0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
چهار میثاق
٪50

معرفی، خرید و دانلود کتاب چهار میثاق

کتاب خِرَد سرخپوستان تولتک
درباره چهار میثاق

خودشناسی و پیدا کردن راهی برای بهتر زیستن و تبدیل به انسان بهتری شدن، دغدغه‌‌ی مشترک میلیون‌ها انسان روی کره‌ی زمین است. دغدغه‌ای که انگار از قرن‌ها پیش – فقط کمی بعد از رفع نیازهای اولیه‌ی بشری- شکل گرفت و تا امروز هم ادامه دارد. دغدغه‌ای که بهانه‌ی شکل‌گیری مقاله‌های و کتاب‌های زیادی شده است. کتاب چهار میثاق نوشته‌ی دون میگوئل روئیز با استفاده از آموزه‌های تولتک‌ها، میثاق‌هایی برای رهایی از این دغدغه‌ها را پیشنهاد کرده است. عده‌ای این کتاب را به پاداشی تشبیه می‌کنند که بعد از یک شکست دریافت کرده‌اند و عده دیگری آن را تنبیه قضاوت‌هایشان می‌دانند.

این کتاب چهار اصل یا چهار میثاق اساسی را بیان می‌کند و قدم به قدم به خواننده آموزش می‌دهد که چطور این اصول را در زندگی روزمره خود رعایت کند تا به آرامش درونی برسد.

چهار میثاق چطور نوشته شد؟

کتاب چهار میثاق (The Four Agreements)، با عنوان فرعی « کتاب خرد سرخ پوستان تولتک»  نوشته‌ی دون میگوئل روئیز آموزه‌های توتلک‌ها را سال‌ها پس از حضورشان روی زمین بازگویی می‌کند. تاریخ‌شناسان تولتک‌ها را دسته‌ای از انسان‌ها می‌دانند که میلیون‌ها سال پیش در جنوب مکزیک زندگی می‌کرده‌اند. اما دون میگوئل روئیز، نویسنده‌کتاب در مقدمه‌ی کتاب‌ توضیح می‌دهد که تولتک‌ها در واقع دسته‌ای از هنرمندان و دانشمندان بوده‌اند که برای کشف و حفظ معرفت معنوی و آیین‌های باستانی کنارهم جمع شدند و نسبت خاصی با یکدیگر نداشتند.

تولتک‌ها به دو دسته‌ی شاگرد و استاد تقسیم می‌شدند و بومیان دیگر محل زیستن آن‌ها را «جایی که انسان به خدا تبدیل می‌شود» می‌نامیدند. با حمله اروپاییان به آمریکای شمالی و مرکزی، استادان تولتک مجبور شدند برای حفظ خرد باستانی خود از آموزش و انتشار دانش بپرهیزند.

کمتر از پنجاه سال پیش یکی از نوادگان تولتک‌ها، دون میگوئل روئیز، این نیاز را احساس کرد تا برای به آرامش رسیدن بشر، آموزه‌های نیاکانش را در اختیار مردم بگذارد. نتیجه‌ی این تصمیم او نوشتن کتاب پرفروش چهار میثاق بود که بیشتر از ده سال در فهرست پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های دنیا قرار گرفت.

نویسنده چهار میثاق؛ آخرین نواده تولتک‌ها

دون میگوئل روئیز یکی از نوادگان تولتک‌هاست که اصل و نسبش شمن‌زاده، شغلش جراح و عشقش نویسندگی و آموزگاری است. او اکنون 66 سال دارد و بیش از 30 سال است که به عنوان استاد معنوی، با کتاب‌ها و آموزه‌هایش زندگی انسان‌های زیادی را تغییر داده است. روئیز به دلیل نگاه عمیقش به حقیقت وجودی انسان، کلام تاثیرگذاری دارد. کلامی که خواننده را مسحور خود می‌کند.

دون میگوئل روئیزِ جراح بعد از تکمیل تحصیلاتش چند سالی به عنوان جراح فعالیت می‌کرد اما تصادفی مخرب و مرگ‌بار باعث شد که روئیز از جراحی دست بکشد و چند سالی را کنار مادرش بماند تا یادگیری آموزه‌های سنتی و معنوی‌ تولتک‌ها را کامل کند. او سپس شاگرد یکی از شمن‌های بزرگ صحرای مکزیک شد و در این دوران بود که پدربزرگش از طریق رویا به او نکاتی را می‌آموخت. با این‌که از آموزه‌های قوم تولتک‌ اثر مکتوبی باقی نمانده است، اما دون میگوئل روئیز سعی کرده است در کتاب‌هایش با ترکیب آموزه‌های پزشکی‌ و معنوی‌ روشی کارآمد برای رسیدن به رهایی به سبک تولتک‌ها ارائه دهد.

