فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟

کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟
کتاب دوم: از ظهور تا سقوط هخامنشیان

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟

کوروش هم اولش پادشاه یک کشور کوچک محلی بود که از ضعف مادها استفاده کرد و علیه آنان شورش کرد و پیروز شد و سپس به لیدیه (واقع در ترکیۀ کنونی) لشکر کشید. خوب شاید همین‌جا این سؤال برایتان پیش بیاید که این آقای کوروش هم که ما این همه به او افتخار می‌کنیم، از همان اول کارش را با جنگ و دعوا شروع کرد و خودش هم برای حمله به جایی دیگر پیشقدم شد! راستش من هم این سؤال را دارم و از جواب‌های داده‌شده هم قانع نشده‌ام. مثلاً پاسخ بعضی از دوستداران کوروش این است که می‌گویند که کوروش زمانی به لیدیه حمله کرد که دریافت پادشاه لیدیه به‌زودی به ایران لشکرکشی خواهد کرد. پس از این‌که کوروش مادهای قدرتمند را شکست داد، کشورهای همسایه نگران شدند و اتحادی علیه کوروش تشکیل دادند و به هم قول دادند که از هم حمایت کنند. با این همه، ماجرا این‌جوری شد که کوروش لیدیه و پایتختش را نیز گرفت، از آن‌جا به شرق ایران رفت و کشور را گسترش داد و سپس به فکر فتح بابل افتاد. به گفتۀ بعضی تاریخ‌نویسان کوروش رود فرات را به سوی دیگری برگرداند و لشکرش را از بستر رود وارد شهر بابل کرد؛ در حالی که مردم بابل مشغول خوشگذرانی بودند و حتی فرصت جنگیدن با کوروش را پیدا نکردند. به این ترتیب بابل نیز فتح شد و ماند آرزوی فتح مصر. از این‌جا به بعد ایرانیان به بزرگ‌ترین قدرت جهان تبدیل شدند و از نظر تاریخ‌نویسان غربی «امپریالیسم ایرانی» شکل گرفت. در نهایت کوروش وقتی برای جنگ با سَکاها به شرق ایران رفته بود، جان باخت.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 3.94 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

 

۱. «امپریالیسم ایرانی»

می خواهم از دوره ای بنویسم که بعضی از تاریخ نویسان خارجی از آن با عنوان دوره «امپریالیسم ایرانی» یاد کرده اند؛ دوره هخامنشیان و به خصوص پادشاه مشهور آن، کوروش، که ما ایرانیان ــ حتی اگر او را نشناسیم که خیلی هایمان هم نمی شناسیم ــ به او افتخار می کنیم. البته همیشه این جور نبوده و کوروش هم در دوره هایی منفور بوده و شاید هنوز هم بین بعضی ها باشد، اما در مقایسه بین کوروش و بقیه حاکمان ایران حتماً خواهیم دید که او یکی از محبوب ترین حاکمان ایران بوده است.تندیس کوروش در سیدنی

کوروش افسانه ای

کوروش برای ایرانیان آن قدر مهم بوده است که کلی در طول تاریخ برایش افسانه ساخته و به هر موضوع ساده ای در باره زندگی اش کلی شاخ و برگ داده اند. البته این شاخ و برگ دادن ها فقط کار ایرانیان نیست، بلکه تاریخ نویسان یونانی هم به کوروش که رسیده اند تاریخ نویسی یادشان رفته و قصه نویس و افسانه نویس شده و راست و دروغ را به هم بافته اند تا ما بعد از گذشت بیش از ۲۵۰۰ سال بفهمیم که عجب پادشاه مهمی داشته ایم.
این که کوروش چگونه به دنیا آمد، وقتی به دنیا آمد چه اتفاقاتی افتاد، کودکی و جوانی اش چگونه گذشت، حتی پیش از تولد او اوضاع ایران چگونه بود، همه و همه سوال هایی اند که جواب هایی متفاوت و اغلب عجیب و غریب دارند.

کوروش و جنگ هایش

ظاهراً در زمان های قدیم مهم ترین راه رسیدن به قدرت و پادشاهی جنگ بوده است. تا جایی که اگر کسی ولیعهد می شده و از قبل مشخص بوده که پادشاه خواهد شد، باز هم مجبور بوده کلی شاهزاده رقیب را از میدان به در کند. حالا در این وضعیت، پادشاه یک کشور خیلی کوچک محلی را در نظر بگیرید که می خواهد پادشاه ایران شود. او باید چقدر رقیب را از میدان به در کند؟ آیا او بدون جنگ می تواند از پسِ این همه رقیب بر آید؟کوروش هم اولش پادشاه یک کشور کوچک محلی بود که از ضعف مادها استفاده کرد و علیه آنان شورش کرد و پیروز شد و سپس به لیدیه (واقع در ترکیه کنونی) لشکر کشید.
خوب شاید همین جا این سوال برایتان پیش بیاید که این آقای کوروش هم که ما این همه به او افتخار می کنیم، از همان اول کارش را با جنگ و دعوا شروع کرد و خودش هم برای حمله به جایی دیگر پیشقدم شد! راستش من هم این سوال را دارم و از جواب های داده شده هم قانع نشده ام. مثلاً پاسخ بعضی از دوستداران کوروش این است که می گویند که کوروش زمانی به لیدیه حمله کرد که دریافت پادشاه لیدیه به زودی به ایران لشکرکشی خواهد کرد.
پس از این که کوروش مادهای قدرتمند را شکست داد، کشورهای همسایه نگران شدند و اتحادی علیه کوروش تشکیل دادند و به هم قول دادند که از هم حمایت کنند. با این همه، ماجرا این جوری شد که کوروش لیدیه و پایتختش را نیز گرفت، از آن جا به شرق ایران رفت و کشور را گسترش داد و سپس به فکر فتح بابل افتاد.
به گفته بعضی تاریخ نویسان کوروش رود فرات را به سوی دیگری برگرداند و لشکرش را از بستر رود وارد شهر بابل کرد؛ در حالی که مردم بابل مشغول خوشگذرانی بودند و حتی فرصت جنگیدن با کوروش را پیدا نکردند. به این ترتیب بابل نیز فتح شد و ماند آرزوی فتح مصر.
از این جا به بعد ایرانیان به بزرگ ترین قدرت جهان تبدیل شدند و از نظر تاریخ نویسان غربی «امپریالیسم ایرانی» شکل گرفت.
در نهایت کوروش وقتی برای جنگ با سَکاها به شرق ایران رفته بود، جان باخت.

اگر کوروش نمی جنگید، چه می شد؟

اگر کوروش همین که بر مادها پیروز شد بر تخت پادشاهی می نشست و حکومت ایران را سر و سامان می داد و کاری به همسایگانش نداشت، بهتر نبود؟ برای جواب دادن به این سوال اول باید به این نکته توجه کنیم که برخی معتقدند کوروش ناچار شد که بجنگد؛ حداقل در باره لیدیه این را گفته اند، اما در باره بابل موضوع به این سادگی ها نیست. همچنین بد نیست بدانیم که اولاً کوروش پادشاهان سرزمین هایی را که فتح کرده بود، تا جایی که برایش ممکن بود، احترام می کرد و حتی شاه لیدیه یکی از مشاورانش بود. ثانیاً ما در باره وحشیگری سپاه کوروش ــ چنان که در باره پادشاهان دیگر خوانده ایم ــ چیزی نشنیده یا خیلی کم تر شنیده ایم.آرامگاه کوروش

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ با غرغر... این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟

خیلی جالب و بامزه بود
در 2 هفته پیش توسط