Loading

چند لحظه ...
کتاب فلوت (نسخه PDF)

کتاب فلوت (نسخه PDF)
دامیز

نسخه الکترونیک کتاب فلوت (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب فلوت (نسخه PDF)

درباره کتاب فلوت

کتاب «فلوت» Flute for Dummies نوشته‌ی «کارن اوانز مراتز» در سال 2010 منتشر شد. این کتاب همه‌ی اطلاعات لازم درباره‌ی ساز فلوت، ازجمله چگونگی نوازندگی، تمرین، گروه نوازی و مراقبت از ساز را ارائه می‌دهد. فلوت یک ساز جهانی با قدمت بسیار زیاد است و جزو سازهای بادی چوبی است. این ساز یکی از قدیمی‌ترین سازهای تولید بشر است که درگذشته از جنس چوب تهیه می‌شده است. تولید صدا در این ساز از طریق فشار هوا ایجاد می‌شود به همین دلیل نمی‌توان از طریق آن بی‌وقفه آوا خلق کرد. این ساز در طول زمان دچار تغییرات زیادی شده است و در حال حاضر از فلز طلا و آلیاژهای دیگر ساخته می‌شود. ساز نی که در ایران بسیار معروف و محبوب است و صدای جان‌سوز و روح‌نوازی تولید می‌کند و با ساز فلوت هم خانواده است و تقریباً شکل ظاهری شبیه به هم دارند.

«کارن اوانز مراتز» در کتاب «فلوت» ساز فلوت را به یک تکه جواهر درخشان تشبیه کرده است. این نویسنده و موسیقی‌دان در این اثر تمامی جزییات لازم برای یادگیری این ساز را آموزش داده است و به شما در مراحل خرید آن کمک می‌کند. صدای این ساز برای نواختن ملودی‌های کند و آرام بسیار مناسب است و یادگیری آن نسبت به سازهای دیگر آسان‌تر است. «کارن اوانز مراتز» بر این باور است برای یادگیری ساز فلوت و نواختن موسیقی علاوه‌بر داشتن ساز، اشتیاق، تعهد، خوب گوش کردن و استعداد نیز ضروری است. ساز فلوت بسیار تنوع‌پذیر است و به کمک آن می‌توان تقریباً همه‌ی سبک‌های موسیقی از کلاسیک گرفته تا جاز و راک را اجرا کرد. ساز فلوت نسبت به سازهای دیگر ساختمان کوچک‌تری دارد و حمل آن آسان‌تر است. یکی از ویژگی‌های مهم کتاب «فلوت» توضیح تمامی قسمت‌های ساختمان‌ساز فلوت همراه شکل است. این کتاب اثری جامع و کامل درباره‌ی ساز فلوت است و تمامی پیشینه‌ی تاریخی آن، هنرمندان برجسته‌ی فلوت نواز و مکتب‌های هنری مربوط به آن را توضیح داده است. بامطالعه‌ی این اثر به‌طورکلی یاد می‌گیرید که: فلوت را به‌عنوان ساز همراهی‌کننده یا سولو بنوازید. سبک‌های موسیقایی مختلفی را اجرا کنید. فلوت خود را تمیز و از آن نگهداری کنید. به همراه نمونه‌های صوتی سی دی بنوازید.

مروری بر فصل‌های کتاب فلوت

کتاب «فلوت» نوشته‌ی «کارن اوانز مراتز» تمامی اطلاعات لازم جهت آشنایی با فلوت را ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با نت‌های موسیقی آشنا شوید. این کتاب طرز صحیح به دست گرفتن فلوت و دمیدن در آن را آموزش می‌دهد و به شما در خلق آواهای سحرآمیز و روح‌نواز کمک می‌کند. این کتاب علاوه‌‌بر اینکه به شما نحوه‌ی نواختن موسیقی با نت را آموزش می‌دهد تمرین‌های ساده و کاربردی برای تنفس صحیح را نیز ارائه می‌دهد. این کتاب به‌طورکلی شامل پنج بخش اصلی زیر است که عبارت‌اند از:

 • درآمدی بر نوازندگی فلوت
 • نواختن فلوت: رقص انگشتان و دمیدن در ساز!
 • پیشرفت تدریجی: فنون ضروری در سطح متوسط هنرآموزی.
 • رونق روش‌های مهارت افزایی برای هنرجویان فلوت
 • بخش ده‌تایی‌ها

ترجمه کتاب فلوت به زبان فارسی

«کارن اوانز مراتز» نویسنده‌ی کتاب «فلوت»، موسیقی‌دان معروف و فلوت‌زن ارشد ارکستر سمفونیک ایندیاناپولیس است. او از اساتید موسیقی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه باتلر است و سال‌ها درزمینه‌ی نواختن فلوت فعالیت کرده و جوایز و افتخارات بزرگی کسب کرده است. این کتاب از این موسیقیدان با ترجمه‌ی «رزا کافی» از سوی انتشارات آوند دانش در سال 1393 منتشر شده است که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب فلوت می‌خوانیم

