فیدیبو نماینده قانونی پرنیان اندیش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار

کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار

نسخه الکترونیک کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار

کتابی که پیش روی شماست در چهار فصل تنظیم گردیده؛ فصل نخست با سخن پیرامون مزایای کاربردی ساختمان های سبز آغاز می شود و جنبه های سودآوری اقتصادی معماری سبز را از نظر می گذراند. فصل دوم به الزامات و راهکارهای بهره گیری از مصالح سبز و محصولات دوستدار محیط زیست در چرخه ی ساخت و ساز می پردازد که در حقیقت ترجمه ای از گزارش سالانه ی کمیته ی پایداری مؤسسه ی بین المللی علوم ساختمانی ایالات متحده است. فصل سوم، نمونه های کهن معماری پایدار در سرزمین ایران را به بوته ی تدقیق وا می نهد. در فصل چهارم که طولانی ترین فصل کتاب محسوب می شود، نمونه های امروز معماری سبز در کشورهای توسعه یافته مورد بازخوانی قرار می گیرد. شاید از این رهگذر فرصتی برای دست اندرکاران صنعت ساختمان فراهم شود تا بتوانند الگوبرداری از نمونه های موفق معماری جهان را در همسویی با مؤلفه های بومی در مسیر تحقق ساخت و ساز پایدار به خدمت گیرند.

ادامه...

بخشی از کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند
تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار
شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری

«سعدی شیرازی»

