فیدیبو نماینده قانونی تسنیم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درسهایی از امام

کتاب درسهایی از امام
قناعت و ساده‌زيستی

نسخه الکترونیک کتاب درسهایی از امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب درسهایی از امام

یکی از ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) ، بعد ساده‌زیستی است، ایشان که خود تربیّت‌یافته مکتب اهل بیت(ع) است؛ با اقتدا به امامان معصوم به‌ویژه مولای متقیان حضرت امیرمؤمنان(ع) ساده‌زیستی را به عنوان شیوه‌ای از زندگانی آزادمنشانه برگزیدند تا نه تنها از قید و بندهای هواهای نفسانی و کشش‌ها و جاذبه‌های زندگی مادی‌گرایانه رهایی یابند بلکه روح و روان خویش را از تعلق و اسارت قدرت‌های زورگو و مستبد برهانند. امام (ره) که از دیرباز، زندگی ساده و مقتصدانه‌ای داشتند با روی آوردن منصب مرجعیّت دینی و رهبری سیاسی مسلمانان نیز تغییری در زندگی خویش ندادند و با این عمل خویش ثابت نمودند که شیوۀ ساده‌زیستی و قناعت در زندگی ایشان نه برخاسته از جبر و مقتضیات زمان بلکه گزینش و انتخابی آگاهانه از سوی ایشان و بر اساس اعتقادات خالص ایشان به اسلام ناب محمدی بوده است. قناعت و ساده‌زیستی ایشان با وجود امکانات فراوان، از یک سو الگویی برای استفاده به اندازه و صحیح از مواهب الهی است و از سوی دیگر، الگویی عینی و عملی برای همگان به‌ویژه مسئولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. امام خمینی(ره) با توجه به برکات ساده‌زیستی و تأثیر آن در آزادمنشی ایشان، این شیوه را نه تنها برای خویش پسندیده دانستند بلکه این روش از زندگانی را به عنوان پشتوانه‌ای برای آزادی و استقلال ایران از قدرت‌های ظالم و زیاده‌خواه جهانی، به ملت ایران به‌ویژه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران توصیه کرده‌اند و به ملت سفارش کردند تا مسئولان گریزان از طبقۀ متوسط و متمایل به روحیه کاخ‌نشینی را به سر جای خود بنشانند.

ادامه...
  • ناشر تسنیم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.06 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب درسهایی از امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول: امیرالمومنین(ع) الگوی زهد وساده زیستی

ساده زیستی علی(ع)، الگویی برای رهبران جامعه

اگر گذاشته بودند که در پناه حکومت اسلامی، اگر گذاشته بودند در حکومت اسلامی و در پناه اسلام، حکومت تشکیل بشود و مردم در پناه حکومت اسلامی باشند، این همه گرفتاریهایی که از برای ماها الآن هم پیش آمده است، اینها هم ـ شاید ـ پیش نمی آمد. حاکمی که از طرف خدای تبارک و تعالی تعیین شد از برای امت، آن شخصی بود که وقتی به حکومت رسید، وقتی که با او جمع شدند و بیعت کردند بعد از آن خرابکاریهایی که شده بود تا آن روز و بعد از آن مصیبتهایی که برای اسلام پیش آوردند و تا حالا هم فسادش باقی مانده است، آن شخصی بود که وقتی که به حکومت رسید در حال حکومتش زندگی اش از جمیع زندگی امثال ماها و شماها، طلاب علوم دینیه، امثال این بقالها و این کاسبها، زندگی او پست تر بود. یک تکه نان جو بود که در آخر عمر مبارکشان، از قراری که گفته شده است، از بس خشک بود حضرت با دستشان نمی توانستند بشکنند، با زانو می شکستند آن نان را و با آب تناول می کردند. این حکومت اسلام بود. می فرمود که
ـ به طوری که نقل شده است ـ من می ترسم که در یکی از حوالی مملکت من یکوقت یک گرسنه ای باشد، یکوقت باشد که گرسنه در کار باشد، چطور من بخوابم «سیر»، و رعیت من یک نفرشان ـ و لو در بعض از ارجای(۲) مملکت ـ اینها گرسنه باشند.(۳)

