فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند

کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند

نسخه الکترونیک کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند

شاید شما هم این جمله را از پزشکتان شنیده باشید: "متأسفانه قندخون شما بالاتر از حد طبیعی است؛ رژیم غذایی خود را رعایت کرده و به کمک ورزش، وزن خود را کاهش دهید؛ درصورتی که این مسایل را رعایت نکنید ممکن است در آینده­ی نزدیک به بیماری دیابت گرفتار شوید." بیماری دیابت نیز مانند بیماری­هایی همچون کبدچرب، سندرم متابولیک، بیماری­های قلبی‌ـ عروقی و فشارخون بالا، به نحوی با تغییر شیوه زندگی جدید مرتبط است. به عبارت دیگر چاقی، کم­تحرکی و عادات بد غذایی به عنوان یک معضل با زندگی شهرنشینی امروزی عجین و همراه شده و این مسئله باعث افزایش شدید بیماری­های مزمن از جمله دیابت در جامعه کنونی گردیده است. در این کتاب سعی کرده­ایم با ارائه مطالبی در مورد بیماری دیابت به زبانی ساده، به تعدادی از سؤالات شما راجع به آن پاسخ داده و گامی عملی در جهت حل مشکلات این بیماری برداشته باشیم.

ادامه...

بخشی از کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

شاید شما هم این جمله را از پزشکتان شنیده باشید:
"متاسفانه قندخون شما بالاتر از حد طبیعی است؛ رژیم غذایی خود را رعایت کرده و به کمک ورزش، وزن خود را کاهش دهید؛ درصورتی که این مسایل را رعایت نکنید ممکن است در آینده­ی نزدیک به بیماری دیابت گرفتار شوید."
بیماری دیابت نیز مانند بیماری­هایی همچون کبدچرب، سندرم متابولیک، بیماری­های قلبی ـ عروقی و فشارخون بالا، به نحوی با تغییر شیوه زندگی جدید مرتبط است. به عبارت دیگر چاقی، کم­تحرکی و عادات بد غذایی به عنوان یک معضل با زندگی شهرنشینی امروزی عجین و همراه شده و این مسئله باعث افزایش شدید بیماری­های مزمن از جمله دیابت در جامعه کنونی گردیده است.
در این کتاب سعی کرده­ایم با ارائه مطالبی در مورد بیماری دیابت به زبانی ساده، به تعدادی از سوالات شما راجع به آن پاسخ داده و گامی عملی در جهت حل مشکلات این بیماری برداشته باشیم.بیماری دیابت چیست؟

فصل اول : کلیات

بخش اول: دیابت در یک نگاه۶۰ درصد از کل مرگ­های انسانی بر اثر بیماری­های مزمن غیر واگیر، یعنی دیابت، فشارخون بالا و سکته­های قلبی ـ عروقی است. اهمیت بیماری­های مزمن غیر واگیر به قدری است که نزدیک به نیمی از کل بیماری­های انسان را می­توان به آن­ها نسبت داد.
دیابت یا مرض قند، یکی از بیماری­های مزمن غیر واگیر و شایع­ترین بیماری مربوط به سوخت و ساز(۱) بدن در انسان است. طبق آمار موجود، این بیماری در جهان، روند صعودی و رو به افزایشی دارد؛ روند رو به افزایش بیماری دیابت به شکلی است که تعداد این بیماران در جهان از ۳۰ میلیون نفر در سال ۱۹۸۵ به ۲۸۵میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است. این سیر صعودی (یعنی۱۰ برابر شدن تعداد بیماران در عرض۲۵سال) به شکل هشدار دهنده­ای جامعه بشری را تهدید می­کند. با توجه به این مطلب می­توان گفت رشد بیماری دیابت در دنیای امروزی (دیابت بزرگسالان یا دیابت نوع ۲) معادل ۲۴ درصد در سال است.


در صورت ادامه روند رو به افزایش فوق، انتظار می­رود تعداد افراد مبتلا به دیابت در سال۲۰۳۰ به ۴۳۸ میلیون نفر برسد.

سیر صعودی در بیماری­های مزمن از آن­جایی شروع گردید که به دنبال انقلاب صنعتی و با ورود ماشین به جوامع بشری، میزان فعالیت بدنی مردم شدیداً کاهش یافته و از طرف دیگر با صنعتی شدن کشاورزی، تولید محصولات غذایی به چند برابر قبل افزایش پیدا کرد. این دو عامل یعنی کاهش فعالیت بدنی از یک سو و افزایش دسترسی و مصرف بیشتر مواد غذایی از سوی دیگر، باعث ورود انرژی بیشتر به بدن انسان شد. عدم مصرف این انرژی اضافی (به دلیل کاهش فعالیت بدنی) باعث تجمع آن به صورت چربی در بدن و در نتیجه سبب چاقی و افزایش میانگین وزن افراد جامعه گردید؛ همان طور که می­دانید افزایش وزن و چاقی نیز عامل زمینه ساز بسیاری از بیماری­های کنونی شده است.


عوارضی مثل سکته، کوری، نارسایی کلیوی، قطع پا و... از عوارض دراز­ مدت بیماری دیابت هستند؛ این عوارض رابطه مستقیمی با مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت و عدم کنترل قندخون دارند. به عبارت دیگر، هرچه سابقه ابتلا به بیماری دیابت طولانی­تر باشد و به کنترل قندخون اهمیت داده نشود، احتمال به وجود آمدن عوارض فوق بیشتر خواهد بود. بررسی­ها نشان داده است که دیابت به تنهایی عامل مرگ حدود ۵ میلیون نفر در سال (معادل ۹درصد از کل مرگ­های ثبت شده به علل مختلف) بوده و در حال حاضر نیز به عنوان علت اصلی از کار افتادن کلیه­ها، کوری و قطع پای افراد بالای ۴۰ سال محسوب می­شود.
طبق بررسی­های وزارت بهداشت و درمان که در طرح­های چند سال اخیر انجام گرفته است، آمار ابتلا به دیابت نوع ۲، در کشور ایران حدود ۷ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال برآورد شده است. با یک محاسبه ساده می­توان گفت، براساس جمعیت ۷۰میلیونی ایران که نیمی از آنان را افراد بالای ۳۰ سال تشکیل می­دهند، حدود ۳میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع۲، در کشور ایران وجود دارد. در همین راستا تحقیقات انجام شده بیانگر این مطلب است که نیمی از بیماران مبتلا به دیابت نوع۲، از وجود این بیماری در خود اطلاعی ندارند؛ بنابراین به جرات می­توان گفت، بیش از یک میلیون نفر بیمار دیابتی در کشور ما وجود دارند که هنوز از بیماری خود بی­خبر هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب شناخت، پیشگیری، کنترل و درمان دیابت یا مرض قند