فیدیبو نماینده قانونی رهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تار

کتاب تار
سازهای ایران را بشناسیم

نسخه الکترونیک کتاب تار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب تار

شناخت ساز در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است.نقش سازهای گوناگون در آیین‌های پرستش،جشن‌های باشکوه و به سوگ نشستن‌ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای‌جای ایران این آیین‌ها پابرجاست. آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده‌ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم،برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده‌اند را بشناسیم،ساختارفیزیکی و ریخت‌شناسی آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران‌بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم و پس از شناخت آن با گوش جان سپردن به نغمه‌های خنیاگران و گوسانان از همسویی و مهرورزی به هم خوش‌روزگار باشیم.

ادامه...
  • ناشر رهی
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 1.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخنی با شما

موسیقی گستره ایست سرشار از عشق، دانش و احساس که آدمیان با آن به درک زیبایی رسیده و با یکدیگر هم سویی را می آزمایند. سخنی از زبان ساز یا نغمه ای که از آوازی بر دل می نشیند، شورمندی، شیدایی، غم، اندوه و یا آرامشی بی مانند را به ارمغان می آورد که گه گاه ما را به هم آوایی واداشته و زبانی قدرتمند می بخشد تا پروردگار زیبایی ها را بستاییم.
آوای زمین در گردش کیهان، خود موسیقی ستایشگرانه ای از کردگاراست.نغمه های جاودان برجا مانده ی هر قوم بیانگر فرهنگی آشکار و نهان است که از هزارتوی نغمه ها به گوش می رسند و ما را از داشته ها،آرزوها،جنگ ها، دلاوری ها، عشق ها وآلام پیشینیان آگاه می سازند.
شناخت ساز در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است.نقش سازهای گوناگون در آیین های پرستش،جشن های باشکوه و به سوگ نشستن ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای جای ایران این آیین ها پابرجاست.
آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم،برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده اند را بشناسیم،ساختارفیزیکی و ریخت شناسی آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم و پس از شناخت آن با گوش جان سپردن به نغمه های خنیاگران و گوسانان از همسویی و مهرورزی به هم خوش روزگار باشیم.
پیشکش به مردمان پاک نهاد ایران زمین

پیمان پورشکیبایی،رضا جدیدی
پاییز ۱۳۹۳

ریشه و معنی تار در لغت نامهدر فرهنگ دهخدا درباره ی واژه تار چنین آمده است:
تار: رشته و ریسمان و نخ، تار پود را گویند.

تار و پود عالم امکان به هم پیوسته کرد
عالمی را شاد کرد آن کس که یک دل شادکرد

صائب

فلز خیلی باریک کرده مثل مو و ابریشم. اگر تار فلزی روی ظرفی مجوفی کشیده شود و با مضرابی به آن تارها بزنند صدای ساز می دهد.
تار سازی ایرانی است و آن دارای پنج سیم است که با زخمه نوازند و برکاسه آن پوست بره تنک کشیده باشند. اختراعش از آن ایرانیان است و عبارت است ازکاسه ای از چوب توت و دسته تار را از چوب گردوی کهنه و فوفل می سازند و روی دسته را با استخوان پای شتر می بندند و خرک روی کاسه را از شاخ گوزن می گذارند و سپس شش سیم، سه تای آن زرد و سه تای آن سفید از خرک تا دسته می کشند و از روده گوسفند بیست و پنج پرده به آن می بندند و با مضراب نوازند.

دلی دارم چو مرغ پاشکسته
چو کشتی برلب دریا نشسته

همه گویند طاهر تار بنواز
صدا چون می دهد تار شکسته

باباطاهر

رفت و با لاله رخان دامن صحرا بگرفت
با می و چنگ و نی و بربط و رود و دف و تار

قاآنی

آنچه مسلم است ما تا دوره صفویه، سازی به نام و شکل تار امروزی نداشته ایم، زیرا در نقاشی های آن دوره هم، اثری از آن دیده نمی شود.
شاید بتوان در قفقاز که نوعی از تار در آن بسیار معمول است، سابقه قدیم تری برای تار پیدا کرد. تار در میان آلات مضرابی از همه خوش آهنگ تر است. هرچند نواقصی دارد، چنان که پوست آن در اثر گرما و سرمایش هوا، تغییر شکل داده و همین عامل باعث کم و زیاد شدن صدا می شود و سیم ها چون نازک است زود به زود پاره می شود و دسته بلند آن نواختن و مخصوصا نت خوانی را مشکل می کند، ولی چون سازهای مضرابی اروپایی مانند ماندولین و گیتار و بالالایکا صدایشان خشک است و لطف صوت تار را ندارد. هنوز سازی نتوانسته است جانشین آن شود و برای موسیقی ما و نشان دادن حالات مخصوص آن، بهترین اسباب است که دارای آهنگی مطلوب و طنین خوبی است و اگر نوازنده بامهارت وخوش سلیقه باشد؛ تاثیر بسیار در شنونده دارد.

(سرگذشت موسیقی ایران)

نگارشی پیرامون سازبی گمان در جغرافیای ایران صدای تار از خوش صداترین صداهاست. سازی که دوران آموزش نوازندگی آن به گفته استادان، عمری دو رقمی می خواهد تا بیانی زیبا یابد. دارای ساختاری توانمند از نظر اجرای موسیقی است. فیزیک آن مانند بیشتر سازهای ایرانی، ترکیبی از چوب و پوست دارد. به واسطه فراوانی درخت توت در ایران، بیشتر از گونه های این چوب ساخته شده است. ناگفته نماند که سازندگان امروزی به ساخت آن با چوب هایی هم چون بلوط، گردو، ون و درختان جنگلی پرداخته اند، اما بیشتر استادان به نام، صدایی را از تار درست می دانند که از چوب توت درآید.
روح الله خالقی در کتاب سرگذشت موسیقی ایران آورده است: «تار در لغت به معنای رشته است و در آلات موسیقی همان است که امروز به آن سیم می گویند و پیشینیان آن را وتر می خواندند. معلوم نیست ازچه زمان این نام به سازی که امروز در دست ماست گفته شده است. تنها در شعر فرخی سیستانی در ردیف غژ و نزهت که نام دو ساز دیگرند به کار رفته است.»

هر روز یکی دولت و هر روز یکی غژ
هرروز یکی نزهت و هر روز یکی تار

فرخی سیستانی

هم چنین استاد خالقی می نگارند:«آنچه آشکار است ما تا دوره ی صفویه، سازی به نام و شکل تار امروزی نداشته ایم و در نقاشی های آن دوره هم اثری ازآن دیده نمی شود. تار در قدیم پنج سیم داشته و بعدها غلامحسین درویش، سیم ششم را به آن افزوده است.آن که گفته اند، مخترع تار ابونصر فارابی است حکایتی بیش نیست و سند تاریخی ندارد.»

نظرات کاربران درباره کتاب تار

عالیه اما میتونست بهترم باشه و ححس خوندن بهمون بده اما ????????????????????????
در 2 سال پیش توسط