فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دولت مانا

کتاب دولت مانا

نسخه الکترونیک کتاب دولت مانا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب دولت مانا

تمدن‌های گمشده یا جوامع باستانی کم‌تر شناخته‌شده، عرصه شورانگیزی‌اند که همواره توجه و رغبت آدمیان را به خود معطوف می‌کنند. در این میان این پرسش‌ها خود را نمایان می‌سازند که این تمدن‌ها چه تفاوت و تشابهی با تمدن‌های کنونی داشته‌اند؟ انسان‌های آن دوران از نظر دینی و فرهنگی بر چه باورها و رفتارهایی بوده‌اند؟ این تمدن‌ها چه تأثیراتی در تمدن‌های بزرگ بعدی و حتی در ادیان و احتمالاً کتب مقدس گذاشته‌اند؟ کتاب حاضر به بررسی فراز و فرود دولتی می‌پردازد که حلقه واسط میان اتحادیه اقوام باستان و امپراتوری‌های بعدی است. آنچه این کتاب به عنوان هدف در پیش گرفته، ارائه منظری مختصر ولی کافی از این دولت باستانی است. نویسنده برای انجام دادنِ این کار با مهارت تمام، بررسی یافته‌های باستان‌شناختی را با تحلیل تاریخی همراه ساخته است.

ادامه...

بخشی از کتاب دولت مانا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار مترجم

تمدن های گمشده یا جوامع باستانی کم تر شناخته شده، عرصه شورانگیزی اند که همواره توجه و رغبت آدمیان را به خود معطوف می کنند. در این میان این پرسش ها خود را نمایان می سازند که این تمدن ها چه تفاوت و تشابهی با تمدن های کنونی داشته اند؟ انسان های آن دوران از نظر دینی و فرهنگی بر چه باورها و رفتارهایی بوده اند؟ این تمدن ها چه تاثیراتی در تمدن های بزرگ بعدی و حتی در ادیان و احتمالاً کتب مقدس گذاشته اند؟
آنچه باید گفت این است تمدن های بزرگ ریشه در تمدن های کوچک دارند و بررسی جوامع کوچک گامی است اساسی برای شناخت ماهیت امپراتوری های پهناور. دیگر این که مناطق شمال باختری ایران و به ویژه نواحی پیرامون دریاچه اورمیه، مهد تمدن های باستان و میدان کشمکش های بسیار مهم فرهنگی و سیاسی و اجتماعی بوده است. دولت های نیرومند و قهاری چون آشور، اورارتو و ماد هر کدام در اندیشه دست یافتن بر این نواحی بوده اند و این خود از اهمیت فراوان این ناحیه حکایت دارد.
بیهوده نیست که به دلیل همین رونق تمدنی در این ناحیه، زمینه برای پیدایی دولت های تاثیرگذاری چون دولت مانّا آماده شده و، بعدها نیز این سرزمین، بنا به روایتی، زادگاه زرتشت پیامبر بزرگ مشرق زمین شد. اگر در نظر بگیریم که پیدایش ادیان بزرگ تنها بر پایه ریشه های مشخص تمدنی و فرهنگی و در سرزمین های خاص امکانپذیر است، آن گاه به این نکته پی خواهیم برد که چرا سرزمین های پیرامون دریاچه اورمیه در تاریخ و فرهنگ این بخش از جهان، تا به این حد اهمیت دارند.
کتاب حاضر به بررسی فراز و فرود دولتی می پردازد که حلقه واسط میان اتحادیه اقوام باستان و امپراتوری های بعدی است. آنچه این کتاب به عنوان هدف در پیش گرفته، ارائه منظری مختصر ولی کافی از این دولت باستانی است. نویسنده برای انجام دادنِ این کار با مهارت تمام، بررسی یافته های باستان شناختی را با تحلیل تاریخی همراه ساخته است.
سولماز میرتقی قیزی قاشقای یکی از باستان شناسان برجسته آذربایجانی است که سابقه همکاری فراوانی با اشخاصی چون ایگور دیاکونف باستان شناس و مورّخ مشهور روس دارد(۱) که خواننده ایرانی با کتاب ارزشمند و نفیس او یعنی تاریخ ماد آشناست. آگاهی نویسنده به زبان های باستانی، موجب شده تا مطالب به صورتی منسجم و مستند بیان شوند و اعتماد خواننده را جلب کنند. تاکنون کتاب های زیر از سولماز قاشقای منتشر شده است:

1. ИзИctopии Maннeūckoвo Цapctвa, Ьaky, 1977.
2. Maннa Дөвләти, Ьaky. 1993.
3. Qədim Azərbaycan tarixi mixi yazılı mənbələrdə. Bakı. 2006
4. Ön Asiyada miqrasiya proseslərinə dair. Bakı. 2009.

