فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب

کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب

نسخه الکترونیک کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب

این کتاب متمایز در شکل و حجم بر روی اصول رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی و طبایع متمرکز است. شاید تا به حال رژیم‌های زیادی برای چاق شدن و یا لاغر شدن گرفته‌ایند و بعد از اتمام رژیم به حالت اولیه خود برگشته و یا بدتر از قبل شده‌ایند و تنها چیزی که برای شما مانده خستگی و دل‌زدگی از انواع رژیم‌های غذایی است. مشکل اصلی این نوع رژیم‌ها این است که با مزاج و گروه خونی شما هماهنگی لازم را نداشته‌اند همانطور که چهره هیچ دو انسانی یکسان نیست همچنان که اثر انگشت آنها و آهنگ صدایشان و گروه‌های خونی آنها با هم متفاوت است مزاج و غذای آنها هم با هم متفاوت است. اگر شما با مزاج و گروه خونی خود آشنا باشیند می‌توانید در هنگام بروز بیماری بجای استفاده از انواع داروها با غذا خودتان را درمان کنید، از این رو ما شما را در این کتاب با انواع گروه‌های خونی و طبایع و مناسب‌ترین برنامه غذایی برای هر گروه آشنا می‌کنیم تا شما بتوانید برنامه غذایی متناسب با بدن خود را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

ادامه...
  • ناشر انتشارات کیاراد
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.68 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: آشنایی با طبایع

الف) ارکان

حکما معتقد بودند که انسان، حیوان، گیاه و… همه از چهار عنصر یا رکن اصلی تشکیل شده اند، یعنی هر چیزی از تاثیر این چهار رکن بر روی هم و ایجاد یک کیفیت جدید ایجاد می شود.
این چهار رکن عبارتند از: آتش، هوا، آب و خاک.

۱. آتش: طبیعت آتش گرم و خشک است. در گرمی آتش بحثی نیست، برای درک خشکی آن کافی است توجه کنیم که تاثیر آتش بر رطوبت ها چگونه است، شما وقتی یک جسم مرطوب را حرارت می دهید خشک می شود. آفتاب وقتی به زمین باران خورده می تابد زمین را خشک می کند. لذا می گویند آتش گرم و خشک است.

۲. هوا: طبیعت هوا گرم و تر است. بخار آب نسبت به خود آب از سطح انرژی بالاتری برخوردار است چرا که برای تبدیل آب به بخار آن بایستی انرژی مصرف کنیم بنابراین هوا نسبت به آب گرم تر است.

۳. آب: طبیعت آب سرد و تر است. تر بودن و رطوبت آن که واضح است و از توضیح بالا مشخص شد که آب نسبت به هوا سردتر است.

۴. خاک: طبیعت آن سرد و تر است. برای تبدیل سنگ معدن آهن به مایع، باید با حرارت زیاد آن را ذوب کنیم یعنی خاک نسبت به آب سرد و خشک تر است وقتی همین خاک را حرارت می دهیم و ذوب می کنیم گرم تر شده و روان، یعنی مایع می شود.

جدول شناخت طبایع و ارتباط آن با عناصر اربعه طبیعت، فصول سال و گروه های خونیدر این جدول همانطور که ملاحظه می کنید اگر طبع کسی دموی (خونی) باشد مزاجش گرم و تر و همچون باد و هوا و فصل بهار لطیف خواهد بود و برعکس اگر طبع صفراوی داشته باشد مزاجش گرم و خشک همچون آتش و فصل گرم تابستان می باشد که غیرقابل تحمل و سخت و خشن است. توضیح دیگر اینکه دو طبع اول و دوم، جزء طبایع گرم و بقیه جزء طبایع سرد می باشند که در آن گرمی را معادل حیات و سردی را نقطه مقابل آن و مذموم می دانند. موضوع دیگری که بایستی بدانیم این است که براساس نظریات حکمای طب سنت چون غذاها، محیط اطراف، آلودگی هوا، فصل ها، ماه ها، گردش روز و شب و بیماری های داخلی همگی در تغییرات مکرر بیوشیمیایی خون (اخلاط) نقش دارند، بنابراین انسان یک موجود تقریباً مجبور و تابع این تغییرات گوناگون است و مزاجش با تغییر آنها دائماً تغییر خواهد کرد، بر این اساس هر که بیمارتر است یعنی اخلاطش دستخوش تغییر می باشد و به عبارتی دیگر نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