دون میگوئل روئیز تا سال 2018، ده کتاب درباره حقیقت و خرد انسان نوشته است. کتاب‌هایی که تصورات انسان به جهان درون و بیرونش را تغییر می‌دهند. مشهورترین کتاب‌های او چهار میثاق، « استادی در عشق» و « میثاق پنجم» هستند که کتاب میثاق پنجم در ادامه‌ی کتاب چهار میثاق نوشته شده است.

درباره میثاق‌ها بیشتر بدانیم

دون میگوئل روئیز در کتاب چهار میثاق می‌گوید: «هر کاری که ما در این دنیا انجام می‌دهیم، در واقع بر اساس قرارداد  یا عهدی است که با یکدیگر، خدا، زندگی و خودمان بسته‌ایم.» او در این کتاب به خواننده نشان می‌دهد که با ایجاد کمی تغییر، می‌توانیم در زندگی تجربه‌های جدیدی داشته باشیم، تجربه‌هایی که زندگی ما را پر از رهایی، شادی و عشق حقیقی کنند.  

چهار میثاق ارزنده‌ای که دون میگوئل روئیز در صد و بیست صفحه‌ی کتابش می‌گوید، عبارتند از: «باورهای محدود کننده‌تان را دور بریزید» زیرا این ذهن و افکار شما هستند که محدودتان کرده‌اند. «بر روی انتخاب کلام خود حساس باشید.» کلام شما بسیار قدرتمند است، تا حدی که قادر است چیزی را تنها یک‌بار به زبان آورده‌اید، را جذب کند. پس همواره کلامتان را مثبت نگه دارید.

«هیچ چیز را به خود نگیرید، و درباره موضوعات پیش داوری نکنید.» روئیز معتقد است که افکار ما به اندازه حرف‌هایمان تاثیر‌گذار هستند، بنابراین نباید انرژی ذهنی‌مان را صرف مسائل و پیش داوری‌های بیهوده بکنیم. در آخر اینکه «همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید»، مهم نیست برای چه هدفی تلاش می‌کنید؛ همیشه بیشترین تلاشتان را به کار بگیرید. نه ذره‌ای کمتر و نه ذره‌ای بیشتر.  

مترجم کتاب چهار میثاق کیست؟

«دل‌آرا قهرمان» مترجم چهار میثاق درباره‌ی زاویه دید کتاب چهار میثاق روئیز از نشر «ذهن‌آویز» در مقدمه‌ی کتاب‌ توضیحاتی کاملی نوشته است. قهرمان که دلرا قهرماناو تجربه‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های معنوی- عرفانی دیگری مثل «کیمیاگر» نوشته‌ی پائولو کوئیلو و «سفر به دیگر سو» نوشته‌ی کارلوس کاستاندا را دارد، معنا و مفهوم کلمه‌ی «رویا» را در کتاب چهار میثاق با مفهوم «رویا» در آثار کوئیلو و کاستاندا  مقایسه کرده است و در مقدمه‌ی کتاب این تفاوت را تفسیر کرده است.

«دل آرا قهرمان» درباره چهارمیثاق می‌گوید: «این کتاب در ابتدا برای خوانندگان جذاب، در اواسط دشوار و سنگین و در انتها بسیار سبک و آرام بخش است.» او به خوانندگان چهار میثاق پیشنهاد می‌کند که برای مطالعه‌ی این کتاب بیشترین تلاش‌شان را کنند، اما اگر دیدند فشار اضافه‌ای را متحمل می‌شوند، می‌توانند کتاب را برای مدتی رها کرده و بیشتر از حد توانشان انرژی نگذارند. 

نکته ویژه‌ای که مترجم در مقدمه اضافه می‌کند، تاکیدش روی عدم ارتکاب گناه از طریق کلام است. او در مقدمه آیاتی را از قرآن کریم می‌آورد که غیبت کردن و حرف‎های بیهوده زدن را نهی می‌کند. دل‌آرا با این نکته پلی از آموزه‌های دون میگوئل روئیز به فرهنگ اسلامی می‌زند که نشان دهنده‌‌ی جامع بودن مفاهیم کتاب  چهار میثاق در همه فرهنگ هاست.   

نسخه الکترونیکی کتاب چهار میثاق ترجمه دل‌آرا قهرمان را می‌توانید از همین صفحه دانلودرا قهرمان  کنید. خرید و دانلود کتاب صوتی چهار میثاق با خوانش نیما رئیسی در سایت فیدیبو امکان‌پذیر است.

