فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی

کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی

نسخه الکترونیک کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی

جنگ‌های صلیبی تاکنون بیش‌تر از منظر غربی تحلیل شده و اروپاییان پیش و بیش از مسلمانان آن را بررسی کرده‌اند. از این رو نقش تاریخی اسماعیلیان (اعم از فاطمیان مستعلوی و نزاریان ایران و شام) به ویژه مقاومت و پایداری فاطمیان مصر در مقابل صلیبی‌ها مغفول مانده است. در این پژوهش سعی شده، با بهره‌برداری از متون و منابع تاریخی، نقش واقعی اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی تبیین شود.

ادامه...

بخشی از کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

جنگ های صلیبی آن دسته از حوادث تاریخی اسلام و مسیحیت است که بیش تر از منظر غربی تحلیل شده و اروپاییان پیش و بیش از مسلمانان آن را بررسی کرده اند. مسلمانان خصوصا نخبگان آنان در قرون پنجم و ششم هجری، به جنگ های صلیبی، به مثابه حادثه ای درجه دوم نگاه کرده اند. زیرا مهم ترین مسئله در اندیشه آنان، دولت ها و فرقه های غیرهماهنگ با جریان کلی حاکمیت خلافت، خصوصا مذهب اسماعیلیه و دولت های پیرو آن بود. این دیدگاه علاوه بر فرعی دانستن جنگ های صلیبی، در مدرسه تاریخ نگاری اسلامی هم اثر گذاشت و این تاثیر در نادیده گرفتن نقش تاریخی اسماعیلیان ــ اعم از فاطمیان مستعلوی و نزاریان ایران و شام ــ متجلّی شد. به طوری که مقاومت و پایداری فاطمیان مصر در مقابل صلیبی ها مغفول ماند و حتی آن دولت به عنوان دعوت کننده صلیبی ها به مشرق زمین معرفی شد. و اسماعیلیان نزاری شام ــ پیروان دولت الموت ــ که حسب شرایط زمان و مکان و برای حفظ موقعیت خود، له یا علیه طرفین اصلی درگیر جنگ موضع گیری کرده اند، به عنوان حامیان مطلق صلیبی ها نشان داده شده اند. در این پژوهش سعی شده، با بهره برداری از متون و منابع تاریخی، نقش واقعی اسماعیلیان در جنگ های صلیبی تبیین شود. شناخت فرقه اسماعیلیه، سیر تاریخی و اصول آن، در این بیان اهمیت دارد، تا علاوه بر مفهوم شناسی اسماعیلیه به عنوان یک مدرسه قوی فلسفی و کلامی، ارتباط دیدگاه اسماعیلیان با نقش تاریخیشان روشن تر شود. چرا که نزاع و درگیری ایشان با مخالفان خصوصا عالمان و حاکمان اهل سنت بر اساس این مدرسه بوده است. توجه به این موضوع در کنار ساختار اندیشه سیاسی اهل سنت، دوام و بقای صلیبی ها را در صفحات شرقی مدیترانه توجیه می کند. یکی از علل دوام جنگ های صلیبی، نزاع اندیشمندان و نخبگان سیاسی مسلمان با یکدیگر بود. تاثیر اختلافات کلامی و سیاسی دو فرقه اصلی یعنی تشیع و تسنن با یکدیگر بر اوضاع اجتماعی دو قرن پنجم و ششم هجری باعث شد تا صلیبی ها به راحتی پیشروی کرده، نزدیک دو قرن بعضی از مناطق سوق الجیشی مشرق اسلامی را در اشغال خود داشته باشند.