ب) مزاج ها

از تاثیر ارکان چهارگانه بر هم به ترتیب زیر مزاج های مختلف ایجاد می شود.
۱- گرم و خشک (آتش) + گرم و تر (هوا) –> گرم (خشکی و تری یکدیگر را خنثی می کنند).
۲- گرم و خشک (آتش) + سرد و تر (آب) –> معتدل (گرمی و سردی، خشکی و تری یکدیگر را خنثی می کنند).
۳- گرم و تر (هوا) + سرد و تر (آب) –> تر (گرمی و سردی یکدیگر را خنثی می کنند).
۴- گرم و تر (هوا) + سرد و خشک (خاک) –> معتدل
۵- سرد و تر (آب) + سرد و خشک (خاک) –> سرد
۶- گرم و خشک (آتش) + سرد و خشک (خاک) –> خشک

تاکنون پنج مزاج گرم، سرد، خشک، تر و معتدل ایجاد شد. حالا در نظر بگیرید که هر یک از این ارکان چهارگانه بر رکن مقابل خود غلبه پیدا کند. به عنوان مثال ۱۰۰ واحد آتش و ۱ واحد آب برهم اثر بگذارند، آتش غلبه کرده و اثری از آب باقی نمی ماند و مزاج حاصله همان طبع آتش یعنی گرم و خشک خواهد بود. لذا چهار مزاج دیگر معادل طبع آتش یعنی گرم و خشک خواهد بود. لذا چهار مزاج دیگر معادل طبع عناصر (ارکان) چهارگانه حاصل می شود که عبارتند از گرم و خشک، گرم و تر، سرد و تر، سرد و خشک.
از این چهار مزاج با پنج مزاج قبلی که توضیح داده شد مجموعاً ۹ مزاج حاصل می شود.
۱. معتدل
۲. گرم
۳. سرد
۴. تر
۵. خشک
۶. گرم و خشک
۷. گرم وتر
۸. سرد و تر
۹. سرد و خشک
برای راحت شدن بحث، چهار مزاج آخر را انتخاب کرده و با اندکی مسامحه، نام های ذیل را برای آن انتخاب می کنیم:
۱. گرم و خشک: صفرا
۲. گرم و تر: دم
۳. سرد و تر: بلغم
۴. سرد و خشک: سودا
راجع به صفرا، دم، بلغم و سودا در بحث اخلاط بیشتر سخن خواهیم گفت.

علائم مزاج های مختلف

۱. لمس: گرمی و سردی پوست در لمس نشانه ی گرمی و سردی مزاج است. نرمی پوست نشانه رطوبت مزاج و زبری و سختی پوست نشانه ی خشکی مزاج است. البته این ها به شرطی صحیح است که لمس کننده معتدل باشد یا در قیاس با پوست معتدل راجع به مزاج لمس شونده قضاوت کند.

۲. چاقی و لاغری: لاغری نشانه خشکی و چاقی نشانه رطوبت است. درشتی اندام و گوشت فراوان در افراد گرم و تر دیده می شود و چربی در بدن نشانه ی سردی و تری است، لذا لاغرها گرم و خشک یا سرد و خشک هستند.

۳. مو: زیادی مو، رشد سریع و رنگ سیاه آن دلیل بر گرمی مزاج است. کمی مو و رنگ روشن آن دلیل بر سردی، مجعد بودن نشانه خشکی و موی صاف نشانه رطوبت است.

