فیدیبو نماینده قانونی آریاگهر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج

کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج

نسخه الکترونیک کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج

زدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها و به عبارتی شاید مهم‌ترین تصمیمی است که هر فرد ممکن است در زندگی خود بگیرد و از این رو باید کاملاً آگاهانه و عاقلانه باشد. یک ازدواج موفق می‌تواند فرد را از نظر اجتماعی، اقتصادی، عاطفی، جنسی، جسمی و ذهنی و حتی مذهبی به کمال برساند و برعکس یک ازدواج ناموفق می‌تواند هم به فرد و هم به خانواده‌ی او و هم به طرف مقابل و هم به خانواده‌ی طرف مقابل از لحاظ تمامی جنبه‌های اشاره شده به شدت آسیب برساند و برای همین است که می‌گوییم ازدواج نکردن بهتر است تا ازدواج نامناسب کردن. دلیل نگارش این کتاب پاسخ‌گویی فشرده و کوتاه به پرسش‌هایی است که برای هر فرد قبل از تصمیم‌گیری به ازدواج و یا انتخاب همسر پیش خواهد آمد. متأسفانه بسیاری از مردم، نه فقط برای ازدواج، بلکه درباره‌ی دیگر ارکان زندگی خود نیز فکر نمی‌کنند و چشم بسته تصمیم به انجام عملی می‌گیرند. یکی دیگر از هدف‌های این کتاب این است که حداقل تفکر درباره‌ی انتخاب همسر را رواج دهد. همچنین تأکیدی است بر لزوم مشاوره‌ی قبل از ازدواج برای انتخابی آگاهانه و تشویق مسئولان برای اجباری کردن مشاوره‌ی قبل از ازدواج.

