فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد

کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد

نسخه الکترونیک کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد

کمردرد یکی از مشکلات شایعی است که بیشتر افراد بشر، حداقل یک بار در طول زندگی خود، به آن دچار شده­اند. این ناراحتی، جزء آن دسته از مشکلاتی است که با پیشرفت بشر، در حال افزایش می­باشد. امروزه کمردرد یکی از ناراحتی­هایی است که مقدار زیادی از خدمات درمانی را به خود اختصاص داده و مراجعین به مراکز درمانی به علت کمردرد، روز به روز در حال افزایش می­باشند. این کتاب شامل مجموعه روش­هایی است که به شما کمک می­کند تا علت­های ایجاد کمردرد را بشناسید و روش­های مقابله با آن­ها را یاد بگیرید، اقداماتی که باعث پیشگیری از ایجاد کمردرد می­شوند را بیان می­کند و روش­های درمان کمردرد را توضیح می­دهد. مسلم است که خواندن و یادگیری مطالب این کتاب هیچ کمکی به درمان کمردرد شما نمی­کند بلکه عمل کردن به این مطالب، باعث بهبودی شما می­گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

سلامتی نعمتی است که بیشتر افراد تا زمانی­که آن را از دست نداده­اند، قدرش را نمی­دانند. وقتی که ناراحتی، درد و بیماری سراغ انسان آمد، تازه به فکر برطرف کردن درد و رنج حاصل از بیماری می­افتد، ولی پس از بهبودی و برگشت سلامتی، این موضوع را فراموش کرده و باز خود را به دست خطرها می­سپارد.
کمردرد یکی از مشکلات شایعی است که بیشتر افراد بشر، حداقل یک بار در طول زندگی خود، به آن دچار شده­اند. این ناراحتی، جزء آن دسته از مشکلاتی است که با پیشرفت بشر، در حال افزایش می­باشد. امروزه کمردرد یکی از ناراحتی­هایی است که مقدار زیادی از خدمات درمانی را به خود اختصاص داده و مراجعین به مراکز درمانی به علت کمردرد، روز به روز در حال افزایش می­باشند.
اکثر کمردردها را به راحتی می­توان درمان کرد و از ایجاد دوباره­ی آن­ها جلوگیری نمود. تعداد بسیار محدودی از کمردردها نیاز به اقدامات پزشکی، مانند جراحی دارند. حتی این نوع کمردردها نیز قابل پیشگیری هستند. البته اگر چنین کمردردهایی ایجاد شدند، نیاز به پیگیری­های پزشکی دارند. با این حال عمل جراحی، باعث نمی­شود که شخص برای همیشه از کمردرد مصون باشد، بلکه این شخص نسبت به افراد معمولی، بیشتر در معرض ابتلا به این درد می­باشد و می­باید مراقبت بیشتری به عمل آورد. بعضی از ناهنجاری­های مادرزادی و ارثی باعث می­شوند تا فرد مبتلا به آن­ها، استعداد کمردرد بیشتری داشته باشد و سریع­تر از دیگران به این ناراحتی، دچار شود. حتی در این مواقع نیز با انجام اقدامات صحیح و پیگیری مداوم آن­ها، می­توان مانع از بروز کمردرد شد. به طور کلی می­توان گفت؛ بیماری کمردرد، حاصل رفتارهای ما می­باشد و سرچشمه­ی آن خود ما هستیم، همچنین درمان این درد، درون ماست که باید آن را بیابیم و از آن پیروی نمائیم.
