فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب عسل درمانی

کتاب عسل درمانی

نسخه الکترونیک کتاب عسل درمانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب عسل درمانی

عسل یکی از هدیه‌های ارزنده و پرانرژی طبیعت است که در قرآن‌کریم از آن به عنوان ماده شفابخش یاد می‌کنند. در کتاب انجیل مسیحیان از عسل به عنوان مظهر فراوانی و نعمت یاد کرده‌اند و همچنین در یونان باستان عسل را یکی از هدایای گرانبهای طبیعت می‌دانستند و یونانیان می‌پنداشتند خدایان چون خوراک بهشتی می‌خورند، فناناپذیر و ابدی گشته‌اند و عسل را به عنوان یکی از اجزای مهم این خوراک بهشتی نام می‌بردند. ابوعلی‌سینا یکی از بزرگترین شخصیت‌های ایرانی حدود ۲۵۰۰سال پیش در مورد اهمیت عسل چنین بیان داشته‌ است: «هر دارویی نیز از موادغذایی درست می‌شود و متقابلاً هر غذایی نیز جانشین دارو می‌گردد. عسل به این هر دو شرط جوابگوست.» او به مقدار از عسل استفاده می‌کرده و برای درمان اکثر بیماری‌ها و به خصوص زخم‌ها عسل تجویز می‌نموده است. در این کتاب به صورت مختصر از فرآورده‌های زنبورعسل و نمونه‌های مختلف عسل و همچنین تشخیص عسل طبیعی از دیگر عسل‌ها توضیحاتی داده داشته است و عسل درمانی که امروزه رایج شده است و تقریباً جوابگوی تمام بیماری‌ها نیز می‌باشد توضیحاتی در رابطه با بیماری‌ها و طریقه درمان آنها با این ماده شفابخش در اختیار خوانندگان عزیز قرار داده‌ایم.

ادامه...
  • ناشر انشارات یاقوت سپاهان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب عسل درمانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: فرآورده های زنبورعسل

زنبورعسل

زنبور عسل یکی از مفیدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند است که بدون آن زندگی بر روی کره زمین غیرممکن نشود، دشوار می شود.
در شرایط عدم استفاده از زنبورعسل در گرده افشانی محصولات زراعی و باغی نیازمند به این حشره، به تدریج محصولات کشاورزی و منابع طبیعی از بین می رود.
ساختار بدن زنبورعسل از سه بخش تشکیل شده است که به صورت زیر می باشد:

۱. ساختار خارجی زنبور؛
۲. ساختار داخلی زنبور؛
۳. مهم ترین غده های زنبور.۱. ساختمان خارجی بدن زنبور از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل شده است که سر در جلوترین قسمت بدن قرار دارد و شامل دو چشم مرکب، سه عدد چشم ساده، دو عدد شاخک و دهان با خرطوم است.
زنبوردار از طریق دو چشم مرکب که اطراف سر زنبورعسل قرار دارد می تواند نوع زنبور را تشخیص دهد. سه چشم ساده خیلی کوچک به نام چشم های ساده در پیشانی زنبورعسل قرار دارد که کار آن به درستی مشخص نیست ولی تصور می شود که محل قرار گرفتن نور خورشید را به زنبورها نشان می دهد.
کار دو شاخک لمس کردن و بوییدن است. دهان همراه خرطوم به زنبور کمک می کند تا شهد را از روی گل جمع آوری کرده و از راه دهان به داخل کیسه ی عسل بفرستد. سینه ی زنبورعسل از سه حلقه تشکیل شده است که بال ها و پاها و عضوهای زیر به آن متصل است.
زنبورعسل چهار بال یا پر دارد که دوتای آن ها بال های جلویی و دوتای دیگر بال های عقبی هستند. زنبورعسل دارای شش پا می باشد که جفت عقب آن حفره هایی به نام سبد دارند که در فعالیت گرده افشانی، گرده های گل را در این حفره ها می ریزد و با خود به کندو حمل می کند. شکم زنبور که در قسمت انتهایی بدن قرار دارد، از شش نیم حلقه کتینی و شش نیم حلقه شکمی تشکیل شده است و در انتهای شکم، محل دفع مدفوع حشره قرار دارد. نیش زنبور از همین محل خارج می شود.

