فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب لایب نیتس

کتاب لایب نیتس

نسخه الکترونیک کتاب لایب نیتس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب لایب نیتس

حافظ فیلسوف نیست، و چه بسا خود نیز نخواسته فیلسوف باشد؛ با این همه، خواهیم دید که چگونه عنصر اصلی مابعدالطبیعه لایب‌نیتس با این دو بیت جادویی حافظ همسنخ و هم‌معنی است، و خواهیم دید که لایب‌نیتس آن‌گاه که اصل تجلی را بنیان هستی هستندگان قرار می‌دهد، در واقع بر معنای شعر حافظ تأکید می‌کند. اما هایدگر از چیز دیگری سخن می‌گوید، و آن این‌که، فی‌المثل، هگل و شوپنهاور و نیچه را نمی‌توان شناخت مگر آن‌گاه که پیشاپیش لایب‌نیتس شناخته شود. پس فقط این را بگویم که لایب‌نیتس، نخستین فیلسوف آلمانی است. هر جا سخن از «امر نخستین» است، می‌باید گوش‌ها را تیز کرد. هم از این رو، فهم فلسفه لایب‌نیتس بر فهم اندیشه فیلسوفان آلمانی متأخر از او و چه بسا بر فهم سیر بعدی فلسفه‌ورزی در جهان آلمانی‌زبان مقدم است: ما قطعه‌ای از هایدگر و شعری از حافظ نقل کردیم، اما نه به مثابه حجت و دلیل، که صرفا به مثابه نشانه‌ای از این طرز تفکر؛ زیرا چنین می‌اندیشیم که فهم لایب‌نیتس، ما را در فهم سیر بعدی اندیشه فلسفی در آلمان یاری می‌رساند. لایب‌نیتس، سرسلسله سامان فکری و زیست فلسفی آلمانی است، لایب‌نیتس بر متفکران پس از خویش تأثیر نهاده است، لایب‌نیتس فیلسوفی جامع‌الاطراف است؛ لذا چنین می‌نماید که مطالعه و بررسی فلسفه او بی‌وجه نیست. کتاب حاضر می‌کوشد اندکی بر شناخت ما از این فیلسوف بزرگ بیفزاید.

ادامه...

بخشی از کتاب لایب نیتس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سپاسگزاری

از برایان لیتر، ویراستار مجموعه، بسیار سپاسگزارم، چرا که از من دعوت کرد تا این کتاب را بنویسم. همچنین باید مراتب ارادت خود را به تونی بروس، ویراستار فلسفی مجموعه، به دلیل پیشنهادها و تشویق های مداومش، ابراز دارم. در طی زمانی که مشغول نوشتن این کتاب بودم، محاورات مهیجی با جفری مک دانا، آلن نلسون، لارنس نولان، جان ویپل و جون یانگ در خصوص اندیشه های لایب نیتس داشتم؛ از سوی دیگر، از مکاتباتم با پل هافمن، پل لاج و دانلد رادِرفرد بهره بسیار برده ام. عمیقا مدیون سه داور مجموعه هستم، زیرا توضیحات و تفسیرهای سازنده و دقیقی در خصوص پیشنویس ماقبل نهایی ابراز داشتند. و در آخر، می باید از کریستینا ویشِن کمپر به جهت ویراستاری فنی کتاب تشکر کنم.
نقل قول هایی که از کتاب گ. و. لایب نیتس: متون فلسفی ( ۱۹۸۸ ) ویراسته ریچارد فرانکس و آر. اس. وولهاوس، در این کتاب آمده با کسب اجازه از انتشارات دانشگاه آکسفورد بوده است.
نقل قول هایی که از مقاله «لایب نیتس: حقیقت، شناخت و مابعدالطبیعه» نوشته نگارنده در کتاب رنسانس و عقل گرایی قرن هفدهم ( ۲۰۰۳ )، ویراسته پارکینسون آمده است با کسب اجازه از گروه تیلور و فرانسیس درج شده است.

نیکولاس جالی

پیشگفتار مترجم

عکس روی تو چو بر آینه جام افتاد 
عارف از خنده می در طمع خام افتاد

حُسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد 
این همه نقش در آیینه اوهام افتاد

حافظ

... از باب نمونه می توانیم اظهارات لایب نیتس در باره هستی هستندگان را از حیث تاریخی تا دقیق ترین جزئیات معلوم و معین کنیم و در عین حال به کم ترین شناختی در این باره نرسیم که لایب نیتس به چه می اندیشید وقتی که هستی هستندگان را از مصدر مونادها و مونادها را همچون وحدت ادراک و شوق، یعنی همچون وحدت تصور و طلب، تعیین و تعریف می کرد. آنچه لایب نیتس در این باره می اندیشید بعدا توسط کانت و فیخته به صورت اراده عقلانی در بیان می آید که هگل و شلینگ هر یک به شیوه خود تفکر در باره آن را پی می گیرند. این همان چیزی است که شوپنهاور هنگام اندیشیدن به جهان همچون اراده و بازنمود آن را نام می دهد و مراد می کند. این همان چیزی است که نیچه وقتی آغازینْ هستی هستندگان را به صورت اراده به سوی قدرت توصیف می کند به آن می اندیشد...(۱)

