فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزش تهیه ۱۱۰   غذا برای نوزاد و کودک

کتاب آموزش تهیه ۱۱۰ غذا برای نوزاد و کودک

نسخه الکترونیک کتاب آموزش تهیه ۱۱۰ غذا برای نوزاد و کودک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آموزش تهیه ۱۱۰ غذا برای نوزاد و کودک

یکی از مسائلی که خانواده‌­ها با آن روبرو هستند، تغذیه‌­ی کودکان است. تغذیه‌­ی کودکان، شامل مسائل فراوانی می­‌گردد. یکی از این مسائل، روش تهیه‌­ی غذا برای کودکان است. بعد از شش ماهگی، نوزاد نیاز به غذای کمکی دارد. غذاهای کمکی، غذاهایی هستند که روش تهیه‌­ی خاصی دارند. بسیاری از خانواده­‌ها ممکن است روش تهیه‌­ی چنین غذاهایی را ندانند. بعد از اینکه کودک، در غذا خوردن پیشرفت کرد و شروع به مصرف غذاهای خانواده نمود، باز هم نیاز به غذاهایی دارد که گاهی سایر اعضای خانواده این غذاها را مصرف نمی‌­کنند. در این کتاب سعی شده تا روش تهیه‌­ی غذاهای مخصوص کودک بیان شود. برخی از این غذاها، مخصوص نوزاد هستند. این غذاها در بخش اول بیان شده­‌اند. این بخش به روش تهیه‌ی غذاهای کمکی می‌پردازد. سایر غذاها که در بخش بعدی بیان شده­‌اند، مخصوص کودک نیستند و سایراعضای خانواده نیز می‌­توانند از آن­ها استفاده نمایند. در این کتاب، علاوه بر روش تهیه­‌ی غذاها، به روش تهیه­‌ی برخی از غذاهای تفننی مانند کیک، شیرینی و بستنی نیز پرداخته شده است. از آنجایی که کودکان به چنین خوراکی­‌هایی علاقه­‌ی زیادی دارند، روش تهیه­‌ی چنین خوراکی­‌هایی بیان شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب آموزش تهیه ۱۱۰ غذا برای نوزاد و کودک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد

یکی از مسائلی که خانواده­ها با آن روبرو هستند، تغذیه­ی کودکان می­باشد. تغذیه­ی کودکان، شامل مسائل فراوانی می­گردد. یکی از این مسائل، روش تهیه­ی غذا برای کودکان می­باشد.
بعد از شش ماهگی، نوزاد نیاز به غذای کمکی دارد. غذاهای کمکی، غذاهایی هستند که روش تهیه­ی خاصی دارند. بسیاری از خانواده­ها ممکن است روش تهیه­ی چنین غذاهایی را ندانند. بعد از اینکه کودک، در غذا خوردن پیشرفت کرد و شروع به مصرف غذاهای خانواده نمود، باز هم نیاز به غذاهایی دارد که گاهی سایر اعضای خانواده این غذاها را مصرف نمی­نمایند.
در این کتاب سعی شده تا روش تهیه­ی غذاهای مخصوص کودک بیان شود. برخی از این غذاها، مخصوص نوزاد هستند.
این غذاها در بخش اول بیان شده­اند. این بخش به روش تهیه­ی غذاهای کمکی می­پردازد. سایر غذاها که در بخش بعدی بیان شده­اند، مخصوص کودک نیستند و سایر اعضای خانواده نیز می­توانند از آن­ها استفاده نمایند.
در این کتاب، علاوه بر روش تهیه­ی غذاها، به روش تهیه­ی برخی از غذاهای تفننی مانند کیک، شیرینی و بستنی نیز پرداخته شده است. از آنجایی که کودکان به چنین خوراکی­هایی علاقه­ی زیادی دارند، روش تهیه­ی چنین خوراکی­هایی بیان شده است.
در پایان امیدوارم که این کتاب بتواند راهنمایی هر چند مختصر جهت تغذیه­ی کودکان باشد.

برنامه­ی شروع غذاهای کمکی

۱ـ هفته­ی اول:

فرنی تهیه شده از آرد برنج، بهترین ماده­ی غذایی برای شروع غذای کمکی می­باشد.
روز اول، یک­بار به مقدار یک قاشق مرباخوری فرنی به نوزاد بدهید.
روز دوم، سه وعده و در هر وعده، یک قاشق مرباخوری فرنی به نوزاد بدهید.
روز سوم، پنج وعده و در هر وعده، یک قاشق مرباخوری فرنی به نوزاد بدهید.
از روز سوم تا روز هفتم، مقدار فرنی در هر وعده را بیشتر کنید؛ به طوری­که روز هفتم به پنج نوبت و در هر نوبت، حدود سه قاشق مرباخوری فرنی برسد.

