فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روزنه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فهم فلسفه

کتاب فهم فلسفه
اندیشه معاصر

نسخه الکترونیک کتاب فهم فلسفه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب فهم فلسفه

در نیمه قرن نوزدهم فیلسوفان برای به دست آوردن دانشی از واقعیتِ غایی، دیگر به فیلسوفانِ یونان باستان و قرون وسطی یا مدرن رجوع نمی‌کردند. استدلال آنها این بود که در مورد هیچ‌چیز دانش غایی وجود ندارد. آنها علاوه بر این هم‌عقیده بودند که هیچ نظامی برای دانش اخلاقی ممکن نیست. و سرانجام این‌که فلسفه معاصر ارتباط خود را با اعتقاد مسیحی و یهودی به خالق هوشمند و قادر متعال و مقدس جهان گسست. عقیده به ذهن یا اراده‌ای مطلق و یا هر چیز مطلق دیگر برای بیشتر فیلسوفان قرن بیستم نامأنوس به نظر می‌رسید. بخشی از تغییر در نگرش‌های فلسفی مصادف با آغاز قرن و بر اثر یافته‌های جدید علمی واقع شد. ماکس پلانک نظریه کوانتوم و آلبرت انشتین نظریه نسبیت را در فیزیک ارائه کردند. هر دو نظریه تلویحاً ناممکن بودن کسب دانش عینی و یقینی را تایید می‌کردند.

ادامه...

بخشی از کتاب فهم فلسفه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱- سودباوران

بنتام و میل

بهتر است انسان باشی و ناراضی تا خوک باشی و راضی؛ بهتر است سقراط باشی و ناراضی تا ابله باشی و راضی
جان استوارت میل

انقلاب صنعتی

انقلاب صنعتی، در اواسط قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، دوران تغییرات چشمگیر در زمینه فن آوری، اجتماع، سیاست و فرهنگ بود. تقریباً همه وجوه زندگی روزمره و از جمله اندیشه فلسفی زمان تحت تاثیر این دگرگونی ها قرار گرفت.
این انقلاب از بریتانیای کبیر آغاز شد، زیرا فن آوری، حمایت دولت و شبکه گسترده دادوستد برای پشتیبانی از رشد صنعت مهیا بود. اگرچه مورخان در مورد این که انقلاب صنعتی دقیقاً در چه سال هایی آغاز شد و در چه سال هایی به پایان رسید اتفاق نظر ندارند، ولی غالباً هم عقیده اند که این رخداد میان سال های ۱۷۵۰ و ۱۸۳۰ در انگلستان روی داد و آن کشور را از اقتصادی روستایی بر شالوده کشاورزی، به اقتصادی شهرْمحور و به طرزی فزاینده صنعتی تبدیل کرد. کار یدی وسیعاً جای خود را به صنعت و ماشین آلات داد و تا سال ۱۸۵۰ همه اروپای غربی کمابیش صنعتی شده بود.
استفاده روزافزون از زغال سنگ و ورود نیروی بخار به عرصه، تکنیک های ساخت فولاد را بهبود بخشید و پیشرفت ابزارهای فلزی و ماشین آلات دست به دست با شبکه رو به رشد کانال ها، جاده ها و خطوط راه آهن، موجب گسترش نتایج انقلاب در سرتاسر اروپا و سرانجام جهان شد.
تا پیش از انقلاب صنعتی اکثر جمعیت جهان روستایی بود. حال آن که در اواسط قرن نوزدهم بیش از نیمی از مردمِ کشورهای صنعتی در شهرها زندگی می کردند. انقلاب طبقه جدیدی از کارگران تنگدست به وجود آورده بود که مجبور به زندگی در زاغه های اجاره ای پرجمعیت در اطرافِ کارگاه ها و کارخانه ها بودند. خانواده ها اغلب در یک اتاق زندگی می کردند و این که چهار یا پنج بچه فقط یک تخت خواب مشترک داشته باشند، امری غیرمعمول نبود. وضعیت بد مکان هایی که این کارگران در آن زندگی می کردند، نتیجه استفاده از مصالح ساختمانی ارزان قیمت از سوی صاحبان املاک و مستغلات، نبودِ ضوابط و اصولِ مدون برای ساخت و ساز و بهداشت، و تمایل کارخانه دارها به این بود که کارگران را نه انسان های هم نو ع خود، بلکه به عنوان بخشی از دارایی شان ببینند.
طبقه جدید کارگران صنعتی شامل مردان، زنان و کودکانی بود که در کارخانه های نساجی و معادن و دیگر صنایع جدید و رو به توسعه کار می کردند. کودکان حتی از نُه سالگی برای کار وارد کارخانه ها می شدند و ۱۲ ساعت در روز به کار مشغول بودند. دستمزدها پایین و ساعات کار طولانی و شرایط کار اغلب خطرناک بود.
طبقه کارگر در انگلستان مبارزه ای طولانی را برای اصلاحات آغاز کرد. در سال ۱۸۳۲ لایحه اصلاحات از پارلمان گذشت و به برخی از کسانی که از نظر اقتصادی و اجتماعی جزو طبقات پایین دست محسوب می شدند حق رای اعطا کرد. اگرچه تصویب این لایحه پیروزی بزرگی برای طبقه متوسط محسوب می شد، شرایط کار اغلب بد باقی ماند، و صاحبان ثروتمند کارخانه ها همچنان به سرکوب کارگران شان ادامه دادند. چنین سرکوبی برای فیلسوفان سودباور بریتانیایی همچون جرمی بنتام و جان استوارت میل که بانی بسیاری از اصلاحات اجتماعی بودند، پذیرفتنی نبود.فرد و اجتماع

