فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی

کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی

نسخه الکترونیک کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی

ارتش ایرانِ ساسانی بیش از چهارصد سال پاسداری از خاک ایران را بر عهده داشت، و در سراسر این دوران انبوه دشمنانی را که پیرامون این کشور چنبره زده بودند در پس مرزهای ایران ناکام گذارد؛ توفیقی عظیم که در تاریخ کم‌نظیر و در تاریخ ایران بی‌نظیر است. اهمیت این دستاورد آن‌گاه بیشتر خواهد شد که به یاد آوریم این ارتش میراث‌دار و دنباله‌رو ارتش ایران اشکانی بود که بیرون راندن یونانیان، و قریب پنج سده دفاع دلیرانه از ایران را در کارنامۀ درخشان خود داشت. اما آنچه این سازمان نظامی را به چنین قابلیت‌هایی رساند، فراتر از جنگ‌افزارها و رزم‌شیوه‌ها بوده است. در این میان، عوامل انگیزه‌بخشی مانند میهن‌دوستی، خودشناسی، دلاوری، و تعهد به باورداشت‌های دینی بی‌گمان نقش بسزایی داشته‌اند. همچنین شیوه‌های جنگی این ارتش، که مبتنی بر تحرک سریع و جنگ از راه دور بود، این امکان را میسر می‌ساخت که ایران با جمعیتی کمتر با امپراتوری بسیار پرجمعیتی مانند روم وارد نبرد شود، و پیروز میدان باشد. اثری که در ادامه ترجمۀ آن تقدیم خوانندگان می‌شود، بر آن است که برخی جنبه‌های فنی این ارتش را معرفی کند. نویسندۀ کتاب ارتش ایران ساسانی، کارشناس تاریخ نظامی است که آثار بسیار گوناگونی را در این زمینه به رشتۀ تحریر درآورده است. نوشته‌های وی موضوعات نظامی بسیار متنوعی از جمله بررسی جنگنده‌های ارتش‌های عرب در نبردهای سدۀ بیستم، تا پژوهش دربارۀ نخستین ارتش‌های اسلامی، لشکرکشی‌های آتیلا، تشکیلات نظامی روم و بیزانس و سلوکی، و جنگجویان صلیبی را شامل می‌شود. کتاب در حجم اندک خود اطلاعات بس ارزنده‌‌ای فراهم آورده است، و نویسنده از موضوعاتی مانند استفاده از رکاب و تعداد تیرهای کمانداران، تا تأثیرگذاری ارتش و سنن رزمی ایران بر ارتش‌های اسلامی و اروپایی سخن گفته، و بارها به برتری‌های رزمی و فنی ایران بر ارتش‌های رومِ بیزانس اعتراف کرده است.

ادامه...

بخشی از کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجم

ارتش ایرانِ ساسانی بیش از چهارصد سال پاسداری از خاک ایران را بر عهده داشت، و در سراسر این دوران انبوه دشمنانی را که پیرامون این کشور چنبره زده بودند در پس مرزهای ایران ناکام گذارد؛ توفیقی عظیم که در تاریخ کم نظیر و در تاریخ ایران بی نظیر است. اهمیت این دستاورد آن گاه بیشتر خواهد شد که به یاد آوریم این ارتش میراث دار و دنباله رو ارتش ایران اشکانی بود که بیرون راندن یونانیان، و قریب پنج سده دفاع دلیرانه از ایران را در کارنامه درخشان خود داشت. اما آنچه این سازمان نظامی را به چنین قابلیت هایی رساند، فراتر از جنگ افزارها و رزم شیوه ها بوده است. در این میان، عوامل انگیزه بخشی مانند میهن دوستی، خودشناسی، دلاوری، و تعهد به باورداشت های دینی بی گمان نقش بسزایی داشته اند. همچنین شیوه های جنگی این ارتش، که مبتنی بر تحرک سریع و جنگ از راه دور بود، این امکان را میسر می ساخت که ایران با جمعیتی کمتر با امپراتوری بسیار پرجمعیتی مانند روم وارد نبرد شود، و پیروز میدان باشد. اثری که در ادامه ترجمه آن تقدیم خوانندگان می شود، بر آن است که برخی جنبه های فنی این ارتش را معرفی کند.
دیوید نیکول، نویسنده کتاب ارتش ایران ساسانی، کارشناس تاریخ نظامی است که آثار بسیار گوناگونی را در این زمینه به رشته تحریر درآورده است. نوشته های وی موضوعات نظامی بسیار متنوعی از جمله بررسی جنگنده های ارتش های عرب در نبردهای سده بیستم، تا پژوهش درباره نخستین ارتش های اسلامی، لشکرکشی های آتیلا، تشکیلات نظامی روم و بیزانس و سلوکی، و جنگجویان صلیبی را شامل می شود. طبعاً چنین آثاری بیشتر جنبه های فنی ارتش ها را در بر می گیرد، و بی گمان هیچ کس نمی تواند ابعاد غیرفنی، فرهنگی و ملی چنین طیف گسترده ای از ملل را بشناسد، و شاید از همین رو باشد که معدود اظهارنظرهای نویسنده درباره وضعیت اجتماعی ایران با لغزش هایی همراه است. از جمله این که به گفته ایشان، در ایران روزگار ساسانی جامعه به دو طبقه آریایی فرادست، و غیرآریایی فرودست تقسیم شده بود، حال آن که گمان نمی رود که در این دوران متاخر چنین تمایز نژادی آشکاری در ایران وجود داشته است، و حتی در روزگار هخامنشی نیز چنین وضعیتی حاکم نبوده است، و بهترین گواه آن نقش پاسداران ایلامی در کاخ های تخت جمشید است، که نگهبانی از شهریاران پارسی را بر عهده داشته اند. همچنین نویسنده در وامدار نشان دادن ارتش ایران ساسانی به ارتش های بیابانگردان آسیای میانه نیز اندکی اغراق کرده است.
با این حال، کتاب در حجم اندک خود اطلاعات بس ارزنده ای فراهم آورده است، و نویسنده از موضوعاتی مانند استفاده از رکاب و تعداد تیرهای کمانداران، تا تاثیرگذاری ارتش و سنن رزمی ایران بر ارتش های اسلامی و اروپایی سخن گفته، و بارها به برتری های رزمی و فنی ایران بر ارتش های رومِ بیزانس اعتراف کرده است.
در پایان لازم می دانم از انتشارات ققنوس به سبب چاپ این اثر، و نیز از ویراستار محترم به سبب دقتشان در برطرف کردن کاستی های آن تشکر کنم.