۲ـ هفته­ی دوم:

حریره­ی بادام، غذایی است که در هفته­ی دوم شروع می­شود.
روز اول، چهار نوبت فرنی داده شود و یک نوبت، به اندازه­ی یک قاشق مرباخوری، حریره­ی بادام استفاده شود.
روز دوم، چهار نوبت فرنی و نوبت پنجم، سه قاشق مرباخوری حریره­ی بادام بدهید.
از روز دوم به بعد، هر روز ۲ تا ۳ وعده، حریره­ی بادام و ۲ تا ۳ وعده، فرنی داده شود.
توجه: تا یک­سالگی در تهیه­ی حریره­ی بادام، از بادام زمینی استفاده نکنید.

۳ـ هفته­ی سوم

سبزیجات از این هفته شروع می­شوند. پوره­ی سبزیجات و سوپ سبزیجات، غذاهایی هستند که از طریق آن­ها می­توانید سبزیجات را به نوزاد بدهید.
نکته: سبزیجات را چه به صورت پوره و چه به شکل سوپ، یکی یکی به غذای نوزاد اضافه کنید. اگر با اضافه کردن یک نوع سبزی، نوزاد حساسیت نشان داد، آن سبزی را تا دوسالگی به نوزاد ندهید. چنانچه نوزاد حساسیت نشان نداد، به مدت دو روز از این سبزی استفاده کنید و بعد سبزی جدید را به غذای نوزاد اضافه نمایید.
توجه: تا پایان یک­سالگی، از گوجه­فرنگی و اسفناج استفاده نکنید.

۴ـ هفته­ی چهارم

استفاده از گوشت در غذای نوزاد از این هفته آغاز می­گردد.
سوپ­های دارای گوشت مرغ و گوسفند را از این هفته آغاز نمایید.
توجه: حداقل تا پایان یک­سالگی، از دادن گوشت گوساله به نوزاد خودداری نمایید.

۵ـ ماه بعد

زرده­ی تخم مرغ غذایی است که از این سن شروع می­گردد. در این موقع هفت­ماه نوزاد کامل شده و وارد ماه هشتم شده است.
توجه: تا پایان یک­سالگی، از دادن سفیده­ی تخم مرغ به نوزاد خودداری نمایید.

۶ـ ماه هشتم تا یک­سالگی

از پایان هشت­ماهگی، می­توانید غذاهای زیر را به نوزاد بدهید.
الف) غذاهای سفت و قابل جویدن: ابتدا از تکه­های نان و بیسکویت شروع کنید. شروع کردن غذاهای قابل جویدن در این ماه خیلی مهم است و باعث تکامل عمل جویدن می­شود.
ب) ماست: ماست را می­توانید به صورت ساده به نوزاد بدهید و یا از غذاهایی استفاده کنید که در آن­ها ماست وجود دارد.
ج) حبوبات: حبوبات را می­توانید به صورت پوره­ی حبوبات و یا در سوپ نوزاد به او بدهید.
توجه: حبوبات را می­باید به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده، آب آن را دور ریخته، پوست آن­ها را جدا کرده و سپس آنها را در غذای نوزاد به کار ببرید.
د) میوه­ها: به صورت آب میوه یا پوره­ی میوه، به نوزاد داده می­شود.
نکته: ابتدا یک نوع میوه را به صورت آب­­میوه یا پوره به نوزاد بدهید. ابتدا ۳ قاشق مرباخوری آب­میوه به نوزاد بدهید. این مقدار را در روزهای بعد اضافه کنید. بعد از اینکه ۴ یا ۵ روز از یک نوع میوه استفاده کردید، میوه­ی بعدی را به نوزاد بدهید. چنانچه با شروع یک نوع میوه، حساسیت یا ناراحتی ایجاد شد، از دادن آن میوه به نوزاد خودداری نمایید.
توجه: تا قبل از یک­سالگی نوزاد، از دادن مرکبات (پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی)، توت فرنگی، گیلاس، آلبالو، کیوی و خربزه به نوزاد خودداری نمایید.

روش تهیه­ی غذاهای کمکی

اکنون به روش تهیه و ساخت غذاهای کمکی می­پردازیم. از آنجایی که مصرف برخی از مواد، در نوزاد زیر یک­سال، ممنوع می­باشد؛ توجه کنید که غذاهای کمکی را مطابق با روش تهیه­ی بیان شده، تهیه نمایید. بنابراین از اضافه کردن موادی مانند نمک، ادویه، آب­لیمو و...، خوداری نمایید. همچنین از تغییر مواد مورد نیاز، خودداری کنید.

