فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت

کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت
اصلاح فرهنگ و دین در دوران نوسنگی

نسخه الکترونیک کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت

شاید در تاریخ بشر عصری جذاب‌تر از عصری که آن را نوسنگی می‌نامیم وجود نداشته باشد. «عصر حجر نو» که تقریبا از حدود سال ۹۵۰۰ ق.م در خاور نزدیک آغاز شد و سه هزار سال بعد به اروپا و فلات ایران رسید، با هر حفاری باستان‌شناختی اسرارآمیزتر شده است. دوره نوسنگی که امروزه عمدتا آن را با گذر از اقتصاد مبتنی بر شکار و گردآوری غذا به اقتصاد مبتنی بر کشاورزی همبسته می‌دانند، دوران نوآوری اجتماعی و فن‌آوری و دینی نیز به حساب می‌آید. تغییرات گسترده‌ای که طی چند مرحله در «انقلاب نوسنگی» رخ داد، مورخان دوره ماقبل تاریخ را بر آن داشته تأثیر نهایی آن را به تأثیر نهایی انقلاب صنعتی تشبیه کنند، زیرا این فرهنگ دوره نوسنگی بود که شالوده تمدن شهری را بنیاد نهاد. و با این همه، نیروی محرکه‌ای که در پس این تغییرات بوده، همچنان از چنگ تاریخدانان دوره ماقبل تاریخ می‌گریزد. هر چه دقت تکنیک‌های باستان‌شناسی افزایش می‌یابد، پیچیدگی‌های جامعه نوسنگی آشکارتر می‌شود و نظریه‌های ما در مورد چگونگی پیدایش آن ناکافی‌تر به نظر می‌رسد. هر ساله واقعیات باستان‌شناختی از تصوّر شکل‌گرفته در اوایل قرن بیستم در باره انسان‌های اولیه‌ای که با جانوران وحشی و گیاهان در واحه‌های کم‌آب می‌زیسته‌اند، فراتر می‌رود و تا اندازه‌ای شیوه زندگی مبتنی بر کشاورزی را آشکار می‌کند. حال می‌دانیم که در هزاره هشتم ق.م انسان‌های دوره نوسنگی بناهای آیینی پیچیده‌ای را طراحی کرده و فن‌آوری‌های آتش‌محور به وجود آورده بودند ــ از جمله اندودهایی غالبا به رنگ‌های سرخ یا سیاه که با آن کف‌ها و دیوارها و اجاق‌های بناهای خشتی مستحکم خود را می‌پوشاندند ــ و شبکه‌های گسترده‌ای برای مبادله فیروزه و اُبسیدین و مس خام ایجاد کرده بودند.

ادامه...

بخشی از کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:شماره هایی که در حاشیه بعضی صفحه ها آمده برای ارجاع به صفحه ای است که مضمون مذکور در آن سطر نخستین بار در کتاب مطرح و توضیح داده شده است.

