فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال

کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال

نسخه الکترونیک کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال

یبوست و اسهال، دو بیماری مربوط به اجبات مزاج هستند که می‌توان گفت متضاد همدیگر می‌باشند. با داشتن رژیم غذایی صحیح و عادات تغذیه‌ای، می‌توان از ابتلا به این دو بیماری جلوگیری کرد. اگر به هر دلیلی، یبوست یا اسهال ایجاد شد، شخص بیمار، باید تغییراتی در رژیم غذایی در خود بوجود آورد و رژیم غذایی مخصوص این بیماریها را رعایت کند. رعایت غذایی صحیح، رژیم کمک مؤثری برای درمان این بیماریها می‌باشد. این کتاب در دو بخش تهیه شده است. یک بخش به اسهال و بخش دیگر به یبوست می‌پردازد. در هر بخش، توضیح مختصری در مورد بیماری داده می‌شود و سپس رژیم غذایی جهت پیشگیری و رژیم غذایی جهت درمان و جلوگیری از اثرات نامطلوب در زمان بیماری گفته می‌شود. مواردی از بیماری‌های خاص که باعث اسهال و یبوست می‌شوند گفته شده و رژیم آن بیماریها بیان می‌شود.

ادامه...

بخشی از کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

یبوست و اسهال، دو بیماری مربوط به اجبات مزاج هستند که می توان گفت متضاد همدیگر می باشند. با داشتن رژیم غذایی صحیح و عادات تغذیه ای، می توان از ابتلا به این دو بیماری جلوگیری کرد.
اگر به هر دلیلی، یبوست یا اسهال ایجاد شد، شخص بیمار، باید تغییراتی در رژیم غذایی در خود بوجود آورد و رژیم غذایی مخصوص این بیماریها را رعایت کند. رعایت غذایی صحیح، رژیم کمک موثری برای درمان این بیماریها می باشد.
این رژیم، گاهی به تنهایی باعث بهبود بیماری می شود، ولی در مواردی می باید این رژیم را در کنار سایر روشهای درمانی به کار گیرید. حتی در این موقع نیز، رژیم غذایی، بهبود بیماری را سرعت می بخشد. رژیم غذایی، علاوه بر پیشگیری و درمان این دو بیماری، فایده ی دیگری نیز دارند که عبارت است از کاهش خطراتی که این دو بیماری به همراه دارد. این موضوع مخصوصاً در مورد اسهال مهم است، چرا که هنگام اسهال مقدار زیادی از آب و املاح بدن دفع می شود و اگر به خوبی تامین نشود، اسهال را به بیماری خطرناکی تبدیل می کند.
گاهی اسهال و یبوست در اثر حساسیت و عدم تحمل بعضی غذاها بوجود می آید. در این موارد، هر چند رژیم غذایی باعث درمان بیماری نمی شود و حساسیت را از بین نمی برد، ولی تنها راه نجات شخص بیمار، دوری از این مواد غذایی است. اگر رژیم غذایی صحیح که فاقد ماده ی غذایی خاص است و به جای آن مواد غذایی جانشین را دارد، به خوبی رعایت شود، هیچ مشکلی بوجود نمی آید.
با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که رژیم صحیح غذایی، در این دو بیماری دارای این فوائد است:
- باعث پیشگیری از این بیماریها می شود.
- بسیاری از آنها را درمان می کند.
- در کنار سایر روشهای درمانی، کمک موثری است.
- از آثار بد این بیماریها جلوگیری می کند.
این کتاب در دو بخش تهیه شده است. یک بخش به اسهال و بخش دیگر به یبوست می پردازد. در هر بخش، توضیح مختصری در مورد بیماری داده می شود و سپس رژیم غذایی جهت پیشگیری و رژیم غذایی جهت درمان و جلوگیری از اثرات نامطلوب در زمان بیماری گفته می شود. مواردی از بیماری های خاص که باعث اسهال و یبوست می شوند گفته شده و رژیم آن بیماریها بیان می شود.
ممکن است بعضی از توصیه ها هم برای پیشگیری از یبوست و هم برای پیشگیری از اسهال بیان شده باشد. از این موضوع تعجب نکنید، چرا که بعضی از اشکالات رژیم غذایی، ممکن است در بعضی افراد، باعث اسهال و در بعضی باعث یبوست شود. بنابراین توصیه جهت برطرف کردن این اشکالات غذایی، هم در اسهال و هم در یبوست کاربرد دارد.