این کتاب شامل مجموعه روش­هایی است که به شما کمک می­کند تا علت­های ایجاد کمردرد را بشناسید و روش­های مقابله با آن­ها را یاد بگیرید، اقداماتی که باعث پیشگیری از ایجاد کمردرد می­شوند را بیان می­کند و روش­های درمان کمردرد را توضیح می­دهد. مسلم است که خواندن و یادگیری مطالب این کتاب هیچ کمکی به درمان کمردرد شما نمی­کند بلکه عمل کردن به این مطالب، باعث بهبودی شما می­گردد. عده­ای ممکن است چندین روش مختلف برای درمان کمردرد بدانند و اطلاعاتشان چندین برابر مطالب این کتاب باشد. این افراد روش­های متفاوتی را امتحان کرده­اند و گاهی نتیجه­ی مختصری گرفته­اند ولی هیچ­گاه به طور مستمر یک روش را ادامه نداده­اند و هنوز نتوانسته­اند از کمردرد ساده­ی خود رهایی یابند. برعکس این افراد، گروهی دیگر تنها چند نرمش ساده و چند روش برای درست نشستن را یاد گرفته­اند ولی آن­چه می­دانسته­اند را به طور مستمر انجام داده­اند و پس از مدتی، کمردرد خود را درمان نموده­اند. باید بدانید آن­چه مهم است به کارگیری روش­ها و مداومت در انجام آن­ها می­باشد.
ممکن است تاکنون بارها به کمردرد مبتلا شده باشید. کمردرد شما پس از مدتی خود به خود بهبودی یافته و یا به­وسیله­ی استراحت، مصرف قرص مسکن، زدن آمپول، داروهای گیاهی، کیسه­ی آب گرم و... آن را درمان کرده­اید. این کتاب مجموع روش­هایی را که برای تسکین درد کمر مفید هستند، بیان می­کند ولی آن­چه مهم­تر است، بیان روش­هایی است که باعث نجات از کمردرد می­شوند. روش­های صحیح نشستن، ایستادن، راه رفتن و کار کردن، انجام نرمش­های منظم، برطرف کردن مشکلاتی مثل چاقی و پیشگیری از مسائلی مثل پوکی استخوان، باعث دوری کمردرد از شما می­گردند. ممکن است با خود بگویید برای انجام این کارها، باید تغییرات اساسی در برنامه­ی زندگی خود ایجاد کنم. این کار، بسیار سخت است، پس همان بهتر که کمردرد خود را با چند قرص مسکن، درمان کنم. اگر جزء این گروه هستید، بهتر است بدانید که تمام دردها یک علامت هستند، یک زنگ خطر می­باشند که به ما می­گویند در قسمتی از بدن شما مشکلی ایجاد شده است. کمردرد به ما می­گوید که اشتباه نشستن شما باعث فشار روی مهره­های کمر می­شود، بیان می­کند که روش کار کردن شما غلط است و فشار زیادی به کمر وارد می­آورد، زنگ خطری است که وزن زیاد شما باعث فشار روی ستون فقرات شده یا می­گوید که ماهیچه­های کمر شما ضعیف است، استخوان­های شما در حال پوک شدن هستند و... چنانچه به این اخطارها توجه کنید، مشکل شما حل می­شود ولی اگر به جای توجه به زنگ خطر، آن را از کار بیندازید، کم­کم مشکل شما بیشتر می­شود و زمانی فرا می­رسد که ستون فقرات شما به طور کامل آسیب می­بیند. آن­گاه دیگر از دست قرص­های مسکن، کاری برنمی­آید. آسیب شما به قدری شده که باعث مختل شدن فعالیت شما می­گردد و این بار مجبور می­شوید در زندگی خود، تغییراتی اساسی انجام دهید. تغییراتی که همراه با رنج، اندوه و افسوس می­باشد.
در پایان متذکر می­شویم که این کتاب برای مبتلایان به کمردرد نوشته شده، بنابراین از پرداختن به مسائل تخصصی اجتناب کرده و سعی کرده­ایم بیشتر مطالب را به شکل کاربردی بیان نمائیم. امید است که بتوانیم گامی در جهت کم کردن کمردرد و سلامتی جامعه برداریم.

