فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب انقلاب دیجیتالی

کتاب انقلاب دیجیتالی

نسخه الکترونیک کتاب انقلاب دیجیتالی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب انقلاب دیجیتالی

این کتاب در هفت فصل نگاشته شده است و هدف آن بحث اقتصاد سیاسی است. چه نوع اقتصادی می­‌تواند به بهترین نحو به رشد ارزش‌ها و ساختارهای دموکراتیک و خودگردانی و در عین حال پرورش محیط مناسب برای آن کمک کند؟ در مرکز همه چیز اینترنت خواهد بود. دموکراسی‌­سازی اینترنت در راستای دموکراسی­‌سازی اقتصاد سیاسی و ظهور و سقوط آن‌ها با هم است. سرمایه‌داری نوین چراغ جادویی علاءالدین نیست که به طور دائم رفاه مادی را بهبود بخشد!!! شواهد دربارۀ هشت دهۀ اخیر اقتصادی آمریکا نشان می‌دهد سیاست اقتصادی با همراهی اینترنت باعث رکود فزاینده، کاهش درآمد، ریاضت اقتصادی، افزایش نابرابری‌ها توأم با سطح کیفیت پایین­تر زندگی شده است. در سراسر کتاب این سؤال مطرح است که اگر سیاست‌های اصلی در زمینه­های گوناگون را از شرکت‌های بزرگ خودمنفعت­طلب و سیاستمداران وابسته به آن‌ها بگیریم تا جمعیت گسترده­تر و شایسته سالارتر و عادل­تر بتوانند در آن مشارکت کنند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ ارتباط بین غول اینترنت و ارتش و آژانس­های امنیت ملی دولت آمریکا که بیشتر شبیه ازدواج رؤیایی است چه پیامدی برای آزادی و دموکراسی و اقتصاد سیاسی در بر خواهد داشت؟ حتی امریکا، که مدت‌های طولانی است که به‌عنوان یک کشور عقب‌مانده سیاسی شناخته می­شود، شاهد یک تغییر نسل سیاسی است. هرچند ورشکستگی و فساد سیستم سیاسی این پدیده را پنهان می‌کند!!!

ادامه...
  • ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.64 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۹۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب انقلاب دیجیتالی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار مترجم

این کتاب در هفت فصل نگاشته شده است و هدف آن بحث اقتصاد سیاسی است. چه نوع اقتصادی می­تواند به بهترین نحو به رشد ارزش ها و ساختارهای دموکراتیک و خودگردانی و در عین حال پرورش محیط مناسب برای آن کمک کند؟ در مرکز همه چیز اینترنت خواهد بود. دموکراسی­سازی اینترنت در راستای دموکراسی­سازی اقتصاد سیاسی و ظهور و سقوط آن ها با هم است. سرمایه داری نوین چراغ جادویی علاءالدین نیست که به طور دائم رفاه مادی را بهبود بخشد!!! شواهد درباره هشت دهه اخیر اقتصادی آمریکا نشان می دهد سیاست اقتصادی با همراهی اینترنت باعث رکود فزاینده، کاهش درآمد، ریاضت اقتصادی، افزایش نابرابری ها توام با سطح کیفیت پایین­تر زندگی شده است. در سراسر کتاب این سوال مطرح است که اگر سیاست های اصلی در زمینه­های گوناگون را از شرکت های بزرگ خودمنفعت­طلب و سیاستمداران وابسته به آن ها بگیریم تا جمعیت گسترده­تر و شایسته سالارتر و عادل­تر بتوانند در آن مشارکت کنند چه اتفاقی رخ می دهد؟ ارتباط بین غول اینترنت و ارتش و آژانس­های امنیت ملی دولت آمریکا که بیشتر شبیه ازدواج رویایی است چه پیامدی برای آزادی و دموکراسی و اقتصاد سیاسی در بر خواهد داشت؟ حتی امریکا، که مدت های طولانی است که به عنوان یک کشور عقب مانده سیاسی شناخته می­شود، شاهد یک تغییر نسل سیاسی است. هرچند ورشکستگی و فساد سیستم سیاسی این پدیده را پنهان می کند!!!
این کتاب و محتوای آن نشان از زمینی کردن کامل امور توسط سیستم های مکانیزه و هوشمند به دست آدمی و علم و تخصص اوست و هر چه به افق و مدینه فاضله طراحی شده آن ها نزدیک تر می­شویم چیزی جز ایجاد یک سیستم ارباب و رعیتی مدرن تر نمی بینیم!!!!! آشکارتر و نزدیک تر شدن به (۱% ها و ۹۹% ها)!!!!!
با توجه به ضریب نفوذ بسیار بالای اینترنت در مقابل دیگر پدیده­ها و اختراعات و اکتشافات مانند برق، تلویزیون، صنعت چاپ، ماشین یا پنی سیلین یا... در کلیه امور زندگی و حوزه­های گوناگون در حال حاضر، متاسفانه رهبران کشورها سرزمین خویش را بد اداره می­کنند و در مجموع جهان بد اداره می­شود.
در پایان نیازمند طرح و نقشه راه نو در تعلیم و تربیت در تمامی سطوح و روش های مثبت پیش برنده برگرفته از زمین و آسمان هستیم تا بتوانیم سلول های مغز سه پوندی را در ابعاد و حوزه­های گوناگون تربیت نماییم. تا سومین سیاره منظومه شمسی هم زمینی و هم آسمانی­تر بچرخد، این مهم ترین رسالت ما در حوزه فرهنگ و آموزش و اقتصاد است تا آیندگان به نیکی از اسلاف خویش یاد نمایند.

