0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
ارتباط با خدا

معرفی و دانلود رایگان کتاب ارتباط با خدا

منتخب ادعیه

نویسنده:
شیخ عباس قمی
ناشر:
فیدیبو
درباره ارتباط با خدا

گاهی برای رسیدن به آرامش گمشده در زندگی‌مان نیاز به خلوتی دور از هیاهوی دنیا داریم. بشر برای رسیدن به آرامش و حال خوب، هزاران روش را امتحان کرده‌است اما همان‌طور که در قرآن کریم در آیه 28 مبارک سوره رعد آمده است «دل‌ها تنها با یاد خدا آرام می‌گیرد». از این آیه شریفه می‌توان متوجه شد که با راز و نیاز می‌توان به حال خوب دست یافت. آموزه‌های دینی، قرآن کریم و دعاهای نقل‌شده از معصومین ما را متوجه پروردگار می‌کنند. کتاب ارتباط با خدا منتخب ادعیه‌ای است از دعاها و زیارت‌هایی که موجب آرامش قلب و رفع گرفتاری‌هاست.

about book image

درباره‌ی کتاب ارتباط با خدا

کتاب ارتباط با خدا که با عناوین «مناجات الصالحین» و «مناجات العارفین» هم مشهور است منتخب مجموعه‌ای از زیارات مشهوره، سوره‌های قرآن، نمازها، دعاها و نماز مستحبی و زیارتنامه‌هایی است که از کتاب شریف «مفاتیح الجنان» برگزیده شده‌اند. دعاهای این کتاب شامل دعای فرج، دعای ندبه، ابوحمزه ثمالی، مجیر، امین‌الله، توسل، جوشن‌کبیر، کمیل، زیارت عاشورا و همچنین اعمال شب و روز‌های ماه رمضان، نمازهای مخصوص ماه مبارک و دعاهای مخصوص روزهای ماه رمضان آورده شده است. در کتاب علامت‌های وقف و اعراب‌گذاری رعایت شده تا خوانندگان از طریق آن بتوانند دعاها را درست قرائت کنند.

انتشارات شفیعی نسخه چاپی کتاب ارتباط با خدا را به شکل شومیز و جلد سخت در ابعاد بزرگ و جیبی منتشر کرده است. نسخه پی دی اف (pdf) کتاب ارتباط با خدا در فدیبو قابل خرید و دانلود است.

فضیلت ادعیه‌های منتخب کتاب

دعای توسل

«محمد بن بابویه» دعای توسل را از ائمه معصومین نقل کرده است و «علامه مجلسی» این دعا را در کتاب «بحارالانوار» آورده است. مرحوم «آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی» در فضیلت این دعا گفت که قرائت روزانه‌ی این دعا باعث برآورده شدن حاجات می‌شود و ایمان انسان را زیاد می‌کند.

دعای ندبه

نُدبه به معنای فراخوانی، گریه و ناله است. این دعا از دعاهای بسیار مشهوری است که در فراق و استغاثه از امام زمان (عج) خوانده می‌شود. مستحب است دعای ندبه در چهار عید فطر، قربان، غدیر و جمعه خوانده شود. این دعا را «علی بن طاووس» به نقل  از امام صادق(ع) در کتاب «اقبال الاعمال» آورده است. بهتر است دعای ندبه قبل از طلوع آفتاب در صبح‌های جمعه خوانده شود.

دعای جوشن کبیر

یکی از دعاهایی که مستحب است در شب پرخیر و برکت قدر خوانده شود، دعای جوشن کبیر است. این دعا صد بند دارد و در هر بند، به‌جز بند 55 که‌ یازده‌ اسم‌ در آن است ده نام خداوند تبارک قرائت می‌شود و در مجموع دعای جوشن کبیر هزار و یک اسم از خداوند را در خود دارد. در روایتی از پیامبر اکرم(ص) بر فضیلت خواندن این دعا آمده است که حضرت محمد (صلى الله علیه و آله) فرمودند: «هیچ بنده‏اى از امّت من نیست که این دعا را در ماه مبارک رمضان سه مرتبه یا یک مرتبه بخواند مگر آنکه به تحقیق که خداى تعالى بدن او را بر آتش حرام می‌کند و بر او بهشت واجب می‌‏شود».

دعای ابوحمزه ثمالی

دعای ابوحمزه ثمالی از وجود مبارک امام سجاد (ع) نقل شده است. دعای ابوحمزه ثمالی مضامین عارفانه و بسیار بلندی دارد، خواندن این دعا می‌تواند موجب آرامش و تحول درونی شود. حضرت سجاد در شب‌های ماه مبارک رمضان هر شب این دعا را می‌خواندند و شیعیان خود را به خواندن این دعا سفارش می‌کردند.

