فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کرگدن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟

کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟

نسخه الکترونیک کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟

بدنۀ اصلی این کتاب متن پیاده‌شدۀ مناظره‌ای عمومی با حضور ریچارد رورتی(۱) و پاسکال آنژل(۲) در نوامبر سال ۲۰۰۲ م. در دانشگاه سوربن است. در آنجا، ریچارد رورتی، فیلسوف نئوپراگماتیست آمریکایی، و پاسکال آنژل، فیلسوف تحلیلی فرانسوی، دیدگاه‌های متفاوت و گاه متعارض خود را در باب صدق و اهمیت آن در حوزه‌های مختلف فرهنگ، از فلسفه و زبان گرفته تا سیاست، به بحث گذاشته‌اند. اولین موضوعی که توجه خواننده را جلب می‌کند گرایش‌های فکری متفاوت این دو فیلسوف است. یکی نئوپراگماتیست و منتقد جدی فلسفۀ تحلیلی است، و دیگری در کشوری که بسیار تحت تأثیر سنت قاره‌ای است، شورمندانه کمر به معرفی و حمایت از فلسفۀ تحلیلی بسته است. اما آنچه ماجرا را از این هم جذاب‌تر می‌کند مسیری است که این دو فیلسوف برای رسیدن به یکدیگر در این نشست طی کرده‌اند. همین مسیر فکریِ شگفت است که آنها را به معجونی از دو سنت عمدۀ فلسفی، یعنی تحلیلی و قاره‌ای، تبدیل کرده و در نتیجه لایه‌های متعددی برای گفت‌وگوی موجز و انتقادی‌شان در این کتاب به وجود آورده است.

ادامه...

