فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مبلغان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب معیارهای استخدام و اخراج

کتاب معیارهای استخدام و اخراج

نسخه الکترونیک کتاب معیارهای استخدام و اخراج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب معیارهای استخدام و اخراج

به این فکر می‌کنید که موفق‌ترین مدیران از سرتاسر جهان چطور با سخت ترین مشکلات خود دست و پنجه نرم کنند؟ الان می‌توانید جواب را پیدا کنید - با مجموعه کتاب‌های "درس‌های تجربه شده". هر جلد این مجموعه نو، در عین موجز و اثرگذار بودن شامل دوازده تا چهارده مقاله آموزنده به قلم پیشگامان کسب و کار، فعالان بخش دولتی و دانشگاهیان، درباره مبرم‌ترین مسائلی که تا کنون گرفتارشن شده اند است. نویسندگان تجربیات شخصی و شگفت‌انگیز خود را در میان گذاشته و از میان تجربیات سالیان خود توصیه های عملی ارائه می‌کنند. مجموعه "درس‌های تجربه شده" که منبعی حیاتی برای مدیران اجرایی پرمشغله امروز است، دسترسی فوری به تخصص و خرد با استعداترین رهبران جهان را میسر ساخته است.

ادامه...

بخشی از کتاب معیارهای استخدام و اخراج

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

انتشارات مدرسه بازرگانی هاروارد(۱) با همکاری پروژه «پنجاه درس» که از تهیه کنندگان پیشگام مفاهیم رسانه ای دیجیتال است، مفتخر است که آغاز پروژه «درسهای تجربه شده» را اعلام کند. این پروژه مجموعه جدیدی از کتابهاست که اظهارات موثق باتجربه ترین مدیران جهان را منعکس می سازد. هر کتاب این مجموعه از طریق قدرتی که در داستانسرایی شخصی وجود دارد، خرد جمعی برخی از شناخته شده ترین کارشناسان جهان را ارائه می کند و در مورد طرزفکر تک تک آنان، نحوه مواجهه با چالشهای جدید، و اینکه چگونه از درسهایی که به تلاش فراوان و بنا به تجربه به دست آورده اند استفاده می کنند تا اصول و فلسفه های کارآفرینی خودشان را شکل دهند، دیدگاههایی به دست می دهد. هر کتاب که از نظر موضوعی مطابق با عناوین مورد بحث در راس برنامه های مدیران ـ مثل رهبری، مدیریت تغییر، کارآفرینی، نوآوری و استراتژی ـ تهیه و تنظیم شده، از کتابخانه ویدئویی گسترده این پروژه که حاوی مصاحبه هایی با مقامات ارشد اجرایی و دیگر رهبران صاحب فکر است، شکل گرفته است. در اینجا، مدیران ارشد اجرایی پیشگام دنیا همراه با دانشگاهیان و دیگر متفکران عرصه کسب وکار مستقیماً و بی پرده درباره پیروزیها و شکستهای خود صحبت می کنند. این داستانهای موثر در کنار یکدیگر توصیه هایی را که برای مواجهه با چالشهای فردا نیاز خواهید داشت، ارائه می کنند.
شما را دعوت می کنیم هم اکنون به این گفت وگوها ملحق شوید. هم راههای تازه ای برای نگریستن به دنیا خواهید یافت و هم توصیه هایی آزموده و مطمئن که برای روشن کردن راهِ پیش رو به آنها نیاز دارید.

سلسله «درسهای تجربه شده»

از خود می پرسید که موفق ترین رهبران سراسر دنیا چطور با سخت ترین مشکلات خود دست وپنجه نرم کرده اند؟ پاسخ این سوال را می توانید در سلسله کتابهای «درسهای تجربه شده» پیدا کنید. هر جلد از این مجموعه جدید در عین ایجاز و جذابیت، دوازده تا چهارده مقاله خردمندانه از رهبران ممتاز شرکتها و بخشهای دولتی و دانشگاهها را در زمینه مبرم ترین مسائلی که پیش روی آنها بوده است، ارائه می کنند.
«درسهای تجربه شده» که منبعی مهم برای مدیران اجرایی پرکار امروز است، دسترسی آنی به خرد و تخصص بااستعدادترین رهبران جهان را برای شما فراهم می کند.