غلامرضا محمدنژاد
۴/ ۴ /۱۳۹۴

مقدمه

در اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰، هنگامی که جوان بودم، مانند بسیاری از هم نسلی های خود، به سیاست چپ علاقه مند شدم. در کل، افراد زیادی از این نسل تحت تاثیر عمیق اقتصاد، فساد و نابرابری اجتماعی در جامعه آمریکا قرار گرفته بودند. در حالی که از وضعیت نظامی موجود و تجارت خشک آن زمان می ترسیدیم، خیلی ها اعتقاد داشتند که سرمایه داری حاکم در حقیقت از بین رفته است و آینده ای ندارد چون هم باعث بروز فقر شده بود و هم برخلاف دموکراسی عمل می کرد. با این حال خوش بین بودیم بدون عقب گرد موفق خواهیم شد. به اعتقاد منتقدان معاصر، آن زمان اوج سرمایه داری در آمریکا بود و بسیاری از افراد کنونی علاقه مند به بازگشت وضعیت اقتصاد و سرمایه داری در سال۱۹۷۲ بودند. نابرابری کم کم با استاندارد شدن از بین می رفت، حقوق ها مکفی و فساد دولت کمتر شده بود، زمینه کار در اقتصاد برای جوانان وجود داشت و بالاخره امید، چیزی که امروزه جمع کردنش کنار هم سخت است.
آنچه که در این کتاب گردآوری شده است مجموع این تضادهاست که می کوشد بین انقلاب دیجیتال (یعنی مهم ترین پیشرفت فوق العاده نیم قرن اخیر) و بحران های عصر حاضر ارتباط برقرار کند. در واقع نوشتن کتاب را از ۲۰ سال پیش آغاز کرده ام، یعنی سال ۱۹۹۲ که کتاب اولم را چاپ کرده بودم، مقاله ای از جرج گیلدر به نام زندگی پس از تلویزیون را در روزنامه فاینانشیال مطالعه کردم. وی خاطرنشان کرده بود که اینترنت در حال از بین بردن رادیو و تلویزیون است. به علاوه اینترنت تمام ارتباطات سنتی و رسانه انحصاری و تجارت را از بین می برد. بدین ترتیب بازار در حال پشت سرگذاشتن بزرگ ترین انقلاب معاصر دموکراتیک در ارتباطات بود. چرا که اولین کتابم بر علیه سیاست های اقتصادی رسانه ای آمریکا بود، پس مجبور شدم مطلبی در مورد مقاله گیلدر اضافه کنم. البته این اولین باری بود که چنین مطلب عجیبی درباره انقلاب اینترنت می دیدم. بنابراین یادداشت انتهایی کتابم را که قبل از خواندن مقاله نوشته بودم حذف کردم.
از آن زمان، اینترنت ارتباطات و رسانه را زیر و رو کرد و تاثیر زیادی در تحقیقات من داشت و یادداشت هایم را تجدید کرد. امروز تنها اندکی از سخنرانی سال ۲۰۰۵ خود را بیان کرده ام، که آن هم تنها جزئی از سخنرانی سال ۱۹۹۵ است. بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۱، حدود ۶ مقاله در روزنامه یا کتاب در مورد اینترنت نوشتم که هر کدام حاصل تحقیقاتم بود. همیشه دلم می خواست کتابی در این باره بنویسم ولی نمی شد. در ۶ مطلب آخر اذعان داشتم که موضوع به سرعت در حال تغییر غیر قابل پیش بینی است پس شاید مجبور به ویرایش آن شوم. ادراک اینترنت مثل گرفتن یک هدف در حال حرکت است. آخرین مقاله تحت عنوان پیوند نامبارک اینترنت و سرمایه داری در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۱، جان بلمی فاستر و من با همکاری هم جلد ۶۲ از مقالات ماهانه را نوشتیم. در زمان نوشتن، متوجه شدم که میزان گسترش اینترنت به خوبی مشخص شده است. در حالی که جان و من شوکه شده بودیم، موسسات دیجیتال و شیوه های خاص بازخورد مثبتی نسبت به قضیه داشتند، به همین دلیل در نوشتن کتاب مصمم شدم. به نظر من وضعیت کنونی اینترنت و توانایی هایش در اطلاع رسانی عموم مردم ناقص بود. پس اهمیت اینترنت در دهه های آتی با گسترش جامعه و در مبارزه با سیاست های سخت پیش رو تعیین کننده است. به نظر من اینترنت در برابر اقتصاد سیاسی شکست خورده است، شکست در واقع به علت عدم شناخت اهمیت سرمایه داری است پس بدین منظور بهترین راه داخلی کردن آن است.