محسن احمدی

فصل اول: پیشگیری از کمردرد

در این فصل می­خوانید:

علت­های کمردرد
تشخیص علت کمردرد
یادگیری روش­های صحیح
روش­های صحیح نشستن
روش­های صحیح ایستادن
روش­های صحیح راه رفتن
روش­های صحیح خوابیدن
روش­های صحیح بلند کردن و حمل اشیاء
روش­های صحیح انجام کارهای خانه
روش­های صحیح انجام کارهای یکنواخت
روش­های صحیح انجام کارهای سخت
رسیدن به وزن متناسب
پیشگیری از وارد آمدن ضربه به کمر
پیشگیری از درگیری
رعایت شرایط ایمنی در محیط کار و زندگی
دقت در انجام ورزش و تفریح
پیشگیری از ضعف و آسیب عضلات
پیشگیری از پوکی استخوان

علت­های کمردرد

کمردرد، علت­های مختلفی دارد. شایع­ترین کمردردها به علت وضعیت غلط راه رفتن، نشستن، ایستادن و برداشتن اشیاء به وجود می­آیند. نوعی دیگر از کمردرد به علت بیماری مربوط به دیسک­های بین مهره­ها می­باشد. پوکی استخوان و نرم­شدگی آن، یکی دیگر از علت­های کمردرد می­باشد. نرم­شدگی استخوان ممکن است به طور موقت ایجاد شود، مثلاً در دوران حاملگی، استخوان­ها نرم­تر می­شوند و این عامل باعث می­شود تا حرکات سریع و تغییر جهت­های ناگهانی، باعث کمردرد شوند. گرفتگی عضلات در اثر فشار زیاد، خستگی، سرما و... یکی دیگر از علت­های کمردرد می­باشد. این نوع کمردردها ممکن است یکباره ایجاد شوند و یا به تدریج بر مقدار آن­ها افزوده گردد. حرکت، فعالیت و ایستادن یا نشستن طولانی­ مدت، باعث افزایش این نوع کمردردها می­شود و استراحت، درد را کمتر می­کند. درد ممکن است فقط در ناحیه­ی کمر دیده و یا به پشت ران­ها هم کشیده شود.
نوعی دیگر از کمردرد، به علت فشار روی اعصابی است که از بین مهره­ها خارج می­شوند. این فشار ممکن است به علت باد کردن دیسک بین مهره­ها، شکستن دیسک بین مهره­ها، تومور مهره­ها یا اعصاب نخاعی و... ایجاد شده باشد. در این موارد، معمولاً درد به یک پا یا هر دو کشیده می­شود و تا پایین پا ادامه می­یابد. علاوه بر درد، معمولاً بی­حسی، مورمور شدن، خواب رفتگی و کم شدن قدرت پاها نیز دیده می­شود.
گاهی علت کمردرد، مشکلات روحی ـ روانی و یا بیماری­های عفونی است که باعث ضعف بدن شده­اند. اضطراب و افسردگی می­توانند باعث ایجاد کمردرد شوند. خستگی، ناراحتی و یکنواختی کار از مسائلی است که ممکن است باعث کمردرد گردند. بیماری­های عفونی علت دیگری برای کمردرد می­باشند. هنگام ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد، تب و... ممکن است کمردرد هم به سایر نشانه­های بیماری اضافه شود.
بعضی کمردردها عمیق و آزاردهنده هستند. این دردها جای مشخصی ندارند و مبهم می­باشند. در این نوع از کمردردها، خم و راست شدن کمر به حالت عادی باقی مانده است، یعنی شخص می­تواند بدون احساس درد یا خشک­شدگی، کمر خود را تا حد معمولی خم و راست کند. چنین دردهایی به علت مشکلات سایر دستگاه­های بدن می­باشند. زخم معده، ناراحتی­های گوارشی، مشکلات لوزالمعده یا سرطان آن، عفونت آپاندیس، مشکلات پروستات، ناراحتی قلبی، مشکلات مربوط به سیستم گردش خون، بیماری­های لگن، بعضی از سرطان­های ناحیه­ی سینه یا شکم، ناراحتی کلیه، سنگ کلیه و... می­توانند باعث ایجاد کمردرد شوند.
همان­طور که دیدید، مشکلات فراوانی باعث کمردرد می­شوند. تعدادی از مسائل گفته شده، جزء کمردردها محسوب نمی­شوند. افرادی که به علت بیماری­های داخلی مانند مشکلات معده، کلیه، قلب و... دچار کمردرد شده­اند یا بیماری­های عفونی مثل سرماخوردگی و یا مشکلات روانی مانند افسردگی، علت کمردرد آن­ها است، جزء بیماری­های کمردرد محسوب نمی­شوند. این افراد باید به درمان مشکل اصلی خود بپردازند. مسلم است پس از حل شدن مشکل، کمردرد آن­ها خود به خود برطرف می­شود.

