فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شهر اسلامی

کتاب شهر اسلامی

نسخه الکترونیک کتاب شهر اسلامی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شهر اسلامی

شهر مطلوب آن است که جای آرامش و آسایش آدمی باشد و او در آن مایه‌های خوشبختی خویش و نیز اسبابی را بیابد که برای محقق ساختن اهداف آرمانی اش، وی را یاری رساند و این همان است که آدمی را به سوی این اهداف می‌کشاند و تمسک او را بدانها بیشتر می‌کند. نیز باید افزود: آدمی در یک شهر مطلوب باید برای جان و مال و هر آنچه که به این دو وابسته است، بی‌گزندی و امنیت بیابد و دارایی خویش را از تباه و تلف شدن نگاه دارد، و آنگاه بتواند خدمات، کالا و فناوری‌های مشروع مورد نیاز خویش را به‌دست آرد و از رهگذر غنای فکری، فرهنگی، تربیتی و اخلاقی به اسباب شکوفایی و پیشرفت پایدار دست یابد. چکیده سخن اینکه: آدمی در پی آن است تا بر روی زمین فرصت استقرار پیدا کند و برای رسیدن به دل خواسته‌ها و متبلور ساختن آرزوهای خویش برنامه ریزد و آنگاه برنامه‌های خویش را عملی سازد. این کار- گزینش شهر برای زیستن و خیزش از آن- به انگیزه‌ها و اسبابی نیازمند است.

ادامه...

بخشی از کتاب شهر اسلامی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

درآمد

برای آسان کردن کار خواننده ارجمند و آشنا ساختن او با شیوه این نوشتار، اشارات زیر ناگزیر می نماید:
الف- مطالب این نوشتار این گونه آمده است:
اول- در اولین جستار، برخی ویژگی های سرزمین آرمانی را عرضه داشته ایم، که شایسته است شهر یا شهرها را براساس آن بسازیم.
دوم- از محیطی که شایسته است شهر یا شهرها در آن ساخته شوند، تصویری ارائه کرده ایم.
سوم- از موسسه ها و نهادهایی که در برابر اندیشه انسانی کرانه هایی می گشایند تا تمامی نیازهای زندگی را دربرگیرند، به نمونه هایی اشاره کرده ایم و نیازهایی که حاکم باید پاسخگویی، رسیدگی و آسان سازی آنها را در نظر داشته باشد تا در راه برآورده ساختن آنها مردم را یاری رساند.
چهارم- اصطلاحاتی چند را بر شمرده ایم که با راه ها و جاده ها در پیوند هستند که از آنچه درباره راه ها و جاده ها خواسته شده و از شیوه رفتار با آنها، تصوری پدید می آورند.
پنجم- درباره خانه ها و وضعیت آنها و آنچه در ساخت و سازشان شایسته رعایت است، سخن رانده ایم.
ششم- درباره پاکیزگی، بهداشت محیط و روشنایی و پدیده هایی از این دست مطالبی عرضه داشته ایم.
هفتم- از کنترل و هدایت، سخن به میان آورده ایم و خواننده این کتاب، مطالب دیگری را نیز خواهد خواند.
ب- بسیاری از گفته های ما در این نوشتار باید اجرایی و الزامی شوند. بدین سبب این موضوع گاه به تصویب مقرراتی به صورت قانون نیازمند است و ما در اصطلاح بدان «اوامر تدبیری ولی فقیه» می گوییم.
ج- دستیابی به هدفی که شارع در راه آن تلاش می کند و عمل بدان را ترجیح می دهد، ابزاری گوناگون دارد و وسایل و اشکال آن بسته به زمانه و دگرگونی کار و بار اقتصادی و تغییر شرایط، متفاوت است، پس ناگزیر باید شیوه های دستیابی بدان اهداف را دگرگون ساخت و آنها را به صورت مقررات و قوانینی درآورد که با آن نوپدید ها هماهنگ گردند.
د- به باور ما قرآن کریم هنگام سخن راندن از بهشت مومنان، در حقیقت از برترین، والاترین و زیباترین اقامتگاه ها سخن رانده است. پس مانعی نمی یابیم که بهشت را نمونه ای آرمانی به شمار آوریم و وصف های قرآنی آن را، برای اوصاف خانه هایی که پروردگار آنها را در دنیا و آخرت از بهر بندگان خویش پسندیده است، به سان اصلی ثابت پذیرا گردیم، اگر چه به یقین می دانیم که برای مقایسه امور دنیوی و اخروی، جز در نام، مجالی نمی یابیم، لیک مهم آن است که نزدیک شدن به معیارهای اخروی را با در نظر گرفتن ابزارها و مولفه هایی که این آرزو را تجسم می بخشند، آرزوی خویش سازیم، تا بدانجا که این همانندی جز در نام نباشد.
از بهر خویش روا دانستیم تا برای اشاره به آنچه در زندگی دنیوی قصد بنای آن را داریم، از عباراتی که با زندگی اخروی در پیوند هستند، بهره بریم و این پس از اعتراف به تفاوت های معنایی عبارت هایی است که با این دو گونه زندگی در پیوند هستند و مقتضای آن، تفاوت های بسیاری است که میان بهشت دنیا و بهشت آخرت وجود دارد.
اینک خواننده را فرا می خوانیم تا برای آگاهی از آنچه در این نوشتار کوتاه آورده ایم، همراهی مان کند؛ امید که در ارزانی داشتن تصویری از نشانه ها و شناسه های شهر اسلامی او را سودمند افتد، که گفته اند:

