فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۷۳  ... انقلاب‌های علمی

کتاب استنفورد ۷۳ ... انقلاب‌های علمی

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۷۳ ... انقلاب‌های علمی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استنفورد ۷۳ ... انقلاب‌های علمی

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی میکنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نطیر بهره برده باشند.کتابی که در دست دارید حاصل طرحی برای ترجمه و انشار گزیده ای از مدخل های این دانشنامه است با هدف گستردن دامنه تاثیر آن و فراهم کرد امکان دسترسی هر چه بیشتر خوانندگان فارسی زبان به مقالات راهگشایی در این مجموعه آمده است.با توجه به ویژگی های دانشنامه فلسفه استنفورد شاید بیراه نباشد که بگوییم برای کسی که میخواهد برای اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند.یکی از گزینه های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه آغاز کند.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ۷۳ ... انقلاب‌های علمی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

موضوع انقلاب های علمی خصوصاً پس از تبیین تامس کوهِن در کتاب ساختار انقلاب های علمی(۳) (Kuhn 1962, 1970) از نظر فلسفی اهمیت پیدا کرده است. مرگ کوهِن در سال ۱۹۹۶ و گرامیداشت پنجاهمین سال انتشار ساختار در سال ۲۰۱۲ موجب عطف توجه دوباره به موضوعاتی شده است که در این کتاب مطرح شده اند. این امر که آیا انقلاب هایی در معنای کوهنیِ اکید روی داده اند یا خیر محل مناقشه بوده است. این امر نیز که انقلاب کوهنی دقیقاً چیست یا چه خواهد بود، مورد مناقشه قرار گرفته است. اگرچه صحبت از انقلاب اغلب با غلو همراه است، بیشتر تحلیلگران موافق اند که تحولات علمی دگرگون کننده ای از انواع مختلف، چه در معنای کوهنی و چه غیر از آن، روی داده اند. با این حال، اختلاف نظر چشمگیری درباره تبعات این تحولات وجود دارد. وقوع و ماهیت انقلاب های علمی موضوعی است که مجموعه بزرگی از پرسش های بنیادین را درباره علوم و نحوه تفسیر آن ها پدید آورده است، موضوعی که با بیشترِ مباحث مهمی که فلاسفه علم و همکارانشان در رشته های نزدیک در مطالعات علم مانند تاریخ و جامعه شناسی علم به آن ها پرداخته اند ارتباط پیدا می کند. حتی اگر فرایند مشهور به «انقلاب علمی»(۴) از کوپرنیک تا نیوتن با تصویر جذاب دوره روشنگری ناظر به انتقال از فئودالیسم به مدرنیته همخوانی داشته باشد (ادعایی که آن نیز مورد مناقشه است)، انقلاب های علمیِ ادعاشده در علوم بالغ (مانند نسبیت و مکانیک کوانتومی) این تصویر دوره روشنگری از علوم و تکنولوژی های عقلانی و عینی ای را که جامعه را در مسیر پیشرفت به سوی [درک] حقیقت درباره جهان پیش می رانند به چالش می کشد. اگرچه بسیاری از فلاسفه و دانشمندانی که تاملات فلسفی یا تاریخی دارند در مورد تحولات چشمگیر فیزیک قرن بیستم اظهارنظر کرده بودند، این تحولات پیش از کوهِن از نظر معرفت شناختی و وجودشناختی چندان مخرب به نظر نمی رسیدند که تلقی های سنتی از علم را ــ و، در نتیجه، فهم ما را از فرایند کسب معرفت به طور کلی ــ جدا به چالش بخوانند. این که چرا اثر کوهِن و زمان انتشار آن چنین تحول بزرگی را ایجاد کرد، در حالی که دیگرانی مانند ویتگنشتاین،(۵) فلک،(۶) پولانی،(۷) تولمین(۸) و هنسون(۹) پیش تر مضامین «کوهنی» مهمی را مطرح کرده بودند، خود پرسش جالب توجهی برای بررسی است.
آیا انقلاب علمیِ منحصربه فردی روی داده بود که جای تفکر پیشاعلمی درباره طبیعت و جامعه را گرفته بود و بدین سان نشانه گذار به مدرنیته بود؟ کدام یک از تحولات بعدی حقیقتاً انقلابی اند؟ آیا نسبت دادن عنوان انقلاب معمولاً نشانه ای از ناکافی بودن فهم تاریخ نگارانه است؟ در هر صورت، این فقرات تاریخی را چگونه باید از نظر تاریخی و معرفت شناختی تبیین کرد؟ آیا تصادف هایی تاریخی و امکانی(۱۰)اند و، بنابراین، شاید بتوان از آن ها پرهیز کرد یا آن که به نحوی از انحا ضروری اند، و اگر چنین است، چرا؟ آیا الگویی کلی برای تحول علمی وجود دارد؟ اگر چنین است، آیا این الگو، آن گونه که کوهِن در ابتدا ادعا می کرد، اساساً از جنس جایگزینیِ خلاقانه است؟ آیا همه انقلاب ها ساختار و کارکرد یکسانی دارند، یا اشکال متنوعی از انقطاع، گسست یا تغییر سریع در علم وجود دارند؟ آیا انقلاب ها نشان دهنده جهش های بزرگی به پیش هستند یا، برعکس، وجود آن ها این ادعا را که علم پیشرفت می کند، به کلی زیر سوءال می برد؟ آیا وجود انقلاب ها در علوم بالغ از تلقی ای پسامدرن یا «پسانقادانه» (پولانی) درباره علم در نسبت با دیگر حوزه های فعالیت انسانی پشتیبانی می کند یا از تلقی ای مدرن و نوروشنگرانه؟ آیا وجود انقلاب ها از تلقیِ به شدت برساخت گرایانه(۱۱) ــ در برابر تلقیِ واقع گرایانه(۱۲) ــ درباره داعیه های معرفت علمی پشتیبانی می کند؟ آیا انقلاب ها نوعی مشق کردنِ عقلانیت اند یا چنان افراطی هستند که باید آن ها را غیرعقلانی دانست؟ آیا انقلاب ها ما را به نسبی انگاری(۱۳) معرفت شناختی فرامی خوانند؟ تبعات انقلاب[های علمی] برای سیاستگذاری علمی چیست؟ این مدخل برخی از این موضوعات را بررسی می کند، هرچند به همه آن ها نمی پردازد.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای احمد تهوری، که در تسهیل ارتباطات نقش موثری داشته اند؛ و آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۷۳ ... انقلاب‌های علمی