۴. رنگ بدن: سفیدی رنگ پوست بدن دلیل بر سرد مزاج و سرخی و گندم گونی آن دلیل بر گرمی مزاج است. زردی نشانه گرمی، رنگ بادمجانی (تیره ی بی روح و غیردرخشان) دلیل بر سردی و خشکی، رنگ گچی و سربی نیز دلیل بر سردی مزاج است.

۵. وضعیت اعضاء بدن: فراخی سینه، عروق برجسته و نبض قوی و درشتی مفاصل نشانه حرارت است و خلاف این ها نشانه سردی است.

۶. تاثیر گرفتن از سردی و گرمی، تری و خشکی: افراد گرم مزاج تحمل گرما را ندارند و در هوای خنک راحت ترند. هم چنین غذاهای گرم مثل ادویه با آن ها سازگاری ندارند. ممکن است با خوردن کمی دارچین خارش بگیرند یا با خوردن چند خرما جوش بزنند. برعکس سرد مزاجان به غذا و هوای گرم بیشتر علاقه دارند. مایل به شیرینی و گریزان از ترشی و سردی ها بوده و با خوردن ترشی ها ممکن است هنگام خواب، آب از دهانشان خارج شود.

۷. افعال: افراد سرد مزاج در شروع یک کار مشکل دارند و به اصطلاح دیرگرم می شوند. اما گرم مزاجان کارها را به سرعت شروع می کنند. گرمی مزاج گاه باعث شتاب زدگی و عجول بودن می گردد و این افراد ممکن است ثبات رای نداشته باشند. خشمگین شدن هم از علامات گرمی مزاج است اما سرد مزاجان برعکس افرادی آرام و صبور هستند.

۸. فضولات دفع شده: موادی که به صورت عرق، ادرار، مدفوع و… از انسان دفع می شود می تواند نمایانگر حرارت و برودت مزاج باشد. این مواد در صورتی که پُررنگ و دارای بوی تند باشند نشانه ی حرارت مزاج و در صورتی کم رنگ و بی بو باشند نشانه ی سردی مزاج هستند.

۹. خواب و بیداری: زیادی خواب نشانه سردی و یا رطوبت است. کم خوابی معمولاً ناشی از گرمی و یا خشکی مزاج است.۱۰. وضع روحی ـ عصبی: قوت، سرعت و کثرت افعال مربوط به روح و اعصاب و نشانه ی گرمی است. مثلاً گرم مزاجان پرحرف هستند و با سرعت بیشتری صحبت می کنند در حالی که سرد مزاجان خیلی آهسته، آرام و شمرده صحبت می کنند و کم حرف ترند. قدرت یادگیری و حافظه در گرمی مزاج بهتر می شود. یبوست باعث ثبات رای و رطوبت باعث انعطاف پذیری می شود. سردی مایه ی ترس و گرمی مایه ی شجاعت است.(۱)

فوائد استفاده از برنامه غذایی متناسب با گروه خونی و مزاج

۱. برخوردار شدن از تناسب اندام و رسیدن به وزن دلخواه
۲. برقراری تعادل بین تمامی اعضاء و دستگاه های بدن
۳. پاک شدن بدن از اخلاط سموم
۴. از ابتلا به انواع ویروس ها و عفونت ها جلوگیری می نماید.
۵. از بدن در برابر بسیاری از بیماری های خطرناک همچون سرطان، امراض قلبی، دیابت و نارسایی کبدی مقاومت می کند.
۶. از عوامل بسیاری که باعث از بین رفتن سلول ها می شوند، جلوگیری کرده و با پیری زودرس مبارزه می کند.
۷. باعث پاک سازی خون از چسبندگی لکتین ها می شود.
۸. ورم معده، نفخ معده و ترشی معده را از بین می برد.
۹. به درمان افسردگی کمک می کند و شادابی و نشاط را به شما باز می گرداند.
۱۰. با پاک شدن سموم و چربی ها از بدنتان، به وزن ایده آل خود برسید.

نظرات کاربران درباره کتاب تغذیه مناسب، اندام مناسب