خورشید، زمین، دریا، آب، باد و دیگر مواهب طبیعی در حکم منابع غنی و بی پایان انرژی های خدادادی در کره خاکی هستند. با توجه به رشد روز افزون جمعیت نوع بشر و رو به اتمام بودن انرژی های فسیلی به عنوان عامل مهم آلودگی محیط زیست، به ناچار می بایست به سمت و سوی استفاده از انرژی های پاک رفت. استفاده کاربردی از انرژی های پایدار نیاز به فن آوری های ویژه و پیشرفته ای دارد و از این منظر نقش معماری برای ایجاد فضا و ظرف مناسب بسیار مهم خواهد بود.
همه ی موجودات زنده در محیط زیست با دو مقوله ی اصلی برای حفظ حیات خویش ارتباط تنگاتنگی دارند؛ یکی معماری طبیعی که زاییده دگرگونی های جهان هستی ست و از آن جمله دریاها، خشکی ها، منظومه ها، کهکشان ها و هفت آسمان می باشند که علم بشر با همه ی پیشرفت هایش همچنان در مقابل عظمت بی کران این چرخ گردون ناتوان و حقیر به نظر می رسد. اما ناگفته پیداست که موجودات زنده بر اساس ماهیتشان و نوع زیستی که درکره زمین دارند، بسته به شرایط آب و هوایی متضاد اقلیم های گوناگون، از چنین آفریده های طبیعی و معماری های خدادادی در راستای خلق معماری خاص خود بهره می برند.
تمام موجودات، غریزه ی ساخت معماری خاص خود را در سرشت خویش دارند. زندگی جمعی موجودات، تفکیک وظایف و قرارگیری انواع معماری ها در مجاورت یکدیگر توانسته بافت های زیبایی را به وجود آورد. انسان نیز به عنوان اشرف مخلوقات از این قاعده مستثنی نمی باشد. آدمی در پدیدآوردن معماری مورد نظر خویش از قدرت تفکر بهره می برد و با نگاه به معماری صخره ها و سایر عناصر طبیعت پیرامون از آن ها الگو برداری می نماید. بدین ترتیب انسان توانسته از برپایی سرپناه های ساده ی آغازین تا ساخت انواع ساختمان ها به کمک مصالح بومی و غیر بومی، گوی سبقت را از دیگر مخلوقات برباید.
ساخت و ساز بشر کم کم با مطالعه بر روی گونه های مختلف سر پناه به درجات بالای ترقی و پیشرفت رسید. امروزه در گوشه و کنار دنیا صحبت از ساخت بناهایی مطابق با پیشرفته ترین معیارهای تامین حد آسایش کاربران است که در عین حال با کمترین میزان و گهگاه بدون نیاز به انرژی مورد بهره برداری قرار می گیرد. شک نیست در جهان امروز استفاده ی بهینه از منابع انرژی، مهم ترین مبحث و دغدغه ی بنیادی انسان در حیات به شمار می رود. در این باره هر چند برای نویسندگان امکان ارائه ی آمار و ارقام مرتبط و نگاشت بحث های تکمیلی وجود داشت اما به خاطر پرهیز از اطاله ی کلام اجتناب نموده تا خوانندگان به فراخور نیاز و علاقه ی خویش به منابع موجود مراجعه کنند.
کشورهایی که به فکر نسل های آینده هستند استفاده از انرژی های نو برای پیشگیری از تخریب محیط زیست را سرلوحه ی امور خویش قرار داده اند. بشر از گذشته های دور به منظور استفاده از انرژی های موجود در طبیعت تلاش های ارزشمندی نموده و با یاری گرفتن از معماری هوشمندانه درکنار ایجاد فضاهای متناسب با کاربری های مورد نیاز، انواع گوناگون انرژی های قابل استحصال از عناصر طبیعی را به خدمت گرفته است.
در این کتاب تلاش کردیم ضمن برشمردن شماری از مهم ترین الزامات، مزایا و راهکارهای بهره گیری از انرژی های نو در مسیر دستیابی به معماری پایدار، نمونه های کارآمد و تاثیرگذار معماری پایدار را در جهان توسعه یافته کنونی مورد بازبینی قرار دهیم.
پر واضح است، سرزمین ایران به عنوان یکی از نخستین کانون های شکل گیری تمدن بشری می تواند بستر مناسبی برای شناخت دستاوردهای آغازین آدمی در بهره برداری از انرژی های پاک باشد؛ هر چند که امروز در پی تغییر نقشه ی توسعه یافتگی دنیا مآلاً از قافله ی پرشتاب پیشرفت عقب مانده است اما مطالعه ی نمونه های برجای مانده، شناخت خوبی از پیشینه ی ساخت و سازهای همسو با بهینگی مصرف انرژی به دست می دهد.
از این منظر، کتابی که پیش روی شماست در چهار فصل تنظیم گردیده؛ فصل نخست با سخن پیرامون مزایای کاربردی ساختمان های سبز آغاز می شود و جنبه های سودآوری اقتصادی معماری سبز را از نظر می گذراند. فصل دوم به الزامات و راهکارهای بهره گیری از مصالح سبز و محصولات دوستدار محیط زیست در چرخه ی ساخت و ساز می پردازد که در حقیقت ترجمه ای از گزارش سالانه ی کمیته ی پایداری موسسه ی بین المللی علوم ساختمانی ایالات متحده است. فصل سوم، نمونه های کهن معماری پایدار در سرزمین ایران را به بوته ی تدقیق وا می نهد. در فصل چهارم که طولانی ترین فصل کتاب محسوب می شود، نمونه های امروز معماری سبز در کشورهای توسعه یافته مورد بازخوانی قرار می گیرد. شاید از این رهگذر فرصتی برای دست اندرکاران صنعت ساختمان فراهم شود تا بتوانند الگوبرداری از نمونه های موفق معماری جهان را در همسویی با مولفه های بومی در مسیر تحقق ساخت و ساز پایدار به خدمت گیرند.
بندگان سراپا تقصیری که مجلد حاضر را پیشکش نموده اند، امیدوارند توانسته باشند به اندازه ی توان خویش در راه گسترش فرهنگ پایداری و ساخت و ساز سبز گامی کوچک بردارند. در پایان، از همه ی اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران محترم استدعا داریم هر گونه لغزش شکلی یا محتوایی را از راه نشانی الکترونیکی sepehr.ansari@aut.ac.ir ابلاغ و به طریق صواب هدایت فرمایند.
این اثر بدون همکاری صادقانه و کوشش های بی دریغ سرکار خانم مهندس مهرنوش انصاری به بار نمی نشست که در ترجمه ی اولیه ی پاره هایی از متن کتاب با مولفان همکاری نمودند؛ به جاست که از لطف ایشان سپاسگزاری کنیم.

معجز آوردند پیدا، زین رِواق اندر رِواق
یا به افسون، این شبستان در شبستان کرده اند

صُفّه ها هر صُفّه رازی بس دگرگون داده اند
غرفه ها هر غرفه را نقشی دگرسان کرده اند

مردمانی تندهوش و تیزرای و سخت کوش
کآنچه از تدبیر خیزد وز خِرد، آن کرده اند

تا برافزایند چندین اعتبار این مُلک را
عمرها گفتی مگر در کار عُمران کرده اند

«مرحوم محمود منشی کاشانی»

