پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب شاهنشاهی ساسانی

کتاب شاهنشاهی ساسانی

نسخه الکترونیک کتاب شاهنشاهی ساسانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره کتاب شاهنشاهی ساسانی

بر اساس زندگینامه اردشیر و خاندان ساسان یقین داریم که کیش زرتشتی دین رسمی شاهنشاهی ساسانی بوده است. این مذهب بی‌گمان پیش از دوره ساسانی در پارس رواج داشته است زیرا هخامنشیان نیز پارسی بودند و اهورامزدا را می‌پرستیدند. سکه‌های پارسی، از سده دوم پیش از میلاد تا سده دوم میلادی نشان می‌دهند که اورمزد (اهورامزدا) در آن‌جا مورد پرستش و احترام بوده است. در پشت این سکه‌ها تصویر شاه حک شده که گاه دو نفر دست او را به نشانه احترام به سوی بنایی که بسیار شبیه کعبه زرتشت در نقش رستم است به دست گرفته‌اند. در بالای بنا تصویر اهورامزدا به شکل انسانی هخامنشی خود در حال پرواز دیده می‌شود. بدین ترتیب اردشیر ادامه دهنده سنتی بود که از دوره هخامنشی در پارس وجود داشت. همگان بر این عقیده‌اند که خاندان اردشیر از روحانیون بوده و در آتشکده ناهید و استخر وظیفه موبدی زرتشتی را بر عهده داشته‌اند. آگاهی ایشان به سنت (دین زرتشت) به آن‌ها امکان داد از لحاظ سیاسی بر آن منطقه و سپس بر سراسر فلات ایران مسلط شوند. از این لحاظ شاید بتوان آن‌ها را با جنگجویان صوفی شمال آفریقا یا خاندان صفوی در ایران مقایسه کرد که کار خود را نخست به شکل جنبشی مذهبی و به عنوان رهبران دینی آغاز کردند و سپس فرماندهان جنگی شدند.

ادامه...

مشخصات کتاب شاهنشاهی ساسانی

بخشی از کتاب شاهنشاهی ساسانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب شاهنشاهی ساسانی

بد نبود
در ۲ ماه پیش توسط 939...393 ( | )
بسیار عالی
در ۳ سال پیش توسط rah..._20 ( | )
کتاب خوبیه ولی اگه مطالعات بیشتری می خواهید،در این مورد به کتاب ایران در زمان ساسانیان اثر آرتور کریستنسن مراجعه کنید
در ۳ ماه پیش توسط علیرضا اکبری ( | )
کتابی بسیار ارزشمند در زمینه تاریخ ساسانی می باشد. خصوصا بخش های اداری و دیوانسالاری، همیشه اساتیدمان این کتاب را به ما توصیه می کردند. حتی نثر خود جناب دریایی، بطوری که برای درس زبان تخصصی هم این کتاب را به زبان اصلی خواندیم.
در ۴ ماه پیش توسط نیلوفر عباسپور ( | )
کتابی دقیق و به دور از تعصب. نظم کتاب و تحلیل های آن هم به نوع خود کاربردی و جالب است همچنین استفاده از کشفیات باستان و تحلیل هایی که بر اساس آنها ارائه میشود. استفاده از نکات مربوط به زبان باستان و تسلط نویسنده بر آن هم از نکات مثبت است اما به لحاظ توجه به منابع نقلی، کم توجهی شده است. از طرفی در تحلیل ریشه های مباحث دینی هم جای کار بیشتری داشت.
در ۱ سال پیش توسط بدر الدین صالح ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››