دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان فیدی‌پلاس

کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان
به روایت اسناد محرمانه آرشیوهای اتحاد جماهیر شوروی

نسخه الکترونیک کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان

در این کتاب که آن را یک گزارش مرحله به مرحله و مستند از سرگذشت آذربایجان از روز هجوم واحدهای نظامی ارتش سرخ بدان سامان در شهریور ۱۳۲۰ تا اندک‌زمانی بعد از خروج واحدهای مزبور از خاک ایران در بهار ۱۳۲۵ نیز می‌توان توصیف کرد، محور اصلی بحث به چگونگی فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان اختصاص دارد؛ اینکه چگونه پس از تلاش ناموفق دولت شوروی برای کسب امتیاز نفت شمال، مقامات مسکو با استفاده از شبکه امنیتی و اطلاعاتی گسترده‌ای که در این سال‌ها در آذربایجان برپا کرده بودند موجبات تشکیل فرقه دموکرات آذربایجان را فراهم آوردند. توصیف جزء به‌جزء نقش ارگان‌های سیاسی، امنیتی و نظامی شوروی ــ و به‌ویژه حزب کمونیست و کا گ ب جمهوری آذربایجان ــ در این ماجرا؛ پاره‌ای از رقابت‌های درونی روس‌ها، ازجمله رقابت و همچشمی موجود میان تشکیلات وزارت خارجه و سفارت شوروی در تهران از یک‌سو و مقامات امنیتی و سیاسی جمهوری آذربایجان از سوی دیگر؛ اختلافات فرقه دموکرات آذربایجان با «جمهوری مهاباد،» دیگر تشکیلات دست‌نشانده روس‌ها در این ایام بر سر تعیین حوزه قلمرو هریک؛ نقش حزب توده در این تحولات که در عین نارضایی از تشکیل یک حرکت موازی به‌صورت فرقه دموکرات هیچ‌گاه حمایت خود را از آن دریغ نداشت و حتی در یک مرحله پیشنهاد کرد که طی عملیاتی مشترک زمام امور را در تهران نیز به دست گیرند که مورد موافقت مقامات شوروی قرار نگرفت...

ادامه...

مشخصات کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان

  • ناشر نشر نی
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۰,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۳/۰۴/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.58 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۳۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب فراز و فرود فرقه دموکرات آذربایجان

عالی
در ۳ سال پیش توسط امیر مهتدی ( | )