فصل اول: پیشگیری و درمان یبوست با تغذیه

تعریف و شناخت یبوست

کم شدن دفعات و حجم مدفوع که باعث سفت و خشک شدن مدفوع می شود، یبوست نام می گیرد. این حالت مدفوع، باعث می شود که مدفوع به سختی دفع گردد.
دفعات دفع و حجم مدفوع در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین نمی توان به طور دقیق گفت که چه تعداد دفع در روز طبیعی و کمتر از آن یبوست است. البته گاهی تفاوت افراد به زندگی متفاوت آنها بر می گردد. شاید افرادی که به طور طبیعی دفعات کمتری دارند، به این سبب است که تغییراتی در زندگی خود ایجاد کرده اند. بنابراین باز هم تعداد کم دفع آنها غیر طبیعی می شود. به هر حال بحث روی این مطلب، کار چندان آسانی نیست. تنها نکته ای که می توان گفت این است که به طور طبیعی هر شخص باید یک تا سه بار در روز مدفوع، دفع کند و این مدفوع باید به آسانی دفع شده، سفت و خشک نباشد، هر چند افرادی پیدا می شوند که چند روز یک بار عمل دفع را انجام می دهند و مشکلی هم ندارند.
بهترین راه حل برای اینکه تشخیص دهید آیا دچار یبوست هستید یا خیر؟، این است که ببینید آیا تعداد دفعات دفع و حجم مدفوع شما نسبت به گذشته ی خودتان کمتر شده است یا خیر؟ در صورتی که این موضوع اتفاق افتاده است، شما دچار یبوست شده اید؟ اگر چنین اتفاقی نیفتاده است، از خود بپرسید که آیا عمل دفع من به سختی انجام می گیرد؟ آیا مدفوع من سفت و خشک است؟ آیا خروج مدفوع من به زمانی بیش از ۸ ثانیه احتیاج دارد؟ آیا جواب یکی از این سوالات مثبت بود، باز هم دچار یبوست هستید. در صورتی که جواب این سوالات نیز منفی بود، یبوست ندارید.

عوارض یبوست

عوارض یبوست، زمانی جای بحث دارد که این بیماری زمان زیادی طول بکشد و یا شخص به دفعات زیادی دچار این بیماری شود؛ به طوری که بیش از دو روز در هفته، دارای یبوست باشد. یبوست های زودگذر، در بیشتر افراد بوجود می آیند و عارضه ی هم ندارند.
عوارض زیادی برای یبوست های طولانی مدت بیان شده است. البته به درستی نمی توان گفت که همه ی عوارض ذکر شده، واقعاً در اثر یبوست می باشد.
افرادی که از یبوست رنج می برند، این نشانه ها را ذکر می کنند ولی ممکن است که تلقین یا فکر در مورد اجابت مزاج، باعث این حالات شده باشد. بعضی از این علائم عبارتند از بی حالی، سردرد، حالت استفراغ، از بین رفتن اشتها، اضطراب، افسردگی، زردی صورت، سنگینی معده، دهان تلخ و...
عوارض دیگری وجود دارد که رابطه ی زیادی با یبوست طولانی مدت دارند. این عوارض ممکن است به علت یبوست ایجاد شوند. البته ممکن است عامل دیگری در کار باشد که هم سبب این مشکل و هم سبب یبوست شده است. به طور مثال کم بودن سبزی و میوه در رژیم غذایی روزانه، یکی از علل ایجاد کننده ی یبوست است. کمبود این مواد در رژیم غذایی، باعث مشکلاتی دیگر هم می شود. به این شکل مشخص نمی شود که یبوست باعث آن مشکل شده است و یا علتی که باعث یبوست شده، آن مشکل را هم ایجاد کرده است. به هر حال، توصیه هایی که جهت پیشگیری و درمان یبوست انجام می شود این مشکلات را هم برطرف می کند. بعضی از این مشکلات و ناراحتی ها از این قرارند:
۱) بواسیر: بواسیر به معنی بزرگ شدن سیاهرگهای داخل و اطراف مقعد می باشد. این حالت باعث خارش شدید، درد و خونریزی هنگام دفع مدفوع می شود. در صورتی که بواسیر شدید شود، غیر از زمان دفع هم خارش، درد و خونریزی مشاهده می شود.
۲) سرطان: بسیاری از سرطان های دستگاه گوارش، رابطه ی نزدیکی با یبوست دارند. کنترل یبوست، تا حد زیادی از این سرطان ها جلوگیری می کند. این موضوع در مورد سرطان کولون، اهمیت بیشتری دارد.
۳) دردهای شکمی: سختی اجابت مزاج و خشک بودن مدفوع، باعث فشار به جدار روده و دیواره ی شکم می شود و در مواردی، دردهای شکمی را بوجود می آورد. یبوست شدید و طولانی مدت، حتی ممکن است منجر به فتق گردد.