مقدمه

اختلافات سیاسی بعد از درگذشت پیامبر(ص)، خود موضوع اساسی منازعات فکری و کلامی در قرون بعدی شد. همچنین آشنایی مسلمانان قرون نخستین با اندیشه ها و آیین های تازه، سوالات جدیدی به ذهن متبادر کرد. به گونه ای که بخشی از آحاد جامعه نسبت به بعضی از بنیان های اسلام شک و شبهه ایجاد کردند و جز گروهی از مردم که به دور از هر گونه منازعه فکری و سیاسی، روح معنویت را در خود تقویت کردند و در مسیر بزرگداشت «تصوف» دل خوش کردند، عموم مسلمانان با اقبال به دو حوزه فکری «کلام» و «فقه سیاسی»، اختلافات سیاسی را دنبال و تشدید کردند. اکثریت جامعه اسلامی با الهام از ماجرای «سقیفه» و وجوب «اجتهاد» در مقابل «نص» هر نوع حاکمیت اجماعی را تایید کرد. اقلیت جامعه نیز با رد این نظر و در پرتو نصوص «دینی» و «نبوی» اعتقاد به «امامت» را پذیرفت. از نیمه قرن پنجم که این دیدگاه ها و نظریه ها در قالب کتب و رسائل تدوین و دست به دست شد و در کنار دو خلافت مدعی در بغداد و قاهره، دو دولت رقیب سلجوقیان و اسماعیلیان با «درفش و دینار» و «برهان و برداشت» به ترویج و تحکیم این نظریه ها همت گماشتند، بر گسترش دامنه بحران های داخلی افزوده شد و حکومت های توجیه گر دو نظریه، دغدغه بقای خویش را بیش از پیش نمایان کردند. به حدی که در هجوم گسترده صلیبی ها به صفحات شرقی جهان اسلام، مروجان نظریه نخست، دولت های طرفدار دومین دیدگاه را بیش از صلیبی ها دشمن داشتند. از سوی دیگر اسماعیلیان ــ اعم از مستعلویان و نزاریان ــ که شاخص ترین بخش گروه دوم بودند با تکیه بر فلسفه «انسان شناسی» و «جهان شناسی» خود، کتاب «اندیشه سیاسی» را حکیمانه نوشتند و با اثرگذاری جدی بر فکر و اندیشه مردم، جغرافیای سیاسی ـ اجتماعی را بر هم زدند. اینان به علت وجود دوره یکصد و پنجاه ساله نخستین که در منابع اسماعیلی از آن به «دوره ستر» و در منابع استشراق به «دوره کمون» تعبیر شده و آمیختگی «واقعیت تاریخی» با «اسطوره»، «افسانه» و «حدس» از مشخصات آن است، بیش تر از سایر فرقه ها محل مناقشه واقع شده اند.
از سوی دیگر ابتکار عمل بخشی از جامعه اسماعیلی ــ نزاریان ــ در مقابله با مخالفان فکری و سیاسی خود به وسیله ترور باعث شد تا نگاه خصمانه اکثریت جامعه اسلامی به آنان تقویت شود، به حدی که نقش تاریخی این فرقه در جغرافیای اسلام به شایستگی دیده نشود؛ از جمله نقش تاریخیشان در جنگ های صلیبی.
شرق شناسان نیز این واقعیت تاریخی را کتمان کردند. زیرا اولاً خود در طول جنگ های صلیبی با ترور پادشاه صلیبی بیت المقدس و فرزند حاکم صلیبی انطاکیه و... به دست اسماعیلیان از این حربه آسیب دیدند، ثانیا اساس فعالیت های خاورشناسی و اسلام شناسی آنان با تکیه بر منابع اهل سنت شکل گرفته بود. ارائه تصویر خشن از نزاریان به عنوان جریان ملحد و بی دین و شاخ و برگ دادن به عقاید و خیال پردازی در باره هویت تاریخی آنان، نگرش تاریخی ایشان را بیش تر مغشوش کرد. اگر بپذیریم که خاستگاه نخستین این فرقه اگرچه در خارج از ایران بوده ولی رشد و نمو آن و بالیدن حکمت و فلسفه اش در جغرافیای ایران شکل گرفته، و از اواخر قرن پنجم تحولات اساسی اسماعیلیه با ایران مرتبط بوده، انگیزه گزینش موضوع پژوهش روشن تر می شود. این پژوهش بر یک فرضیه مبتنی است که خود بر سه تئوری استوار است.
«به علت دیدگاه خاص دو مکتب اهل سنت و استشراق، نقش تاریخی اسماعیلیان، اعم از مستعلویان و نزاریان در جنگ های صلیبی کتمان شده است.» به عبارت دیگر اولاً با جستجو در میان اوراق تاریخ، نقش اسماعیلیان روشن می شود. ثانیا اسماعیلیان مستعلوی به عنوان یک واحد قدرتمند سیاسی در مصر و بر اساس اعتقاد و اندیشه دینی خود با صلیبی ها جنگیدند و تا زمان انقراض خلافتشان با صلیبی ها مسامحه نکردند. ثالثا نزاریان شام که به پشتوانه دولت اسماعیلی الموت فعالیت می کردند، به عنوان یک اقلیت در محاصره، مناسبات خود با صلیبی ها را بر مبنای «حفظ و بقا» تعریف کرده اند.
این تحقیق در چهار بخش تدوین شده است: در بخش اول مدرسه تاریخ نگاری اسلامی و غیراسلامی بررسی شده است. شناخت عقاید و سیر تاریخی فرقه اسماعیلیه به عنوان پیش درآمد شناخت نقش اجتماعی و سیاسی آنان در تاریخ اسلام ضرورت دارد. به این مهم در بخش دوم عنایت شده است. پدیده شناسی جنگ های صلیبی در سه فصل زمینه ها، وقایع و پیامدها محتوای بخش سوم پژوهش است و بالاخره در بخش چهارم و اصلی کتاب نقش اسماعیلیان مستعلوی و نزاری در جنگ صلیب تبیین شده است.