فصل نخست: هشت مزیت ساختمان های سبز؛ صرفه ی اقتصادی ساختمان های سبز در گذر زمان

ساخت و ساز سبز چیزی فراتر از عبارات روزمره است. بسیاری از معماران طراح، فعالان عرصه ی ساختمان سازی و حتی کارفرمایان در خصوص نیاز به احداث بناهای پایدار و زیبا هم داستانند. به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟
بر پایه ی آمار، در حدود نیمی از انرژی و مواد اولیه در جهان در حوزه ی ساخت و ساز به مصرف می رسد که در کشور ایران نیز این میزان بیش از چهل درصد است. صنعت ساختمان قریب به یک ششم آب سالم دنیا و یک چهارم چوب طبیعی جنگل های جهان را از آن خود می کند. ساختمان های سبز به لحاظ بازده اقتصادی به واقع به صرفه ترین شیوه ی ساخت و ساز می باشند که در جریان آن از محصولات و مواد ساختمانی پایدار و پاک استفاده می شود. این شیوه به قدری جذاب است که به سادگی نمی توان از آن صرف نظر کرد.

مزیت نخست؛ صرفه ی اقتصادی ساختمان های سبز:

لازم نیست از اطلاعات چندان تخصصی در حوزه ی ساختمان سازی برخوردار باشیم تا متوجه شویم اجرای ساختمان های سبز از همان اولین روز شروع عملیات اجرایی در هزینه های شما صرفه جویی می نماید. این موضوع در رابطه با تمام ساختمان های مسکونی، اداری، کارخانجات، اماکن مذهبی، آموزشی و غیره صدق می کند. بر پایه ی مطالعاتی که در سال ۲۰۰۳ میلادی از سوی شرکت ساختمان های پایدار تسک فورس (Task Force) صورت گرفت، تنها دو درصد افزایش در سرمایه گذاری اولیه برای طراحی یک ساختمان سبز می تواند تا میزان ده برابر از هدر رفت سرمایه هنگام بهره برداری جلوگیری نماید!
بر پایه ی پژوهش های بیست ساله در این خصوص می توان گفت تنها با هزینه کرد چهل هزار دلار بیشتر در حوزه ی طراحی سبز قادر خواهید بود ظرف دو سال تمام سرمایه ی اولیه دو میلیون دلاری خود را جبران کنید! جالب تر اینکه پس از گذشت بیست سال رقم حاصل از این صرفه جویی نزدیک به چهارصد میلیون دلار خواهد بود! به نظر شما این شیوه به سهم خود یک سرمایه گذاری ایده آل نیست؟!

مزیت دوم؛ ارتقای فرآیند تولید:

بر پایه ی مطالعات صورت گرفته، کارمندانی که در محیط هایی با طراحی اصولی مشغول به کارند در نهایت بازدهی بیشتری داشته و کارآمد تر خواهند بود. بر پایه ی پژوهشی که در جریان آن سی و یک ساختمان از شهر سیاتل در ایالات متحده مورد مطالعه قرار گرفت، مشاهده شد غیبت از کار در کارمندان شاغل در چنین محیط هایی تا حدود چهل درصد کاهش پیدا کرده است! به همین ترتیب، در پژوهشی دیگر که توسط آژانس املاک تجاری گاشمن و ویکفیلد (Gushman & Wakefield) انجام شد معلوم گردید موارد بیماری در کارمندان شاغل در چنین محیط هایی تا حدود سی درصد کاهش یافته است! شرکت هایی که در ساختمان های بهره مند از یک طراحی اصولی مستقر هستند در مجموع رشد حدود ده درصدی را در سرانه ی شرکت تجربه می کنند. در نتیجه می توان گفت دفاتر شرکت هایی که به سبز بودن ساختمان هایشان بها می دهند، محیطی جذاب تر و کارآمدتر خوهند داشت. کارمندان چنین محیط هایی کوشاتر و پر بازده تر هستند.

مزیت سوم؛ ارزش افزوده ی بالاتر:

ساختمان های مسکونی و تجاری اگر بر پایه ی معیارها و مولفه های معماری سبز بنا نهاده شوند هنگام فروش مجدد دارای ارزش افزوده بالاتری خواهند بود. چنین ساختمان هایی ضمن برخورداری از روش طراحی اصولی از مصالح پایدار ساخته شده اند. یک خریدار آینده نگر به فراست در خواهد یافت دوام، هزینه های نگهداری و سودآوری ساختمان سبز به گونه ایست که در مجموع فواید بیشتری را نسبت به یک ساختمان سنتی ساز برای مالک خود به ارمغان می آورد. هزینه ی نگهداری در دراز مدت عاملیست که نقش مهمی در بهره اقتصادی برجای می گذارد و این مشخصه بر ساختمان های پایدار در مقایسه با بناهای سنتی ساز اثر به مراتب کمتری دارد.