ادامه...
  • ناشر آریاگهر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.5 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم ها و به عبارتی شاید مهم ترین تصمیمی است که هر فرد ممکن است در زندگی خود بگیرد و از این رو باید کاملاً آگاهانه و عاقلانه باشد.
یک ازدواج موفق می تواند فرد را از نظر اجتماعی، اقتصادی، عاطفی، جنسی، جسمی و ذهنی و حتی مذهبی به کمال برساند و برعکس یک ازدواج ناموفق می تواند هم به فرد و هم به خانواده ی او و هم به طرف مقابل و هم به خانواده ی طرف مقابل از لحاظ تمامی جنبه های اشاره شده به شدت آسیب برساند و برای همین است که می گوییم ازدواج نکردن بهتر است تا ازدواج نامناسب کردن.
در دوران گذشته، پدران و مادران ما کاملاً به روش سنتی ازدواج می کردند و در بسیاری از اوقات ندیده و نشناخته تن به این کار می دادند و تا پایان عمر، بی آن که طعم خوشبختی را بچشند، در کنار هم فقط و فقط روزگار را سپری می کردند. آن ها فکر می کردند که زندگی یعنی فقط گذران روزگار و عادت به شخصی که در کنارش عمری را سپری کنی، فرزندانی به دنیا بیاوری و اصلاً به این فکر نکنی که آیا عشق در زندگی وجود دارد یا نه. این روزها جوانان کمتر به ازدواج سنتی تن می دهند و ترجیح می دهند با کسی آشنا شوند، او را بشناسند و سپس ازدواج کنند. البته همه ی خانواده ها با این مسئله موافق نیستند و همان ازدواج سنتی را می پسندند. بنابراین امروزه جوانان نسل ما در وضعیتی بین سنت و نوگرایی در حال دست و پا زدن هستند و این مسئله خود باعث بسیاری از مشکلات جامعه ی ما شده است که امر مهم ازدواج و انتخاب همسر نیز از آن بی نصیب نمانده است. در چنین موقعیتی مشاوره ی قبل از ازدواج می تواند راه حلی برای این مشکل باشد.
از آنجا که هر فرد با ویژگی های ژنتیکی پدر و مادر خود به دنیا می آید و قسمت اصلی شخصیت او در محیط خانه و از طریق پدر و مادرش شکل می گیرد و نیز میزان سلامت جسمی و ذهنی او در آینده بستگی به همان ژنتیک و تربیت دارد، پس درمی یابیم که انتخاب همسر، هم در زندگی خود ما و هم فرزندان ما، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که ما برای خرید خانه، ماشین و یا هرچیز دیگری با کسانی که آگاهی کافی در این زمینه دارند مشاوره می کنیم، باید برای ازدواج هم با متخصصان این امر مشاوره کنیم.
یک ازدواج مناسب و معقول باعث شکوفایی فرد می شود و همچنین در یک خانواده ی سالم، که عشق و احترام در آن وجود داشته باشد، فرزندانی سالم رشد خواهند کرد. این روزها با در دست بودن کتاب های مختلف در زمینه ی ازدواج، مشاوران متخصص، اینترنت و... اگر دچار اشتباه در همسرگزینی شویم مقصر اصلی فقط و فقط خودمان خواهیم بود. در نسل قبل از ما، به دلیل ناآگاهی، اشتباهات زیادی در انتخاب همسر به وجود می آمد، ولی پدران و مادران ما قربانی ناآگاهی نسل قبل از خود بودند و ما امروزه نباید به آن ها خرده بگیریم. اما ما امروز مسئول تربیت فرزندانمان هستیم و با یک انتخاب اشتباه مورد مواخذه ی فرزندانمان قرار خواهیم گرفت.
به طور کلی می دانیم که ازدواج مجموعه قوانینی است که جامعه وضع می کند تا زن و مرد با هم ارتباط عاطفی و جنسی سالمی داشته باشند. امروزه نظام خانواده از حالت خویشاوندی و قبیله ای به سمت هسته ای پیش می رود. در قدیم، عروس و داماد بعد از ازدواج در همان خانه ی پدری و در کنار دیگر اعضای خانواده زندگی می کردند و در تربیت فرزندان این دو نفر، تمامی افراد خانواده دخیل بودند. امروزه در خانواده ی هسته ای تنها پدر و مادر هستند که فرزندان را تربیت می کنند و هیچ کس توصیه، راهنمایی و دخالتی در تربیت آنان نمی کند. روان شناسان بر این باورند که در چهارده تا هجده ماه اول زندگی کودک، تنها یک نفر باید عهده دار تربیت او باشد و سالم ترین کودک، کودکی است که تا سی ماه اول زندگی فقط مادرش او را تربیت کرده و پدر به عنوان یاری رسان در کنار مادر حضور داشته باشد.
همانطور که استاد ارجمند آقای دکتر هلاکویی فرموده اند:یک خانواده ی هسته ای خوشبخت باید دارای سه شرط اصلی برای تربیت فرزندان باشد:
۱. مهربان باشند.
۲. دانا و آگاه باشند.
۳.امکانات رفاهی مناسبی داشته باشند.
بنابراین در چنین شرایطی می توانیم انتظار داشته باشیم که بچه به بهترین نحو تربیت می شود. ولی چون در عمل چنین چیزی به طور مطلق وجود ندارد، می توان گفت که تاکنون هیچ فرد کاملاً سالمی پا به عرصه ی وجود نگذاشته و همه ی انسان ها در کودکی و یا نوجوانی آسیب هایی دیده اند و این آسیب ها در زندگی ما همواره نقش تعیین کننده ای دارند.
بسیاری از ما در موقعیت های مختلف در زندگی عکس العمل ها و رفتارهایی نشان می دهیم که در واقع بروز همان آسیب هایی است که در دوران کودکی و نوجوانی دیده ایم. بنابراین مهم ترین نکته ی پیش از ازدواج شناخت خود است.
فروید معتقد است که انسان مانند کوه یخی در آب است. ده درصد آن بیرون است و نود درصد آن زیر آب است که هیچ کس از آن خبر ندارد. ما فقط می توانیم درصد کمی از ضمیر ناخودآگاه خود را بشناسیم. برای شناخت خود نیز لازم است دو چیز را بدانیم:
۱. به چرایی رفتار خود آگاه باشیم.
۲. شرایط روحی خود را بشناسیم؛ یعنی بدانیم چرا غمگینیم، چراخوشحالیم و یا چرا خشمگین می شویم. زمانی که این دو را درک کردیم، می توانیم بگوییم که خود را می شناسیم.
وقتی خود را شناختیم باید به دو مسئله ی مهم دیگر نیز بپردازیم:
۱. با کمک روانشناس و مشاور، زخم هایی که در کودکی خورده ایم را درمان کنیم.
۲. آگاهی، شعور و اندیشه را مبنای زندگی خود قرار دهیم.
در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشیم که زندگی مشترک خوب و موفقی را آغاز کنیم.

