فیدیبو نماینده قانونی انتشارات البرز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز

کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز
آنچه باید درباره مغز خو بدانید

نسخه الکترونیک کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز

مغز بی‌تردید در جریان غذا خوردن ما و حتی چیزهایی که می‌خوریم درگیر است. در این فصل به معمای غذا می‌پردازیم. برای مثال، مغز با آن همه کالری که از غذاها ایجاد می‌شود چه می‌کند؟ چگونه می‌توان با مصرف غذاهای سالم و صحیح بهترین کارکرد را از مغز گرفت؟ پاسخ‌ها خیلی ساده هستند، ولی اگر مادرتان در کنار شما نیست تا مثلاً سر صبحانه کامل خوردن به شما تذکر دهد، نوعی تکرار مفید محسوب می‌شود. سپس به بُعد دیگری از ماجرا، یعنی اشتهای انسان، می‌پردازیم. به عقیده عصب‌شناسان، تمایل فرد برای خوردن غذا از نوروترانسمیترهای مغز و هورمون‌هایی که هنوز جای بحث دارند، ایجاد می‌شود. با بررسی علل زیست‌شناختی اشتها، علت خوردن غذاهای ناسالم را درمی‌یابیم و راهی به منظور مقابله با فرمان‌های مغز برای خوردن فست‌فود، شکلات و شیرینی‌ها پیدا می‌شود....

ادامه...
  • ناشر انتشارات البرز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.89 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۹۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب برگردانی است از:
YOUR BRAIN: THE MISSING MANUAL
by
MacDonald, Mathew

فصل ۱: اولین نگاه به مغز

وقت آن رسیده که با مغز خود آشنا شوید

با گشت و گذار در فضای میان گوش ها، عضوی نرم، سرخ رنگ و نسبتا ژله مانند دیده می شود. (اگر انتظار جسمی نسبتا سخت و خاکستری شبیه گردو را دارید، در اشتباهید. تنها مغزهای غیرزنده که در شیشه نگهداری می شوند به آن صورت هستند. مغز انسان زنده خیلی شل تر و پوشیده از رگهای خونی است.)مغز انسان به طور متوسط ۴/ ۱ کیلوگرم وزن دارد. مغز فیل در حدود ۵ کیلوگرم است درحالی که مغز گربه (قابل توجه دوستداران گربه) تنها ۰۳/ ۰ کیلوگرم وزن دارد.
به نظر می رسد که حیوانات بزرگتر مغز بزرگتری دارند، ولی دانشمندان معتقدند که نسبت مغز به وزن کل بدن، باهوش بودن یا کودن بودن جانوران را تعیین می کند.
به عبارتی، هر چه درصد مغز نسبت به جثه جانور بیشتر باشد، جانور باهوش تر است. با این حساب، تعدادی از حیوانات محبوب شما در بالای فهرست هوش قرار دارند (مانند دلفین ها و شمپانزه ها).
از سویی، تعدادی از حیوانات خیلی کوچک (مانند پرندگان و موش ها) به گونه ای شگفت انگیز بسیار باهوش اند. صد البته که اندازه مغز عامل اصلی نیست.
اگرچه در همه پستانداران (یا شاید همه موجوداتی که نوعی مغز دارند)، سخت افزار مغز به گونه ای عجیب مشابه است، اختلاف های بسیار مهم در کارکرد مغزها وجود دارد. برای شناخت واقعی مغز باید بیشتر بررسی کنیم.۰۳ /۰ کیلوگرم: وزن مغز گربه ۵ /۴ کیلوگرم: وزن بدن ۶۷/ ۰%: نسبت۰۷۲/ ۰ کیلوگرم: وزن مغز سگ ۵/ ۴ کیلوگرم: وزن بدن ۱۰ کیلوگرم: وزن بدن ۷۲۰ /۰%: نسبت۰۱۲/ ۰: وزن مغز خرگوش ۵ /۲ کیلوگرم: وزن بدن ۴۸/ ۰%: نسبت۴/ ۱ کیلوگرم: وزن مغز انسان ۶۰ کیلوگرم: وزن بدن ۳/ ۲%: نسبت۷ کیلوگرم: وزن مغز وال ۳۵۰۰۰ کیلوگرم: وزن بدن ۰۲/ ۰%: نسبت