انتشارات «راشدین» هم سال 93 ترجمه‌ی تازه‌ای از چهار میثاق با ترجمه‌ی رضا ناظری منتشر کرده است اما ترجمه‌ی جامع دل‌آرا قهرمان همچنان بهترین ترجمه کتاب چهار میثاق است که امسال (1398) به چاپ 31‌ رسید. نسخه‌ی pdf کتاب چهار میثاق با قیمت مناسب در فیدویو موجود است.  

در بخشی از چهار میثاق می‌خوانیم:

«هر آنچه اکنون در این لحظه می‌بینید و می‌شنوید، چیزی جز یک رویا نیست. شما در این لحظه دارید رویا می‌بینید. شما در بیداری دارید رویا می‌بینید.»

کلام تنها یک نشانه یا یک نماد مکتوب نیست. کلام یک نیروست. اقتداری است که برای بیان و ارتباط برقرار کردن، اندیشیدن، و نهایتا برای آفرینش رویدادهای زندگی خود در اختیار دارید. شما می‌توانید سخن بگویید. کدام حیوان دیگری در روی سیاره می‌تواند سخن بگوید؟ کلام قدرتمندترین ابزاری است که به عنوان موجودی بشری در اختیار دارید، و این ابزاری جادویی است. اما مانند شمشیری دو لبه، کلام شما می‌تواند زیباترین رویاها را بیافریند و یا همه‌چیز را در اطراف شما نابود سازد. یک لبه آن استفاده نادرست از کلام است، که دوزخی واقعی می‌سازد. لبه دیگر آن بی عیب و نفص بودن کلام است، معصوم بودن آن است، که فقط زیبایی، عشق و بهشت زمینی را می‌آفریند. کلام بسته با این که چگونه مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است شما را آزاد سازد و یا شما را از آنچه اکنون هستید بیشتر دربند کند. همه افسونی که شما در اختیار دارید، مبتنی بر کلام است. کلام شما افسون خاص است و استفاده غلط از آن جادوی سیاه.

در هر شرایطی بیشترین تلاشتان را بکنید، نه بیشتر و نه کمتر. اما به خاطر داشته باشید که بیشترین تلاش شما همواره یکسان نیست. همه‌چیز زنده است و دائما در حال تغییر، پس گاهی اوقات بیشترین تلاش شما از کیفیتی عالی برخوردار است و گاهی اوقات به اندازه کافی خوب نیست. وقتی صبح سرحال و پرانرژی از خواب بیدار می‌شوید، بیشترین تلاشتان بهتر از زمانی است که شب است و خسته هستید. بیشترین تلاش شما وقتی سالم هستید به نسبت وقتی بیمار هستید یا زمانی که هوشیار هستید نسبت به وقتی که گیج هستید متفاوت است. بیشترین تلاش شما بستگی به این دارد که خوشحال هستید یا ناراحت یا خشمگین یا حسود.

مشکل بیشتر افراد این است که مهار عواطف خویش را از دست می‌دهند. آن‌گاه عواطف هستند که رفتارهای انسان را در اختیار دارند، و نه برعکس. وقتی اختیار از دستمان خارج می‌شود، چیزهایی می‌گوییم که نباید بگوییم و کارهایی می‌کنیم که نباید بکنیم. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که با کلام خویش گناه نکنیم و تبدیل به جنگجویی معنوی شویم. ما باید بیاموزیم که عواطف خویش را مهار کنیم تا از این راه توان کافی برای تغییر میثاق‌های مبتنی بر ترس به دست آوریم، از دوزخ بگریزیم و بهشت شخصی خویشتن را بیافرینیم.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
گوینده هوشمند (AI)
راوی
حجم
655.۱۶ کیلوبایت
تعداد صفحات
136 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۴:۳۲:۰۰
نویسنده دون میگوئل روئیز
مترجم دل آرا قهرمان
ناشرذهن‌آویز
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۵/۱۱/۱۳
قیمت ارزی
4 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
راوی
۶۵۵.۱۶ کیلوبایت
۱۳۶ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.4
از 5
براساس رأی 445 مخاطب
حال‌خوب‌کن ✨ (7)
گیرا 🧲 (4)
5
ستاره
72 ٪
4
ستاره
11 ٪
3
ستاره
7 ٪
2
ستاره
2 ٪
1
ستاره
6 ٪
190 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

کتاب خوبیه در کل. منتها یه خرده بیان مسائل ساده رو پیچیده کرده و بیش از اندازه توضیح داده، به طور کلی این کتاب به ۴ تا پیمانی اشاره میکنه که هر فردی با خودش باید ببنده، اول اینکه در گفتگو با خودش و دیگران از جملات مثبت استفاده کنه، دوم اینکه مهم نیست دیگران درمورد ما چگونه فکر میکنن و باید خودمون و اهداف مون رو باور داشته باشیم.، سوم اینکه قبل از اگاهی در مورد چیزی تصورات بیهوده نکنیم، و در نهایت بیشترین تلاش مون رو برای رسیدن به هدف مون انجام بدیم.