علت های یبوست

هر چند که علت اصلی بیشتر یبوستها، مربوط به رژیم غلط غذایی و بعضی عادات نادرست تغذیه ای می باشد ولی عوامل بسیاری می توانند باعث یبوست شوند. به همین دلیل، در صورتی که دچار یبوست طولانی شده اید و یا بدون هیچ تغییری در زندگی، یکباره دچار یبوست گشته اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت یبوست شما مشخص شود.

بعضی از علل یبوست

رژیم غذایی غلط

کمبود مواد غذایی دارای فیبر در رژیم غذایی روزانه، یکی از علل اصلی یبوست است. کم مصرف کردن میوه و سبزیجات، جدا کردن پوست گندم و جو، مصرف آردهای بدون سبوس و سفید، باعث کم شدن فیبر در غذای روزانه می شود.
مصرف نکردن صبحانه، کم مصرف کردن مایعات، عجله در خوردن غذا و خوب نجویدن آن، از عوامل دیگری است که باعث یبوست می شوند.

عادات غلط اجابت مزاج

خودداری کردن از عمل دفع، یکی از علل مهم ایجاد کننده ی یبوست است. گاه پرداختن به کار، ورزش، مطالعه و... باعث می شود تا از عمل دفع خودداری شود. خجالت از عمل دفع در مدرسه، میهمانی ها و...، مناسب نبودن توالتهای بین راهی، مدارس، اداره ها و... از نظر تعداد، وضعیت و تمیزی، باعث می شود تا افراد از عمل دفع خودداری کنند. این کار در صورتی که تکرار شود و به شکل عادت درآید، باعث یبوست می شود.

کمی فعالیت

کم بودن تحرک و انجام ندادن ورزش، یکی دیگر از دلایل یبوست می باشد. صنعتی شدن جهان و کم شدن فعالیت، استفاده از وسایل حمل و نقل و کم شدن میزان پیاده روی، باعث یبوست می شود. استراحت طولانی در بستر، مخصوصاً در روزهای تعطیلی یا دوران بیماری، از عوامل مهم ایجاد یبوست می باشد.

استراحت ناکافی

همان طور که کم بودن فعالیت باعث یبوست می شود کمبود استراحت و استراحت ناکافی هم این مشکل را بوجود می آورد. وجود استرس و اضطراب فراوان، ناراحتی، فکر زیاد و... که باعث کم شدن زمان استراحت و یا کم کردن کیفیت استراحت می شوند، دیر خوابیدن شبها، پای تلویزیون خوابیدن و... از عواملی هستند که می توانند یبوست را بوجود بیاورند.

مصرف داروها

بعضی از داروها باعث ایجاد یبوست می شوند. داروهایی مثل داروهای بیهوش کننده، بعضی از داروهایی که برای ناراحتی معده مصرف می شوند، بعضی از مسکنها، داروهای ضد افسردگی و... باعث حالت یبوست می شوند.
گاهی یبوست به علت مصرف زیاد مسهل ها و ملین ها بوجود می آید. این مواد برای از بین بردن حالت یبوست و یا برای لاغر شدن به کار می روند. این داروها، روده را وادار به عمل دفع می کنند و آن را تنبل می نمایند.
این امر سبب می شد که اگر مدتی از اینگونه داروها مصرف شود سپس مصرف آنها قطع گردد حالت یبوست بوجود آید. تنقیه هم وقتی زیاد استفاده شود، می تواند باعث ایجاد یبوست گردد.