۲. ساختمان داخلی زنبورعسل بعد از مکیدن شهد گل به وسیله ی خرطوم شروع به کار می کند و طی مراحلی عسل در کیسه ای به نام کیسه عسل ذخیره می شود که به وسیله یک کانال قیفی شکل با روده ی میانی ارتباط دارد. روده میانی زنبور به روده کوچک متصل است، روده کوچک به مخزن و مخزن به مخرج ختم می شود. هر وقت که زنبور گرسنه می شود به کیسه عسل توسط ماهیچه های اطراف فشار می آورد تا مقداری از آن جذب بدن شود. زنبور شهد باقیمانده را به کندو می برد.

۳. از مهمترین غده های زنبورعسل، غده های شیری است که در دو طرف سر زنبور کارگر وجود دارد که در سنین معینی ماده ای به نام شیر یا ژله شاهانه (ژله رویال) ترشح می کند و ملکه و لاروهای جوان از این ژله تغذیه می کنند. غده های مومی در زیر شکم زنبورها و در فاصله ی بین قطعه ای کتینی شکم، مجموعاً چهار جفت غده ی مومی وجود دارد که سه جفتش فعال اند و در سنین بین ۱۳ تا ۱۸روزگی موم ترشح می کنند.
یک غده های سمی که در انتهای بدن و نزدیک مخرج قرار دارد سم تولید می کند. سم زنبورعسل در حیوان یا انسان نیش خورده باعث درد شدید، تحریک و خارش پوست می شود.

زهر زنبورعسل

طی پژوهش هایی که توسط مرکز زنبور درمانی تانتوریوم انجام شده به آثاری که زهر زنبور بر روی دستگاه های مختلف بدن انسان به وجود می آورند بر روی دستگاه عصبی در مقدار کم اثر تحریکی و در مقدار زیاد اثر آرام بخش دارد و به صورت مقطعی باعث کاهش درد می شود و فعالیت های ضد تشنجی را افزایش می دهد و باعث کاهش اعتیاد به الکل و نیکوتین در مردم می شود و باعث بهبود گردش خون مغز می شود.در دستگاه تنفس باعث خلط آوری و گشاد شدن نایژه ها و خلط زدایی می شود. در دستگاه قلبی ـ عروقی باعث گشاد شدن عروق و جلوگیری از لخته شدن خون و باعث افزایش گردش خون می شود.

موم

موم ماده ای است که به وسیله ی غدد موم ساز زنبورعسل ساخته می شود. زنبور عسل هنگامی که به ۱۲روز می رسد دیگر ژله رویال تولید نمی کند و با تغذیه از شهد و گرده گل شروع به تولید موم می کند.
از خصوصیات موم می توان خاصیت غیرفعال بودن آن را نام برد زیرا به راحتی با داروها مخلوط می شود، بدون این که هیچ واکنش ناخواسته ای بین مواد موثره و موم زنبورعسل رخ دهد.از موم زنبورعسل در فرمولاسیون بسیاری از پمادها، شیاف ها و پلاسترها استفاده می شود. موادی که در داخل کپسول یا پوشش موم قرار می گیرند به تدریج در دمای بالا آزاد می شود و این خاصیت بسیار خوبی در تهیه داروها می باشد.
موم زنبورعسل به سیگاری هایی که خواستار ترک هستند کمک بزرگی می کند و همچنین جویدن موم باعث تمیزی فضای دهان می شود. موم زنبورعسل برای درمان بیماری های پوستی و مداوای التهاب های پوستی، سوختگی، زخم ها و تحریک رشد بافت ها به کار می آید.

نظرات کاربران درباره کتاب عسل درمانی