فیدیبو نماینده قانونی نشر نشانه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جستارهایی در اسطوره

کتاب جستارهایی در اسطوره

نسخه الکترونیک کتاب جستارهایی در اسطوره به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب جستارهایی در اسطوره

همواره بر این باور بوده‌ام که اعتنا یا عدم اعتنا به بعضی مقوله‌ها و موضوع‌ها، نتایجش را در سخنان و نوشته‌های گوینده و نویسنده آشکار می‌سازد و بالطبع این نتایج در میان آحاد جامعه منتشر شده و تعمیم می‌یابند. توجه به جایگاه واقعی شخصیت‌ها، شناخت اسطوره و دنیای پیچیده و تودرتویش که با ظاهر ساده‌اش منافات دارد، درک و دریافت علمی از نسبی‌گرایی در زمره‌ی این موضوع‌ها هستند. نکته‌ی قابل توجه آن است که این موضوع‌ها به طرزی باور نکردنی با یکدیگر مرتبط هستند و درک هر چه بهتر از یکی، باعث درک و دریافت هر چه کامل‌تر از موضوع‌های دیگر می‌شود.

ادامه...
  • ناشر نشر نشانه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.68 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۳۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب جستارهایی در اسطوره

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

 جستارهایی در اسطوره

عبدالرحمان  مجاهدنقی

 حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است
فصل دوم: نگاهی به اسطوره های یونان و مقایسه ی آن ها با اساطیر ایران، هند و بین النهرین

نیچه: " انسان چگونه می تواند بدون افسانه ها و اساطیر سنتی زندگی کند؟ اساطیری که هم استقلال و آفرینش را از او سلب می کنند و هم او را از یاس در امان می دارند."آیا اسطوره های یونان ویژگی هایی دارند که اسطوره های سایر ملل فاقد آنند؟ مسلماً آری؛ همان طور که اسطوره های دیگر ملت ها نیز واجد خصوصیات خاص خود هستند. آیا آن ویژگی ها را می توان دلیل برتری اسطوره های یونان نسبت به دیگر اساطیر دانست؟ و... طرح این گونه سوالات و پاسخ به آن ها بستگی دارد به زاویه ی نگاه پرسشگر و پاسخ دهنده. برای اثبات این ادعا، سعی می کنیم اسطوره های یونان و مسیری را که در راستای تاریخ طی کرده اند از چند منظر متفاوت بررسی کنیم و حاصل آن را که به نسبی گرایی ختم می گردد نشان دهیم.
"اساطیر یک قوم، تاریخ آن قوم را رقم می زنند و سیر آن را پیشاپیش تعیین می کنند.(۵)" ماکس شلر می گوید: "هرگونه شناخت، یک پدیده ی اجتماعی است، نه فردی. شناخت وابسته است به نوع جامعه و فرهنگ و تاریخ آن. هر جامعه ای شناخت خودش را، اعم از شناخت هنری، دینی، منطقی، فلسفی و علمی دارا می باشد." اسطوره های یونان راهی عجیب را پیموده اند تا به دست بشر امروز رسیده اند. از چند منظر به سیر تحول این اسطوره ها و مقایسه ی آن ها با دیگر اساطیر می پردازیم.یدالله موقن