خاندان ساسانی و شرح کوتاهی از رویدادهای مهم تاریخی

۱۹۹ م: حمله ارتش روم به تیسفون، پایتخت اشکانیان.
۲۱۷ م: صلح میان اشکانیان و رومیان.
۲۲۰ م: شورش اردشیر، نخستین شاهنشاه ساسانی.
۲۲۶ م: شکست و مرگ آخرین شاهنشاه اشکانی؛ اردشیر اول خود را شاهنشاه ایران می نامد.
۲۳۲ م: اردشیر با رومیان صلح می کند و ساسانیان ارمنستان را به ایران ملحق می کنند.
۲۴۱ م: ساسانیان به سوریه می تازند.
۲۶۰ م: ساسانیان والرین امپراتور روم را به اسیری می برند.
۲۶۳ م: تازیانِ پالمیر شاپور اول را شکست می دهند.
۲۸۳ م: رومیان تیسفون، پایتخت ساسانیان، را می گیرند و سپس عقب می نشینند.
۲۸۶ م: تیرداد ارمنستان را تصرف می کند.
۲۹۷ م: رومیان نرسه را شکست می دهند و ساسانیان استان های باختر دجله را ترک می کنند.
۳۳۸ م: شاپور دوم نصیبین را محاصره می کند.
۳۴۸ م: شاپور دوم به سرزمین های رومی میان رودان می تازد.
۳۶۳ م: رومیان به ایران حمله می کنند و شکست می خورند و ساسانیان استان های باختری و نصیبین را بازپس می گیرند.
۳۷۶ م: صلح میان رومیان و ساسانیان.
۴۱۰ م: شورای سلوکیه؛ آلاریک و گوت ها شهر رم را تصرف می کنند.
۴۲۱ م: صلح میان ساسانیان و رومیان.
۴۲۵ م: نخستین حمله هپتالیان (هون های سفید) به شاهنشاهی ساسانی.
۴۵۵ م: اقوام واندال رم را غارت می کنند.
۴۸۳ م: شکست پیروز [ساسانی] از هپتالیان.
۴۸۸ م: نبردهای ساسانیان با خزرها.
۵۱۳ م: پایان حمله هپتالیان.
۵۲۴ م: نبرد میان ساسانیان و بیزانسی ها.
۵۲۹ م: امپراتور بیزانس مکتب آتن را تعطیل می کند؛ دانشمندان یونانی به شاهنشاهی ساسانی می گریزند.
۵۳۱ م: بیزانسی ها ساسانیان را در کالینیکوم شکست می دهند.
۵۳۳ م: صلح میان ساسانیان و بیزانسی ها.
۵۴۰ م: ساسانیان به سوریه می تازند و انطاکیه را تاراج می کنند.
۵۶۲ م: دومین صلح میان ایران و بیزانسی ها.
۵۷۰ م: (تاریخ تقریبی) ساسانیان بر یمن چیره می شوند.
۵۹۰ م: شورش بهرام چوبین.
۶۰۳ م: نبرد میان ساسانیان و بیزانسی ها.
۶۱۴ م: ساسانیان سوریه را فتح می کنند، بر بیت المقدس چیره می شوند و «صلیب راستین» را به چنگ می آورند.
۶۱۷ م: ساسانیان بیشتر قلمرو بیزانس در آناتولی را اشغال می کنند.
۶۲۲ م: امپراتور بیزانس ساسانیان را شکست می دهد و فتح خاورمیانه را آغاز می کند. پیامبر اسلام (ص) نخستین جامعه مسلمان را در مدینه تشکیل می دهد.
۶۲۷ م: بیزانسی ها به ایران حمله می کنند.
۶۲۸ م: آغاز جنگ داخلی در ایران.
۶۳۲ م: رحلت پیامبر اسلام (ص).
۶۳۵ م: اعراب مسلمان دمشق را از بیزانسی ها می گیرند.
۶۳۶ م: اعراب مسلمان بیزانسی ها را در نبرد یرموک در سوریه، و ایرانیان را در نبرد قادسیه در عراق [امروزی] شکست می دهند.
۶۳۷ م: اعراب مسلمان تیسفون، پایتخت ساسانیان، را تصرف می کنند.
۶۴۲ م: اعراب مسلمان ارتش ساسانی را در نهاوند شکست می دهند و ایران را فتح می کنند.
۶۵۱ م: مرگ آخرین شاهنشاه به رسمیت شناخته شده ساسانی، یزدگرد سوم، و پایان حیات این شاهنشاهی.