پیشگفتار

من مطالعه زندگی و آموزه های زرتشت را در دهه ۱۹۷۰ و در شهر نیویورک آغاز کردم. آن زمان در دوره تحصیلات تکمیلی باستان شناسی دانشگاه کلمبیا با گرایش دوره نوسنگی در خاور نزدیک و خاورمیانه ثبت نام کرده بودم. آموخته های قبلی ام در باره اساطیر یونانی ـ رومی سبب شد برای حل برخی از امور غیر متعارف باستان شناسی اواخر دوره پارینه سنگی و نوسنگی امکان استفاده از منابع ادبی یونان و روم باستان را مد نظر قرار دهم، بخش هایی که پژوهشگران امروزی مایلند آن را «اسطوره» بدانند و نادیده بگیرند. حاصل این تلفیق کتاب افلاطون مورخ پیش از تاریخ: قرن های دهم تا پنجم ق.م در اسطوره و باستان شناسی بود که برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ م منتشر شد. در بخش پایانی آن کتاب این مسئله را بررسی کرده ام که شاید گسترش وسیع کشاورزی پس از حدود سال ۶۵۰۰ ق.م، که انقلاب دوره نوسنگی را از ایران تا اژه اصلاح و محافظت کرد، ملهم از آموزه های زرتشت پیامبر پارسی بوده باشد، همو که چند تن از مورخان یونان باستان و روم تاریخ زندگی اش را نیمه آخر هزاره هفتم ق.م دانسته اند.
پس از گذشت دو دهه از به انجام رسیدن آن کتاب، توصیفات باستان شناختی بسیار روشن تر و دقیق تر شده بود و تصحیح یا «کالیبراسیون» تاریخگذاری با رادیوکربن، دوره نوسنگی را نیز در بر می گرفت. این پیشرفت ها مرا تشویق کرد تحقیق در باره تعیین تاریخ زندگی زرتشت را، به ویژه در پرتو نوآوری های جدید در چهارچوب نظری مطالعات مربوط به دوره نوسنگی، از سر گیرم. کولین رنفرو در سال ۱۹۸۷ م برای موطن اصلی خانواده زبان های هندواروپایی که زبان ایرانی (زبانی که زرتشت بدان سخن گفته است) بدان تعلق دارد، از نظر مکانی خاور نزدیک و از نظر زمانی دوره نوسنگی را مطرح کرد. چند سال بعد، ژاک کوَن به نحوی کارامد از تاثیر ایدئولوژی بر خاستگاه کشاورزی، فعالیت مشخصه دوره نوسنگی (و وظیفه ای دینی برای پیروان زرتشت)، و نیز بر گسترش آن دفاع کرد. گرچه نتایج ارائه شده در این کتاب با آنچه رنفرو و کوَن بدان رسیده اند اساسا متفاوت است، از آن جا که هر دو آنان شالوده علمی بخش عمده بحث مرا فراهم آورده اند، به آنان مدیونم.
همچنین از چند باستان شناس که بخش هایی از دستنوشته مرا در مراحل مختلف تکمیل آن خواندند و توضیحاتی بر آن افزودند، بسیار سپاسگزارم. بازبینی اندیشمندانه کونستانتینوس کوتسادلیس، مود لبرتون، و گونر جوشکونسو بسیار ارزشمند بود، گرچه مساعدت آن ها را نباید تایید تفسیر من از مطالب باستان شناختی بدانیم. به علاوه، باید هم از میهمان نوازی دیوید هریس و کولین رنفرو هنگام اقامت در انگلستان سپاسگزاری کنم و هم از کارمندان کتابخانه باستان شناسی یونیورسیتی کالج لندن که امکان استفاده از منابع شایان آن را فراهم کردند.
سخن گفتن از اهمیت جف فولر در آفرینش این کتاب گزافه گویی نیست. او که ویراستار و طراح کتاب بود، با محبت در همه وجوه این فرایند تاثیر نهاد؛ از جمله سلامت مولف حق شناس آن. استفاده ما از تصاویر بسیاری که ابتدا در افلاطون مورخ پیش از تاریخ چاپ شد، بار دیگر استعداد هنری ان هتفیلد، ایلایزا مک فادن، و الیزابت وال را نشان داده و سبب شده است توانایی های فوق العاده آنان در متنی تازه مورد تحسین قرار گیرد.
هنگام نوشتن این کتاب از چند دوست که کل دستنویس اولیه یا بخش هایی از آن را خوانده بودند پیشنهادات ارزشمندی دریافت کردم. توضیحات ویلیام اروین تامپسن، مارک رینگر، وایتفیلد ریوس، سوزان ادواردز، ملانی واکر، تئا تننبوم، رافائل مالفراری و سوزان واکر بسیار سودمند بودند و من از همه آنان صمیمانه متشکرم. از میان دوستان بسیار دیگری که مرا تشویق و دلگرم کردند، به طور خاص مرهون جورج پیترز، ادنا و رزا کوپر، جینی تری فوت، کارول کوب ــ و بیش از همه مرهون دان کوپلین هستم.

مری سِتگاست
Settegast@earthlink.net

به یاد
رابرت جی. بریدوود

۱. تصویرهای دوره نوسنگی

«معلوم شده است پیشرفت های مهم علمی، چندان حاصل انباشت خطی حقایق جدید نیستند، بلکه حاصل تردیدافکنی متناوب در مفروضاتی هستند که کم تر از همه نقد شده اند.»
ژاک کوَن
تولد خدایان و خاستگاه های کشاورزی

