر انسانی است. اکثر ما شاید بتوانیم تنش ها و بی قراری هایی را که در آن ایام داشتیم بخاطر بیاوریم.
نوجوانی دوران گذر است، پلی است بین دوران کودکی و بزرگسالی؛ نوجوانی دوران برزخ است، نوجوان نه کودک است و نه بزرگسال؛ نه دیگر در میان کودکان راحت و پذیرفته شده است و نه در جمع بزرگسالان راهی دارد. از یک طرف او را به چشم یک بزرگسال می بینند و انتظارات جدیدی از او پیدا کرده اند و از طرف دیگر هنوز او را به جرگه ی خودشان راه نداده و مثل کودکان با وی رفتار می کنند. دوران نوجوانی پر از تلاطم و آشوب است. بسیار نادرند پدران و مادرانی که قادر به درک و فهم فرزندان نوجوان خود باشند. نوجوانان امروز از عدم تفاهم با پدر و مادر خود گله مندند و جالب این که پدران و مادران امروز نیز زمانی از همین عدم تفاهم با والدّین خود گله داشته اند. از طرف دیگر پدران و مادران شاکی اند که خودشان نیز از سوی فرزندان نوجوانشان درک نمی شوند.
همه ی این ها، به اضافه ی تغییرات جسمانی و روان شناختی خاص «بلوغ» و نگرش ها و انتظارات جامعه، منشاء تنش ها، نگرانی ها و دلتنگی های کسانی است که دوران کودکی رشد خود را پشت سر نهاده و آماده ی ورود به زندگی بزرگسالی هستند.
همکار و دوست روان شناسم، آقای دکتر احمد پدرام، در کتاب خود دل مشغولی ها و دل نگرانی های نوجوانان را به شکلی تازه، جذاب و خواندنی ترسیم نموده و در عین حال سعی کرده تا روش های منطقی و صحیح برخورد با آن ها را نشان دهد. مطالعه ی این کتاب را به نوجوانان و پدران و مادرانی که فرزند نوجوان دارند توصیه می نمایم.

دکتر محسن معروفی
متخصّص روان پزشکی

به جای مقدمه

هر کسی از ظنّ خود شد یار من
از درون من نجست اسرار من

دنیای نوجوانی و جوانی، دنیای شگرفی است و توصیف دوره ی جوانی در اذهان مردم طیفی بسیار وسیع دارد و از دوره ی جهل، نادانی و غفلت تا دوره ی نبوغ و خلاقیت نام گذاری می شود. این گستردگی طیف در ادبیات و فرهنگ جامعه و در شعرها و ضرب المثل ها نیز به وضوح مطرح بوده است و هر کس به فراخور تجربه و دیدگاه خود از زاویه ای خاص به آن می نگرد.
غالباً نگرانی پدر و مادرها در مورد فرزند نوجوان و جوان خویش ممکن است از منابع گوناگونی سرچشمه گیرد که به هرحال بخشی از آن مربوط به جامعه و نوجوان و بخشی نیز مربوط به گذشته ی پدر و مادران می باشد.
نگارنده پس از بیش از سی سال تجربه ی مشاوره و روان درمانی با نوجوانان، جوانان و خانواده ها سعی داشته این دلشوره ها و این خوف و رجاها را در دوران بلوغ و نوجوانی به زبانی ساده ترسیم نموده و مخاطبی را که انعطاف پذیر بوده و برای پاسخ گویی می تواند با نوجوان ارتباط برقرار کند روبه روی او قرار دهد، تا این دلواپسی ها کم کم کاهش یابد و مسیر خودشناسی، خودباوری و خویشتن داری مثبت را برای وی ترسیم نماید.
تلاش برای درک دنیای نوجوانان و همراهی و کمک به آنان در مواقع لزوم، خواسته ی همه پدر و مادرهاست امّا یافتن راه کارها یا شیوه ی برخورد مناسب با این بحران ها به زعم بسیاری از پدر و مادرها کاری آسان و بدون خطا نیست و به زعم نگارنده، هم به دانش و آگاهی نسبی ما از دنیای نوجوان امروزی بستگی دارد و هم به آرامش درونی و حل تعارض های درونی خود ما، و این نکته ای است که بسیاری از پدران و مادران سعی در کتمان یا پنهان نمودن آن داشته و ممکن است این انکار یا بی توجهّی، معضلات ارتباط با نوجوانان را دو چندان کند و ارتباطی خصمانه، پرخاش گرانه، طرد کننده و یا انکار کننده ایجاد نماید.
به هرحال از چشم پدر و مادر نیز دوره ی جوانی دوره ی پر رمز و رازی است و هر کس از زاویه ی چشم خود به آن می نگرد ولی ممکن است در بسیاری از موارد نوجوان ما باز هم متفاوت از آنچه می پنداریم باشد.
در بخش دوّم و سوّم کتاب نیز این گونه می نماید که نوجوان امروزی تلاش نموده با پدر و مادر خود گفت وگو کرده و میل خود را به یک ارتباط سالم و فعّال نشان دهد. رابطه ای که شکل کامل و بدون نقص آن احتمالاً ایده ال گرایانه ولی حرکت به سمت آن می تواند افزایشی و بسیار دلپذیر باشد.