دودمان ساسانیارتش ایران ساسانی

مقدمه

حکومت ساسانی واپسین شاهنشاهی ایرانی بود و سده های متمادی در حکم رقیبی برای تمدن یونانی ـ رومی به شمار می رفت. حکومت ساسانی همچنین آخرین شاهنشاهی [ملی] ایرانی بود، پیش از آن که اسلام ویژگی های تمدن ایرانی را به تمامی متحول کند. ساسانیان از جهات بسیار در تمدن جدید ایرانِ سده های میانه تاثیرگذار بودند، اما خودشناسی این شاهنشاهی عمیقاً ریشه در ایران باستان داشت و ساسانیان خود را وارث راستین شاهنشاهی هخامنشی می دانستند که اسکندر مقدونی چندصد سال پیش آن را سرنگون ساخته بود.
ایران ساسانی از جهاتی با هندوستان هندوکیش مشترکات بیشتری داشت تا ایران اسلامی. مردم به طبقاتی تقسیم می شدند و بزرگان جنگاور ایرانی، که آن ها را از تبار «آریایی» می پنداشتند، بر دیگرانی که خاستگاه فروتری داشتند فرمان می راندند. قلمرو شاهنشاه ساسانی را همان «ایرانشهر» می پنداشتند، که میهن ایرانیان و سرزمین آیین زردشت بود. بسیاری از ایرانیان بیرون از مرزهای شاهنشاهی ساسانی، و انبوهی از غیرایرانیان نیز درون این قلمرو می زیستند؛ گرایشی نژادی که ریشه های ژرفی داشت و بعدها تا اندازه ای حتی در برابر روح مساوات طلب اسلامی نیز دوام یافت. ایرانیان ساسانی نیز مانند هماوردان رومی خود در چنبره نگاهی باستانی به جهان قرار داشتند. رومیان می پنداشتند که صاحبان بدیهی تمدن اند و ایرانیان نیز بر این باور بودند که شاهنشاهشان برتری خداداده ای بر همه شاهان دیگر دارد.
در این میان، جهان واقعی به سرعت تغییر می کرد و هر دو شاهنشاهی با تهدیدات بالقوه مرگبار بیابانگردان ترک و مغول آسیای میانه رو در رو شدند. شاهنشاهان ساسانی این تهدید را با وضوحی بیش از امپراتوران رومی شناختند و اغلب در پی اقدام به کوشش هایی همیارانه در برابر دشمنِ مشترک بودند. با این حال، خصومت شدید اشراف جنگاور و به ویژه روحانیان زردشتی با رومیان، شاهنشاه ساسانی را از هر گونه اقدام مشترک با روم بازمی داشت.
با وجود گرایش گسترده به مسیحیت در سده پایانی این شاهنشاهی، آیین زردشت و موبدان آن چنان جایگاه استواری داشتند که مسیحی شدن ایران ساسانی را ناممکن می ساختند. بنابراین، تهدید تازه ای از سویی سر برکشید که انتظار آن نمی رفت. این تهدید تازه حمله تازیان مسلمانی بود که تنها ظرف پانزده سال طومار نیرومندترین شاهنشاهی غرب آسیا را در هم پیچیدند.