متن اصلی کتاب حاضر با نام MAΗHA ДӨBЛӘТИ در سال ۱۹۹۳ توسط انتشارات دولتی آذربایجان در شهر باکو منتشر شده است. کتاب در راستای فعالیتی مستمر و جدی در تاریخ نگاری شوروی نسبت به تاریخ تمدن های باستان تهیه شده و ادامه کتاب های دیگری چون تاریخ اورارتو، تاریخ ماد، تاریخ آتورپاتکان و ... است. مترجم در مسیر دشوار ترجمه این کتاب، کوشیده است تا ضمن حفظ امانت، برخی توضیحات را نیز در پاورقی اضافه کند. همچنین کتاب اصلی فاقد تصاویر مناسب بود که این نقیصه نیز برای آگاهی بیش تر خواننده با افزودن تصاویر مرتبط رفع گردید.

پرویز زارع شاهمرسی
تبریز. لیل آباد
۲۰/ ۴ / ۱۳۹۱

پیشگفتار نویسنده

دولت مانّا نخستین ساختار کلان دولتی در سرزمین آذربایجان است که در منابع مکتوب ذکر شده است. تاریخ طوایف مختلفی که در تشکیل و تحکیم دولت مانّا در این سرزمین شرکت داشتند و همچنین تاریخ خود دولت مانّا که در نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد به یکی از نیرومندترین دولت های شرق نزدیک تبدیل شد، جالب توجه است.
در منابع علمی مربوط به شرق باستان، تاریخ سیاسی و به ویژه اقتصادی اهالی ساکن سرزمین های پیوسته به دریاچه اورمیه در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد، بسیار ضعیف ارائه شده است. با وجود این، ما در باره دولت های همسایه چون آشور و اورارتو، صاحب تاریخی کامل تر هستیم.
اگرچه منابع مکتوبی وجود دارند که در باره روابط متقابل و منظم میان همسایگان در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد، اطلاعاتی ارائه می کنند ولی ایالات حوزه اورمیه از کانون این پژوهش ها برکنار مانده اند. مانّا نقش بسیار مهمی در اتحادیه طوایف کوچک یا کنفدراسیون دولتشهر های مختلف ایفا کرده است. این دولت بار ها از کشمکش های ارضی آشور و اورارتو به نفع خود بهره برده است.
مانّا، پس از افول و نابودی دولت آشور، تابع دولت ماد شد که از اواسط هزاره نخست پیش از میلاد به قدرتمندترین دولت آسیای نزدیک تبدیل شده بود. اگرچه مانّا تابع ماد بود ولی هنوز توسعه یافته ترین بخش ماد از نظر اقتصادی و فرهنگی بود.
علت اساسی شناخت ضعیف این سرزمین، عدم کاوش های باستان شناسی مداوم در این جاست. همه منابع باستان شناختی به صورت تصادفی یافت شده اند یا عبارت از اشیاء مختلف مدفون هستند. کاوش های باستان شناسی در سکونتگاه حسنلو واقع در ساحل جنوبی اورمیه، دینخواه تپه و گوی تپه در آن نزدیکی، هفتوان تپه در ساحل شمال غربی و وادی سفیدرود، منابع مختلف و پربار باستان شناسی را به همراه داشته اند. از آثار یافت شده در منطقه نخجوان نیز موارد مشابه به مقدار زیاد به دست آمده است.
این دستاورد ها تعمیق طبقه بندی اجتماعی، سطح بالای تولید کار و تولید توسعه یافته صنعتگری و... را نشان می دهد. دلایل مادّی تمدن به ما امکان می دهد تا معلومات منابع مکتوب آشور و اورارتو را گسترده تر و همه جانبه تر بفهمیم. در اثر حاضر می کوشیم تا حد امکان معلومات منابع مکتوب و دانسته های حاصل از منابع مادّی را جهت ارائه تصویری روشن از حیات و معیشت اهالی ساکن حوزه اورمیه در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد به دست دهیم.
پژوهش های جدید در کاوش های باستان شناسی و منابع جدید امکان می دهد تا پرسش های در سایه مانده را پاسخ دهیم، مسائل مطرح شده را حل کنیم یا از منظری دیگر به آن ها بنگریم.