حافظ فیلسوف نیست، و چه بسا خود نیز نخواسته فیلسوف باشد؛ با این همه، خواهیم دید که چگونه عنصر اصلی مابعدالطبیعه لایب نیتس با این دو بیت جادویی حافظ همسنخ و هم معنی است، و خواهیم دید که لایب نیتس آن گاه که اصل تجلی را بنیان هستی هستندگان قرار می دهد، در واقع بر معنای شعر حافظ تاکید می کند. اما هایدگر از چیز دیگری سخن می گوید، و آن این که، فی المثل، هگل و شوپنهاور و نیچه را نمی توان شناخت مگر آن گاه که پیشاپیش لایب نیتس شناخته شود. پس فقط این را بگویم که لایب نیتس، نخستین فیلسوف آلمانی است. هر جا سخن از «امر نخستین» است، می باید گوش ها را تیز کرد. هم از این رو، فهم فلسفه لایب نیتس بر فهم اندیشه فیلسوفان آلمانی متاخر از او و چه بسا بر فهم سیر بعدی فلسفه ورزی در جهان آلمانی زبان مقدم است: ما قطعه ای از هایدگر و شعری از حافظ نقل کردیم، اما نه به مثابه حجت و دلیل، که صرفا به مثابه نشانه ای از این طرز تفکر؛ زیرا چنین می اندیشیم که فهم لایب نیتس، ما را در فهم سیر بعدی اندیشه فلسفی در آلمان یاری می رساند. لایب نیتس، سرسلسله سامان فکری و زیست فلسفی آلمانی است، لایب نیتس بر متفکران پس از خویش تاثیر نهاده است، لایب نیتس فیلسوفی جامع الاطراف است؛ لذا چنین می نماید که مطالعه و بررسی فلسفه او بی وجه نیست. کتاب حاضر می کوشد اندکی بر شناخت ما از این فیلسوف بزرگ بیفزاید.
لازم می دانم از دوستانم، عبداللّه سلیمی و سعید پورنصیر، که به حق، اگر تشویق هایشان نبود، این ترجمه به سرانجام نمی رسید، و نیز خانم شهلا پروین تشکر کنم. و البته امیدوارم به سرانجام رسیدن این ترجمه، به از به سرانجام نرسیدن آن بوده باشد.

فهرست اختصارات

A: German Academy of Sciences (ed.), G.W. Leibniz: Sämtliche Schriften und Briefe (Darmstadt and Berlin: Berlin Academy, 1923 ــ). References are to series and volume.

AG: R. Ariew and D. Garber (eds and trans.), G.W. Leibniz: Philosophical Essays (Indianapolis and Cambridge, Mass.: Hackett,1989)

AT: C. Adam and P. Tannery (eds), Oeuvres de Descartes, 12 vols(Paris, 1897-1913; repr. Paris: Vrin/CNRS, 1964-76)

CSM: J. Cottingham, R. Stoothoff and D. Murdoch (trans.), The Philosophical Writings of Descartes, 3 vols (Cambridge: Cambridge University Press, 1985). Volume III (The Correspondence)incorporates a revised version of Anthony Kenny's translation of Descartes's letters and is abbreviated as `CSMK'
D: L. Dutens (ed.), G.G. Leibnitii Opera Omnia (Geneva, 1768)

DM: Discourse on Metaphysics

G: C.I. Gerhardt (ed.), Die Philosophischen Schriften von G.W. Leibniz, 7 vols (Berlin: Weidmann, 1875-90)

Gr: G. Grua (ed.), G.W. Leibniz: Textes Inédits, 2 vols (Paris: Presses Universitaires de France, 1948)

H: E.M. Huggard (trans.), G.W. Leibniz: Theodicy (London: Routledge and Kegan Paul, 1952)
JS: N. Jolley (ed.) and D. Scott (trans.), Nicolas Malebranche: Dialogues on Metaphysics and on Religion (Cambridge: Cambridge University Press, 1997)

L: L.E. Loemker (trans. and ed.), G.W. Leibniz: Philosophical Papers and Letters (2nd edn: Reidel, Dordrecht, 1969)

LO: T. Lennon and P.J. Olscamp, Nicolas Malebranche: The Search After Truth (2nd edn, Cambridge: Cambridge University Press, 1997)