تشخیص علت کمردرد

با این­که کمردردهای حاصل از بیماری­های داخلی به عنوان کمردرد، بررسی نمی­گردند ولی از آن­جایی که گاهی این درد با کمردرد اشتباه گرفته می­شود، توجه به این بیماری­ها برای تشخیص علت کمردرد، مهم است. اولین قدم این است که این بیماری­ها را از کمردرد واقعی جدا سازیم.
چنانچه کمردرد شما عمقی است به­طوری­که گویا از ناحیه­ی کمر به داخل بدن نفوذ می­کند و یا برعکس از داخل بدن به طرف کمر کشیده می­شود. علاوه بر این، درد شما هیچ ربطی به حرکت و استراحت ندارد، کمر شما به خوبی حرکت می­کند و به اطراف، جلو و عقب خم می­شود و در این حالت، احساس خشکی و درد ندارد، به احتمال زیاد کمردرد شما مربوط به یک مشکل داخلی است. مشاهده­ی علامت­های دیگری مثل تنگی نفس، سوزش ادرار، بند آمدن ادرار، سوزش سینه و... همراه با کمردرد، حاکی از این است که بیماری واقعی شما، کمردرد نمی­باشد. در چنین مواردی، قبل از انجام هر اقدام درمانی، به پزشک مراجعه کرده و علت درد خود را مشخص نمائید. چنانچه پزشک علت درد شما را مشکل داخلی دانست، درمان آن بیماری را شروع نمائید. ممکن است تشخیص شما اشتباه بوده و پزشک به شما بگوید که مشکل شما کمردرد است نه چیز دیگر، در این صورت می­توانید از راهنمایی­های این کتاب بهره­مند گردید.
در مواردی که علت کمردرد، یک مشکل داخلی نیست معمولاً نیازی نیست علت دقیق کمردرد مشخص شود، چرا که روش­های درمانی، جهت انواع کمردرد مفید می­باشند. در مورد علت­های ایجادکننده­ی کمردرد، می­باید به زندگی خود نگاه کرده و هر جایی که مشکلی وجود دارد آن را اصلاح کنید. (مشکلاتی که باعث ایجاد کمردرد می­شوند، در قسمت­های بعدی بیان می­گردند.) در بیشتر مواقع، مجموع چند علت، باعث ایجاد کمردرد شده است، بنابراین پیدا کردن علت دقیق کمردرد، چندان مهم نیست. ممکن است بگویید که قبلاً از کمر خود عکس گرفته­ام و متوجه تغییراتی در ستون فقرات خود شده­ام. بنابراین علت کمردرد من با سایرین متفاوت است، کمردرد من به علت ایرادات ستون فقرات است و با این برنامه­ها بهبودی پیدا نمی­کند. لازم به ذکر است که تغییرات ستون فقرات تنها می­توانند باعث آمادگی بیشتر شما برای کمردرد گردند. این تغییرات، نمی­توانند به تنهایی باعث کمردرد شوند. همچنین بهتر است بدانید که بسیاری از افرادی که مبتلا به کمردرد نیستند هم دارای این تغییرات می­باشند.