مزیت چهارم؛ سلامت بهره برداران در ساختمان های سبز:

سندروم ساختمان های بیماری زا معضلی می باشد که برای دهه های متوالی در ایالات متحده مشکل آفرین بوده است. دفاتر اداری و شرکت های تجاری این کشور ماهیانه میلیون ها دلار در زمینه ی تعمیر و نگهداری بناهای تحت تملک خود هزینه می نمایند. این در حالیست که ساختمان های سبز ضمن برخورداری از سامانه های هوشمند تهویه ی مطبوع و استفاده از مواد غیر سمی و پاک در جریان عملیات احداث، در نهایت مانع از بروز انواع بیماری ها در بهره برداران سال های آتی خود می شوند. بنابر تخمین موسسه حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA)، هوای داخل ساختمان های آلوده ی سنتی ساز در حدود دو تا پنج برابر و گاهی تا صد برابر بیشتر از هوای بیرون ساختمان آلودگی دارد!
بر پایه ی گزارشات، از میان حدود یکصد و چهل و شش هزار مورد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در سال ۱۹۹۵ میلادی، تعداد بیست و یک هزار مورد در ارتباط با گازهای سمی منتشر شده درون ساختمان ها به دلیل استفاده از مصالح سنتی آلوده کننده ی محیط زیست بوده است! همچنین قریب به بیست میلیون نفر مشتمل بر شش میلیون کودک از کسانی که در سراسر ایالات متحده ی آمریکا از بیماری آسم رنج می برند، در معرض آلودگی های مصالح ساختمان های غیر سبزی قرار داشته اند که به شکل سنتی و با استفاده از مواد غیر زیستی و آلوده کننده ی محیط زیست ساخته شده اند.

مزیت پنجم؛ عواید مالیاتی و امتیازات مربوط به ساختمان های سبز:

قوانین مالیاتی فدرال آمریکا به تازگی به سوی اعطای امتیازات و تخفیف هایی پیش رفته که از ساختمان هایی با طراحی پایدار و مصالح سبز دارای انرژی کافی و سالم حمایت می کند. شمار زیادی از ساختمان های ایالتی نیز مقررات تشویقی با هدف گسترش ساخت و ساز سبز وضع نموده اند. افراد می توانند از طریق مشاوره با کارشناسان امور اقتصادی یا حسابداران، با توجه به لایحه و بندهای مصوب از تناسب محل کار یا سکونت خود با شرایط معمول این امتیازات آگاهی یابند.

مزیت ششم؛ ارتقای کسب و کار در خرده فروشی ها و بنگاه های اقتصادی کوچک:

در جریان یک مطالعه ی میدانی در ایالت کالیفرنیا که بر روی یکصد باب تجاری انجام گرفت مشخص شد اگر این واحد های تجاری به جای استفاده از نور الکتریسیته در چراغ های روشنایی بتوانند از نور طبیعی روز بهره ببرند در نهایت یک افزایش فروش چهل درصدی را تجربه خواهند کرد! این رشد جدا از سود حاصل از صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می باشد. این گونه است که ساختمان های سبز برای بهره برداران صرفه ی اقتصادی به ارمغان می آورند.

مزیت هفتم؛ کاهش قابل توجه نیاز به مصرف انرژی در ساختمان های سبز:

یکی از مزیت های مهم ساختمان های سبز که البته به طور مرتب هم مورد اشاره قرار می گیرد همانا کاهش تقاضای استفاده از دستگاه های تولید انرژی الکتریکی، گاز و آب می باشد. این امر در نهایت به معنی بهره برداری بهینه از زیرساخت ها و کارکرد بهتر خدمات زیربنایی است زیرا کاهش بار وارده بر تاسیسات شهری سرانجام کاهش هزینه های وارده بر مجموعه ی سامانه ی تاسیسات شهری را در پی خواهد داشت. این موضوع به سهم خود از فشار بار مالی وارد بر مصرف کنندگان می کاهد. بدین ترتیب با ملاحظه ی این شرایط در خانه های صفر انرژی (خانه هایی که مستقل از شبکه ی توزیع انرژی مصرفی عمل می کنند)، مشخص می شود به دلیل برگشت انرژی اضافی از شبکه ی توزیع در نهایت فشار کمتری به تولید کننده ها و مصرف کنندگان وارد می شود.