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

امام خمینی(ره) : اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح های پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نکند، خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید. مردان بزرگ که خدمت های بزرگ برای ملت های خود کرده اند اکثر ساده زیست و بی علاقه به زخارف دنیا بوده اند. آنها که اسیر هواهای پست نفسانی و حیوانی بوده و هستند برای حفظ یا رسیدن به آن تن به هر ذلت و خواری می دهند؛ و در مقابل زور و قدرت های شیطانی خاضع، و نسبت به توده های ضعیف ستمکار و زورگو هستند. ولی وارستگان به خلاف آنانند. چرا که با زندگانی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزش های انسانی ـ اسلامی را حفظ کرد.(۱)
یکی از ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) ، بعد ساده زیستی است، ایشان که خود تربیّت یافته مکتب اهل بیت(ع) است؛ با اقتدا به امامان معصوم به ویژه مولای متقیان حضرت امیرمومنان(ع) ساده زیستی را به عنوان شیوه ای از زندگانی آزادمنشانه برگزیدند تا نه تنها از قید و بندهای هواهای نفسانی و کشش ها و جاذبه های زندگی مادی گرایانه رهایی یابند بلکه روح و روان خویش را از تعلق و اسارت قدرت های زورگو و مستبد برهانند. امام (ره) که از دیرباز، زندگی ساده و مقتصدانه ای داشتند با روی آوردن منصب مرجعیّت دینی و رهبری سیاسی مسلمانان نیز تغییری در زندگی خویش ندادند و با این عمل خویش ثابت نمودند که شیوه ساده زیستی و قناعت در زندگی ایشان نه برخاسته از جبر و مقتضیات زمان بلکه گزینش و انتخابی آگاهانه از سوی ایشان و بر اساس اعتقادات خالص ایشان به اسلام ناب محمدی بوده است. قناعت و ساده زیستی ایشان با وجود امکانات فراوان، از یک سو الگویی برای استفاده به اندازه و صحیح از مواهب الهی است و از سوی دیگر، الگویی عینی و عملی برای همگان به ویژه مسئولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. امام خمینی(ره) با توجه به برکات ساده زیستی و تاثیر آن در آزادمنشی ایشان، این شیوه را نه تنها برای خویش پسندیده دانستند بلکه این روش از زندگانی را به عنوان پشتوانه ای برای آزادی و استقلال ایران از قدرت های ظالم و زیاده خواه جهانی، به ملت ایران به ویژه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران توصیه کرده اند و به ملت سفارش کردند تا مسئولان گریزان از طبقه متوسط و متمایل به روحیه کاخ نشینی را به سر جای خود بنشانند.
این کتاب مجموعه ای از فرمایشات امام راحل پیرامون ساده زیستی و آثار و برکات آن و خطر عدول از این روش و نیز خاطرات اطرافیان در مورد ساده زیستی ایشان است.
در پایان، از موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) که عهده دار بررسی و صدور مجوز جهت انتشار این اثر بوده است، تشکر و قدردانی می گردد.

ملاحظات

۱. مطالبی که از صحیفه امام نقل گردیده است، به غیر از عناوین آنها، تماماً از فرمایشات و یا مکتوبات امام خمینی(ره) است.
۲. ذکر خاطرات متعدد از افراد مختلف در این کتاب، اگرچه موجب حصول اطمینان نسبت به سیره امام خمینی(ره) در موضوع مورد نظر می گردد و لکن در عین حال، مسئولیت میزان صحت و سقم مطالب نقل شده به عهده راویان این خاطرات است.

رسول سعادتمند

مُهر کردن صندوقچه نان جو

روی زمین می نشستند. همین روی زمین می نشستند، همان روی زمین ناهارشان را می خوردند ـ آن هم آن ناهار! شما خیال کردید یک ناهاری درست می کردند، سفره می انداختند، یک بساطی بوده؟ همان آدمی که، همین حضرت امیری که، سلطنتش بیشتر از چند مقابل ایران بوده، سفره اش چی بوده؟ یک ظرفی بوده که توی آن نانهای جو بوده و سرش را هم مُهر می کرده که مبادا دخترش مثلاً یا پسرش ترحم کنند و توی این یک چیزی بریزند: یک چربی، یک روغنی که یک خرده نرم بشود. سرش را مهر می کرده که دست به آن نزنند. این نان خشک خوراک این امپراتور بوده که از مملکت ایران بیشتر تحت امپراتوری اش بوده .(۵)

زندگی بسیار ساده و کم خوراکی

زندگی خود امیر المومنین که معروف است همه می دانند. یک آدم متعارف نمی تواند آن طور زندگی کند. حتی اشکال کرده بودند که خوب، شما اگر زندگی ات این است، پس چرا همچو قوی هستید؟ در یک جایی می فرمایند که این درختهایی که در بیابان پیدا می شود هم چوبش محکمتر است، هم آتشش قویتر است، برای اینکه آب کم خوردند. این طور نیست که هر کس زیاد خورد و چرب خورد و شیرین خورد، این یک آدم قوی ای بشود. بلکه شاید بسیاری از این غذاهای، خصوصاً این غذاهای غیر عادی، برای انسان، شاید سستی و ضعف و اینها هم می آورد. در هر صورت در زندگی اش وقتی که انسان می بیند، می بیند که یک پوستی بوده است این طور نقل می کنند ـ که شبها این پوست را می انداختند و خودشان با حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ رویش می خوابیدند. و روزها همین پوست را علوفه رویش می ریختند برای شترشان. و در خوراک هم کسی نمی توانست آن طور زندگی بکند، هیچ کس. همچو زندگی و خودشان هم می فرمایند شماها نمی توانید؛ لکن در تقوا و در ورع با من اجتهاد کنید؛ با من موافقت کنید....(۴)

علی(ع)، خلیفه ای با یک پیراهن و کفش وصله دار

ما درباره حضرت امیر، جهات معنویش دست ما ازش کوتاه است. ما از آن جهات معنوی که در ایشان بوده است حتی یک جمله موافق با واقع نمی توانیم عرض کنیم، لکن بعض از جهات که مربوط به خود جهت مادی است و جهات اجتماعی است، آن را می شود گفت. شما ملاحظه کنید که یک نفر که خلیفه مسلمین است، زمامدار امور است، خلیفه است، این چه وضعی داشته است؟ در حالی که خلیفه است می خواهد نماز جمعه بخواند، لباس زیادی ندارد، می رود بالای منبر، آن لباس که دارد، حرکت می دهد به حسب نقل ـ تا خشک بشود، دو تا لباس ندارد. یک کفشی را که خودش وصله می کرده است، کفاشی می کرده است، ازش می پرسند، حضرت می فرماید که این کفش به نظر شما چقدر ارزش دارد؟ می گویند هیچ. می گوید که «امارت بر شما هم، خلافت هم، در نظر من مثل این کفش و پایینتر از این کفش است، مگر اینکه اقامه عدالت کنم». شما کجا سراغ دارید که یک نفر خلیفه باشد و وضعش این طور باشد؟(۶)

نظرات کاربران درباره کتاب درسهایی از امام