۱ــ عوامل موثر در ایجاد تمدن ها: یاکوب بوکهارت سه عامل را در ساختار و ایجاد تمدن ها مهم می داند: دولت، فرهنگ ودین. نکته ی قابل اعتنا آن است که این هرسه عامل دریونان،راهی منحصربه فرد را پیموده اند:
الف) دولت: یونان قدیم هیچ گاه دولت متمرکزی نداشته، بلکه مجموعه ای بوده است از دولت ـ شهر هایی که هر کدام استقلال فرهنگی و سیاسی داشته اند. بخش بزرگی از آنچه باعث این تکثر و عدم تمرکز می شد، مربوط بود به شرایط جغرافیایی یونان، کشوری با مجمع الجزایر و جزایر کوچکی که علی رغم امکان دسترسی به یکدیگر، از هم مستقل و جدا بودند. وجود این دولت ـ شهرها وعدم وجود دولتی متمرکز، باعث ایجاد آگاهی انتقادی و ایجاد فردیت می شد. هر فرد یونانی اجازه داشت از دولت ـ شهری به دولت ـ شهر دیگر برود. شهرهای یونان ازنظرحجم و قدرت نظامی آن اندازه بزرگ نبودند که بتوانند آن استبداد موسوم به استبداد شرقی را سازماندهی کنند. این عامل از مهم ترین عواملی است که یک تجربه ی استثنایی را رقم زد: دمکراسی مشارکتی، که زمینه های ظهور عصر طلایی فرهنگ یونان را آماده کرد؛ عصری با سنت تراژدی نویسی، فلسفه و گفتار عقلانی، معماری، مجسمه سازی و نوع جدیدی از تاریخ نویسی که تا آن زمان سابقه نداشت، خصوصاً در نوشته های توسیدید درباره ی جنگ های داخلی یونان که تا امروز هم آن نوشته ها را منحصر به فرد می خوانند. این عقلانیت در ساختار سیاسی یونان هم نمود پیدا کرد.
توسیدید اولین کسی بود که به برداشت اسطوره ای از تاریخ حمله کرد و گفت: تاریخ من به گونه ای تالیف شده که متعلق به همه ی زمان ها باشد، نه آن که نوشته ای باشد برای سرگرمی و وقت گذرانی. یکی دیگر از دلایلی که آن نقش بالاسری دولت های متمرکز را در یونان پدید نیاورد، عدم وجود کشاورزی وابسته به سیستم آبیاری متمرکز بود. به یاد داشته باشیم که یکی از ریشه های قوی در رشد استبداد شرقی را وجود کشاورزی متمرکز با سیستم آبیاری متمرکز، در سرزمین های خشک دانسته اند، عاملی که منجر به نظارت متمرکز دولت بر این گونه منابع می شود (جمله ی بیهقی را به یاد بیاوریم که: در شهری مقام مکنید که در او حاکمی عادل و پادشاهی قادر و قاهر و بارانی دائم و طبیبی عالم و آبی روان نباشد.) همین عامل باعث شد تا آن نظام اقتصادی مبتنی بر هدایت مداوم دولت در یونان باستان به وجود نیاید.
ب) فرهنگ: عنصر اصلی سازنده ی تمدن یونان را عنصر فرهنگ دانسته اند؛ عنصری که به واسطه ی زبان، یونانی ها را از غیر یونانی ها (بربرها) جدا کرد و هویت مشترک آن ها را شکل داد. این فرهنگ، میراث مشترک دولت ـ شهرهای گوناگون یونانی بود که با مناسکی مشترک مثل مسابقات ورزشی المپیک یامسابقه ی تراژدی نویسی تحکیم می شد. اصطلاح بربر از دل همین عامل برآمده است و یونانیان هر کسی را که به زبان آنان حرف نمی زد، بربر می خواندند. بنابراین یکی از مهم ترین وجوه تمایز یونان نسبت به سایر تمدن ها (از نظر یونانیان) عنصر زبان بود که این وجه بر پایه ی عامل فرهنگ است. این عامل، به همراه عامل جغرافیایی و محصور بودن یونان با آب ها، جامعه ی بسته ای را به وجود آورد که به ناچار تمام عناصر ذاتی و مورد نیاز خود را از درون خودش تامین می کرد. درست برعکس ایران و هند و بین النهرین که در آن ها با درآمیختگی و داد وستد فرهنگ و اسطوره ی هر سرزمین با سرزمین های مجاور و دور روبه رو هستیم.
ج) دین: دین یونانیان باستان را نه به عنوان عاملی جدا، که در قالب بخشی از فرهنگ آن ها قلمداد کرده اند." این دین بیشتر عبارت بود از مجموعه ای از مناسک و آیین های گوناگون که با ابعاد مختلف زندگی مردم یونان عجین شده بود.(۶)"

نظرات کاربران درباره کتاب جستارهایی در اسطوره