فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک

کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک
فيلسوف علوم طبيعی و محقق علمی

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک

انقلاب علمی دورۀ تغییرات بنیادی در باورهای اصلی، اندیشه‌ها و تصورات بود. در مدت ۱۵۰ سال ــ از حدود ۱۵۵۰ تا ۱۷۰۰م ــ تصوراتی که در بارۀ نجوم، زیست‌شناسی و فیزیک وجود داشت، و نیز شیوۀ کار دانشمندان، متحمل تحولات عظیمی شد. رابرت هوک که مخترع و نابغه‌ای خلاق بود، به سبب مطالعاتش در بارۀ نور، صدا و موجودات میکروسکوپی معروف است. کارهای هوک که گاه او را لئوناردو داوینچی انگلستان می‌نامند، شامل تصاویر دقیق و توصیف مشاهداتش از طبیعت است. هرچند هوک دشمنانی داشت که آزمایش‌های او را شایستۀ ستایش نمی‌دانستند، اما هرگز کار و مطالعه را متوقف نساخت. رابرت هوک زندگی خود را وقف یادگیری هرچه بیش‌تر در بارۀ جهان مدرن کرد و بسیاری از یافته‌های او امروزه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.35 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید: 


فصل۱. بررسی ریز و درشتهیچ تصویر نقاشی شده اصیلی از رابرت هوک در دست نیست. ریتا گریر هنرمند نقاش از دو توصیف کتبی مفصل برای خلق چهره و ظاهر هوک استفاده کرده است.

رابرت هوک در حالی که از پنجره به بیرون می نگریست ذرات کوچک سیاه رنگی را دید که با سرعت از یک طرف به طرف دیگر جدار داخلی شیشه پنجره در تکاپو بودند. نقطه های متحرک کنه بودند، حشرات معمول لندن قرن هفدهم. هوک دانشمندی بود با ذهنی کنجکاو. او اعتقاد داشت همه چیزهای دور و برش سزاوار بررسی دقیق است. هوک برای شناختن هرچه بیش تر مزاحمان کوچک اتاقش یکی از این کنه ها را زیر لنزِ اختراعی ساده اما مهم قرار داد: میکروسکوپ.
اولین میکروسکوپ حدوداً سال ۱۶۱۰م اختراع شد، پنجاه سال قبل از زمانی که هوک به کنه های روی شیشه پنجره خود توجه کند. هوک، مخترع فعال و متفکر ژرف اندیش، میکروسکوپ اولیه را تکمیل کرده بود. از آن جا که برای بررسی دقیق تر سوژه های خود نیازمند نور بود، تُنگی شیشه ای را با آب نمک پر کرد. آن گاه چراغی نفتی را نزدیک تُنگ قرار داد و از یک لنز شیشه ای برای هدایت نور آن از میان تُنگ استفاده کرد. آب درون تُنگ به تشدید نور کمک می کرد.
***
هزاران سال بود که بشر می دانست قرار گرفتن شیء در آب سبب می شود شیء غیرعادی و بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر رسد. بعدها، بشر فهمید عدسی های شیشه ای انحنادار همان تاثیر را دارد. در سال ۱۶۰۸م، مخترعی به نام هانس لیپرهای دو عدسی را در یک لوله قرار داد و اولین تلسکوپ انکساری را ساخت. عدسی ها به نحوی سبب شکست نور می شدند که اشیای دوردست نزدیک تر به نظر می رسید. افتخار ساخت اولین میکروسکوپ نیز به او تعلق گرفته است. تلسکوپ موجب می شود اشیای دور نزدیک تر به نظر برسد، اما میکروسکوپ ذرات ریز را بزرگ تر می نمایاند.
***
هوک با چنین میکروسکوپی انواع کنه را که بعدها «موجودات ریز جالب توجه»۱ نامیدشان، مطالعه کرد. طی سالیان سال، حشرات دیگر از جمله مگس ها را نیز بررسی کرد. او برای مشاهده حرکت بال های مگس، یک مگس زنده را با چسب به انتهای یک پر چسباند. هوک تکه های پارچه، گیاهان، نوک سوزن، و آثار کوبیدن قطعه ای فولاد با سنگ چخماق (فرایندی که در آن براده تولید می شود) را نیز بررسی کرد. سرانجام در سال ۱۶۶۵م، هوک نتایج کار خود را در کتاب بزرگی به نام میکروگرافیا منتشر ساخت.
کتاب حدود ۹/ ۰ تا ۳۵ /۱ کیلوگرم وزن داشت و پر بود از توصیف چیزهایی که هوک زیر میکروسکوپ دیده بود. او اظهار داشت هدفش استفاده از «دستی صادق، و چشمی وفادار است برای بررسی و ثبت اشیاء آن گونه که جلوه می کنند».۲ هوک همراه نوشته هایش تصاویر حیرت آوری از آنچه در زیر لنز میکروسکوپ دیده بود ترسیم کرد. هوک برعکس دیگر دانشمندان عصر خود، هنرمندی ماهر بود. برای اولین بار، مردم توانستند جهانی را گرداگرد خود ببینند که از وجود آن چندان مطلع نبودند. او نوشت تصاویرش از حشرات سبب شده است آن ها همچون شیرها یا فیل هایی به نظر برسند که با چشم غیرمسلح دیده شده اند. خواننده ها در باره آنچه هوک آن را «مارماهی» شناور در سرکه می نامید نیز چیزهایی آموختند. این موجودات در واقع نِماتُد (نخسانه) بودند؛ کرم های میکروسکوپی که همه جا یافت می شوند.میکروگرافیا حاوی مشاهدات و تصاویر بسیار دقیق در باره اشیایی بود که هوک زیر میکروسکوپ خود دید.

هوک در اوراق میکروگرافیا دهش هایی چند برای علم برجا گذاشت. او با بررسی چوب پنبه ساختارهای متعدد و کوچک جعبه مانندی دید که آن ها را سلول نامید. به حساب او هر شانزده سانتیمتر مکعب چوب پنبه حاوی ۲ /۱ میلیارد سلول بود، «امری تقریباً باورنکردنی، چیزی که نمی شد به خاطر عدسی چشمی میکروسکوپ به آن اعتماد کرد.»۳ این بخش ها او را به یاد اتاقک هایی به نام سلول می انداخت که راهبان در آن زندگی و عبادت می کردند. هوک اولین دانشمندی بود که در باره سلول های موجودات زنده سخن گفت، هرچند از اهمیت آن ها برای زنده نگه داشتن این موجودات آگاهی نداشت. کشف این مسئله تا قرن نوزدهم به تعویق افتاد.
بررسی های هوک تنها به میکروسکوپ محدود نشد. او در انتهای میکروگرافیا برخی از مشاهداتی را که با استفاده از تلسکوپ انجام داده بود توصیف کرد. هوک جزئیات بخشی از سطح ماه را ترسیم کرد و دهانه آتشفشان ها، تپه ها، و دره ها را نشان داد. همچنین اظهار داشت نیرویی که به نام جاذبه شناخته می شود، ممکن است همان طور که روی زمین موثر است، روی ماه نیز موثر باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها... رابرت هوک