کلمه سرمایه داری در حقیقت همان بازار آزاد بوده که تقریباً مترادف دموکراسی است. مبحث سرمایه داری غالباً با آنچه در حقیقت وجود دارد ارتباط بسیار ضعیفی دارد. حداقل در آمریکا نگاه منتقدانه زیادی نسبت به ارتباط بین اینترنت و سرمایه داری و هر دوی آن ها با دموکراسی وجود دارد. هر روز در جهان شاهد تحول زیادی هستیم که تنها جزء اندکی از آن در طی قرن ظاهر می شود. همه جا اینترنت و نظام سرمایه داری با هم در کشمکش هستند. تحول اینترنت به شدت تحت تاثیر تحول اقتصاد سیاسی بوده و این همان نقطه نظر مطرح شده در کتاب است.
مقاله سال ۲۰۱۱، با همکاری فاستر، چارچوب دو فصل ۴ و ۵ کتاب را تشکیل داده است و در ضمن شامل تحقیقاتمان هم می باشد. این فصل ها چگونگی شکل گیری اینترنت توسط نظام سرمایه داری را تبیین می کنند. تحقیقات چند سال اخیر فاستر و من مبحث اقتصاد سیاسی را در کتاب بحران های بی پایان نوشته سال ۲۰۱۲ بوجود آورد. با توجه به این که آمریکا سرزمین مادری من است و به خوبی آن را می شناسم در مورد کشورهای دیگر با این قاطعیت نمی توانم نظر دهم. با وجود این مطالب عنوان شده در کتاب در تمام جهان مصداق دارد، به علاوه بسیاری از قوانین مربوط به اینترنت بین المللی است. آینده دیجیتال آمریکا در تمام مناطق مثل واشنگتن یا داخل آمریکا همانند سطح بین المللی قابل تعمیم است.
بدون همکاری افرادی چون جان بلمی فاستر، اینگر استور، بن اسکات و دنشیلر نمی توانستم کتاب را بنویسم، البته ویکتور پیکارد هم پس از مطالعه تمام کتاب انتقادات نهایی را انجام داد. در ضمن جفکوهن و متروتشیلد هم تمام کتاب را خواندند و ویرایش بسیار خوبی انجام دادند. به علاوه گروهی از همکاران مثل پاتریکبرت و...، هریک بخش هایی از کتاب را مطالعه کردند. از داشتن چنین دوستان با محبت و باهوشی که کتاب را مطالعه کرده اند خیلی خوشحالم و امیدوارم روزی محبتشان را جبران کنم، اگرچه سخت است. فکر می کردم اگر ویرایش آنان نبود چه می شد، اگرچه خود من در نهایت مسئول تمام اشتباهات احتمالی کتاب هستم. از جمیل جونا که مسئول جدول ها و نمودارهای کتاب است و زحمات زیادی کشید تا از درستی آنان و به واقعیت نزدیک بودنشان اطمینان حاصل کند، نیز سپاسگزارم.
جان نیکولاس و من ساعات زیادی در مورد موضوع کتاب صحبت می کردیم که نقش بسیار مهمی در متبلور شدن موضوع در ذهنم داشت. برخی از مطالب فصل ۶ کتاب و مقاله «زندگی و مرگ» آمریکن ژورنالیسم (کتاب های ملی ۲۰۱۰) که در روزنامه چاپ شد حاصل همان کارهاست. جان بلمی فاستر در مدت ۴۰ سال مثل برادر من در امور سیاسی و فکری بوده است، وی تمام دانسته هایش را در این کتاب آورده و این نهایت سخاوت او بود.
مارک فاورو از انتشارات نیو از نخستین لحظه شروع این طرح، هم مشوق و هم مشاور من بود. کارمندان انتشارات کاملاً افرادی حرفه ای بودند. به علاوه از افرادی مثل سارافن، کیانوش هاشمی زاده و گری استیملینگ در مجموع باید تشکر کنم. نویسنده انتشارات نیو بودن باعث افتخار من است و گری با هوش، ذکاوت و شجاعت زیادی ویرایش کتاب را انجام داد. امیدوارم این افتخار در آینده نیز برای من تکرار شود. در ضمن همکارانم در دانشگاه ایلینویز در دانشکده اوربانا و دپارتمان ارتباطات به خصوص دیو توسبری بسیار حامی تحقیقات من بودند که خیلی سپاسگزارم. همان حمایت دانشگاهی بود که باعث نشر این کتاب شد. بسیاری از کارمندان انتشارات فری پرس(۱) مثل کریگارون(۲) و... اطلاعات، تحلیل و حمایت بی دریغی نسبت به من داشتند که من را بسیار مدیون آنان می کند. گروه زیاد دیگری مثل هیتربروک(۳)، پدروکابان(۴) و... در تعیین نقطه نظرات کتاب سهم مهمی داشته اند.
این کتاب برای همیشه تقدیم لوسی(۵)، امی(۶) و اینگر(۷) می شود.
این کتاب را به تمامی جوانان دنیا، به خصوص میهنم، تقدیم می کنم. هر برداشتی از انقلاب دیجیتال شود بسیار مهم است و در واقع لازم است به این شعار معروف از می ۱۹۶۸ که می گوید: واقع گرا باش و آنچه که هست طلب کن، دقت شود.