ویژگی های شاهنشاهی ساسانی

گرچه ساسانیان شاهنشاهی هخامنشی را الگوی خود قرار داده بودند، گستره فرمانروایی آن ها با گستره فرمانروایی هخامنشی ها تفاوت های بسیار داشت. شاهنشاهی ساسانی نیز همانند رومیان تا حد بسیاری بر کار بردگان اتکا داشت،(۱) اما در همان زمان بازرگانان ساسانی تا سرزمین های دوردست در رفت و آمد بودند و به تدریج رومیان را از مسیرهای بازرگانی پرسود اقیانوس هند بیرون راندند. همچنین در همین روزگار بود که تولید فلز افزایش یافت، به نحوی که ایران به عنوان «زرادخانه آسیا» آوازه ای یافت که تا اندازه ای سزاوار آن نمی بود. در حقیقت مراکز معدن کاوی ساسانیان در کناره های این شاهنشاهی، یعنی در ارمنستان، قفقاز، و از همه مهم تر در فرارودان (ماوراء النهر) قرار داشت. غنای شگفت آور معادن کوه های پامیر در کناره های خاوری شاهنشاهی ساسانی به پیدایش افسانه ای در میان تاجیک های ایرانی زبان انجامید که حتی امروزه نیز نقل می شود. گفته می شد هنگامی که خداوند جهان را می آفرید، روی کوه های پامیر سکندری خورد و محتویات کوزه وی، که حاوی معادن بود، در سرتاسر این ناحیه پخش گردید.
در دل شاهنشاهی ساسانی تختگاه شاهنشاه، فردی با قدرت و منزلت فراوان، قرار داشت. دودمان اشکانی، که جانشینان اسکندر را از ایران بیرون رانده بود، باور به الوهیت پادشاه را از یونانیان گرفته بود. این باور زمانی که به آیین های کهن ایرانی افزوده شد، فرمانروا را چونان میانجی میان اورمزد، خدای بزرگ، و بندگان او در میانه آسمان و زمین قرار داد. پیرامون شاهنشاه خاندان وی قرار داشتند که وفاداری دودمانی و ستایش نیاکان آنان را متحد نگاه می داشت. هیچ کتابی از ساسانیان درباره کشورداری بر جای نمانده است، مگر کتاب تاج، که آن نیز بر اساس پیش نمونه ای ساسانی نگاشته شده است. این کتاب بر شکوه شاهنشاه منصوب یزدان و سرسپردگی اتباع وی تا کید دارد، و در موارد بسیار اندکی نیز به دادورزی، بخشش و دلسوزی اشاره دارد. این اندیشه های انتزاعی بعدها ملازم «شاهنشاهی آرمانی» در میان ایرانیان مسلمان و تازیان گردید.
گرچه فروپاشی شاهنشاهی ساسانی ناگهانی و نامنتظره بود، میراث آنان در ایران همچنان بااهمیت بر جای ماند، هرچند همواره سودمند نبود. در سده هفتم ایرانیان در نبردی حماسی مغلوب بیزانسی ها شدند. از دیدگاهی مدیترانه ای، این ستیزه نشان دهنده «پایان دوران باستان» بود. در مورد ایران، این نبردها راه تازیان مسلمان را برای تدارک نخستین حمله موفقیت آمیز از جانب غرب، پس از اسکندر مقدونی، هموار ساخت.
نکته متناقض این جاست که شکست ساسانیان از مسلمانان احتمالاً به چیزی انجامید که آن را «عصر زرین ایران» می نامند. همچنین، برای نخستین بار در طول تاریخ، خاور و باختر ایران به راستی متحد شدند. برخی جنبه های تمدن ساسانی در سمیرچی، واقع در جنوب دریاچه بالخاش، تا سده دوازدهم میلادی پایدار ماند. در روزگار تمدن درخشان اسلام اولیه، سرزمین های خلافت، آن گونه که در افسانه های «هزار و یک شب» آمده است، سخت وامدار سلف ساسانی خود بود. این امر به ویژه در مورد امور نظامی صدق می کرد. تصور می شود که نخستین کتاب عربی درباره شیوه های رزمی و سازمان ارتش ترجمه ای از اثری فارسی [ پهلوی] بوده باشد که در سده سوم میلادی برای اردشیر بابکان نوشته شده بود و اکنون از میان رفته است.

نظرات کاربران درباره کتاب ارتش ایران ساسانی آغاز سدۀ سوم تا نیمۀ سدۀ هفتم میلادی

شاهکاری که تاریخ ایرانزمین را عینی تر می نمایاند
در 2 ماه پیش توسط اهورا هاشمیان
سلام چرا دانلود اینقدر طول می‌کشه یک ساعته منتظرم یک کتاب دانلود بشه
در 1 سال پیش توسط محمد شالباف اهوازی