رشد صنعت و افزایش جمعیت شهرها مشکلاتی برای برخی از افراد که مالک زمین بودند پدید آورد. برای روشن شدن این موضوع به رفت و آمد خود از خانه به دانشگاه یا سر کار فکر کنید. جاده ای که شما در آن رانندگی می کنید زمانی یک مزرعه بوده است. وقتی جامعه تصمیم گرفت این جاده را احداث کند، احتمالاً پیشنهاد کرد که زمین را به قیمت عادلانه ازمالک آن خریداری کند. اگر مالکان تصمیم می گرفتند زمین هایشان را نفروشند، جامعه می توانست آنها را مجبور به ترک آن کند و بهای آن را به قیمتی که معقول تشخیص داده بود یا بر اساس ارزش منصفانه بازار بپردازد. اینجا دو اصل را در کار می بینیم. اولین آنها اصل حقوق فردی است – حق مالک زمین برای گرفتن غرامت عادلانه زمین خود – که باید محفوظ باشد. اصل دوم این است که خیر اکثریت بر خیر هر فرد اولویت دارد. این فلسفه سودباوران است: «خوشبختی برای بیشتر مردم.» تاسف آور است که مزرعه داران، خانه و زمین خود را از دست می دهند، اما بنا به نظر سودباوران خیرِ اکثریت بر خیرِ تک تک افراد اولویت دارد. «اصلِ بزرگ ترین خوشبختیِ» سودباوران، زاده انقلاب صنعتی بود و اولین بار جرمی بنتام، فیلسوف بریتانیایی این اصل را ارائه کرد.

جرمی بنتام

فلسفه اخلاق و دیدگاه های جرمی بنتام در مورد قانون تا حد زیادی شالوده اجتماعی را برای لیبرال دموکراسی فراهم کرد. ما در فلسفه بنتام تاثیر دیوید هیوم، یکی از فیلسوفان متاخر بریتانیایی را که بر قابلیت همدلی ما تاکید ورزیده بود، مشاهده می کنیم. هیوم می گفت همدلی لذتی است که از دیدنِ خوشبختی اشخاص دیگر احساس می کنیم. اصل لذت و موضوع شادکامی دیگران یکی از درون مایه های اصلی سودباوری است.

