فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زنبیل زندگی

کتاب زنبیل زندگی
آداب خرید کردن

نسخه الکترونیک کتاب زنبیل زندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب زنبیل زندگی

این دنیا دنیای معامله و مبادله است. در هر لحظه چیزی از دست می‌دهیم و چیزی به دست می‌آوریم؛ پس بهتر است در قبال آنچه از دست می‌دهیم یعنی زمان و پول، بهترین‌ها را به‌ دست آوریم. تأمین انواع کالا‌ها و خدمات با استفاده از منابع مالی، یکی از کار‌های روزانۀ ماست. علاقۀ ما به پول نیز به این دلیل است که در زندگی حق انتخاب بیشتری به ما می‌دهد؛ اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌ایم که رفتار ما را برای خرید کالا و خدمت، چه‌‌چیزی شکل می‌دهد؟ انگیزه‌هایی که ما را برای خرید کالا و دریافت خدمات روانۀ بازار می‌کند، بر حسب این عوامل، متفاوت است: متغیر‌های اقتصادی مانند درآمد، قیمت کالا‌های دیگر، پیش‌بینی قیمت‌های آینده و... شناسایی این عوامل باعث می‌شود تا برای خریدی موفق، به‌فکر یادگیری مهارت لازم باشیم. در این فرصت قصد داریم عوامل مؤثر بر رفتار خریدار را معرفی کنیم. اکیداً توصیه شده‌ایم که زندگی را بر پایۀ برنامه‌های منظم و واقع‌بینانه بنا کنیم.

ادامه...
  • ناشر انتشارات بوی شهر بهشت
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.37 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زنبیل زندگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

ای پروردگار من، از اندوه و اندیشه بدهکاری و دل مشغولی و بی خوابیِ قرض به تو پناه می برم. پس بر محمد و آل او درود فرست و مرا به مالی سرشار یا مالی به اندازه و پیوسته یاری فرما. مرا از اسراف و زیاده روی باز دار و در بخشش و میانه روی استوار بدار. روش زندگی نیکو را به من بیاموز و مرا به لطف خود از ولخرجی حفظ کن. روزی ام را از راه های حلال جاری ساز و مخارجم را در کار های نیک قرار ده و ثروتی را که مرا به کبر و خودبینی آلوده کند یا به ستم بکشاند یا از مرز عبادت و ادب در گذراند، از من دور کن.

مولایمان سیدالساجدین امام زین العابدین(ع)(۱)

پیشگفتار

آهای خانم! آقا! مگر همه ما به دنبال آرامش نیستیم؟ بیماری ممکن است آرامش ما را به هم بزند؛ اختلاف با همسر خواب وخوراک را بر ما حرام می کند؛ دغدغه همیشگی تامین زندگی خودمان و فرزندانمان، روانمان را مخدوش می کند؛ ترس و نگرانی از فردای نیامده هم همین طور. هزاران عامل هستند که انگار همه شان بسیج شده اند تا آرامش را از ما سلب کنند.
هزاران راه مانند مشاوره، دعا و توسل، صبر و تحمل، تغافل، سیگار و خودکشی را امتحان می کنیم تا بتوانیم مقداری از آثار این همه عامل ضدّآرامش را بکاهیم...؛ چون آرامش رازِ هستی آدمی است. آرامش یعنی از زندگی مان لذت ببریم و این زندگی برایمان دل چسب باشد و از آن رضایت خاطر داشته باشیم.... این همان حیات طیبه ای است که خداوند در کتابش وعده آن را داده است.
اگر می بینیم که زندگی هایمان آن طور که باید نیست، یک جای کارش می لنگد. زندگی مان باید همه جایش به هم بیاید و اصول و شکل ثابتی داشته باشد. از دلایل مهم اینکه در زندگی ها آرامش یافت نمی شود، این است که در شیوه زندگی مان تناقض داریم. مثلاً نمی شود در زندگی کم تحرک باشیم و انتظار بیماری های قلبی را نداشته باشیم. ادب یعنی نگه داشتن حد هرچیزی. ادبِ زندگی یعنی اینکه طوری زندگی کنیم که از آن اصول ثابت تعیین شده تجاوز نکنیم و حدودش را مراعات کنیم. ریشه بسیاری از ناآرامی هایِ زندگی امروز ما همین نداشتن ادب است.
دین آمده است تا راه حیات طیبه یا زندگی دل چسب را نشانمان بدهد و برای این امر، ادب و آدابی تعیین کرده است تا به آن برسیم. برخی از این آداب خیلی جزئی و خُردند و برخی هایش هم خیلی کلی و عام. مشکل این است که ما می خواهیم برخی از این آداب را بگیریم و برخی دیگر را رها کنیم و انتظار داریم نتیجه خوبی هم بگیریم.
انتشارات بوی شهر بهشت، آداب زندگی را در ۹جلد ویژه زنان خانه دار مشهدی منتشر کرده است که شامل گویای خاموش، نزدیک ترین گلخانه، ورزش در آپارتمان، یک لقمه حلال، تغذیه و سلامت، خوراک چهار فصل، آداب هدیه دادن و یادم تو را فراموش است. کتاب حاضر به عوامل موثر بر رفتار خریدار پرداخته است.
امیدواریم شما خوانندگان گرامی، ما را از راهنمایی های خود بهرمند کنید و پیشنهادهای شما، بتواند در چاپ های بعدی برغنای این اثر بیفزاید.