بخشی از کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

پاتریک ساویدان

این کتاب حاصل مناظره ای عمومی است که در نوامبر سال ۲۰۰۲ م. در دانشگاه سوربن برگزار شد. برگزارکننده جلسه کالج دو فیلوسوفی(۴۲) بود و جلسه نمی توانست از این هیجان انگیزتر باشد. آنچه به سرزندگی بحث می افزود گستره اختلاف میان دیدگاه های دو مهمان ما بود، به ویژه تلقی های متفاوتی که آنان از مفهوم صدق داشتند و نیز ایده هایشان در این باب که ما باید چه انتظاری از صدق داشته باشیم.
در این مناظرهْ موضوع صدق با وضوح و روشنی بسیار و از دو زاویه بسیار متفاوت تشریح شده است. بدون تردید چنین اختلاف نظر بنیادینی میان ریچارد رورتی و پاسکال آنژل ما را وسوسه می کند تا خط سیر [فکری] آنان را مرور کنیم. ریچارد رورتی، فیلسوف آمریکایی، در رشته فلسفه تحلیلی و پراگماتیسم آموزش دید، اما دیری نگذشت که به دفاع از آثار نویسندگانی همچون هایدگر، فوکو و دریدا(۴۳) روی آورد. در مقابل، اندیشه های فلسفی آغازین پاسکال آنژل در فضایی شکل گرفت که، در خوش بینانه ترین حالت، پذیرا و نیوشای فضیلت های فلسفه تحلیلی نبود. اما او، در مقام فیلسوف، در سال های اخیر، صرفا به خلق آثاری ارزشمند در باب مضامین و آثار فلسفه تحلیلی مشغول بوده است، و تنها از روش های این شاخه از فلسفه سود جسته است.
البته گیرایی این مباحثه، آشکارا، از این پیش زمینه فکری-توپولوژیک فراتر می رود. این گیرایی عمدتا در موضوع بحث ریشه دارد: صدق چیست؟ چه ارزشی باید در صدق بیابیم یا به آن نسبت دهیم؟
نقطه شروع ریچارد رورتی مقدماتی پراگماتیستی است که او [البته] رنگ و بوی خود را به آنها داده است. او با کمک این مقدماتْ نبرد پیگیرانه ای ضد رئالیسم تدارک می بیند. تکیه او در این نبرد، مشخصا، بر آثار آرتور فاین(۴۴)، فیلسوف علم، و نیز دونالد دیویدسون و رابرت براندوم است. با اغماض می توان گفت که آموزه او چنین است: نزاع رئالیسم-آنتی رئالیسم دیگر اعتبار و رونق خود را از دست داده است، زیرا ما، در مسیر پیشرفت، به تلقی ای از اندیشه و زبان دست یافته ایم که این دو را دیگر بازنمایی هایی از واقعیت نمی دانیم. با افول رئالیسم، خلاصی از دشواری دکارتی در باب [تفکیک] ذهن شناسنده (سوژه) و و جهان شناختنی (ابژه) و نیز رهایی از معضلی باستانی در باب [تفاوت میان] بود و نمود ممکن خواهد شد. آن چنان که رورتی در مقاله «نگاهی پراگماتیستی به فلسفه تحلیلی معاصر»[۱] می نویسد: «ما از این پس باید سودای پرداختن به معرفت شناسی یا هستی شناسی را کنار بگذاریم».[۲] چنین برنهادی افراطی صرفا بر مسائل تخصصی فلسفه تاثیر نمی گذارد، بلکه باعث تحولی عمیق در فلسفه ورزی نیز خواهد شد.
ما باید عمیقا بیندیشیم که این چالش چه پیامدهایی برای فلسفه در مقام بازنمایی - یا به تعبیر ریچارد رورتی در بخشی از نام کتاب مشهورش در مقام «آینه طبیعت» - به همراه دارد.[۳] در نظر رورتی، نگرش کسانی که همچنان تحت تاثیر مقتضیات هستی شناسی طبیعیِ خام هستند - یعنی آنانی که به نحوی به رئالیسم وفادارند - مشابه نگرش معتقدان به ادیان است. آن چنان که او در این باره نوشته است: «به نظر من، واقعیتِ فی نفسه، جدا از نیازها و منافع انسان، صرفا نام متملقانه دیگری برای خداوند است». این «وفاداری تمام و کمال به رئالیسم» صرفا «جایگزینی است که عصر روشنگری برای اشتیاق دینی به تعظیم در برابر قدرتی غیرانسانی دست وپا کرد».[۴] پس بدین معنا، پراگماتیسم ریچارد رورتی نبردی است با پس مانده های احساسِ بندگی؛ پس مانده هایی که عصر روشنگری آنها را دست نخورده باقی گذاشته است. آن چنان که او می اندیشد ضروری است پا را از نقد خرافه پرستی فراتر بگذاریم و پیش فرض ها و اغراق های رئالیستی فلسفه بازنمایانه مدرن را نیز به محک نقد بیازماییم. بنابراین، او پیشنهاد می دهد مفاهیمی همچون «روش فلسفی» و «مسائل فلسفی» را کنار بگذاریم. در نظر او این مفاهیم صرفا «پیامدهای تاسف بار حرفه ای شدن بیش از اندازه فلسفه است؛ پدیده ای که این حوزه از فرهنگ را از زمان کانت ناهمگون و بدشکل کرده است».[۵]
البته پرسش این است که این اتهام تا چه اندازه مشروع است. آیا ممکن است این ادعا «صادق» باشد؟ بهتر است نوبت را به دو فیلسوف مان بدهیم. ابتدا پاسکال آنژل سخن می گوید.

نظرات کاربران درباره کتاب صدق به چه‌کار می‌آید؟

کتابِ خیلی خوبی است، به‌و‌یژه مقاله‌هایی که در این کتاب گنجانده شده اند. ترجمه‌ـش هم خوبه.
در 10 ماه پیش توسط میلاد علیزاده
این قیمت های ارزی رو چطور حساب میکنید. اصل کتاب هفت هزار تومن یعنی نیم دلاره بعد قیمت ارزی رو زدین ۴.۵ دلار یعنی ۹ برابر!!! انصافتون رو شکر
در 5 ماه پیش توسط hil...tor