بیماریها

بعضی از اختلالات متابولیسمی، بیماریهای عصبی، اختلالات غدد درون ریز، التهاب روده، غده یا سرطان در روده، بد شکلی و مسدود شدن روده، باعث بوجود آمدن یبوست می شوند.

درمانهای یبوست

همانطور که در قسمت علل یبوست مشاهده کردید، گاهی بعضی از بیماریها باعث یبوست می شوند، بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا اگر یبوست نشانه ای از آن بیماری است، بیماری خود را هر چه سریعتر تشخیص داده و تا دیر نشده به درمان آن بپردازید.
چنانچه مشکل شما فقط یبوست است و بیماری خاصی باعث آن نشده است به شما توصیه می کنم که به هیچ وجه از دارو استفاده نکنید. مصرف داروهای مسهل، حتی داروهای گیاهی، به طور موقت یبوست را از بین می برند و بعد از قطع مصرف آنها، یبوست به شکل شدیدتری بوجود می آید. حتی اگر مصرف این داروها را نیز قطع نکنید، پس از مدتی، اثر خود را از دست می دهند. البته بعضی از گیاهان و میوه ها ملین بوده و مصرف آنها در حد معمولی، مشکلی بوجود نمی آورد. این غذاها در قسمتهای بعدی توضیح داده می شوند.
در صورتی که یبوست شما به علت بیماری خاصی ایجاد شده، ممکن است نیاز به مصرف داروهای مسهل داشته باشید. در این صورت با نظر پزشک، این داروها را مصرف نمائید. از اضافه کردن میزان مصرف داروها، به کار بردن داروهای دیگر و یا مصرف داروها در شرایط دیگر خودداری کنید.
در هر صورت، چه مشکل شما در اثر بیماری بوجود آمده و یا تنها مشکل شما یبوست باشد، رعایت رژیم غذایی مناسب و تغییر برخی از عادت های زندگی، می تواند کمک موثری جهت حل مشکل شما باشد.
توصیه های تغذیه ای به طور کامل در قسمت های بعدی توضیح داده می شود.
سایر موارد به صورت خلاصه در قسمت زیر بیان می شوند:
۱) شبها زود به رختخواب بروید و صبح زود از خواب بیدار شوید.
۲) حداقل نیم ساعت قبل از خواب، از تماشای تلویزیون، مطالعه، خواندن روزنامه، غذا خوردن، ورزش کردن و کار، دست بکشید.
۳) از ناراحتی، عصبانیت و فشارهای روحی و روانی دوری کنید.
۴) به اندازه ی کافی و به خوبی استراحت نمائید.
۵) برای کاهش وزن، از داروهای مسهل استفاده نکنید.
۶) هر روز به طور منظم ورزش کرده و حدود نیم ساعت پیاده روی نمائید.
۷) از عمل دفع خودداری نکنید.
۸) بعد از خوردن غذا، مخصوصاً صبحانه، سریعاً به سوی کار یا مدرسه نروید و کمی صبر کنید تا در صورتی که نیاز به اجابت مزاج داشتید، سریعاً نیاز خود را برطرف نمائید.

نظرات کاربران درباره کتاب رژیم‌های غذایی یبوست و اسهال

سلام دوستان لدفا هرکس خریده بگه مفیده بوده یا خیر من رشتم تربیت بدنیه ب شدت نیاز ب کتاب های آناتومی و تغذیه دارم و نمیخوام به دانشگاه اکتفا کنم اما نمونه هایب ک گذاشتن قدرتی برای تصمیم گیری نمیده چون یا ۲۵ صفحه تقدیره و یا انقد کیفتش پایینه نمونه ک آدم متوجه نمیشه ک آیا کتاب مورد نظرش هم همین کیفته و خب آدم ریسک نمیکنه رو پولش ممنون میشم راهنماییم کنید
در 2 ماه پیش توسط بهار ?