سایر کتابهای این مجموعه

الگو بودن در رهبری سازمان
روشهای مدیریت اجرایی نتیجه گرا
راه انداختن یک کسب وکار جدید
از کسب وکار محلی تا کسب وکار جهانی
راهکارهای کلیدی برای اجرایی کردن استراتژی

درس اول: افرادی را استخدام کنید که در ارزشهای شما سهیم هستند

پاملامارون(۲)

من در زمینه استخدام افراد اشتباهات زیادی مرتکب شدم، از این نظر که افرادی را استخدام می کردم که از نظر فنی شایستگی داشتند و سوابق فردی شان درخشان بود، اما عملاً صاحب همان ارزشهایی نبودند که ما در تیم موسسان خود از آنها برخوردار بودیم. این امر پیامدهای مخربی برای همه داشت زیرا آنان پا در مسیری می گذاشتند که متفاوت از مسیر مد نظر من بود. آنان عملاً اعتقادی به ماموریت و دیدگاه شرکت نداشتند و بر خلاف جهت چیزی که می خواستیم، حرکت می کردند.
من با تعداد زیادی از کارآفرینان دیگر صحبت کرده ام و آنان نیز در شرکتهای خود گرفتار مشکلات مشابهی هستند. افراد می آیند و فقط خواهان شغل هستند. آنها به شما چیزی را می گویند که می خواهید بشنوید و بعد متوجه می شوید که عملاً به کاری که انجام می دهید، اعتقادی ندارند. بیش از آنچه تصورش را بکنید این امر متداول است. بنابراین واقعاً مهم است که پیشاپیش نوعی مکانیسم برای یافتن کارکنانی که قصد دارند خود را با شما هماهنگ و همراه سازند، داشته باشید.
هیچ کس به اندازه خود شما ـ موسس و کارآفرین ـ مشتاق نخواهد بود، اما شما کارکنانی را می خواهید که تقریباً به اندازه شما در مورد چیزی که انجام می دهید مشتاق و علاقه مند باشند. من چند کارمند با سابقه را ـ مثل یک معاون رئیس توسعه محصول و یک مدیر بازاریابی ـ استخدام کردم. آنها آمدند و شش ماه اول را صرف تلاش برای اثبات بطلان تکنولوژی ما کردند، زیرا از شرکتهای دیگری آمده بودند که تکنولوژی رقابتی داشتند. آنها برای باور کردن اینکه تکنولوژی ما به همان خوبی تکنولوژی آنها در شرکتهای قبلی کار خواهد کرد، اوقات سختی را سپری کردند. آنها کاملاً مخل بودند زیرا به سراغ دانشمندان می رفتند و می خواستند آنها را وادار سازند تا آزمایشهایی را انجام دهند که باعث رد این می شد که تکنولوژی ما از چه مزایایی برخوردار است.
این امر در مورد ماموران فروش ما هم رخ داد. ماموران فروشی را از یک صنعت استخدام کرده بودیم؛ آنها مشغول فروش مواد شیمیایی بودند و ما محصولات بیولوژیک می فروختیم، محصولاتی بی خطر[ند] که با مواد شیمیایی رقابت دارند و جایگزینی برای مواد شیمیایی محسوب می شوند. بنابراین شما می خواهید کشاورزان به جای مواد شیمیایی، از محصولات بیولوژیک و طبیعی شما استفاده کنند. ماموران فروشی داشتیم که به شیوه ای خاص محصولات ما را برای کشاورزان تبلیغ می کردند و آنها می بایست این محصولات را به عنوان جایگزین آفت کشهای شیمیایی به کشاورزان می فروختند. اما در عمل هنوز اعتقاد داشتند که مواد شیمیایی بهترند، هر چند که محصول ما بازدهی بهتر و کیفیت برتر را به اثبات رسانده بودند.