صداهای موسیقایی از کجا نشئت می‌گیرند و چرا با سروصداهای روزمره تفاوت دارند؟ چرا سروصداهایی که ماشین جمع‌آوری زباله ساعت ۶ صبح تولید می‌کند به نظر ما موسیقی نیست؟ راز این معما باید در فرکانس‌های صدا باشد (البته اگر ماشین جمع‌آوری زباله تا ساعت ۸ صبح صبر می‌کرد بهتر بود.) با توضیحات دقیق علمی شما را خسته نمی‌کنم اما خلاصه‌اش این است که آنچه تحت عنوان نت‌های موسیقی می‌شناسیم با فرمول‌های دقیق ریاضی مرتبط است. این پیوند ریاضی‌وار، چه از آن آگاه باشیم چه نباشیم، وجود دارد و مسائل بسیاری را در موسیقی تحت تأثیر قرار می‌دهد. همین تناسب ریاضی‌وار است که موجب برخاستن طنین یا کیفیت آوایی متفاوت از سازهای مختلف می‌شود.

فرکانس‌های نت‌های مختلف با یکدیگر نسبت ریاضی‌وار دارند. برای مثال، همه‌ی نت‌هایی که لا نامیده می‌شوند صدایی مشابه هم دارند. درواقع دو نت لا زمانی که با هم نواخته می‌شوند، صرف‌نظر از اين که چقدر نسبت به هم زیرتر یا بم‌تر باشند، یکسان به گوش می‌رسند. ارتباط بین یک نت و نت زیرتسر یا بم‌تر همنام بعدی، اکتاو نامیده می‌شود. اگر شما نتی را به‌اندازه‌ی یک اکتاو زیر کنید، فرکانس آن را دقیقاً دو برابر کرده‌اید. تنها فرکانسی که باید به خاطر بسپارید. لا = ۴۴۰ است. این بدان معناست که نت لای بالای دوی بم فلوت، فرکانسی معادل ۴۴۰ دور در ثانیه یا ۴۴۰ هرتز دارد. این همان چیزی است که به‌عنوان کوک لای استاندارد در آمریکا و بسیاری از کشورها شناخته می‌شود.

وقتی نت دوی بم فلوت را بنوازید و آنگاه بدون تغییر وضعیت انگشتان محکم‌تر بدمید،  نت دوی دیگری خلق می‌شود که یک اکتاو بالاتر است. اگر شدت دمیدن را بدون جابه‌جا کردن انگشتان افزایش دهید، می‌توانید به یک نت سل، یک نت دوی دیگر، یک نت می، یک نت سل دیگر، یک لا دیز و یک دوی بالا برسید. از لحاظ تئوری اگر می‌توانستید بسیار محکم در ساز خود بدمید، به نت‌های ر دیز و می دیز بالای آن هم می‌رسيدید. به این روند توالی نت‌ها، سری‌های هارمونیک می‌گویند. اولین نت که در اين مثال دو است، نت پایه نامیده می‌شود که بم‌ترین نت در این سری است و تمام توالی بر پای‌ی همین یک نت استوار می‌شود. می‌توانید این روند را روی هر یک از نت‌های فلوت یا هر ساز دیگری تکرار و همین تناسب ریاضی‌وار را بین فرکانس‌های آن نت‌ها پیدا کنید.

انگشت گذاری فلوت، وجوه مکانیکی نواختن همه‌ی سازها و در حقیقت همه‌ی موسیقی تنال غربی، تا حدودی بر پایه‌ی سری‌های هارمونیک استوار شده است. زمانی که همه‌ی سوراخ‌های فلوت شما بسته باشد، از تمام طول ساز برای نواختن استفاده کرده‌اید.

 

مشخصات کتاب فلوت (نسخه PDF)

 • ناشر انتشارات آوند دانش
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۵,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 11.87 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۰۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب فلوت (نسخه PDF)

آموزش ساز "فلوت" ،عکس روی جلد "کلارینت"
در ۳ سال پیش توسط مهرداد ( | )
چرا نمیذاره PDF اش رو دانلود کنیم، مگه پول ندادیم بابتش...من به نسخه PDF اش نیاز دارم، نمی خوام از توو اپ شما بخونم!!!!
در ۲ سال پیش توسط ali...ibi ( | )
این کجاش نمونه بود؟؟؟؟
در ۲ سال پیش توسط حسین داودی ( | )
کتاب عالی هستش اما چرا فایل صوتیش که ضرورت این کتاب هست ،امکان دانلودش نیست؟؟؟؟؟؟؟
در ۴ سال پیش توسط مهدی بابایی ( | )
واقعا عالی بود مرسی خانوم کافی ی دنیا ممنون
در ۴ سال پیش توسط ناصر مصطفایی ( | )