فیدیبو نماینده قانونی بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی

کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی

نسخه الکترونیک کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی

اسلام دینی بود که با «نه»ی محمد، وارث ابراهیم و مظهر دین توحید خدا و وحدت خلق، در تاریخ انسان پدید آمد؛ «نه»ای که شعار توحید با آن آغاز می‌شود، شعاری که اسلام در برابر شرک - مذهب اشرافیت و مصلحت- با آن آغاز شد. و تشیع اسلامی بود که با «نه»ی علی بزرگ، وارث محمد و مظهر اسلام عدالت و حقیقت، در تاریخ اسلام چهره‌ی خود را مشخص کرد و نیز جهت خود را؛ «نه»ای که وی در شورای انتخاب خلیفه در پاسخ عبدالرحمن - مظهر اسلام اشرافیت و مصلحت- گفت.

ادامه...

بخشی از کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:یاداشت ناشر

کتابی که پیش روی شماست، از دو قسمت تشکیل شده است:
قسمت اول که «تشیع سرخ و تشیع سیاه» نام دارد، جزوه ی مختصری است که شریعتی آن را به عنوان توضیح و مقدمه ای بر نمایش نامه ی سربداران - که به خاطر خفقان حاکم در رژیم گذشته بیش از یک شب اجرا نشد- نوشت. این جزوه بعداً با نظر خود وی به عنوان مقدمه ای بر چاپ دوم کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی انتخاب شد.
عنوان قسمت دوم «تشیع علوی و تشیع صفوی» است. این بخش در ابتدا به صورت یک سخنرانی سه ساعته در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۵۰ (ماه رمضان) در حسینیه ی ارشاد ارائه شد و سپس با تصحیحات و اضافات خود شریعتی به شکل کتابی در بهار ۱۳۵۱ منتشر شد.
آن نوشته در تابستان همان سال مورد تجدید نظر وی قرار گرفت و به صورت کتابی در ۳۴۶ صفحه چاپ شد اما پیش از آن که به چاپ خانه برود، عده ای از وعاظ السلاطین که انتشار آن را به زیان خویش می دیدند، در سفری که شاه معدوم در مهر ماه ۱۳۵۱ به شیراز کرد، از او خواستند که صدای دکتر شریعتی را خاموش کند. شاه هم پذیرفت که به تقاضای روحانیت صفوی رسیدگی کند. این موضوع با شروع ماه رمضان مصادف شد. بنابراین تصمیم گرفتند به کمک عده ای معلوم الحال و با استفاده از تجمع ماه رمضان برای شکستن این قلم و نابودی این زبان اقدام کنند. این کار بی اثر ماند اما به فاصله ی یک هفته پس از پایان ماه رمضان، حسینیه ی ارشاد و کلاس درس شریعتی از جانب ساواک تعطیل شد. این اقدام هفته ی بعد با مقاومت دلیرانه ی شاگردان شریعتی روبه رو شد و به زدوخورد میان پلیس و آنان انجامید.
یکی از دوستداران شریعتی که در همان زمان در صدد انتشار چاپ دوم تشیع علوی و تشیع صفوی بود، به علت بسته شدن حسینیه تصمیم گرفت جداگانه و خارج از کادر و سرمایه ی حسینیه و با نظر و موافقت دکتر شریعتی، این کار را به انجام رساند. کتاب مزبور پس از انتشار تا شش ماه به خاطر جوّ حاکم امکان پخش و نشر نیافت اما بالاخره پس از این مدت، کتاب با سانسور چند صفحه ی آن در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. آن چه در این مجلد به عنوان «تشیع علوی و تشیع صفوی» آمده است، متن کامل این نوشته است.

دفتر تدوین و تنظیم
مجموعه آثار دکتر علی شریعتی

نظرات کاربران درباره کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی

کتاب سانسور شده
در 1 سال پیش توسط mos...ami
کتاب خوبیه ولی من قلم دکتر شریعتی رو نمی‌پسندم
در 1 ماه پیش توسط محمد قاضی
اطلاعات خوبی داره
در 2 هفته پیش توسط پویا فیضی
از عجایب روزگار و جامعه کتاب خوان ها ست که کسی بگوید من قلم شریعتی را نمی پسندم،قلمی که به گفته بسیاری از بزرگان واهل کتاب انسان را جادو میکند و افکار او را دگرگون!!!!
در 5 روز پیش توسط بهرام قدرتی
فقط دیدن اسم کتاب نشون میده چه تفکر عمیقی پشتش خوابیده
در 2 ماه پیش توسط جواد باقرزاده