فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پاپ دیوانگان

کتاب پاپ دیوانگان
باکوس

نسخه الکترونیک کتاب پاپ دیوانگان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب پاپ دیوانگان

«باکوس»داستان آشفتگی جوانی است در جست‌وجوی خویشتن. در این نمایش‌نامه که بیش‌تر به‌عنوان تئاتر ایده قابل بررسی است تا تئاتر تز، شخصیت‌ها بر اساس خمیره‌ی خود، به دور از هرگونه تصنع یا اجبار، در جریان داستانی هوشمندانه تحول می‌یابند. «باکوس» در واقع یکی از مهم‌ترین بحران‌های اروپای غربی آن زمان را به تصویر می‌کشد. در شرایطی که میان غرب کاتولیک با محوریت رم و روسیه‌ی ارتدوکس شکاف افتاده است، در اوایل قرن شانزدهم میلادی در آلمان، جنبشی به رهبری مارتین لوتر، راهب مسیحی که پیوند ازدواج بسته است و فروش بخشایش را برنمی‌تابد، در اعتراض به برخی جنبه‌های ظاهری مسیحیت شکل می‌گیرد. بدین‌ترتیب اخلاقیات دوباره جای خود را در ایمان مذهبی کاتولیک آن زمان بازمی‌یابد. پس از آن، کلیسای کاتولیک، با استفاده از اختیارات و توانایی خود در متقاعد کردن افراد، به تدریج موفق می‌شود قلوب مردمان را دوباره فتح کند. در چنین پس‌زمینه‌ای از آلمان کاتولیک است که داستان به وقوع می‌پیوندد: دهقان ساده‌ای که همه او را ساده‌لوح و ابله می‌پنداشتند، پادشاه مراسم هفت روزه می‌شود و همگان ملزم به اطاعت از او هستند...

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.81 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پاپ دیوانگان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب ترجمه ای است از:
Bacchus
Jean Cocteau

مقدمه ی مترجم

«باکوس»(۱) داستان آشفتگی جوانی است در جست وجوی خویشتن. در این نمایش نامه که بیش تر به عنوان تئاتر ایده(۲) قابل بررسی است تا تئاتر تز(۳)، شخصیت ها بر اساس خمیره ی خود، به دور از هرگونه تصنع یا اجبار، در جریان داستانی هوشمندانه تحول می یابند. نکته ی جالب این است که شخصیت ها همه خوبند، لیکن همان طور که نویسنده نیز می گوید، خوبی سخت گیرانه ی جوانی (کریستین، هانس، لوتار) در تعارض و تقابل با خوبی سهل گیرانه و مصلحت اندیشانه ی بزرگ سالی و صاحبان قدرت (دوک، کاردینال) قرار می گیرد. هم چون بسیاری دیگر از آثار کوکتو، در «باکوس» نیز همان طرح اولیه ی انسانی ساده است که ضعف ها و کاستی های جهان را آشکار می کند و نشان می دهد که این سادگی و خلوص نوعی قدرت انسان دوستانه و عظمت روح است که در عین حال هراس و دشمنی رقیبان را برمی انگیزد.
در فرانسه ی لاییک که با شتاب فراوان در گذر از شور مفرط انقلابی به سوی ظاهری محافظه کارانه بود، «باکوس» با استقبال خوبی روبه رو نشد؛ برعکس در آلمان که جدایی مشغله های دینی از گفتمان سیاسی هرگز باوری ریشه دار نشد، اقبال عمومی نسبت به این نمایش نامه بیش تر بود. «باکوس» برای نخستین بار، بیستم دسامبر هزارونهصدوپنجاه ویک، در فرانسه به روی صحنه رفت. عده ای «باکوس» را نمایش نامه ای در ضدیت با کاتولیسیسم و نفوذ کلیسا در کشور و موافق با پروتستانتیسم قلمداد کردند. واکنش مطبوعات نیز چندان ملایم تر نبود. فرانسوا موریاک(۴)، نویسنده ی اخلاق گرا و شدیدا کاتولیک، در فیگاروی ادبی(۵) بیست ونهم دسامبر هزارونهصدوپنجاه ویک، «باکوس» را به باد انتقاد گرفت؛ هرچند بعداز آن، موریاک در چنان سکوتی فرو رفت که ژان کوکتو(۶) نیز، ضمن تلاش های پی درپی در دفاع از خود، موفق نشد او را از لاک سکوت بیرون آورد. کوکتو در مقدمه ی نسخه ی اصلی «باکوس»، زیرکانه از خود در برابر منتقدین دفاع می کند: «آن چه مهم است، این است که در نظر داشته باشیم دعای روز یک شنبه طوری نقل شده که انگار آن را برای کودکی بازگو می کنند و نیز جملاتی که ممکن است موجب بدآموزی تلقی شوند، از زبان ابله دهکده، جوانی بدعت گذار یا داروغه ای عامی بازگو می شوند، بچگانه است که آن را به حساب من بگذارند.» البته، شاید بتوان گفت متن نمایش نامه نیز، به لحاظ سبک نگارش موشکافانه، روایت گری تند و پرشتاب و عمق و جدیت موضوعی، جای چندانی برای این بحث ها باقی نمی گذارد.
«باکوس» در واقع یکی از مهم ترین بحران های اروپای غربی آن زمان را به تصویر می کشد. در شرایطی که میان غرب کاتولیک با محوریت رم و روسیه ی ارتدوکس شکاف افتاده است، در اوایل قرن شانزدهم میلادی در آلمان، جنبشی به رهبری مارتین لوتر(۷)، راهب مسیحی که پیوند ازدواج بسته است و فروش بخشایش را برنمی تابد، در اعتراض به برخی جنبه های ظاهری مسیحیت شکل می گیرد. بدین ترتیب اخلاقیات دوباره جای خود را در ایمان مذهبی کاتولیک آن زمان بازمی یابد. پس از آن، کلیسای کاتولیک، با استفاده از اختیارات و توانایی خود در متقاعد کردن افراد، به تدریج موفق می شود قلوب مردمان را دوباره فتح کند. در چنین پس زمینه ای از آلمان کاتولیک است که داستان به وقوع می پیوندد: دهقان ساده ای که همه او را ساده لوح و ابله می پنداشتند، پادشاه مراسم هفت روزه می شود و همگان ملزم به اطاعت از او هستند...
«باکوس» تعارض تیپ های متضاد است: دهقان بخت برگشته در برابر نماینده ی دستگاه حاکم، قدرت حقیقی در برابر دروغ و نیرنگ، شور انقلابی در برابر اعتقاد به دنیایی دیگر. لیکن مرکزیت تمام این تضادها با به میان کشیدن مسیح (ع) مطرح می شود، چرا که برهان و بنیان قدرت دستگاه پاپی، سرخی ردای همه ی کشیشانی که ادعا می کنند از ریخته شدن خون شان در راه مسیح ابایی ندارند، هم چنین این شورش دایمی تزویرستیز و عدالت خواه، عدالتی که برگردانی از حقیقت است، همه و همه از او منشا می گیرد.