M: G. Mollat (ed.), Rechtsphilosophisches aus Leibnizens ungedrückten Schriften (Leipzig: Haessel, 1885)
NE: New Essays on Human Understanding

P: G.H.R. Parkinson (ed.), G.W. Leibniz: Philosophical Writings(London: Dent, 1973)

R: P. Riley (ed.), Leibniz: Political Writings (2nd edn, Cambridge: Cambridge University Press, 1988)

RB: P. Remnant and J. Bennett (trans. and eds), G.W. Leibniz: New Essays on Human Understanding (2nd edn, Cambridge: Cambridge University Press, 1996)

WF: R. Woolhouse and R. Francks (trans. and eds), G.W. Leibniz: Philosophical Texts (Oxford: Oxford University Press, 1998)

گاهشمار زندگانی لایب نیتس

۱۶۴۶ -  تولد در یکم ژوئیه در لایپزیک
۱۶۴۸ -   صلح وستفالیا به جنگ سی ساله پایان می دهد
۱۶۵۳ -   ورود به مدرسه نیکولای در لایپزیک
۱۶۶۱  -  ورود به دانشگاه لایپزیک
۱۶۶۲ -   اخذ مدرک لیسانس فلسفه
۱۶۶۳ -   نام نویسی در دانشگاه ینا
۱۶۶۴ -   اخذ درجه دکتری فلسفه
۱۶۶۶ -   نام نویسی در دانشکده حقوق دانشگاه آلتدورف در نزدیکی نورنبرگ
۱۶۶۷ -   اخذ درجه دکتری حقوق از دانشگاه آلتدورف؛ رد پیشنهاد کرسی استادی
۱۶۶۸  -  با حمایت بارون یوهان کریستیان فن بوینبورگ به مقام دستیار مشاور حقوقی امیر ماینتس منصوب می شود
۱۶۷۲ -   ورود به پاریس به موجب ماموریتی دیپلماتیک
۱۶۷۳  -  بازدید از لندن و حضور در نشست های انجمن سلطنتی؛ به عنوان عضو خارج از انجمن انتخاب می شود
۱۶۷۵  -  ابداع حساب دیفرانسیل (تفاضلی)
۱۶۷۶ -   بازدید دوباره از لندن و مشاهده برخی از یادداشت های ریاضی نیوتن؛ بازدید از لاهه، جایی که با اسپینوزا در باب فلسفه به بحث می نشیند؛ منصب رایزن دربار دوک هانوفر را به او می دهند
۱۶۷۹ -   مرگ کارفرمای لایب نیتس، دوک برونسویک، یوهان فریدریش
۱۶۸۰ -   ارنْست آوگوست پس از برادرش یوهان فریدریش، دوک برونسویک می شود (بعدها امیر هانوفر می گردد)
۱۶۸۴  -  انتشار حساب دیفرانسیلی که ابداع کرده است
۱۶۸۶ -   تحریر گفتار در مابعدالطبیعه
۱۶۸۷  -  هانوفر را ترک می کند و به سیاحت در جنوب آلمان، اتریش و ایتالیا می پردازد تا اسناد بایگانی شده را برای طرح خویش مبنی بر نگارش تاریخ خاندان برونسویک بکاود
۱۶۹۰ -   بازگشت به هانوفر
۱۶۹۵  -  انتشار نظام جدید طبیعت و همپیوندی جواهر
۱۶۹۸ -   مرگ امیر هانوفر، ارنست آوگوست؛ فرزندش گئورگ لودویگ جانشین او می شود
۱۷۰۰ به مقام عضو خارجی آکادمی علوم فرانسه انتخاب می شود؛ به سِمت نخستین رئیس آکادمی نوبنیاد علوم برلین منصوب می شود
۱۷۰۳ ــ ۱۷۰۵ تحریر جستارهای جدید در باب فهم آدمی
۱۷۰۵  -  مرگ ملکه پروس سوفی شارلوت
۱۷۱۰  -  انتشار جستارهایی در باب عدل الهی
۱۷۱۱ -   جان کیل در مجله انجمن سلطنتی به نام مباحثات فلسفی او را به سرقت ادبی متهم می کند؛ لایب نیتس به دبیر انجمن، هانس اسلونه نامه ای می نویسد و از او تقاضای اجرای عدالت می کند
۱۷۱۲  -  آغاز اقامت دوساله در وین؛ به مقام رایزن دربار امپراتوری منصوب می شود
۱۷۱۴ -   تحریر «مبادی طبیعت و فیض» و مونادولوژی؛ با مرگ ملکه آن، امیر هانوفر گئورگ لودویگ با عنوان جورج اول بر سریر پادشاهی بریتانیا تکیه می زند
۱۷۱۵ -   آغاز مکاتبه با ساموئل کلارک، پیرو نیوتن
۱۷۱۶  -  مرگ در تاریخ ۱۴ نوامبر در هانوفر