هنگامی که کمر شما درد گرفت، یکی دو روز استراحت کنید و از کیسه­ی آب گرم استفاده نمائید، سپس به تدریج فعالیت­های روزمره و حرکات ورزشی را شروع کنید، پس از یکی دو هفته، نرمش­های مخصوص کمر و قوی کردن عضلات آن را به کار ببرید. اگر در طی این مدت کمردرد شما بهبود یافت، نشان می­دهد که کمردرد شما از نوع کمردردهای شایع می­باشد و مربوط به عللی مثل ضعف عضلات، بدی نشستن، ندانستن روش صحیح بلند کردن اشیاء، کار یکنواخت و... می­باشد. این نوع کمردرد را می­توانید به راحتی درمان نمائید. اگر با انجام اقدامات گفته شده، کمردرد شما بهبود نیافت، یعنی درد شما حدود یک ماه طول کشید، نیاز است که جهت تشخیص علت کمردرد از روش­هایی مانند رادیوگرافی، MRI، توموگرافی کامپیوتری، میلوگرام، دیسکوگرام، الکترومیوگرام و... استفاده نمائید.
موارد بسیار محدودی وجود دارد که کمردرد نشانه­ی یک بیماری وخیم ستون فقرات است و یا نشانه­ای از بیماری­های نخاع و یا تومورها می­باشد. اگر با وجود این­که استراحت کرده­اید، کمردرد شما رو به افزایش است، علاوه بر کمردرد، قسمت­هایی از بدن شما مورمور یا بی­حس می­شوند و این حالت در حال افزایش است، کمردرد شما پس از یک ماه، هنوز برطرف نشده است و یا پس از یک ضربه­ی شدید، یا تصادف دچار کمردرد شده­اید، می­باید به پزشک مراجعه نمائید، تا به کمک معاینات دقیق، انجام آزمایشات و استفاده از انواع تصویرها، علت کمردرد را مشخص نماید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر کمردردها، نیاز به اقدامات درمانی پزشکی ندارند، با این حال مراجعه به پزشک، بی­فایده نیست. وقتی برای اولین بار، کمردرد را تجربه کرده­اید و یا اگر تابه­حال چندین بار دچار کمردرد شده­اید ولی به پزشک مراجعه نکرده­اید، می­توانید با رجوع به پزشک، اطمینان پیدا کنید که مشکل خاصی ندارید. چنانچه میزان ابتلای شما به کمردرد، زیاد است و یا کمردرد شما، بیش از یک ماه به طول انجامیده، می­باید جهت بررسی دقیق­تر، به پزشک مراجعه نمائید. اگر پس از تصادف، ضربه دیدن یا بلند کردن اشیاء سنگین، کمر شما به شدت درد گرفت، بهترین راه این است که قبل از انجام هر اقدام درمانی، به پزشک مراجعه کرده تا وضعیت ستون مهره­های شما به خوبی بررسی گردد.
هنگام مراجعه به پزشک، بیشتر سعی کنید علت کمردرد خود و تاثیر اقدامات درمانی بر این نوع کمردرد را جویا شوید، نه این­که از پزشک بخواهید که با تجویز مسکن، درد شما را بهبود بخشد.