 دعای کمیل

دعای کمیل از دعاهای مشهور شیعیان است که به نام دعای «خضر» هم شناخته ‌می‌شود. این دعا را «حضرت جبرئیل» به خضر نبی و بعد از آن «حضرت علی (ع)» به «کمیل بن زیاد» آموخت. به همین دلیل به آن دعای کمیل گفته می‌شود. منبع این دعای معتبر کتاب «مصباح المتهجد» از «شیخ طوسی» است که با مضامین عرفانی در معرفت خداوند و طلب آمرزش و استغفار است. از «علامه مجلسی» نقل شده است که دعای کمیل یکی از پرفضیلت‌ترین دعاهاست. در روایت‌های معتبر آمده است که خواندن این دعا در شب جمعه و در شب نیمه شعبان ثواب زیادی دارد.

دعای مجیر

یکی از دعاهایی که خواندن آن در ماه مبارک رمضان بسیار سفارش شده است، دعای مجیر است. خواندن این دعا به ویژه در اعمال روزهای 13و 14 و 15 ماه مبارک رمضان که به «ایام البیض» معروف است، توصیه شده است. به نقل از ائمه معصومین در ایام البیض اگر کسی این دعا را بخواند گناهانش هرچند کوچک حتی اگر به اندازه ریگ‌های بیابان یا برگ درختان باشد بخشیده می‌شود.

زیارت عاشورا

 زیارت عاشورا، زیارتی است که شیعیان زمان زیارت امام حسین(ع) و یاران باوفایش از راه دور و یا نزدیک می‌خوانند. این زیارتنامه از امام محمد باقر(ع) نقل شده است. در کتاب شریف «بحار‌الانوار» جلد ۹۸ صفحه‌ی۳۰۰ امام صادق (ع) به یکی از یاران خود به نام «صفوان»، درباره‌‌ی ثواب زیارت عاشورا می‌‎فرمايد: «زيارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن، به درستی که من چند خير را برای خواننده آن تضمين می‌نمایم؛ اول، زيارتش قبول شود، دوم، سعی و کوشش او شکور باشد، سوم، حاجات او هرچه باشد، از طرف خداوند بزرگ برآورده می‌گردد و نا اميد از درگاه او برنخواهد برگشت؛ زيرا خداوند وعده خود را خلاف نخواهد کرد.»

زیارت امین‌الله

امام سجاد(ع) زمانی که به زیارت قبر مطهر حضرت علی(ع) می‌رفتند زیارت امین‌الله را می‌خواندند. در مفاتیح الجنان آمده است که زیارت امین‌الله زیارت مخصوص حضرت علی(ع)  است. خواندن این زیارت در روز عید غدیر و نزد قبور هر یک از ائمه(ع) سفارش شده است.

زیارت حضرت فاطمه (س)

برای زیارت حضرت زهرا(س) از راه دور این زیارت را نوشته شده است. شروع زیارت حضرت زهرا (س) با این جمله شروع می‌شود: «ای آن‌که خدایی که تو را خلق کرد پیش از خلقت بیازمود».

اعمال شب و روزهای ماه رمضان

در این بخش از ادعیه اعمال شب و روزهای ماه رمضان، اعمال شب‌های قدر، قرآن به سر گرفتن و دعاهای مربوط به این شب و نمازهای آن آورده شده است. اعمال و دعاهایی که توصیه می‌شود در ماه مبارک رمضان هر روز خوانده و انجام شوند. علاوه‌بر این دعاهای مخصوص هر روز ماه رمضان هم در این بخش قرار داده شده است.