مزیت هشتم؛ ارتقای سطح زندگی:

همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که افزایش درآمد فرد بر ارتقای سطح زندگی او آثار درخور توجهی دارد. اگر از مزایای معماری سبز و طراحی پایدار در راه ارتقای سطح زندگی بهره ببریم، به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی به نتایج مطلوبی خواهیم رسید. چنانچه به نقطه ای نقل مکان نماییم که به لحاظ فناوری پیشرفته تر بوده و البته دسترسی به منابع طبیعی نیز گران تر باشد، آن گاه نمی توان استفاده از ساختمان های سبز و بهره برداری از مزایای آن را نادیده انگاشت.

فصل دوم: اولویت در استفاده از محصولات دوستدار محیط زیست

به کوشش: کمیته ی پایداری موسسه ی بین المللی علوم ساختمانی ایالات متحده

طول عمر مفید یک ساختمان و بی شک محیط پیرامونش در وهله ی نخست به مصالح ساختمانی به کار رفته در آن بستگی دارد. ارائه ی تسهیلات جدید در سطوح ملی باید به سمتی هدایت شود که تولید مواد و مصالح ساختمانی دوستدار محیط زیست را تسهیل کند. باید فرآیندهای پیش بینی شده به گونه ای باشد که در جریان ساخت، مواد آلوده کننده و غیر لازم به سامانه ی دفع فاصلاب وارد نشود تا از این رهگذر آسیبی به سلامت شهروندان وارد نیاید. اگر چنین رویه ای در پیش گرفته شود منابع طبیعی نیز کمتر دستخوش اتلاف خواهند شد.
با توسعه ی صنایع و سیر گسترش فناوری در سطح جهان، هر روز شاهد افزایش بیش از پیش تقاضای مصرف مواد خام هستیم؛ در نتیجه به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد آن چه در ظاهر نخاله های بی ارزش ساختمانی به شمار می آید ولی قابلیت بازیافت دارد، دور ریخته شود. اگر نسل ها را مانند حلقه های زنجیر دست در دست یکدیگر بدانیم، شایسته نیست چیزی را که امروز دور ریختنی به نظر می رسد و می تواند به احتمال زیاد در آینده به نوعی مواد خام اولیه محسوب شود، هدر دهیم.
لازم است در جریان تبیین معیارها و چهارچوب های این حوزه، سلسله ای از عوامل تعیین کننده و به هم پیوسته محیطی را در کنار یکدیگر مشاهده نماییم. از جمله ی این عوامل می توان به هدررفت بی دلیل نخاله ها، قابل بازیافت بودن مواد، بهره برداری دوباره از مصالح بازیافتی، بهره گیری از مصالح دوستدار محیط زیست و استفاده از محصولات با پایه زیستی اشاره نمود. تاثیرات نهایی استفاده از مواد در چرخه حیات نکته ای است که نباید از نظر دور داشت. در جریان طراحی تاسیسات، بازسازی یا در خلال روند طرح های توسعه ی پروژه های کلان باید از روشی جامع به عنوان نقشه راه استفاده شود. این روش باید بر موارد زیر پافشاری کند:

• نوسازی امکانات موجود، محصولات و تجهیزات مورد استفاده در هر زمان امکان پذیر باشد؛ بدین معنی که بتوان دوباره از آن ها استفاده نمود.
• اولویت بهره گیری از محصولات زیست محیطی با در نظر گرفتن رویکرد (LCA (۱ که به معنی استفاده از رویکرد سنجش تاثیر مواد بر چرخه حیات می باشد.
• استفاده ی بیش از پیش از مواد تجدیدپذیر و به کارگیری روزافزون مواد بازیافتی.
• مشخص نمودن مصالح با پایه پایدار مانند الوارها و تخته هایی که از مناطق جنگلی مورد تایید به دست آمده است.
• تشویق در خصوص استفاده دوباره از محصولات بازیافتی؛ بدین معنی که بتوان پس از طی عمر مفیدشان دوباره از آن ها بهره برداری نمود.
• کاهش میزان نخاله ها و پسماند های صنعت ساختمان و تشویق به جداسازی انواع نخاله و پسماند و بازیافت مواد حاصل از مراحل مختلف عملیات ساخت و ساز.
• می بایست بهره گیری از موادی که در خلال تولید و بهره برداری آلایندگی داشته و سمومی به شکل های مختلف تولید می کنند به طور جدی ممنوع گردد.
• از محصولاتی استفاده شود که تا اندازه ممکن در همان محل بهره برداری تولید شده باشند؛ همچنین بهره برداری و تولید آن ها با صرف کمترین میزان انرژی همراه باشد.