زندگی بنتام

جرمی بنتام (۱۷۴۸-۱۸۳۲) در شهر لندن انگلستان و در یک خانواده ثروتمند به دنیا آمد. نبوغ چشمگیر او خانواده را مبهوت کرد. سه سال بیشتر نداشت که تاریخ هشت جلدی انگلستان را خواند. در چهارسالگی دستور زبان لاتین را آموخت و در هشت سالگی وارد مدرسه وست مینستر، یکی از مدارس پیشرو پسرانه در بریتانیای کبیر شد. در ۱۲ سالگی وارد دانشگاه آکسفورد و سه سال بعد با درجه لیسانس فارغ التحصیل شد.
پدرِ بنتام می خواست پسرش وکیل شود، اما جرمی وقتی در سلسله درس های محققی به نام سِر ویلیام بلک استون در باب قانون حضور یافت، از حدود اختیاراتی که قانون بر ستم دیدگان زیر دست اعمال می کرد منزجر شد. او تحصیل در رشته قانون را رها و به ادبیات رو کرد. بنتام رساله هایی در مورد نیاز به قانون گذاری در جهت خیر عموم جامعه و نه صرفاً ثروتمندان و قدرتمندان تالیف کرد. برخی از مردم با بنتام هم عقیده بودند، اما مقامات کلیسایی، حقوقدانان، اعضای پارلمان و کاسب کاران ثروتمند او را دشمن خود می دیدند.
بنتام در سرتاسر عمر خود جلوه ای خاص در انظار عمومی داشت. او حتی امروز نیز به نحوی عجیب از این جلوه در نزد مردم برخوردار است. پیکر مومیایی شده او با لباس و سری از موم در اتاقکی چوبی در ساختمان اصلی یونیورسیتی کالج لندن به نمایش گذاشته شده است. بنتام املاک بزرگی برای این کالج تازه تاسیس ـ اولین دانشگاه انگلیسی که دانشجویان را بدون توجه به نژاد، دین یا اعتقادات سیاسی آنها می پذیرفت ـ باقی گذاشت، به شرط آن که (بنا به روایت هایی که صحت آن مورد تردید است) پس از مرگ نیز همچنان در جلسات شورای دانشگاه شرکت کند.

اصل سودمندی

بنتام در اثر مهم خود مقدمه ای بر اصول اخلاقی و قانون گذاری نوشت که لذت و رنج، عوامل محرّک همه انسان ها هستند. کتاب با این دیدگاه او نسبت به طبیعت انسان آغاز می شود:

۱. طبیعت انسان را تحت امرِ دو فرمانروای مطلق، رنج و لذت قرار داده است. تنها بر عهده این دو است تا مشخص کنند باید چه کنیم و همچنین معین کنند چه خواهیم کرد. در یک سو معیار درست و نادرست و از سوی دیگر زنجیره علت ها و معلول ها به تخت سلطنت شان بسته شده است. هرچه می کنیم و هرچه می گوییم و هرچه می اندیشیم زیر نفوذ و سلطه لذت و رنج است: هر کوششی برای خلاص شدن از یوغ انقیادشان به جایی نمی رسد، مگر اثبات و تایید این فرمانبرداری. به بیان دیگر ای بسا انسان که در حرفْ حاکمیت آنها را نفی کند: اما در واقعیت همیشه تابع شان باقی می ماند. اصل سودمندی به این فرمانبرداری رسمیت می دهد و آن را شالوده نظامی در نظر می آورد که هدفش بافتن تار و پود شادمانی به دستان عقل و قانون است. نظام هایی که می کوشند این اصل را زیر سوال ببرند به خواب و خیال به جای احساس، به هوس به جای عقل، به تاریکی به جای روشنایی اتکا می کنند.۱

نظر بنتام مبنی بر این که لذت شادمانی می آورد نوعی از فلسفه سودمندی است که با عنوان لذت جویی شناخته می شود. به عقیده بنتام دو گونه لذت جویی سودبارانه وجود دارد: (۱) لذت جویی روان شناختی، به این معنی که لذت و رنج معین می کنند ما چه می کنیم؛ و (۲) لذت جویی اخلاقی، به این معنی که لذت تنها خیرِ موجود است و افعال ما هنگامی نیک است که برای ما لذت بخش باشد.
بنا به عقیده بنتام همه ما، چه بپذیریم و چه نپذیریم، لذت جو هستیم ـ همه ما به دنبال لذت می گردیم. بنتام اما تصورِ مرسوم از لذت جویی را عوض کرد تا شامل خوشبختی برای شمار بیشتری از مردم باشد. او گفت سودمندی چیزی است که لذت و خیر و خوشبختی را نه تنها برای فرد بلکه برای کلّ جامعه فراهم می کند. در نظر او واژه نیکی یا خیر به معنی «خوشبختی» و واژه رنج معادل «شر» بود.
بنتام استدلال می کرد همه معیارهای اخلاقی، معیارهای لذت هستند. او گفت ما از قانون اخلاق به خاطر احساس وظیفه پیروی نمی کنیم؛ ما از قانون اخلاق به این دلیل پیروی می کنیم که این پیروی برای ما لذت بیشتری می آورد تا عدم پیروی. وقتی می پرسیدند: «آیا ما برای خشنودی خدا از قانون اخلاق پیروی نمی کنیم؟» بنتام جواب می داد: «نه. وقتی خدا با ما سخن نمی گوید و چیزی به ما نمی نویسد، چگونه ممکن است از خشنودی او خبر داشته باشیم؟» او ادعا می کرد خشنودی خدا ابداع ماست و «نتیجه مشاهده خشنودی خودمان و نسبت دادن آن به خدا.»