درباره شیخ عباس قمی، شرح مختصر

شیخ عباس قمی که به محدث قمی هم شهرت دارد در سال 1294 هجری قمری در قم به دنیا آمد. پدر او محمدرضا قمی مردی متدین و عارف و مادرش هم زنی پاک‌دامن و پارسا بود. شیخ عباس قمی در سال 1316 قمری در 22 سالگی به نجف عزیمت کرد. از جمله اساتید او در نجف اشرف عالمانی همچون «میرزا حسین نوری» معروف به محدث نوری بود. بعد از درگذشت «محدث نوری» در سال 1322 قمری «شیخ عباس» به ایران بازگشت. اما بعد از واقعه مسجد گوهرشاد و قتل عام مردم و حصر و سپس تبعید استادش « آقا حسین قمی» در مشهد، سرانجام  در سال 1354 قمری شیخ به نجف بازگشت و تا آخر عمر خود، در آن‌جا ماند. محدث قمی در سال 1359 قمری در سن 65 سالگی در نجف درگذشت. پیکر او کنار استادش محدث نوری در حرم امیرالمومنین به خاک سپرده شد. محدث قمی در طول سال‌های حیاتش شاگردان زیادی تربیت کرد که هرکدام از آن‌ها بعدها از عارفان و عالمان زمانه‌ی خود شدند. از عالمان مشهوری که شاگرد شیخ عباس قمی بودند می‌توان به «آقا بزرگ طهرانی»، «سید احمد موسوی مستنبط»، «سید احمد» مشهور به «سید آقا تستری جزائری»، «شیخ حسین مقدس مشهدی» و «سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی» اشاره کرد.

شیخ عباس قمی به نوشتن علاقه داشت. او بیش از 60 کتاب ارزشمند به زبان‌های عربی و فارسی نوشت. به گفته‌ی شاگردش آقا بزرگ طهرانی، شیخ عباس قمی از کتاب‌های کتابخانه‌‌ی استادش محدث نوری که بیش‌تر  کتاب‌های آن نسخ خطی بودند برای نوشتن استفاده می‌کرد. از آثار ارزشمند شیخ عباس قمی «مفاتیح الجِنان» به معنای کلیدهای بهشت را می‌شناسیم. کتاب مفاتیح الجِنان یکی از معروف ترین کتاب‌های دعاست که در آن مجموعه‌ای از دعاها، زیارات، اعمال مخصوص، مناجات‌ها، آداب و رسوم دینی و دعای ویژه ایام سال و ماه قرار دارد. این دعاها به نقل از چهارده معصوم و علما نقل شده است. شیخ عباس قمی خیلی از این منابع را از کتاب‌های منبع قدیمی‌تر مثل «اقبال» اثر «سید بن طاووس»، «مصباح» اثر «کفعمی» و «زادالمعاد» اثر «علامه مجلسی» جمع‌آوری کرد. از دیگر تالیفات شیخ عباس قمی «سفینه‌ البحار»، «نفس المهموم» و «منتهی الآمال» هستند.

about book image

در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم

ستایش خاص خدا، پروردگار جهانیان است و درود و سلام خدا، سلامی کامل، بر سرور ما محمد، پیامبرش و اهل بیت او، خدایا تو را ستایش، بر آنچه به آن جاری شد قضای تو درباره اولیایت، آنان که تنها برای خود دینت برگزیدی، آنگاه که برای ایشان اختیار کردی، فراوانی نعمت پابرجایی که نزد توست، نعمتی که تباهی و نابودی ندارد، پس از آن‌که بی‌میل بودن نسبت به رتبه‌های این دنیای فرومایه و زیب و زیورش را با آنان شرط نمودی، آنان هم آن شرط را از تو پذیرفتند و تو هم وفا نمودن به آن را از جانب آنان دانستی، پس قبولشان کردی و مقرّب درگاهشان نمودی.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۲۸ مگابایت
زمان تقریبی مطالعه
۰۰:۰۰
نویسنده شیخ عباس قمی
ناشرفیدیبو
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۶/۰۳/۰۲
قیمت ارزی
2.۵ دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۲۸ مگابایت

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.4
از 5
براساس رأی 73 مخاطب
5
ستاره
80 ٪
4
ستاره
4 ٪
3
ستاره
1 ٪
2
ستاره
5 ٪
1
ستاره
8 ٪
30 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
4

اینترنت که به کل قطع بود و نمیتونستم سرچ کنم. متشکرم ازتون که این کتاب رو گذاشتید.

5

دمتون گرم خیلی خوب بود

1

این دعا ها و موضوعات دینی مربوط به کدام مذهب میشه سنی یا شیعه لطفا پاسخ بدین لطفا

5

اجرتون با اهل بیت علیهم السلام دست مریزاد

5

اگر براش فهرست بگذارین خیلی بهتر میشه، ممنون

5

کتابی کامل و عالی هست

5

عالیه..... فقط ای کاش دعای عهد هم داخلش میذاشتید..

5

به نظر برنامه ی خیلی خوبیه

5

ممنون دست همه اعضاء درونکنه

5

اعراب گذاریش رو درست کنید

نمایش 20 نقد دیگر
4.5
(75)
رایگان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
ارتباط با خدا
ارتباط با خدا
منتخب ادعیه
فیدیبو
4.5
(75)
رایگان