شاید در تاریخ بشر عصری جذاب تر از عصری که آن را نوسنگی می نامیم وجود نداشته باشد. «عصر حجر نو» که تقریبا از حدود سال ۹۵۰۰ ق.م(۱) در خاور نزدیک آغاز شد و سه هزار سال بعد به اروپا و فلات ایران رسید، با هر حفاری باستان شناختی اسرارآمیزتر شده است. دوره نوسنگی که امروزه عمدتا آن را با گذر از اقتصاد مبتنی بر شکار و گردآوری غذا به اقتصاد مبتنی بر کشاورزی همبسته می دانند، دوران نوآوری اجتماعی و فن آوری و دینی نیز به حساب می آید. تغییرات گسترده ای که طی چند مرحله در «انقلاب نوسنگی» رخ داد، مورخان دوره ماقبل تاریخ را بر آن داشته تاثیر نهایی آن را به تاثیر نهایی انقلاب صنعتی تشبیه کنند، زیرا این فرهنگ دوره نوسنگی بود که شالوده تمدن شهری را بنیاد نهاد.
و با این همه، نیروی محرکه ای که در پس این تغییرات بوده، همچنان از چنگ تاریخدانان دوره ماقبل تاریخ می گریزد. هر چه دقت تکنیک های باستان شناسی افزایش می یابد، پیچیدگی های جامعه نوسنگی آشکارتر می شود و نظریه های ما در مورد چگونگی پیدایش آن ناکافی تر به نظر می رسد. هر ساله واقعیات باستان شناختی از تصوّر شکل گرفته در اوایل قرن بیستم در باره انسان های اولیه ای که با جانوران وحشی و گیاهان در واحه های کم آب می زیسته اند، فراتر می رود و تا اندازه ای شیوه زندگی مبتنی بر کشاورزی را آشکار می کند.
حال می دانیم که در هزاره هشتم ق.م انسان های دوره نوسنگی بناهای آیینی پیچیده ای را طراحی کرده و فن آوری های آتش محور به وجود آورده بودند ــ از جمله اندودهایی غالبا به رنگ های سرخ یا سیاه که با آن کف ها و دیوارها و اجاق های بناهای خشتی مستحکم خود را می پوشاندند ــ و شبکه های گسترده ای برای مبادله فیروزه و اُبسیدین(۲) و مس خام ایجاد کرده بودند. آنان دریانوردان و کشاورزان ماهری بوده اند، و احتمالاً برخی از آنان در جامعه ای سلسله مراتبی یا قشربندی شده زندگی می کرده اند، چنان که از اندازه و پیچیدگی آبادی دوره نوسنگی در چاتال هویوک برمی آید، و قسمتی از آن را که حفاری شده است، می توان در شکل ۱ دید.
با تشخیص ناهمخوانی میان کشفیات جدید و تصویر روستانشینان بدوی که برای بقاء می کوشیده اند، دو تن از باستان شناسان، امروزه ما را در مرحله ای می دانند «که باید تمامی ارزیابی های پیشین خود را حین بررسی مجدد این شواهد نادیده بینگاریم و در تلقی خود از این دوره مهم ماقبل تاریخی بازاندیشی کنیم». (۱۷۱) شمار فزاینده ای از مورخان دوره ماقبل تاریخ که معتقدند درک راستین دوره نوسنگی تنها هنگامی حاصل خواهد شد که سیستم های اعتقادی آن به درستی رمزگشایی شود و تاثیر ایدئولوژی بر انتخاب انسان ــ حتی در این دوران ابتدایی ــ مشخص گردد، برای بررسی مجدد به این فراخوان پیوسته اند. پیش از بررسی این خط سیرهای جدید، نگاهی اجمالی به آموزه های آکادمیک که تصویر حاصل از آن در باره دوره نوسنگی دیگر با واقعیت ها منطبق نیست، سودمند خواهد بود.

برداشت های نادرست اولیه

اصطلاح نوسنگی را در اصل مورخان دوره پیش از تاریخ اواخر قرن نوزدهم برای مشخص کردن تغییر در شیوه ساخت ابزارهای سنگی به کار برده اند. مهارت انسان نوسنگی دیگر به تکنیک پارینه سنگیِ لب پَر کردن سنگ ها محدود نمی شد و او در ساییدن و صیقل دادن نیز زبردست شده بود. باستان شناسان اولیه با بنا نهادن نظریه های خود بر یافته های چند حفاری انگشت شمار نتیجه گیری کردند این تکنیک های نوی سنگ پردازی همراه چند رکن دیگر از فرهنگ بشر هستی یافته اند: سکونتگاه های دائم، سفالگری، و اهلی کردن («گزینش و تکثیر نظام مند») (۱۵۵) گیاهان و جانوران. در آن زمان تاریخ احتمالی پنج هزار سال ق.م را برای آنچه فکر می کردند ظهور همزمان این نوآوری ها باشد برآوردی معقول می دانستند و در نیمه قرن بیستم، مورخان دوره ماقبل تاریخ همگی مشخصه های دوره نوسنگی را تقریبا روشن می پنداشتند.
اما خشنودی آنان دیری نپایید. با حفاری های اریحا در درّه اردن سفلی که در دهه ۱۹۵۰م انجام گرفت، نه تنها چهارچوب زمانی، بلکه این فرض که دوره نوسنگی با ظهور همزمان سنگ صیقل یافته، سکونتگاه دائم، کشاورزی و سفالگری آغاز شده است، غلط از کار درآمد. در آن جا یک برج و دیوارسنگی عظیم کشف شد که تاریخ آن شاید به نه هزار سال قبل از میلاد بازمی گشت، (۱۱۲) مجتمعی چنان اساسی که حفارش آن را بسیار شبیه قلعه ای قرون وسطایی یافت و هنوز هم به نحوی شایسته تشریح نشده است. به علاوه، کشف چیزی که به نظر می رسید اجتماعی از کشاورزان درون دیوارهای اریحا بوده است، و به حدود دو هزار سال قبل از آغاز سفالگری باز می گشت، با توجه به الگوی نوسنگی موجود در آن زمان به همان اندازه شگفت آور بود.
دیگر شاخصی که باید کنار گذاشته می شد سکونتگاه دائم بود. حفاری های صورت گرفته در عَین ملاّحا در دهه ۱۹۶۰م در درّه اردن، مجموعه ای از سکونتگاه های دائمی با شالوده های سنگی را آشکار ساخت که تقریبا به هزاره دوازدهم ق.م تعلق داشت، یعنی چندین هزار سال پیش از ظهور اقتصاد مبتنی بر کشاورزی که تصور می شد عامل یکجانشینی بوده است. در خانه های مدوّرِ تا نیمه فرو رفته در خاک عَین ملاّحا، مصنوعات سنگی صیقل یافته دیده می شد، اما از گیاهان یا جانوران اهلی اثری نبود. ( ۱۷۵)

نظرات کاربران درباره کتاب آن گاه که زرتشت سخن گفت