بخش اوّل: مدرسه تاریخ نگاری جنگ های صلیبی

۱

مدرسه تاریخ نگاری جنگ های صلیبی را در یک تقسیم بندی کلی به دو مدرسه اسلامی و غیراسلامی تقسیم می کنیم و مسلم است مدرسه اخیر سابقه و تنوع بیش تری دارد و آن را باید همزاد جنگ قلمداد کرد.

الف) تاریخ نگاری غربی

نخستین تاریخ نگاری این مدرسه، صاحب ناشناخته کتاب Gesta Francorum et Aliorm Hierosolymitanorumss است که با عنوان اعمال الفرنجه و حجاج بیت المقدس به عربی ترجمه شده است. این تاریخ نگار صلیبی از آغاز حملات صلیبی و همراه تانکرد به بیت المقدس رفته و حوادث جنگ نخستین را تا رمضان ۴۹۲ هجری ــ زمان غلبه بر نیروهای فاطمی ــ به رشته تحریر درآورده است. از ویژگی های این کتاب دوگانگی سبک نگارش است و موید آن است که به احتمال زیاد به دست دو نفر تدوین شده باشد. در بخش اول جنبه تاریخی کتاب بر جنبه ادبی آن برتری دارد و نویسنده در آن به انگیزه های هجوم مسیحیان و روابط آن ها با دولت بیزانس اشاره می کند. در بخش دوم که برتری جنبه ادبی آن چشمگیر است به آیات کتاب مقدس تاکید دارد. از مشخصات دیگر این تاریخ، تعصب شدید دینی نویسنده و تاکید فوق العاده او بر تحلیل و تعلیل «دینی» و «کیشی» جنگ صلیب و حمیت فراوان نسبت به کلیسای غرب کاتولیک و دشمنی با کلیسای بیزانس است.(۱) استیفن رانسیمان تاریخ نگار مشهور معاصر غربی معتقد است که در سال های بعد از تالیف این کتاب، بخش هایی بر آن افزوده شده و آنچه از کتاب مورخ مجهول هم اکنون وجود دارد صورت نهایی کتابی است که نزدیک به دو دهه پس از زمان تالیف ارائه شده است.(۲)
رمون دِ اگیل(۳) که از مردان کلیسا و همراهیان جنگ اول صلیبی بوده است اثر خود را با عنوان (Historia Francorum qui ceperunt Iherusalem (۴  نگاشت. او نیز همانند مورخ مجهول از آغاز، حرکت صلیبی ها از فرانسه تا نبرد عسقلان را با نثری ملال آور و غیرفصیح شرح داده است. او که کشیش مخصوص رمون(۵) کنت تولوز(۶) بوده تاریخ خود را بر اساس فعالیت های کنت تدوین کرده و با توجه به تعصب مذهبی اش ضمن تحلیل دینی جنگ صلیب، دشمنی دو کلیسای شرق و غرب را نمایش داده است. همچنین هر آنچه شنیده یا برایش روایت کرده اند در کتاب خود آورده است.
(Francorum Iherusalem Peregrinantiam Gesta (۷ نوشته فوشه دوشارتر(۸) از حاضران در مجمع کلرمون(۹) فرانسه است. او که شاهد حوادث جنگ اول صلیبی بوده، علاوه بر تاریخ سیاسی جنگ، اوضاع جغرافیایی و اجتماعی صفحات اشغال شده شرق مدیترانه را بیان می کند. این تاریخ دربر دارنده وقایع جنگ اول از آغاز تا سال ۱۱۲۷ میلادی است. رانسیمان بر واقع بینی این تاریخ نگار تاکید دارد،(۱۰) اگرچه گاهی نسبت به مسیحیان شرق و ساکنان دولت بیزانس بی مهری می ورزد. کتاب فوشه دوشارتر در سه بخش قوام گرفته است، بخش اول از آغاز حملات تا مرگ گودفروا،(۱۱) بخش دوم تا مرگ بالدوین اول(۱۲) در سال ۱۱۱۸ م و بخش سوم تا سال ۱۱۲۷ م. این کتاب از مراجع تاریخ نگاران بعدی است.
آلبرت دِاکس،(۱۳) از تاریخ نگاران آلمانی و معاصر جنگ اول صلیبی است که کتاب خود را با عنوان Historia Hierosolymitana و مشتمل بر حوادث سال های ۱۱۰۳ تا ۱۱۲۰ میلادی تحریر کرده است. این کتاب به علت بی تعصبی نویسنده آن یکی از موثق ترین منابع جنگ های صلیبی است.
مورخان دیگری که خود معاصر جنگ ها بوده اند اما در صحنه های جنگ حضور نداشته اند نیز کتاب هایی بر جایی گذاشته اند که عبارتند از:
بودری دِ بورگی مولف Jerosolimitana Historia (تاریخ بیت المقدس). او در مجمع کلرمون حاضر بوده، اما در جنگ اول صلیبی شرکت نجسته و مطالب کتاب خود را از شاهدان صحنه جنگ و کتاب مورخ مجهول برگرفته است؛
روبر ماین راهب کلیسای سن رِمی(۱۴) در شهر رنس(۱۵) فرانسه بود. او پس از سه سال از کلیسا طرد شد و گوشه عزلت گزید. در این ایام، کتاب خود را با عنوان Historia Jherosolimitana (تاریخ بیت المقدس) تدوین کرد و هدفش اتمام کتاب مورخ مجهول بود. آکهارت دورا(۱۶) که کشیشی آلمانی بود و کتابی به نام بیت المقدس نوشت.
کافارو(۱۷) اهل جنوا کتابی به نام حولیات جنوا نوشت که حوادث سال های ۱۱۰۰ تا ۱۱۶۳ م را دربر می گیرد. همین شخص در سال ۱۱۵۵ م کتاب کوچکی با عنوان Libertio civitation orientis (آزادسازی شهرهای مشرق)(۱۸) برجای گذاشت؛