آب دریا را اگر نتوان کشید
هم به قدر تشنگی باید چشید(۱)

پیشگفتار

به نام خدای مهرگستر مهربان

سپاس و ستایش خدای را، درود و سلام بر محمد و دودمان پاکش و نفرین جاودان بر جمله دشمنانشان.
برادری ارجمند از من خواست تا در همایشی با موضوع سازماندهی شهرها در اسلام- که در جمهوری اسلامی ایران و شهر مشهد الرضا(ع) برگزار می شد شرکت کنم. در آن زمان و تاکنون نیز در پی آماده سازی کتاب «الصحیح من سیره الامام علی علیه السلام» یا همان «المرتضی من سیره المرتضی(من الولاده الی الخلافه)» بودم و برای هیچ کار دیگری فرصتی نمی یافتم. از این رو در پذیرش درخواست او به تردید دچار شدم؛ چه، می هراسیدم یارای آن نیابم که در این گستره، کاری گرانمایه پیش نهم.
باری؛ پیامد پافشاری آن ارجمند برادر این بود که به استخاره پناه آوردم، با خواست او سازگار آمد و چون پافشاری برادران شدت گرفت، وقت را فشردم، چندان که فرصت یافتم و به بهره برداری از آن شتافتم. رهاورد گشت وگذار گذرایم که فزون تر از هفت روز نپایید، تلاشی است که آن را به خواننده گرامی ارمغان می کنم....
برای این جستار عنوان «شهر اسلامی، نشانه ها و شناسه ها» را برگزیدم؛ چنانچه خواننده ارجمند این نوشتار در گزاردن بسزای حق جستار تقصیری می بیند که در بهره مندی شایسته و بایسته آن از کاوش شامل و فراگیر از یک سو، وانگاه در شفاف سازی، پختگی، چینش و آرایش گزاره های آن از دیگر سوی، به قصور انجامیده است، سبب ساز آن را تنگی فرصتی شمرد که مرا گریبان گرفته بود.
ستایش و سپاس خویش را به پیشگاه پروردگار پیش می دارم و از خواننده گرامی پوزش می خواهم.

بیروت، آدینه ۱۷ صفر ۱۴۳۰ ه. ق
۱۳ شباط ۲۰۰۹ م
سید جعفر مرتضی العاملی

تذکری ناگزیر

این جستار بر محور روایات پیامبرصل الله علیه و آله و سلم و اهل بیت معصوم اوعلیه السلام می گردد تا هماره، سخن مواضع و سیاست های ایشان (علیه السلام) نقطه آغازین کار ما باشد و بدین سان در پیشگاه پروردگار تبارک و تعالی معذور باشیم.
قلم را از بهر آنچه دیگران بر زبانش رانده اند، بر این برگ های سپید ندوانده ام؛ چه، درگفتارشان چیزی نیافتم که در هویدا ساختن حکم شرعی سودرسان باشد؛ زیرا اندیشه ها و چاره های نامعصومان بر حکمی از احکام شرعی گواه نیست، بلکه از آنان نیز به سان ما درباره حکمی که صادر می کنند، پرسش و بازخواست خواهد شد؛ پس درنگ باید!

نظرات کاربران درباره کتاب شهر اسلامی

خوب
در 2 سال پیش توسط mah...imi