مقدمه

این دنیا دنیای معامله و مبادله است. در هر لحظه چیزی از دست می دهیم و چیزی به دست می آوریم؛ پس بهتر است در قبال آنچه از دست می دهیم یعنی زمان و پول، بهترین ها را به دست آوریم. تامین انواع کالا ها و خدمات با استفاده از منابع مالی، یکی از کار های روزانه ماست. علاقه ما به پول نیز به این دلیل است که در زندگی حق انتخاب بیشتری به ما می دهد؛ اما آیا تابه حال به این فکر کرده ایم که رفتار ما را برای خرید کالا و خدمت، چه چیزی شکل می دهد؟ انگیزه هایی که ما را برای خرید کالا و دریافت خدمات روانه بازار می کند، بر حسب این عوامل، متفاوت است: متغیر های اقتصادی مانند درآمد، قیمت کالا های دیگر، پیش بینی قیمت های آینده و... و نیز متغیر های روانی مانند چشم وهم چشمی، تبلیغات، سلیقه و همچنین متغیر های فرهنگی مانند مذهب، معنویت و حتی سیاست. هرکدام از عوامل فوق، جهت گیری ما را در خرید تعیین می کند و باعث می شود از دسترنج خود یا دیگران برای به دست آوردن آن کالا و خدمت صرف نظر کنیم و سرمایه ارزشمند «زمان» را از دست ندهیم.
شناسایی این عوامل باعث می شود تا برای خریدی موفق، به فکر یادگیری مهارت لازم باشیم. در این فرصت قصد داریم عوامل موثر بر رفتار خریدار را معرفی کنیم. اکیداً توصیه شده ایم که زندگی را بر پایه برنامه های منظم و واقع بینانه بنا کنیم. پیامبر بزرگ اسلام(ص) برنامه ریزی کردن در زندگی و اندازه گیری در مسائل مالی و هزینه ها را یکی از راه های دستیابی به کمال می داند. امام رضا(ع)دراین باره می فرماید: «در مصارف مالی خود و خانواده ات، میانه رو باش.»