۱ . شرح مختصری از منابع

سرزمین آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی اش، در طول اعصار تحت تاثیر یا هجوم مداوم هم دول همسایه و هم بدون تردید گروه های طایفه ای بسیاری واقع شده که برخی از آن ها در آن جا ساکن شده، با اهالی بومی جوشیده، تمدن جدیدی آورده و در بسیاری اوقات نیز وارث تمدن موجود شده اند.
سرحدات آذربایجان معاصر پس از هزاره دوم پیش از میلاد و به ویژه در هزاره نخست پیش از میلاد، در کتاب هایی که از حملات نظامی حکمرانان آشور و اورارتو بحث می کنند، «کشورهای» قدیمی ذیل را شامل می شود: «کشورهای» قدیمی و کوچکی که هنوز هم کاملاً شناخته نشده اند و مانند زاموآ، گیلزان، آلابریا، مِسّی، مانّا، پارسوآ، اوئیشدیش، گیزیل بوندا، آندیا، زیکرتو، سانگی بوتو و پولوآدی در اطراف دریاچه اورمیه به ویژه در جنوب و شرق آن، به هدف منظم برای حملات دولت های قدرتمند آشور و اورارتو تبدیل شده بودند.
از سده نهم پیش از میلاد مانّا در میان این کشور ها رو به تمایز نهاد و در اوایل سده هشتم پیش از میلاد، به دولتی بزرگ تبدیل شد. آن دولت به تدریج ولایات همسایه را تصرف کرد و سرحدات خود را گسترش داد. مانّا در برابر حکمران آشور سرسختانه ایستادگی کرد و سپس به مبارزه با اورارتو پرداخت.
اگرچه اطلاعاتی وجود دارد که حکمران مانّا به افتخار سارگن دوم فرمانروای آشور کتیبه ای برپا داشته ولی متاسفانه معلومات کتبی خود حکمران مانّا به ما نرسیده است. همه اطلاعات در باره تغییرات قومی در این سرزمین، ظهور و سقوط دولت های مختلف، وضعیت سیاسی آن ها و سطح تولید آن دوره، اساساً از منابع آشور و اورارتو که بیرون از مانّا یافت شده اند و کتیبه های سنگ نبشته چندی اخذ شده اند که در شهر ها و دژ های ویران شده بر اثر حملات اشغالگرانه این دو دولت به یادگار مانده است.
در سال های اخیر در نتیجه کاوش های باستان شناسی مداوم در مناطق مختلف حوضه اورمیه، اطلاعات نسبتاً گسترده ای در باره تمدن مادی طوایف ساکن این سرزمین به دست آمده است.
معلومات منابع میخی، همواره و عادتاً بسیار فشرده است. در آن ها تنها اطلاعاتی از حملات ظفرمندانه حکمرانان مختلف بیگانه وجود دارد که هرگز از مغلوبیت و ناکامی خود سخن نمی گویند. منابع میخی آشوری توسط بسیاری از پژوهشگران نشر و پژوهش شده اند.
در گزارشی که سارگن دوم (۷۲۲ــ ۷۰۵ قبل از میلاد) پادشاه آشور در باره سفر جنگی خود به اورارتو تقدیم خداوند آشور کرده، اطلاعات نسبتاً گسترده ای پیرامون حوادث رخ داده در دولت مانّا وجود دارد. این کتیبه را ف. تورودانژَن منتشر کرده است.(۲)
ترجمه روسی کتیبه های مربوط به تاریخ اورارتو و شرح گسترده دیگر منابع در اثر دیاکونف داده شده است.(۳) در ادوار مختلف نیز سنگ نبشته ها و نامه های فرمانروایان مختلف آشور، توسط آشور شناسان منتشر شده است.
انتشار مجموعه همه کتیبه های شناخته شده فرمانروایان آشور مربوط به آن دوران را د. د. لوکنبیل انجام داده است.(۴) در منابع زیر نیز معلومات افزون تری راجع به مانّا و کشورهای همسایه آن وجود دارد. آ. هیدلین در باره «تار و مار شدن اهالی مانّا این گوتی های شورشی» اطلاعاتی ارائه می کند.(۵) در این جا از کیمرها و اسکیت ها یاد می شود که به رهبری ایشپاکای با مانّا متحد شدند (ایشپاکای سپس در نبرد کشته شد). کامرون در اثر خود از یورش نظامی به زاموآی داخلی و از اشغال شهرها در سرزمین ایدا بحث می کند که نام آن ها روی ظرف سنگی یافت شده در حسنلو آشکار شده است.(۶) ن. ساکس نامه های زاموآ و مانّاها را به چاپ رسانده که از نیمرود یافت شده است.(۷)

نظرات کاربران درباره کتاب دولت مانا

مترجمش یک مقدار عقاید پان ترکیسم دارد؛ ولی کتاب بسیار خوب ترجمه شده و اعتبار بالایی نیز دارد.
در 1 ماه پیش توسط آرمین هاشمی