فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم

کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم

نسخه الکترونیک کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم

لازمۀ داشتن فرزندی موفق این است که برایش دوران کودکی‌ خلق کنیم که در آن بذر موفقیت پرورده شود. خبر خوب این است که این امر نیازمند صرف هزینه‌های سنگین برای شرکت در مدارس خصوصی یا شرکت در بسیاری فعالیت‌های فوق‌برنامۀ تحصیلی نیست. راستش فقط با صرف اندکی وقت، مقداری شنیدن، و مقادیر زیادی حرف زدن، می‌توانید در غالب موارد بر آن موانع غلبه و این‌ موهبت را به فرزندتان ارزانی کنید.

ادامه...

بخشی از کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

تربیت فرزندانی موفق

این یکی از قدرتمندترین کارهایی است که هر انسان زنده می تواند انجام دهد: بزرگ کردن یک کودک.
چه این کودک از نظر ژنتیکی متعلق به ما باشد یا از خانواده دیگری به فرزندخواندگی پذیرفته شده باشد؛ به هر صورت نگهداری از یک کودک، تعهدی مادام العمر است. شاید بتوان گفت سخت تر و پرمسئولیت تر از هر کار دیگری در زندگی!
جمله مشهوری است که می گوید داشتن فرزند مانند این است که همیشه قلبت را در بیرون از بدن با خود حمل کنی. این جمله از بسیاری جهات درست است. فکر می کنید ترس و نگرانی های دوران نوجوانی بد بودند؟ همه آنها در مقایسه با نخستین باری که ناگزیر به رویارویی با دل شکستگی های فرزندتان می شوید هیچ است!
با زندگی های پرمشغله ای که امروزه داریم آسان تر است تخت گاز در جهت اطمینان یافتن از اینکه فرزندمان از تمام نیازهای طبیعی از جمله غذا، سرپناه، آموزش و دیگر نیازهای ضروری برخوردار است برانیم. به طوری که گاهی حتی فراموش می کنیم عمده ترین نیاز فرزندمان به ما این است که بارقه ای از اشتیاق و آرزو برای موفقیت را در وجودش زنده سازیم؛ و کمکش کنیم تا آن چیزی شود که برایش ساخته شده است.
تلاش والدین بر این است که مراقب باشند فرزندشان به نوعی از آنها پیشی گیرد. چه در خصوص یک استعداد، چه یک احساس کشف شده، یا حتی در استانداردهای زندگی اش. فرزندان ما باید بتوانند آنچه را از اشتباهات ما و درس های زندگی مان آموخته اند با درس ها و موقعیت هایی که خود با آن روبرو می شوند ترکیب کنند و برای رسیدن به موفقیت آنها را با یکدیگر مقابله و در نهایت، نتیجه گیری کنند.
لازمه داشتن فرزندی موفق این است که برایش دوران کودکی خلق کنیم که در آن بذر موفقیت پرورده شود. خبر خوب این است که این امر نیازمند صرف هزینه های سنگین برای شرکت در مدارس خصوصی یا شرکت در بسیاری فعالیت های فوق برنامه تحصیلی نیست. راستش فقط با صرف اندکی وقت، مقداری شنیدن، و مقادیر زیادی حرف زدن، می توانید در غالب موارد بر آن موانع غلبه و این موهبت را به فرزندتان ارزانی کنید.
کمک به فرزندانمان برای دستیابی به موفقیت در دنیای امروز کمی با نسل های گذشته تفاوت دارد. در گذشته آموزش به فرزندان برای حقوق بگیری و کارمند شدن کاری عاقلانه بود... کار کردن در یک شغل باثبات پس از اتمام مدرسه تا دوران بازنشستگی. موفقیت در آن زمان با طول مدتی که بر سر یک کار باقی می ماندی سنجیده می شد. استمرار و ثبات از صفات پسندیده آن زمان بود.
در این حال، همه چیز به طی کردن نردبان ترقی خلاصه می شد. یعنی شروع کار در یک کسب و کار خاص (هر کسب و کاری) و پیمودن پله های ترقی به سوی بالا، بدون توجه به اینکه در طول مسیر امکان لگد کردن انگشت پای چندین نفر دیگر نیز وجود دارد.
اخیراً اوضاع عوض شده است. نسل های جدید با این ایده از مدارس و دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند که به احتمال زیاد در مسیر زندگی خود دست کم چهار یا پنج شغل عوض خواهند کرد. آنها می دانند چگونه استعدادهای خود را نشان همه داده و برای خود کاریابی کنند. آنان از بیان و ارائه توانمندیهای خود به دیگران واهمه ندارند.
این کودکان، یعنی همان ها که امروزه موفق هستند در یافتن خلاء های موجود در بازار و حرکت به سوی این خلاءها خبره اند. آنان از مقابل مشاغلی که ترکیب خوبی از امکان زندگی به شیوه دلخواه، مزایا و پیشرفت شغلی را به آنها پیشنهاد نمی کند عبور می کنند. غالباً ترجیح می دهند قراردادی کار کنند به عوض اینکه به شغلی دائمی گره بخورند. ”امنیت و ثبات“ در زنجیره لغات کاری آنان جایی ندارد.
اینها برای شما که نظاره گر بزرگ شدن فرزندتان هستید بسیار اهمیت دارد. نسل حاضر که در جستجوی کاریابی است ممکن است ویژگی ها و صفاتی متفاوت با نسلی که فرزند شما در آینده در آن خواهد بود داشته باشد، اما ظاهراً اطلاعات و نزدیکی اش به فرزند شما به مراتب بیش از نزدیکی والدین شما یا خودتان به فرزندتان خواهد بود.
فرزندان ما امروزه با چشم اندازی بسیار متفاوت تر از آنچه ما در گذشته نسبت به دنیا داشتیم بزرگ می شوند. آنها مایلند برای خودشان کار کنند، مالک کسب و کار خویش، و پیگیر تلاش های خلاقانه خود باشند. گرچه برخی کودکان نیز هنوز به نقش ها و الگوهای سنتی گرایش دارند. با این وجود بیشتر کودکان حس می کنند جذب نقش ها و مشاغلی می شوند که در گذشته فقط برای نمونه های خلاق مناسب بودند. حتی مشاغلی در زمینه آی تی می تواند به طور باورنکردنی هم کنشی و خلاقانه باشد؛ و بچه هایی که در این نسل های تکنولوژیکی زندگی می کنند جذب آنها می شوند.