احمد پدرام

ahmad_pedram1335@yahoo.com
www.espadana-pedram.org

.........
.... و مثل آسمان بهارم
که گاه ابری و گه صاف
و پیش بینی آن هم
همیشه ممکن نیست
و لحظه لحظه برایم
بشارتی دگر است
***
چه در من می جوشد
چه در من می تپد
و چیست

که این سان
غریب و کشدار
در من می توفد؟

تمام لحظه هایم را در برگرفته
انبوه و پر شاخه و برگ است
امّا هنوز
نهالش را نمی بینم

«تازه بالغ شده ای پسر!
پشت لب هایت سبز
و دلت هم سرسبز
که اگر بگذارند
این دل سبز بماند

تازه بالغ شده ای دختر
آسمانت آبی است
پر از کبوتر است
امّا اگر کسی
کبوتر خیالت را
نترساند، نلرزاند، نپراند»
***
گرفتار لحظه های خود شده ام
چه حسّاس شده ام
چه امیدوارم
و چه نومید

در آینه
گاه

شهزاده ای می بینم
زیبا

و گاه کسی که
جوش های غرور صورتش
از همه دورش کرده است.
گاه موهایم مثل شبق مشکی و صاف است

و گاه
از جَعد و خشکی
یا لَختی آن بیمناکم

گاه می پرسم
چرا مرا به دنیا آورده اید؟
و گاه می گویم
کاش من فرزند خانواده ی دیگری بودم

و گاه

وای اصلاً شک می کنم که
این ها پدر و مادر
حقیقی من باشند.

چرا بینی ام بزرگ شده است؟
چرا قدم بلند نمی شود؟
چرا بلندم؟
چرا کوتاهم؟

من زشتم،
لاغرم،
چاقم،

من دوست داشتنی نیستم
و فکر می کنم که
هیچ کس مرا دوست ندارد

چه در من می توفد؟
و چیست که همچون آتش
در من حلول می کند؟
***
چه حال و هوایی دارد
این دل
چه رویاهایی دارم

اگر پدرم بفهمد
تکّه تکّه ام می کند
اگر مادرم بفهمد
آبرویم می رود

اگر، اگر
خاله هایم بفهمند
عمو، دایی ام
وای اگر پدربزرگ بفهمد
که دیگر هیچ.

اگر دوستانم بفهمند
دیگر کسی به من اعتماد نمی کند.
***
«چه فکر می کنی نوجوان؟
چقدر مشکلات را برای خودت بزرگ کرده ای
مگر نوجوانی یک دوره از طبیعت ما نیست؟

نظرات کاربران درباره کتاب مثل آسمان بهارم