یادگیری روش­های صحیح

روش­های غلط نشستن، راه رفتن، ایستادن، خوابیدن و... از مواردی هستند که باعث ایجاد کمردرد می­شوند. یادگیری روش صحیح این موارد، باعث پیشگیری تعداد زیادی از کمردردها می­گردد. هنگامی که کمردرد به­وجود آمده است، روش­های غلط، باعث تشدید کمردرد می­گردد و انجام روش صحیح، سرعت بهبودی را افزایش می­دهد.
اکنون به بیان روش­های غلط و صحیح در هر مورد می­پردازیم.

روش صحیح نشستن

هنگام نشستن، چه روی زمین و چه روی صندلی، باید سر و سینه صاف باشند. هنگام نشستن، نباید قوز کرده و کمر را خم نمائید. خم بودن کمر، باعث می­شود تا وزن بدن روی همان نقطه­ای که خم شده است، فشار وارد آورد و باعث ایجاد کمردرد گردد. راست نشستن، ممکن است در ابتدای کار برای شما مشکل باشد؛ این موضوع به علت عادات نامطلوب است، از طرف دیگر، ضعیف بودن ماهیچه­های کمر باعث می­شوند تا نتوانید به طور مستقیم و صاف بنشینید. شما باید آرام­آرام خود را به راست نشستن عادت دهید. اوایل کار ممکن است این کار باعث احساس خستگی در کمر شما شود ولی این احساس به مرور زمان از بین می­رود. انجام نرمش­های مخصوص تقویت عضلات کمر نیز برای شما مفید می­باشد.
خم شدن به سمت راست و چپ هم باعث فشار روی ستون فقرات می­شود. وقتی بدن خود را به سمت راست خم می­کنید، قسمت چپ ستون فقرات در جایی که خم شده، تحت فشار قرار می­گیرد و زمانی­که به سمت چپ خم می­شوید، به طرف راست ستون فقرات در ناحیه­ی خم شده، فشار وارد می­گردد. بنابراین هنگام نشستن، بهترین حالت این است که ستون فقرات، کاملاً راست و مستقیم باشد و با زمین زاویه­ی قائمه (۹۰درجه) بسازد.
انتخاب صندلی موضوع دیگری است که برای نشستن اهمیت دارد. صندلی باید به گونه­ای انتخاب شود که وقتی روی آن می­نشینید، بدن با ران­ها و ران­ها با ساق پا زاویه­ی قائمه بسازند. در این حالت باید کف پاهای شما به طور کامل روی زمین قرار بگیرد. اگر صندلی شما بلندتر است باید چیزی روی زمین قرار دهید تا پاهای خود را روی آن بگذارید. صندلی باید تکیه­گاهی داشته باشد که گودی کمر را پر نماید. می­توانید یک پشتی کوچک یا حوله­ی لوله کرده­ای را بین گودی کمر و تکیه­گاه صندلی قرار دهید. نشیمن­گاه و تکیه­گاه صندلی نباید خیلی نرم یا زیاد سفت باشند.صندلی­های خیلی بلند که پاهای شما روی زمین نمی­رسد، صندلی­های خیلی کوتاه که باعث می­شود زانوهای شما خیلی بالاتر از سطح لگن قرار گیرد (البته اگر زانوها کمی بالاتر از سطح لگن باشند اشکالی ندارد.)، مبل­های راحتی کوتاه، مبل­های خیلی نرم که بدن به درون آن­ها فرو می­رود، صندلی­های فلزی و چوبی خیلی سخت، صندلی­هایی که تکیه­گاه آن­ها به طور مستقیم نیست و به سمت جلو یا عقب کج شده است، صندلی­های چرخ­دار و متحرک، صندلی­هایی که تعادل خود را حفظ نمی­کنند و یا پایه­های آن­ها دچار لرزش می­شود و صندلی­هایی که تکیه­گاه آن­ها ثابت نیست و با فشار کمر به عقب می­رود، برای نشستن مناسب نیستند. البته اگر صندلی چرخ­دار، متحرک و غیرثابت، به نحوی باشد که تعادل خوبی داشته و در مواقع دلخواه ثابت شود، مناسب می­باشد.
میزهایی که برای مطالعه یا نوشتن انتخاب می­کنید، باید به سمت پایین شیب داشته باشند، تا هنگام مطالعه یا نوشتن نخواهید به سمت جلو خم شوید. اگر سطح میز شما صاف است و یا به هر علتی نمی­توانید از میزهای تحریر شیب­دار استفاده نمائید، هنگام مطالعه با دست­های خود کتاب را به حالت شیب­دار درآورید و اگر لازم است، آن را بالاتر بیاورید، یعنی به جای این­که کمر خود را خم نموده و سر خود را پایین ببرید، کتاب را به سمت بالا بیاورید. برای نوشتن بهتر است از وسیله­ای استفاده نمائید که سطح شیب­دار را ایجاد نماید. اگر چنین وسیله­ای در دسترس شما نیست، چند کتاب روی هم چیده و با قرار دادن یک زیردستی روی آن­ها سطح شیب­دار را بسازید. به­طوری­که یک زیردستی را روی کتاب­ها و سر دیگر را روی میز قرار دهید.

نظرات کاربران درباره کتاب روش‌های پیشگیری و درمان کمردرد