وقتی کارکنانی دارید که با آنچه انجام می دهید و نیز با ماموریت و دیدگاههای شرکت همدل نیستند، اداره کردن و رشد دادن شرکت کار بسیار سختی خواهد بود. شما درگیر جابه جایی و نقل وانتقال کارکنان هستید و مجبورید به کارکنان اجازه ترک شغل بدهید. این امر برای تمام کارکنان مایه دردسر و حواس پرتی است. کلید این کار این بود که وقتی آنها را تا دم در می آورید، سریعاً اخراجشان کنید. اما مهم تر از آن این خواهد بود که آنها را از همان اولِ کار غربال کنید تا مطمئن شوید که واقعاً دارای ارزشهای مد نظر شما هستند. و این کار ساده نیست.
من بعد از چند مورد ناکامی چنان بدگمان شده بودم که وقتی داشتم یک معاون جدید را برای فروش و بازاریابی استخدام می کردم سه ماه وقت صرف آزمودن راههای مختلف کردم، [از جمله] استفاده از یک مسئول استخدام که مصاحبه ها را انجام می داد، تا اطمینان حاصل شود که این فرد قصد دارد با ما هماهنگ باشد. حتی در آن موقع این یکی تبدیل به نتیجه ای نشد که دوست داشتم. مجبور بودم از نو بررسی کنم و بفهمم چه چیزی را در فرایند مصاحبه از نظر دور داشته ام.
گمان می کنم بر آنچه افراد می توانستند برای شرکت انجام دهند بیشتر تمرکز داشتم تا رسیدن به آن ارزشهای راستین. بنابراین شروع کردم به طرح سوالات بسیار متفاوت: آیا شما اهل بازیافت هستید؟ چه نوع اتومبیلی می رانید؟ آیا غذای طبیعی می خورید؟ و وقتی روی آن انتخابهای زندگی دست می گذارید، کم کم کردن ارزشها را پیدا می کنید. و می توانید بگویید آیا کسی در حال نقش بازی است یا نه و اینکه اهل انطباق هست یا خیر. این طوری بود که من عملاً مشخص می کردم آیا کارکنان واقعاً به چیزی که انجامش می دادیم اعتقاد دارند.
در شرکت جدیدم که در حال راه اندازی هستیم، بعضی از افراد تیم موسس پیشنهاد می کنند که گزاره ارزشها را همان بدو امر مطرح کنیم. و ما از هر کارمند در بدو استخدام می خواهیم تا آن را امضا کند. بنابراین، این کار اندکی متفاوت از صرفاً گفتن این است که «بله، بله. من به آن اعتقاد دارم.» وقتی آنها عملاً مجبور به امضا می شوند، بعد که می بینیم کسی مطابق این ارزشها رفتار نمی کند، می توانیم برگردیم و بگوییم «یک دقیقه صبر کنید. شما این را امضا کرده اید؛ وقتی برای اولین بار کار خود را در اینجا آغاز کردید خود را به آن متعهد کردید. و ما انتظار داریم از آن تبعیت کنید.»

برداشتها

  • استخدام افرادی که از نظر فنی صلاحیت دارند اما در ارزشهای رهبران شرکت سهیم نیستند، می تواند پیامدهای مخربی داشته باشد.
  • وقتی کارکنانی دارید که با آنچه انجام می دهید و با ماموریت و دیدگاههای شرکت همدل نیستند، اداره کردن و رشد دادن شرکت به علت بروز دردسرها و وقفه های ناشی از نقل وانتقال کارکنان، کار بسیار سختی خواهد بود.
  • هنگام استخدام، افراد را از همان بدو امر غربال کنید تا مطمئن شوید که ارزشهای مشترکی را مطرح می کنند. در طول مصاحبه، سوالاتی را بپرسید که می توانند مشخص کنند آیا آن فرد به کاری که شرکت انجام می دهد، اعتقاد دارد یا نه.
  • گزاره ارزش خود را در همان بدو امر رو کنید، از کارکنان جدید بخواهید آن را امضا کنند، و به آنان بگویید که انتظار دارید از آن تبعیت کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب معیارهای استخدام و اخراج

کسایی که خوندن نظر بدن لطفا. همه کارمندام رفتن
در 10 ماه پیش توسط sha...sro