گوتیه(۱۹) صاحب کتاب De Bello Antiocheno (جنگ انطاکیه) یکی از منابع مهم جنگ های اول صلیبی را برجای نهاده و حوادث بین سال های ۱۱۱۵ و ۱۱۲۲ م را شرح داده است.(۲۰) چون جنگ اول صلیبی، به علت پیروزی غرب اهمیت بسزایی برای صلیبی ها داشته است و بیش تر منابع آن، از جانب وابستگان به کلیسای غرب نوشته شده است و کم تر اصحاب کلیسای شرق و مسیحیان ساکن حوزه شرقی مدیترانه به تالیف کتابی در مورد آن دست زده اند. آنچه از آثار بیزانس می توان برشمرد، کتاب آلکسیاد نوشته آنا کومننا، شاهزاده خانم بیزانسی است که در مورد زندگانی پدرش، آلکسیوس کومننوس نوشته است. و دیگری کتاب متی رهاوی(۲۱) و میخائیل سوری(۲۲) که هر دو از ارامنه ساکن شام بوده اند.(۲۳)
اما از آثار بعد از جنگ اول صلیبی آنچه می توان اشاره کرد این هاست:
A History of Deeds Done Beyond the Sea (تاریخ اقدامات ماوراء بحار) تالیف ویلیام صوری.(۲۴) او در حدود سال ۵۲۵ ه / ۱۱۳۰ م در بیت المقدس متولد شد. والدین او از فرانسویانی بودند که در جنگ اول صلیبی شرکت کردند و در فلسطین مستقر شدند. تحصیلات اولیه خود را در فلسطین و سپس در پاریس دنبال کرد. با زبان های فرانسه، لاتین، عربی، یونانی و عبری آشنا بود و همچنین زبان فارسی را می دانست.(۲۵) سپس به دربار آمالریک (آموری) پادشاه بیت المقدس وارد شد و مناصب چندی را عهده دار شد. آمالریک پس از آن که اوضاع مصر را آشفته دید،(۲۶) تصمیم به انضمام مصر به فلسطین گرفت. در حین درگیری هایش با نورالدین بر سر مصر، عزم کرد که وقایع جنگ را ثبت کند. ویلیام صوری از این زمان تاریخ خود را نگاشت. ابتدا آن را اعمال آمالریک(۲۷) نام نهاد و پس از آن که تاریخ گذشته فرانک ها و روابط آن ها با مسلمانان را ضمیمه کرد، نام اصلی و نهایی کتاب را بر آن نهاد. این منبع علاوه بر دربر داشتن تمام ویژگی های سایر منابع غربی، به علت آشنایی مولفِ آن با زبان عربی، ویژگی بهره گیری از منابع عربی و اسلامی را هم داراست. و این خود باعث شده است که تا حدودی تعصب سایر مورخان غربی را نداشته باشد. به قول ویل دورانت: «... انصافی که در توصیف خصال و سجایای نورالدین و صلاح الدین ایوبی رعایت کرد، عامل مهمی در ایجاد حسن عقیده ای شد که اروپای مسیحی نسبت به این دو مرد کافر پیدا کرد.»(۲۸)
تاثیرپذیری ویلیام صوری از تاریخ نگاری مسلمین و آشنا ساختن جامعه اروپایی با مسلمانان و دولت های اسلامی از محاسن و ویژگی های این تاریخ نگار غربی مقیم شرق است. او همچنین جنگ های هراکلیوس با ایرانیان را در آغاز قرن هفتم میلادی شرح داده است؛ تاریخ نگاران بعدی، کتاب ویلیام صوری را منبع اصلی وقایع سال های ۵۴۰ تا ۵۸۰ هجری/ ۱۱۴۴ تا ۱۱۸۴ میلادی می دانند. زیرا همان طور که خود در آغاز کتاب شانزدهم تاریخ خود اشاره کرده از این پس که مقارن جنگ دوم صلیبی است، تاریخش بر اساس دیدنی هایش شکل گرفته است.(۲۹) از آن جا که مورّخ ویلیام صوری معاصر اوج شکل گیری مناسبات صلیبی ها و نزاریان شام است در بهره برداری از موضوع «اسماعیلیان و صلیبی ها» از منابع مهم به شمار است. کتاب ویلیام را که با آزادسازی بیت المقدس به دست صلاح الدین ایوبی پایان گرفته فردی به نام «آرنول» که ظاهرا در نبرد حطّین حاضر بوده(۳۰) ادامه داده است. رانسیمان معتقد است اصل این اثر اینک از میان رفته ولی ترجمه هایی قدیمی از آن در دست است.(۳۱)
تاریخ سن لوئی(۳۲) اثر ژان سیره دو ژوئانویل.(۳۳) مولف کتاب در حدود ۱۲۲۴ م، در فرانسه و در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد. کتاب خود را در سال ۱۳۰۹ م به پایان برد. در این زمان قریب هشتاد و پنج سال از عمرش سپری شده بود و خطای حافظه بدون تردید در نگارش کتاب او موثر بوده است. منابع او علاوه بر دیده های خودش، شنیده ها و نیز کتابی دیگر متضمن سیره لوئی نهم است و او به نام آن اشاره نمی کند. وی بسیاری از حوادث را تعلیل دینی می کند و جنگ، پیروزی و اسارت را نتیجه رضایت پروردگار می داند. همچنین تصویر جالب توجهی از اسماعیلیان مقیم شام و روابط آن ها با صلیبی ها ارائه می دهد.
ژوئانویل در آغاز کتاب شرح می دهد که کتاب را در دو قسمت تالیف کرده است:

۱. چگونگی ملکداری و سیاست های لوئی.
۲. رفتار نظامی و فعالیت های لوئی در میدان جنگ.

شایان ذکر است که نویسنده خود از وابستگان به فئودالیزم اروپای آن روزگار است؛

نظرات کاربران درباره کتاب نقش اسماعیلیان در جنگ‌های صلیبی

کتابی کاملا مزخرف که فقط قطاری از اسم ردیف شده که تو بهترین حالت به درد چند تا تحقیق غیرکاربردی دانشگاهی میخوره، تموم کردن این کتاب یه همت بلند و اعصاب پولادین می خواد، واقعا ارزش دانلود و هزینه و فقط گذاشتن نداره
در 1 سال پیش توسط محمدعلی ارکانی
من این کتاب را مطالعه کرده‌ام. نفس موضوع خوب است؛ زیرا تصور ما از اسماعیلیان بسیار مغشوش است و از جمله در مورد نقش آنان در جنگ‌های صلیبی تصور می‌کنیم که تنها رابطهٔ حسنه میان آنان و مسیحیان برقرار بوده و دفاعی از مرزهای اسلامی نکرده‌اند. در حالی‌که این تصور صحیح نیست. نویسنده نگاه متفاوت و منصفانه‌ای دارد اما حجم موضوعات فرعی بسیار است؛ ایشان راجع به فرقهٔ اسماعیلیه و نیز جنگ‌های صلیبی توضیحات مفصلی داده، در حالی‌که که به‌طو معمول انکه سراغ این کتاب بیاید هم اسماعیلیه را می‌شناسد هم از جنگ‌های صلیبی اطلاعات دارد و این حاشیه‌ها او را خسته می‌کند. در هر حال ایشان موضوع بکری را برگزیده ولی می‌شد اثر بهتری از کار درآید.
در 11 ماه پیش توسط معین مشکات