چهار خاستگاه لذت و رنج

به نظر بنتام چهار خاستگاه، یا به قول خود او «مکافات» برای لذت و رنج وجود دارد: (۱) طبیعی؛ (۲) سیاسی؛ (۳) اخلاقی؛ (۴) دینی. در دیدگاه او مکافات به این معنی است که اگر ما مصالح و لذات دیگر مردمان را نادیده بگیریم، احساس درد و رنج خواهیم کرد.

مایملک یک مرد، یا خود او در آتش می سوزد. اگر این اتفاق حادثه بوده باشد، می توان آن را فاجعه نامید؛ اگر این اتفاق به دلیل بی احتیاطی خود او روی داده است (برای مثال غفلت در خاموش کردن شمع) می توان آن را کیفری در رده مکافات طبیعی تلقی کرد؛ اگر این اتفاق در نتیجه حُکمِ یک قاضی دولتی برای او رخ دهد، کیفر از نوعِ مکافات سیاسی است، یعنی همان چیزی که در عرف کیفر خوانده می شود؛ اگر به خاطر نیاز به کمکی بوده است که همسایه در نتیجه نفرت از خصوصیات اخلاقی این مرد از او دریغ داشته، کیفر از نوع مکافات اخلاقی است؛ اگر اتفاق درنتیجه ناخشنودی خداوند از او به خاطر گناهی که مرتکب شده، یا از پریشانی خاطر به سبب وحشت از چنین ناخشنودی ای رخ داده، کیفر از نوع مکافات دینی است.۲جرمی بنتام وصیت کرد اجزای بدن و اسکلت او را پس از مرگ نگهدارند، سپس آن را با لباس های معمول او بپوشانند و بر روی صندلی که معمولا بر آن می نشست، بنشانند. تصویر فوق پیکر مومیایی بنتام را که در یونیورسیتی کالج لندن به نمایش گذاشته شده است نشان می دهد.

بنتام می خواست کشف کند که کدامیک از خاستگاه های لذت و رنج محتمل است بیشترین شادمانی را در اختیار جامعه بگذارد. او معتقد بود اخلاقیات نه به انگیزه های اعمال ما، بلکه به نتایج آنها ربط دارد. نتیجه انجام یک عمل اخلاقی لذت است. اگر در جامعه رنجی را به دیگران تحمیل کنید، قانون بی توجه به انگیزه شما را کیفر می د هد. بنتام می گفت انگیزه ها مهم اند، اما نتایج بسیار مهم ترند. نتایج آزار دهنده، کیفرهای خودخواهی ما هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب فهم فلسفه

این کتابها در واقع در مجموعه آشنایی با تاریخ فلسفه برای نوجوانان قرار دارند....با این حال بزرگسالان هم براحتی می تونند از اونا استفاده کنند....مطالب تا حدی خلاصه هستند و نمیشه به عنوان یه دوره جدی آموزش تاریخ فلسفه در نظر گرفتشون.....مخلص کلام اینکه کتابهای خیلی خوبی هستند برای ورود به فلسفه......ترجمه خوبی هم دارند.....و جالبه بدونید من نسخه چاپی رو هم دارم....اما این نسخه فیدیبو به مراتب بهتر از نسخه چاپیه.....کیفیت چاپش اصلا خوب نیست !
در 3 هفته پیش توسط ham...ard
کتابیست موجز و روان. پیشنهاد میکنم جهت آشنایی اجمالی با آرای فیلسسوفان تاثیر گذار تاریخ فلسفه هر سه جلدش رو بخونید. ترجمه روان و خوبی هم داره. ممنون فیدیبیو
در 2 سال پیش توسط پرویز ستایشی حق