فصل اول : انگیزه خرید

اندکی فکر کنیم... چه می خواهیم بخریم؟ آیا واقعاً به آن نیاز داریم یا اینکه تصور می کنیم به آن نیاز داریم؟ اگر کالایی را خریدیم، فکر می کنیم کدام یک از نیازهایمان را برآورده می کند: گرسنگی، تشنگی، زیبایی، نیازهای بهداشتی، آموزشی، تفریحی، معنوی یا...؟
برخی از فروشندگان، با مهارتی که دارند، جنسی را به ما می فروشند که اصلاً به آن نیازی نداریم. بازاریابان حرفه ای برای نیازآفرینی تلاش می کنند. آن ها وانمود می کنند که با خریدن محصولاتشان، برخی از کمبود های اساسی زندگی برطرف می شود. بسیار تاکید شده است که به جز در مواقع ضروری، برای خرید به بازار نرویم؛ زیرا بازار محل تجمع شیاطین است؛ اما مسجد محل تجمع ملائکه است.
می دانیم که امیال انسان بسیار فراتر از نیاز های اوست. امیال انسان از دو منشا سرچشمه می گیرند:
۱. نیازهای حقیقی؛
۲. نیازهای موهوم.
باید بدانیم که نیاز های حقیقی، منشا جسمی یا روحی دارند؛ در حالی که نیاز های موهوم را توهماتی شکل می دهند که ریشه در تبلیغات و چشم وهم چشمی و امثال آن دارند. تغذیه خوب و سالم، نیازی واقعی است؛ اما هر نوع تغذیه ای، خوب و سالم نیست؛ مثل فست فود ها در مقابل غذا های سنتی.
بر اساس نوعی تقسیم بندی، نیاز های واقعی را می توان با محصولات و خدمات خوب یا محصولات و خدمات بد برطرف کرد. تفریح خوب وسالم، نیازی واقعی است؛ اما هر نوع تفریحی خوب و سالم نیست و شاید اختصاص زمان و منابع مالی به این تفریح، انسان را در معرض خطرهای روحی و معنوی قرار دهد؛ مثل خرید و مشاهده فیلمی مستهجن. وسیله نقلیه خوب و سالم نیازی واقعی است؛ اما تهیه برخی از وسایل نقلیه فقط جنبه خودنمایی دارد. فرد می تواند نیاز خود را با خرید خودرویی ساده و ارزان تر رفع کند.
حالا باید این سوالات را از خودمان بپرسیم:
- آیا می توانیم منابع مالی و زمان ارزشمند خود را به هرچیزی اختصاص دهیم که تمایل داریم؟
- اگر توانمند هستیم و درآمد ما برای خرید مناسب است، آیا سهم همنوعان خود را در نظر گرفته ایم؟ اگر درآمد خود را صرف خرید کالایی لوکس کنیم، ممکن است دیگر چنین فرصتی به دست نیاوریم تا بتوانیم به خانواده ای محروم کمک کنیم و از ثواب اخروی بهره مند شویم.
- آیا به این فکر کرده ایم که با پرداختن به نیاز های موهوم، به تولید کننده علامت می دهیم تا منابع محدود ملی را به سمت تولید آن ها هدایت کند و از تامین نیاز های اساسی دست بردارد؟
- آیا به این فکر کرده ایم که تقاضا، بخش زیادی از رفتار تولید کننده را شکل می دهد؟
- آیا به این فکر کرده ایم که هرکدام از ما می توانیم در تخصیص منابع ملی نقش ایفا کنیم؟

اولویت بندی نیاز ها

این تقسیم بندی در ذهن مردم شکل گرفته است: کالا های ضروری و کالا های تجملی. به ما توصیه شده است که سعی کنیم مخارجمان را برای تامین ضروریات زندگی باشد؛ مانند خوراک، پوشاک، آموزش و پرورش، مسکن، خدمات بهداشتی و امور مربوط به امنیت؛ اما اگر اموال و دارایی هایمان بیش از ضروریات زندگی است، اشکالی وجود ندارد که آن را به نیازهای شِبه ضروری مثل بعضی از غذا ها یا لباس ها یا توسعه منزل یا فراگیری دانش اختصاص بدهیم. مسلمان باید همواره در مخارج زندگی اعتدال را در نظر داشته باشد. با این حال، بسیاری از ما تجمل گرایی را پدیده ای منفی می دانیم؛ ولی در عمل با دست های خودمان کالا های تجملی را ضروری و تجمل گرایی را نهادینه کرده ایم.

نظرات کاربران درباره کتاب زنبیل زندگی