4

کتابهایی از این دسته چون نیاز به دوره های مراقبه دارد پس خوندن تنها اهمیت ندارد.لذا بهتر هست که کتاب به آرامی و در طول زمان خوانده شود و به گفته ها عملکرد. البته آنچه در این کتاب هست در تمام کتابهای اخلاق و مراقبه و ... موجود هست ولی تنها اهمیت بستن میثاق با خود و سپس اجرای آن هست. اگر همه ی ما فقط یک کتاب از این دست را بخوانیم و بجای خواندن کتابهای متعدد مشابه فقط انجام دهیم حتما یوتوپیا ( مدینه فاضله) خوایم داشت. با بهترین آرزوها

4

کتاب خوبیه، برای مطالعه حتما به دوستانم پیشنهادش می کنم. نقدی در مورد کتاب: به نظرم نویسنده بعضی جا ها دیگه خیلی طولش داده، چهار میثاق رو به زیبایی معرفی می کنه و روش مانور میده، منتهی همون طور که گفتم بعضی جاها مطالب تکراری میشن و یه مطلب رو چند بار با چند بیان مختلف میگه که به نظرم در خیلی از مواردش به دلیل ساده بودن بحث نیازی به این تکرار نبوده و اگر با بیان اول اون مطلب رو درک کرده باشید، مطالعه بیان های بعدیش یه مقدار حوصله بر میشه .

5

کتابی ساده است شاید برای خواندنش به کمتر از یک روز نیاز داشته باشید مفاهیم کتاب اغلب بار ها و بارها به گوشمان خورده است و مطالب جدیدی نیست و در خود کتاب هم به صورت ملال آوری تکرار میشوند مثلا های کتاب اغلب غیر واقعی و کاملا اغراق آمیز هستند و در رساندن اصل مطلب مشکل دارند آنچه مهم است و در خود کتاب هم به آن تاکید کرده است اجرای دستورات و شروع به عمل کردن است درست یا غلط آن اهمیت چندانی ندارد شروع کنید هرچند بارها شکست بخورید و جنگجو باقی بمانید ، آنچه از کتاب برایم مهم بود

5

خیلی کمک کرد تا یه سری وسواسهای بیخود رو کنار بذارم. واقعا تفکر و فلسفه سرخپوستها مثال زدنیه. احنرامی که به طبیعت قائلن شگفت اوره. و دقیقا چیزیه که میتونه امروز ما رو دگرگون کنه

4

کتابی بسیار ساده است مطالب کتاب در قالب خودشناسی است و آمیزه های آن درباره ی رهایی از حصارهایی است که هر انسان با بزرگ شدن به دور خویش میکشد.برای شروع و سخنان انگیزشی خوب است.اما در زمینه ی افرادی که مطالعات عمیق می کنند توصیه نمی شود.

5

کتاب فوق عالی هست بطوره کامل بهت توضیح میده ک مثلا چرا غیبت بده ..چرا میثاقهایی ک درکودکی روت گذاشتنو باور کردی وحالاچطوری خلاص شی ازشون ...من واقعا لذت بردم و اینکه اجازه شکست خوردن در عمل ب ۴ میثاقو بهم داده بود تا دست از خود سرزنشی بردارم عالیترش کرده بود ..بخونش اونم نه یکبار چندبار ...ارزششو داره من نسخه چاپیشو دارم از همین مترجم .فیدیبو دمت گرم

3

این کتاب حس خوبی به آدم میده ازین بابت که میفهمی این خودت هستی که زندگیتو میسازی. وپذیرش پیدامیکنی نسبت به وجودت وشرایط زندگیت. وتمام تلاشتو میکنی که به خواسته هات برسی و برای موفقیت و شکستت خودت مسئول هستی. اما از طرفی بعضی مطالب خیلی تکرار میشن واز حوصله خواننده خارج. شاید باید دسته بندی جمع و جور تری میشد. بطور کلی کتاب تاثیر گذار ی هست.

5

کاش رایگان کنید یه بار

5

یکی از پر معجزه انگیز ترین کتاب هایی که خوندم چهارمیثاق بود. پیشنهاد میکنم حداقل دو بار بخونید این کتاب رو. فوق العاده هست👌

نمایش 180 نقد دیگر
4.4
(472)
حال‌خوب‌کن ✨ (7)
25,000
٪50
12,500
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
٪30
چهار میثاق
چهار میثاق
دون میگوئل روئیز

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
چهار میثاق
٪50
چهار میثاق
کتاب خِرَد سرخپوستان تولتک
ذهن‌آویز
4.4
(472)
حال‌خوب‌کن ✨ (7)
25,000
٪50
12,500
تومان