مغز: منطقه ای باستانی

همان طور که باستان شناسان با بررسی مکانی باستانی، بقایایی از شهرهای باستانی را می یابند که هر کدام بر روی دیگری بنا شده است، عصب شناسان نیز با لایه برداری از مغز دریافته اند که سخت افزارهای زیست شناختی جدید بر روی قسمت های قدیمی بنا شده اند. در این بخش شما این فرصت را می یابید که این لایه ها را یکی یکی بازدید کنید.
مغز انسان نیز، مانند دیگر پدیده ها، ساختمانی در حال پیشرفت است. اگرچه ما در طول عمر خود تغییری در ساختار مغز نخواهیم دید، ردپای میلیون ها سال تحول در آن دیده می شود. در اینجا به بعضی از آنچه رخ داده است اشاره می کنیم:
  • مغز انسان رشد کرده و اندازه آن بزرگتر شده است. درواقع، بحث زیادی روی این مطلب می شود که علت دردناک تر بودن زایمان انسان از دیگر جانداران، سر بزرگ ماست که برای حمل مغز بزرگ ما ضرورت دارد.
  • از همان سخت افزار موجود مغز برای مصارف متفاوتی استفاده شده است. مغز انسان بیش از اندازه انعطاف پذیر است. برای مثال، در کودکان ناشنوا، از بخش هایی از مغز که ویژه شنوایی است، برای کارهای دیگر مانند درک زبان اشاره استفاده می شود. در کودکان نابینا، ناحیه گویایی وادار می شود که حس لمسی حروف بریل را نیز ترجمه و تفسیر کند.
  • بخش های جدیدی درست روی بخش های پیشین جایگزین شده و کارکرد بخش پیشین را مسدود و متوقف کرده اند. برای بدن ما خیلی راحت تر است که با بهره گیری از امکانات موجود تغییر کند تا دوباره مغز جدیدی ایجاد کند. به همین دلیل است که در اعماق مغز شما آثار ابتدایی اجدادتان هنوز به نوعی موجود است. اگر خوب توجه کنید، درخواهید یافت در زیرزمین خانه ای که خریده اید انبوهی از رشته ای وسایل و اسرار خوفناک به جا مانده است.
در فصلی که پیش رو داریم، شما مغز خود را برش خواهید داد (البته فرضا) و نگاهی دقیق تر به داخل آن خواهید انداخت.

قشر بیرونی مغز

لایه بیرونی مغز قشر مخ(۱) نام دارد. این قسمت حرکات ارادی، منطق، سخن گفتن و خلاقیت را اداره می کند. دو سوم وزن مغز را همین لایه تشکیل می دهد. اگرچه قشر مخ کمی شبیه گل کلم چروک خورده است، بیشتر به تکه ای کاغذ مچاله شده مشابهت دارد. برجستگی ها و فرورفتگی های عمیق آن، جا را برای سلول های عصبی بیشتری باز می کنند درحالی که این امکان در مغز کم چروک تر حیوانات وجود ندارد.
اگر قادر بودید قشر مخ خود را بر روی سطح صافی باز و پهن کنید، با چیزی تقریبا به اندازه یک ورق روزنامه روبه رو می شدید. اگرچه کمی ضخیم تر بود و نوشته های آن خیلی خواندنی نبود!

نظرات کاربران درباره کتاب دنيای شگفت‌انگيز مغز

بیشتر از ۱۰۰ تا کتاب تو اپلیکیشن جمع کردم. کی باید بخونمشون؟؟!!
در 1 سال پیش توسط سمیه
تو هارد کامپیوترم، کلی فیلم و آموزش و مستنده که ندیدم، کلی کتاب صوتی و متنی که نخوندم و نگوشیدم، اینجا هم کلی کتاب که فقط دانلود کردم و نخوندم! چرا ما همش عادت به جمع کردن داریم؟! ممنون فیدیبو.
در 1 سال پیش توسط مجید لگزیان
دو شب پیش نمایشگاه کتاب بودم ،حسابی خرید کردم،،،از خواندن و از داشتن کتاب لذت غیر قابل توصیفی دارم،،،البته غیر درسی ها😁
در 1 سال پیش توسط ترانه نوروزی
در مجموع کارتون خیلی خوبه من شخصا از فیدیبو صمیمانه قدر دانی میکنم به خاطر ترویج فرهنگ کتاب خوانی
در 1 سال پیش توسط sar...oud
لطفا اگه امکان داره این قابلیتو که اگه کتاب های نشان شده توسط ما تخفیف خوردن به ما خبر داده بشرو اضافه کنید، درضمن اپ شما کشش زیادی برای ایجاد جامعه ای مثل google readers داره ، فقط کمی کار باید بکنید رو اپ، ممنون از اپ فوق العادتون
در 1 سال پیش توسط هادی ...
من ازنالیدن یا مدام غر زدن یا بیان اینکه چرا این شد و اون نشدن واااقعااااا خوشم نمیاااااد.... واقعا ممنونم که کتاب امروز از فضای رمان جدا شد و سعی دارید که تمام سلیقه هارو جا بدید و احترام قایل هستید برای همین احترام میذارم به شما و تیمتون....دمتون گرم که خاطره ی دوست داشتنی کنارتون ساخته میشه.... و ممنون که نظرات رو میبینید و میخونید
در 1 سال پیش توسط فاتمه عبادی
عالی
در 1 سال پیش توسط مهرشاد فرمند
ژانر کتاب ها رو از کجا میشه فهمید؟
در 1 سال پیش توسط فروغ
ای بابا من یکی از کتاب های دیروز و از دست دادم😭😭😭😭😭
در 1 سال پیش توسط سارا گلیزه
چرا اینجا راجع به هر چیزی بحث میشه غیر از کتاب گذاشته شده؟؟؟
در 1 سال پیش توسط bah...i81