فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۷۲  ... داوری زیباشناختی

کتاب استنفورد ۷۲ ... داوری زیباشناختی

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۷۲ ... داوری زیباشناختی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استنفورد ۷۲ ... داوری زیباشناختی

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی میکنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نطیر بهره برده باشند.کتابی که در دست دارید حاصل طرحی برای ترجمه و انشار گزیده ای از مدخل های این دانشنامه است با هدف گستردن دامنه تاثیر آن و فراهم کرد امکان دسترسی هر چه بیشتر خوانندگان فارسی زبان به مقالات راهگشایی در این مجموعه آمده است.با توجه به ویژگی های دانشنامه فلسفه استنفورد شاید بیراه نباشد که بگوییم برای کسی که میخواهد برای اولین بار با مسئله یا مبحثی ر فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند.یکی از گزینه های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه آغاز کند.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ۷۲ ... داوری زیباشناختی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

زیبایی بخش مهمی از حیات ماست. زشتی نیز این گونه است. پس تعجبی ندارد که فیلسوفان از عهد باستان تاکنون به تجربه های ما از زیبایی و زشتی و داوری های ما درباره آن ها توجه نشان داده اند. آنان کوشیده اند از ماهیت این تجربه ها و داوری ها سر دربیاورند، و نیز سعی کرده اند اعتبار این تجربه ها و داوری ها را بسنجند. هر دوی این کوشش ها در قرن بیستم با شدت و حدت بیشتری دنبال شدند، قرنی که در آن تجربه زیبایی و داوری در باب زیبایی در زندگی انسان ها، آماج حملات بی امان حلقه های روشنفکری در اروپا و آمریکای شمالی قرار گرفت. بخش زیادی از گفتمان زیبایی از قرن هجدهم بدین سو مفهوم خاصی از امر «زیباشناختی» را به کار بسته بود و، بنابراین، این مفهوم به طور خاص در معرض نقد قرار گرفت. ای بسا ریشه های این تحقیر امر زیباشناختی را بتوان در بستر وسیع تر پاک دینی فرهنگی(۳) جستجو کرد که از پیوند بین امر زیباشناختی و لذت هراس دارد. حتی اگر کسی امروزه به جای توجه به فواید و منافع معرفتی، اخلاقی یا سیاسی فلان اثر هنری، بگوید که این اثر لذت بخش است و، به همین دلیل، می تواند اثر خوبی باشد، انگار که مهمل گفته است. قرن بیستم اصلاً به مفاهیم زیبایی و امر زیباشناختی روی خوش نشان نداد. با وجود این، همیشه بودند متفکرانی اعم از فیلسوفان و هنرپژوهان که پیوسته و به طور جدی به زیبایی و امر زیباشناختی می اندیشیدند. در بخش نخست این مقاله تقریر پرمغز ایمانوئل کانت از داوری در باب زیبایی را مرور خواهیم کرد. مفهوم «داوری ذوقی» در تقریر کانت و نیز تقریباً نزد تمام کسانی که در حیطه زیباشناسی سنتی اندیشیده و قلم زده اند نقشی محوری دارد. لذا، نخست شرح کانت از خصوصیات داوری ذوقی را بررسی خواهیم کرد. در بخش دوم، به مسائل و مباحثی خواهیم پرداخت که متفکران قرن بیستم پیش کشیدند. و در نهایت به تقریر کانت از داوری ذوقی متوسل می شویم تا ببینیم مفهوم امر زیباشناختی قابل قبول هست یا نه.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای احمد تهوری، که در تسهیل ارتباطات نقش موثری داشته اند؛ و آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

۱ . داوری ذوقی

داوری ذوقی چیست؟ کانت دو شرط اساسی و ضروری را برمی شمارد که به واسطه آن ها داوری، داوری ذوقی می شود: سوبژکتیویته و کلیت (Kant 1790). چه بسا شروط دیگری هم در داوری ذوقی ذی مدخل باشند، اما آن شروط پیامد این دو شرط اساسی هستند یا بر آن ها ابتنا پیدا می کنند. کانت از این لحاظ پیرو هیوم و سایر نویسندگان سنت احساس گرایانه(۴) انگلیسی است (Hume 1757).

۱.۱. سوبژکتیویته

نخستین شرط ضروری داوری ذوقی آن است که این داوری باید ذاتاً و اساساً سوبژکتیو باشد. این بدان معناست که داوری ذوقی بر احساس لذت یا الم مبتنی است. این ویژگی وجه ممیز داوری ذوقی و داوری تجربی است. داوری در باب زیبایی و زشتی مثال های اصلی داوری ذوقی است (موضوع داوری ذوقی هم می تواند هنر باشد هم طبیعت).
اگر این نظریه سوبژکتیویستی را به شیوه ای «جزءنگرانه» تفسیر کنیم، زیاده محدود و مقید خواهد شد، به نحوی که هر داوری ذوقی ای با واکنش سوبژکتیوی تطبیق پیدا خواهد کرد و بالعکس. گاه پیش می آید که شخص بر اساس استقرا یا اقتدار داوری ذوقی می کند. لذا، ترسیم سیمایی کل نگرانه تر از رابطه بین واکنش و داوری، روح آموزه سوبژکتیویستی را حفظ می کند و در عین حال با زندگی واقعی ما نیز بهتر منطبق می شود. برای آن که آموزه سوبژکتیویستی از پس داوری های مبتنی بر استقرا و اقتدار برآید، لازم است که بیشتر صیقل بخورد، اما نباید به کلی از آن دست شست، زیرا مبنای این آموزه عاری از خطاست.
با این همه، روشن نیست که معنای سوبژکتیویته [یا سوبژکتیو بودنِ] داوری ذوقی چیست. پس لازم است از ماهیت لذت، که داوری های راجع به زیبایی بر آن استوار می شوند، تقریری به دست دهیم.

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۷۲ ... داوری زیباشناختی