مدیسون ویسکانسین
سپتامبر ۲۰۱۲

۱. فیل در اتاق دیجیتال چیست؟

مشوقان

از آنجایی که مشوقان پر سر و صداترین و بیشترین ناظران اینترنت هستند، شاید بهتر باشد اجازه دهیم آن ها بحث را آغاز کنند. جیمز کاران(۸) در کتاب روشنگر درک نادرست از اینترنت(۹) (۲۰۱۲) اولین موج جزر و مد مشوقان اینترنت را این گونه خلاصه می کند: «در دهه ۱۹۹۰، کارشناسان برجسته، سیاستمداران، مقامات دولتی، رهبران و روزنامه نگاران پیش بینی کردند که اینترنت دنیا را متحول می کند. ایشان اظهار داشتند که اینترنت سازمان های تجاری را متحول کرده و باعث افزایش رفاه می شود. اینترنت دوره جدیدی از دموکراسی فرهنگی را آغاز می کند که در آن کاربران مقتدر، که بعدها به عنوان کاربران غیرحرفه ای شناخته می شوند، خودی نشان می دهند و غول های رسانه های قدیمی به پوسیدگی و مرگ می رسند. برخی مفسران می گویند اینترنت با ایجاد دولت الکترونیک از طریق همه پرستی عمومی باعث جوان سازی مجدد دموکراسی می شود. گروه های ضعیف و حاشیه ای در سراسر جهان قدرتمند خواهند شد و این امر منجر به افول حاکمان خودکامه و ایجاد نظم روابط بین قدرت ها می شود. به طور کلی، رسانه جهانی اینترنت جهان را کوچک تر کرده و موجب ترویج گفت وگوی بین ملت ها و بهبود درک جهانی می گردد. به طور کلی، اینترنت نیرویی است که جامعه را به طور دائمی رو به جلو تغییر می دهد: همانند اختراع دستگاه چاپ و باروت که جامعه را برای همیشه و برگشت ناپذیر تغییر دادند.»
و البته، تغییر دادن «جهان فراتر از همه تشخیص ها» به صورت همیشگی و بازگشت ناپذیر برای بهتر شدن. کاران معتقد است در بطن اغلب این ادعاها این مفهوم نهفته است: «محوریت اینترنت، با اعتقاد بر این که شامل الف تا یای تکنولوژی است، یک سیستم غالب بر تمام موانع است و قدرت تعیین پیامدها را دارد.» یا همان طور که مانسل(۱۰) اعتقاد دارد: «نوآوری ها در تکنولوژی های دیجیتال(۱۱)، از جمله فضاهای مجازی در اینترنت، دارای کیفیت شبه عرفانی هستند.» برخی از پیش بینی های این مشوقان محقق شد و منجر به بروز مشکلاتی شد که موجب ایجاد موجی از مقاومت از سوی منتقدان گردید. از جمله این مشکلات می توان به سقوط اقتصادی سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ در پی حباب تکنولوژی سطح بالا که به نظر می آمد موانع استرس زایی برای رسیدن به عصر موعود دیجیتال ایجاد کرده بودند اشاره کرد. با وجود این، گسترش مداوم اینترنت به ویژه موتور جست وجوی گوگل(۱۲)، فضای وبلاگ(۱۳)، پایگاه های ویکی پدیا(۱۴)، پهنای باند، گوشی های هوشمند و رسانه های اجتماعی باعث حیات دوباره مشوقان و موجب پیدایش مشاغل موفقی شد که بیان کننده نبوغ فضای مجازی و جهان باشکوه