۱) فرنی

مواد مورد نیاز:

آب خالص: ۱ لیوان
شکر: نصف قاشق مرباخوری
آرد: ۲ قاشق مرباخوری

روش تهیه:

یک لیوان آب در قابلمه­ی کوچکی ریخته و آن را روی اجاق گاز قرار دهید. وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، دو قاشق مرباخوری آرد برنج و نصف قاشق مرباخوری شکر به آن اضافه کنید.
اکنون شعله­ی اجاق گاز را کم کرده و محتویات قابلمه را به طور مداوم به هم بزنید. هم­زدن را آنقدر ادامه دهید تا محتویات قابلمه، کمی غلیظ­تر از شیر مادر شود. اکنون شعله­ی اجاق را خاموش کنید.
فرنی آماده است و پس از سرد شدن، می­توانید به نوزاد بدهید.

روش دیگر برای تهیه­ی فرنی:

در این روش، به جای استفاده از آب، از شیر استفاده می­شود. در ساخت فرنی از شیر مادر و یا شیر خشک استفاده نمایید و شیر گاو یا گوسفند را استفاده ننمایید.
در این روش ابتدا یک لیوان آب جوش برداشته و در آن سه پیمانه شیر خشک می­ریزید و خوب محلول می­نمایید. شیر به­دست آمده را در قابلمه­ای کوچک ریخته و روی اجاق گاز قرار می­دهید. همچنین می­توانید یک لیوان شیر مادر را در قابلمه­ی کوچک ریخته و روی اجاق گاز قرار دهید.
سایر مراحل را مانند روش قبل انجام داده تا فرنی آماده گردد.­

چند نکته­ی مهم:

برای ساخت فرنی مخصوص نوزاد(قبل از یک­سالگی) که به عنوان غذای کمکی استفاده می­شود، به نکات زیر توجه کنید:
ـ برای ساختن فرنی، از نشاسته استفاده نکنید.
ـ برای ساختن فرنی، از آرد گندم استفاده نکنید.
ـ میزان شکر را بیش از چیزی که گفته شد، ننمایید.
ـ برای ساختن فرنی، از شیر گاو، گوسفند و یا شیر پاستوریزه استفاده نکنید.

۲) حریره­ بادام

مواد مورد نیاز:

آب خالص: ۱ لیوان
آرد برنج: ۲ قاشق مرباخوری
شکر: نصف قاشق مرباخوری
بادام: ۵ عدد

روش تهیه:

برای تهیه­ی حریره بادام، ابتدا باید بادام­ها را رنده کنید. برای این کار، پنج عدد بادام را در آب گرم انداخته و بعد از مدت کمی بیرون بیاورید. اکنون پوست آن به­راحتی جدا می­شود. بادام­های پوست­کنده را روی الک بکشید و بادام­های رنده شده را زیر الک جمع کنید. این روش بهتر از خرد کردن بادام بوسیله­ی دستگاه می­باشد.
می­توانید به جای بادام رنده شده، از شیره­ی بادام استفاده کنید. در این روش به جای پنج بادام، به بیست بادام احتیاج دارید. برای تهیه­ی شیره­ی بادام با روش قبلی، پوست بادام­ها را جدا کنید و سپس آنها را در آب­جوش بریزید و چند دقیقه بجوشانید، سپس بادام­ها را جدا کنید و از آب استفاده نمایید. البته استفاده از بادام رنده شده بهتر و با صرفه­تر از شیره­ی بادام می­باشد.
بعد از اینکه بادام رنده شده یا شیره­ی بادام را به­دست آوردید به آماده کردن حریره بادام بپردازید. برای تهیه­ی حریره بادام به شکل زیر عمل نمایید. یک لیوان آب را در قابلمه بریزید و صبر کنید تا جوش بیاید. سپس دو قاشق مرباخوری آرد برنج و پنج بادام رنده شده و نصف قاشق مرباخوری شکر را در آن بریزید. حرارت شعله را پایین بیاورید و محتویات قابلمه را به­طور مداوم به­هم بزنید. وقتی حریره­ی بادام، کمی غلیظ­تر از شیر مادر شد، آماده­ی مصرف می­باشد.

روش دیگر برای تهیه­ی حریره­ بادام:

در این روش، به جای استفاده از آب، از شیر استفاده می­شود. در این روش از یک لیوان شیر مادر استفاده نمایید و یا ابتدا یک لیوان آب جوش برداشته و در آن سه پیمانه شیر خشک بریزید و خوب محلول ­نمایید. اکنون شیر را در قابلمه­ای کوچک ریخته و روی اجاق گاز قرار ­دهید. سایر مراحل را مانند روش قبل انجام داده تا حریره­ بادام آماده گردد.­

توجه: تا سن یک­سالگی از شیرگاو یا گوسفند استفاده ننمایید. همچنین بهتر است که تا یک­سالگی از شیر پاستوریزه استفاده نکنید.نظرات کاربران درباره کتاب آموزش تهیه ۱۱۰ غذا برای نوزاد و کودک

خیلی خوبه برای من که تجربه نداشتم
در 3 ماه پیش توسط ali...34m
به نظرم کتاب کاربردی و خوبیه مخصوصا برای اونایی که هیچ تجربه ای ندارن
در 5 ماه پیش توسط فرزانه رضوی