مقدمه

گوتفریت ویلهلم لایب نیتس بدون شک یکی از بزرگ ترین فیلسوفان سنت فلسفی مغرب زمین است؛ در عین حال باید گفت که وی فیلسوفی است فوق العاده دشوار. دو تا از مشهورترین آموزه های فلسفی وی به گونه ای هستند که ممکن است در بدو امر بسیار نامانوس و نامقبول به نظر برسند: به همین دلیل، بسیاری از خوانندگان فلسفه لایب نیتس زمانی که با نظریه مونادها و این قضیه که جهان فعلی بهترین جهان در میان تمامی جهان های ممکن است روبرو می شوند نمی توانند بر مقاومت اولیه خویش نسبت به این آرا فایق آیند. حقیقت این است که قضیه اخیر، لایب نیتس را در چنان موقعیتی قرار داد که ولتر در کتاب کاندید(۲) ( ۱۷۵۹ ) به راحتی او را آماج حملات تند و تیز خود ساخت. دشواری های فلسفه لایب نیتس منشا دیگری نیز دارد که اساسا از جنس دیگری است؛ و آن این که هرچند او در طول حیاتش یک کتاب فلسفی منتشر کرد، هرگز شرحی قطعی و جامع از نظریات و بحث فلسفی اش به دست نداد؛ در میان آثار او هیچ شاهکار عظیمی در کتابت وجود ندارد که بتوان آن را همردیف اخلاق(۳) ( ۱۶۷۷ ) اثر بندیکت اسپینوزا یا جستار در باب فهم آدمی(۴) ( ۱۶۹۰ ) اثر جان لاک قرار داد. در عوض، خواننده ناچار است به منظور دست یافتن به سیمایی منسجم از دستاوردهای فلسفی او به انبوهی از مقالات و نامه ها رجوع کند. بسیاری از آثار لایب نیتس، چه تحریرهای مفصل و مطولش چه آثار کوتاه و موجزش، در دوران حیات او به چاپ نرسیدند، و فقط به تدریج و در طول سیصد سال گذشته، یعنی پس از مرگ وی، آرام آرام در دسترس علاقه مندان به فلسفه قرار گرفتند؛ حقیقت آن است که بسیاری از تحریرهای او حتی تا به امروز نیز منتشر نشده اند. لایب نیتس خود نیز به خوبی آگاه بود که درک خدمات وی به فلسفه برای معاصرانش تا چه حد دشوار بوده است، زیرا می نویسد: «آن که مرا صرفا از روی نوشته های منتشر شده ام می شناسد مرا نمی شناسد» (D VI 1 65).
علی رغم این که بسیاری از نوشته های لایب نیتس واجد خصوصیت چندپارگی است، وی فیلسوفی نظام مند است؛ ایده های او در منطق، مابعدالطبیعه، الهیات و بنیان های فیزیک برسازنده کلیتی منسجم و عظیم است. لایب نیتس از این حیث وارث خصوصیات عصر خویش است و در مقابل روح زمانه ما قرار می گیرد. امروزه، علی رغم وجود چند استثنای مهم و برجسته، فیلسوفان تحلیلی تمایل دارند که به روش جزء به جزء به مسائل فلسفه روی کنند. این دسته از فلاسفه مسائل مربوط به ماهیت شناخت و عقیده یا رابطه میان ذهن و بدن را جدا از دیگر عرصه های فلسفی بررسی می کنند. در مقابل، عظیم ترین اذهان فلسفی قرن هفدهم متمایل به اتخاذ موضعی متفاوت بودند؛ آنان در پی بنا نهادن نظام های فلسفی عظیم و شکوهمند بودند، نظام هایی که در آن ها می بایست به مسائل جزئی مورد بحث در آن عصر نیز پاسخی داده شود. لذا خود این نظام های فلسفی اعتبارشان را از تواناییشان برای حل و فصل مسائل جزئی کسب می کردند. این دسته از فلاسفه غالبا نسبت به بلندپروازی های نظام مندانه شان دلگرم بودند، زیرا عقیده داشتند که استعداد فطری عقل ما ابزاری مطمئن است که قدرت آن به موجب وابستگی بنده وار به مرجعیت ارسطو و شاگردان قرون وسطایی اش عملاً پنهان مانده است. مضافا بر این که فروپاشی نظام ارسطویی موجب بروز خلئی شده بود که نخستین فیلسوفان عصر جدید غالبا مشتاق پر کردنش بودند.

برای پدر، مادر، و دو خواهر عزیزم فاطمه و مینا و برای دکتر داریوش؛ استاد

نظرات کاربران درباره کتاب لایب نیتس