حاصل از آن بود. هیچ کس با تعصبی بیش از کلی شرکی(۱۵)، که به نوعی جانی اپل سید(۱۶) دنیای دیجیتال است، در سال های اخیر از انقلاب دیجیتال دفاع و پشتیبانی نکرده است. وی در کتاب مازاد ادراک(۱۷) (۲۰۱۰) نوشته است که با رسانه دیجیتال نوین «نوع مشارکتی که امروزه شاهد آن هستیم در بسیاری از نمونه ها، در حال توسعه و تبدیل شدن به ستون اصلی فرضیات درباره نحوه عملکرد فرهنگ است.» نسل جوان تصور می کند که «رسانه شامل فرصت های مصرف، تولید و اشتراک گذاری است و این فرصت ها به روی همه باز است.» از این گذشته، زمانی که این انقلاب به واقع لمس می شود، شبکه ای شدن روابط انسانی این فرصت را به ما می دهد که از اوقات فراغت به عنوان یک منبع مشترک جهانی استفاده کنیم و به طراحی نوع جدیدی از مشارکت این منبع بپردازیم. این همان «مازاد ادراک» است که پتانسیل لازم برای همکاری غیرقابل تصوری که اساساً باعث بهبود زندگی ما می شود را داراست. هنری جنکینز(۱۸) بحث مشابهی درباره اغراق قارچی شدن «هوش جمعی»(۱۹) ارائه می دهد: «به واسطه اینترنت می توانیم منابع را به اشتراک بگذاریم و مهارت هایمان را با هم تلفیق کنیم.»
مایکل نیلسن(۲۰)، فیزیکدان و متخصص محاسبات کوانتومی، در کتاب بازسازی اکتشاف(۲۱) (۲۰۱۲) می گوید که همکاری جمعی ایجاد شده توسط اینترنت در روند تحول علم از طریق افزایش مقیاس و تنوع دانش ابزارهای آنلاین، روش اکتشاف دانشمندان را تغییر داده و منجر به تحول بزرگی در ارتباط بین علم و جامعه شده است. در حال حاضر، شهروندان بی شماری می توانند مشارکت کنند و پتانسیل های موجود به طور چشمگیری بی پایان است. او می پرسد: «آیا روزی را که جایزه نوبل به دستاوردهای حاصل از همکاری عظیم آماتورها تعلق بگیرد خواهیم دید؟» نیلسن تصدیق می کند که این انقلاب در «چگونگی ساخته شدن دانش» با موانعی، که صرفاً منافع اقتصادی نیست، مواجه است اما خط سیر آن به طور کلی غیرقابل بازگشت می باشد.
یوکای بنکلر(۲۲) در کتاب پنگوئن و نهنگ(۲۳) (۲۰۱۱)، اینترنت را محرک یک تغییر اساسی در طبیعت انسان به سوی بهتر شدن می بیند:
در تمام پیرامون خود مردمی را می بینیم که در حال همکاری، انجام کار درست، رفتار منصفانه و معقول که مهربانی را با مهربانی پاسخ می دهند هستیم. در هیچ کجا این واقعیت واضح تر از فضای آنلاین که در آن ویکی پدیا و نرم افزارهای رایگان بسیار موفق بوده اند مشاهده نمی شود. تاکس(۲۴) در کتاب پنگوئن لینوکس(۲۵) سعی در از بین بردن چشم انداز ترسناک انسانی که فیلسوف معروف، توماس هابز(۲۶)، در کتاب لویاتان(۲۷) اشاره کرده است می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب انقلاب دیجیتالی

عالی
در 2 سال پیش توسط mas...gan