دلیل نگارش

دلیل نگارش این کتاب پاسخ گویی فشرده و کوتاه به پرسش هایی است که برای هر فرد قبل از تصمیم گیری به ازدواج و یا انتخاب همسر پیش خواهد آمد. متاسفانه بسیاری از مردم، نه فقط برای ازدواج، بلکه درباره ی دیگر ارکان زندگی خود نیز فکر نمی کنند و چشم بسته تصمیم به انجام عملی می گیرند. یکی دیگر از هدف های این کتاب این است که حداقل تفکر درباره ی انتخاب همسر را رواج دهد. همچنین تاکیدی است بر لزوم مشاوره ی قبل از ازدواج برای انتخابی آگاهانه و تشویق مسئولان برای اجباری کردن مشاوره ی قبل از ازدواج.
بنابراین امیدواریم که در آینده ی نزدیک مشاوره ی قبل از ازدواج، همانند آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج، یکی از شرط های اصلی ثبت ازدواج شود و دفاتر رسمی ازدواج، برگه ی مشاوره ی قبل از ازدواج را برای آگاهی از سلامت جسمی و ذهنی و جنسی افراد و نیز انتخاب درست شریک زندگی شان، از مراجعه کنندگان درخواست نمایند. در این صورت می توان انتظار داشت که آمار طلاق به حداقل برسد و همسران به خوبی زندگی مشترک خود را آغاز کنند. اما فعلاً تا اجباری شدن این طرح، هر فرد آگاه و مسئول باید قبل از انتخاب همسر، برای مشاوره ی قبل از ازدواج اقدام کند تا خانواده ای سالم، شاد و رو به تکامل داشته باشد. به امید آن روز.

نظرات کاربران درباره کتاب پرسش و پاسخ در مشاوره‌ی قبل از ازدواج

دسته بندی عالی ای داشت. از روی این کتاب میتونید انتظاراتتون از همسر ایندتون و شناخت خودتون را در بیارید و یادداشت کنید. هبچ دیدگاه غیر منطقی ای در مفاهیمش مشاهده نکردم.
در 1 سال پیش توسط علی اشراقی
بدک نبود
در 3 ماه پیش توسط محمدرضا مددی
نکته خوب این کتاب اینه که اضافه گویی های بیهوده نداره و از وسط های کتاب که پرسش و پاسخ ها شروع میشه کتاب جذاب میشه.پاسخ ها بهتر ازین هم میتونست باشه و توضیح بهتری داشته باشه. گاهی اوقات صرف گفتن مراجعه به متخصص و مشاوره پاسخ رو تمام میکنه. ادم به خوبی با طرح بعضی سوال ها به فکر فرو میره و این میتونه مفید باشه. در کل میشه گفت این کتاب اصول ابتدایی ازدواج رو بیان میکنه و برای شروع به خواندن و چارچوب اولیه مباحث ازدواج میتونه مفید باشه.
در 7 ماه پیش توسط Mohsen7080
صرفا کلیات رو مطرح کرده و تعاریف رو بیان میکنه. برای جزییات میگه برید پیش مشاور. بنظرم برای دسته بندی کلی خوبه ولی کافی نیست.
در 10 ماه پیش توسط meh...010
خوبه بدرد بخور و کامل بود
در 11 ماه پیش توسط ham...172
نکات خوبی داشت
در 2 سال پیش توسط Moh...ani
کتاب خوبیه برای آشنایی کلی با موضوعات اصلی و اساسی
در 3 ماه پیش توسط maj...ted
به نظر من خیلی جاها نیاز بود بیشتر موضوع را باز کند ولی میگفت بروید پیش مشاور ولی در کل بد نبود
در 1 ماه پیش توسط naf...rdi