تعریف ما از موفقیت چیست؟

صد البته اگر فرزندان ما سالم، خوشحال و مستقل از ما بار بیاید یک موفقیت است. گرچه اکثر ما می گوئیم این کل چیزی است که برای فرزندانمان می خواهیم، اما کل چیزی نیست که از آنان انتظار داریم.
نگاهی به زندگی خود بیندازید. شما موفقیت شخصی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا بستگی به میزان دارایی هایتان دارد؟ به شغلتان؟ به شیوه زندگی تان؟ به ارتباطاتتان با همسر؟ فرزندان؟ فکر کنید که چه چیزهایی را در زندگی تان موفقیت می دانید و آنها را روی کاغذ آورید.
شگفت آورترین مسئله در مورد تربیت فرزند این است که ما همواره در حال آموزش به فرزندمان هستیم حتی وقتی قصدش را نداریم! بنابراین تهیه لیست موفقیت های شخصی خودتان اهمیت دارد؛ زیرا به شما چشم اندازی می دهد از اینکه فرزندتان پیش از این، چه چیزهایی در مورد آنچه برای شما در زندگی اهمیت دارد فراگرفته است و آن را دنبال خواهد کرد.
هنگامی که آن لیست را تهیه کردید، بار دیگر مرورش کنید و بیندیشید آن عناصر موفقیت را چگونه و از کجا به دست آوردید. آنها را به گروه هایی طبقه بندی کنید: احساسی ـ معنوی، و فیزیکی ـ اقتصادی. این گزارش به شما امکان می دهد به تمام آنها به عنوان یک گروه نگاه کنید؛ اما در ابتدا خوب است که آنها را جدای از یکدیگر و تک تک بررسی کنیم.
همه ما فاکتورهای متفاوتی داریم که آنها را به عنوان لحظه هایی مهم برای اندازه گیری موفقیت هایمان در نظر می گیریم. برای برخی، یافتن شخصی که مابقی زندگی را با او بگذراند و بزرگ کردن بچه ها با همراهی او شاید اوج موفقیت به حساب آید، برخی دیگر اما توسعه یک کسب و کار، و مدیرکلی یک تشکیلات بین المللی را یک موفقیت به شمار آورند؛ و دیگران کار با گروهی از مردم را که نیازمند خدمات رایگان و مادام العمر اشخاصی خیر هستند اوج موفقیت بدانند. همه اینها بااهمیتند و به دنیایی که در آن زندگی می کنیم می افزایند.
برای تربیت فرزندی موفق لازم است ابتدا تشخیص دهیم که موفقیت فقط این نیست که او ثروتمندترین یا زیباترین بچه گروهش باشد. بلکه به معنی بیدارسازی امیدها و آرزوهای درونی فرزندمان، و جان بخشیدن به آنهاست. اگر از عهده این کار برآئیم آن گاه فرزندمان موفق خواهد بود.
با وجود اینکه فرزندان کارهای ما را تقلید و از ما دنباله روی می کنند اما نسخه عینی ما نیستند. اگر شما و خانواده جد اندر جد دکتر بوده باشید، به این معنی نیست که دخترتان حتماً چنین خواهد شد. زمانی که دریابیم چگونه موفقیت را ارزیابی کنیم و چه ارزش های اخلاقی اجتماعی را از طریق سرمشق قرار دادن آن معیارها با فرزندانمان سهیم شویم، آن وقت است که مجبوریم بپذیریم آنها انسان هایی مستقل از ما هستند و ممکن است مسیرهایی کاملاً متفاوت از ما در پیش گیرند.
مهم نیست آنها موفقیت هایشان را تا چه حد دقیق و روشن نشان می دهند، مهم تر این است که چگونه از عهده هر کار سختی که پیش رویشان قرار گیرد برمی آیند. مهارت اداره یک موسسه(NGO(۱ در یک کشور در حال توسعه بسیار مشابه اداره یک کسب و کار یا اداره یک منزل در یک کشور توسعه یافته است؛ فقط آنها را در دو زمینه متفاوت قرار داده ایم.
کودکان برای موفق شدن باید بتوانند با طیف وسیعی از مردم کار کنند... یعنی توانمندی های مدیریتی و رهبری خوبی داشته باشند. باید بتوانند مشکل را شناسایی کنند؛ و ایده هایی برای حل آن ارائه دهند. این ترکیب، یک فرمول موفقیت است که برای انواع و اقسام شیوه هایی که کودک شما ممکن است در آنها موفق شود صدق می کند.
کودکان ما به امید، انتظارات و توانایی های ما برای بیرون کشیدن ویژگی های مثبت درونشان نیاز دارند. اما مایل نیستند که ما آینده خاصی را به هر قیمت که شده برایشان ایجاد کنیم. آنان حتی در سنین کم نیز خود قادر به انجام آن هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب چگونه فرزندانی موفق تربیت کنیم