توصیه:

• نوسازی تجهیزات و امکانات و به روز رسانی تولیدات:
° تجهیزات، تولیدات و وسایلی که متناسب با گذر زمان مستهلک می گردند مانند اثاثیه، باید در برهه هایی تبدیل شوند که به لحاظ اقتصادی عملی بوده یا منابع کافی برای آن در اختیار باشد.
° این که در ساختمان های جدید تا چه اندازه امکان استفاده دوباره از امکانات و تجهیزات بر جای مانده از ساختمان های قدیمی وجود دارد مورد ارزیابی قرار گیرد. به عنوان مثال چهارچوب پنجره ها و درب های فلزی به احتمال زیاد قابل استفاده خواهند بود. تنها لازم است پیرامون همخوانی این گونه تجهیزات با امکانات امنیتی، وسایل جانبی و نیازهای انرژی ساختمان جدید کارشناسی شود.

• اولویت در استفاده از محصولات زیستی با بهره گیری از رویکرد LCA:
° هنگامی که اولویت های محیطی را مورد بررسی قرار می دهید (عواملی مانند گرم شدن کره ی زمین، از دست رفتن منابع و کیفیت تهویه ی فضای داخلی)، لازم است از توجه به مسائل تجاری امتناع ورزید. این کار به منزله ی عدم اعتنا به حاشیه ها و توجه به متن ماجراست.
° این گونه تصور کنید که امور مربوط به تجارت و مسائل اقتصادی از چرخه ی زندگیتان حذف شده است (مواردی از قبیل ارزش مواد خام، هزینه های تولید، گرانی حمل و نقل، نصب و بهره برداری و مدیریت پسماندها)؛ آن گاه هر چه باقی ماند همان موارد قابل طرح در قالب اولویت های محیطی می باشد. این گونه نگاه به طور دقیق تمرکز بر اصل مطلب است نه پرداختن به امور سطحی و حاشیه ای.

• لزوم استفاده از محصولات طبیعی:
°سعی نمایید در بیشترموارد از محصولاتی که حاصل فرآیند بازیافت است بهره برداری کنید.
°سعی کنید از محصولات و خدماتی استفاده کنید که در جریان چرخه ی حیات خود، تاثیر منفی کمتری بر سلامت انسان و محیط اطراف بر جای می گذارند.
°خودداری از ایجاد آلودگی به عنوان بخشی از فرآیند خرید مورد توجه قرار گیرد.
°در خصوص ملاحظات متعدد مربوط به موضوع چرخه ی حیات محصولات، مولفه های گوناگون زیست محیطی مرتبط با یک محصول و خدمات مورد مُداقّه قرار گیرد.
°تاثیرات زیست محیطی محصولات مختلف مقایسه گردد. در روند گزینش خدمات و محصولات آن هایی را برگزینید که به لحاظ اثراتشان بر محیط زیست قابل دفاع باشند.
°داده های عملکرد زیست محیطی: پیرامون محصولات و خدماتی که دریافت می دارید، داده های دقیق و قابل اتکایی در ارتباط با نحوه عملکرد و آثارشان بر محیط زیست جمع آوری نمایید.
°از نقطه نظر طبقه بندی مقبولیت محصولات، می توان مواردی را در اولویت قرار داد که به لحاظ استحصال و بهره مندی از مواد بازیافتی دارای بالاترین درجه ی خلوص باشند.
°از نقطه نظر طبقه بندی مقبولیت محصولات، می توان مواردی را که به لحاظ محتوای انرژی ذخیره شده (به معنی انرژی مصرفی برای تولید آن محصول) دارای کمترین اندازه هستند در اولویت قرارداد.

• استفاده از محصولات با پایه پایداری قابل قبول:
°از محصولات چوبی به دست آمده از مناطق جنگلی با مدیریت پایدار که گواهی اعتبار صادر شده توسط یک موسسه ی معتبر ثالث را اخذ کرده اند استفاده شود.
°جایگزینی مصالح بی اثر و غیر قابل بازیافت با مواد زیستی مانند پوشش های فیبری به دست آمده از محصولات کشاورزی.
°به سرعت معلوم کنید چه مواردی قابلیت دارند ظرف ده سال یا کمتر دوباره به وجود آیند (باز تولید شوند)؛ مواردی از قبیل بامبو، چوب پنبه، پشم یا کاه.

نظرات کاربران درباره کتاب انرژی‌های نو راهی به معماری پایدار