بیوگرافی نویسنده

«ژان کوکتو» در ژوئیه ی سال ۱۸۸۹ در «مزون لافیت»(۸) در شمال غربی پاریس، به دنیا آمد. نه سال داشت که پدرش دست به خودکشی زد. تحصیلات خود را در دبیرستان «کندرسه»(۹) در پاریس پشت سر گذاشت. او که در جنگ جهانی اول به عنوان راننده ی آمبولانس خدمت می کرد، روابط دوستانه ای نیز با آپولینر(۱۰) داشت. ژان کوکتو هنرمندی با استعدادهای متنوع هنری و یکی از هنرمندان برجسته ی بین دو جنگ جهانی است. کوکتو نخستین اشعارش را در سال ۱۹۰۹ منتشر کرد. او با موسیقی دانان و نقاشان مشهور زمان خویش هم کاری می کرد. کوکتو در تئاتر و نمایش نامه نویسی نیز جایگاه ویژه ای دارد. از میان نمایش نامه های معروفش می توان به «ماشین دوزخی»(۱۱)، «عقاب دوسر»(۱۲) و «باکوس»(۱۳) اشاره کرد. کوکتو هم چنین فیلم ها و فیلم نامه های شاخصی از خود به جا گذاشته است، از جمله «خون یک شاعر»(۱۴)، «بازگشت ابدی»(۱۵)، «اورفه»(۱۶) و «وصیت نامه ی اورفه»(۱۷).
نقاشی های تزیینی کلیساهای «ویل ـ فرانش ـ سورمر»(۱۸) و «می یی ـ لا فوره»(۱۹) از آثار اوست.
کوکتو در مارس ۱۹۵۵ به عضویت آکادمی فرانسه پذیرفته شد و در اکتبر ۱۹۶۳ درگذشت.

پرده ی اول

با بالا رفتن پرده، لوتار دیده می شود که تنها، در سالن اجتماعات بزرگ و خالی، پارچه ای قرمزرنگ و تاجی از شاخ و برگ مو را از روی میز برمی دارد. تاج را بر سر می گذارد، پارچه ی قرمزرنگ را بر دوش می اندازد و به سمت شومینه می رود و بعد، درحالی که تاج و شنل را بر سر و بدنش مرتب می کند، خود را در آیینه برانداز می کند. هم چنان که او محو تماشای خود در آیینه است، کریستین از درِ انتهای سالن وارد می شود. درحالی که تظاهر می کند متوجه حضور برادرش نیست، یک راست به سمت در کوچک سمت راست صحنه می رود. به محض این که درِ کوچک را باز می کند، لوتار با یک جهش به طرف میز برمی گردد. کریستین نزدیک می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب پاپ دیوانگان