فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت

کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می‌کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفوردرا شنیده‌اند و چه‌بسا از این مجموعه کم‌نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک‌هایی که گردانندگان این مجموعه از آن‌ها برخوردار شده‌اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به‌رایگان و به آسان‌ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه‌مند قرار گرفته است. در این مدخل بر کار ایمانوئل کانت(۱۷۲۴-۱۸۰۴) در زمینه ذهن و آگاهی از خود و مسائل مرتبط با آن‌ها تمرکز خواهیم کرد.مدلی که کانت از ذهن ارائه می‌داد، از حیث ساختار کلی‌اش، مدل حاکم در روان‌شناسی تجربی بود که از کار او نشئت گرفت و، پس از وقفه‌ای که حاکمیت رفتارگرایی(تقریباً در طول سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۶۵) در آن ایجاد کرد، دوباره در اواخر قرن بیستم، خصوصاً در علم شناختی، غالب شد. برای مثال، موءلفه‌های اصلیِ آن مدل‌های ذهن که متفکران متفاوتی چون زیگموند فروید و جری فودور به دست داده‌اند در کل صورتی کانتی دارند.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این مجموعه با کسب اجازه از گردانندگان دانشنامه فلسفه استنفورد (SEP) منتشر می شود.

[ درآمد]

اگرچه خود کانت معتقد بود که دیدگاهش درباره ذهن(۳) و آگاهی(۴) برای هدف اصلی اش ضروری نیست، ولی برخی از ایده های او تاثیر چشمگیری بر اخلافش نهادند. ایده های اساسی دیدگاه او اکنون ایده هایی اساسی در علم شناختی اند. با وجود این، ایده های دیگری که به همان اندازه برای دیدگاه او اساسی اند تقریباً هیچ تاثیری بر آثار بعدی نداشتند. در این مدخل، ابتدا کل مدلِ کانت و همچنین ادعاهایی را که تاثیرگذار بوده اند مورد بررسی قرار می دهیم. سپس به طور اخص به ادعاهای او درباره آگاهی از خود(۵) خواهیم پرداخت. بسیاری از ایده های او درباره آگاهی از خود و مسائل مرتبط با آن چندان موءثر واقع نشده اند. در واقع، علی رغم این که کانت به بینش های قابل توجهی درباره آگاهی از خود دست یافت، این بینش ها تنها دویست سال بعد، یعنی در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، از نو پا به عرصه گذاشتند.

۱ . کلیات دیدگاه کانت درباره ذهن

در این مدخل بر کار ایمانوئل کانت(۶) (۱۷۲۴-۱۸۰۴) در زمینه ذهن و آگاهی از خود و مسائل مرتبط با آن ها تمرکز خواهیم کرد.
برخی مفسران بر این باورند که دیدگاه های کانت درباره ذهن تابع ایدئالیسم اوست (که آن را ایدئالیسم استعلایی می نامید). از بیشتر جهات، این باور درست نیست. در بدترین حالت، بیشتر اظهارات او درباره ذهن و آگاهی را می توان از ایدئالیسم او سوا کرد. کانت را غالباً فیلسوفی اصالتاً آلمانی می دانند، اما گفته می شود یکی از اجدادش اسکاتلندی بوده است. برخی فیلسوفان (اغلب اسکاتلندی) معتقدند که «Kant» صورت آلمانی شده اسمِ اسکاتلندی «Candt» است، هرچند محققان زیادی اکنون این ایده را رد می کنند. با وجود این، شایان ذکر است که کار کانت در حیطه معرفت شناسی، که او را به سمت ایده هایش درباره ذهن هدایت کرد، همان قدر که پاسخی به هر فیلسوف دیگری بود پاسخی به هیوم نیز بود.
مدلی که کانت از ذهن ارائه می داد، از حیث ساختار کلی اش، مدل حاکم در روان شناسی تجربی بود که از کار او نشئت گرفت و، پس از وقفه ای که حاکمیت رفتارگرایی(۷) (تقریباً در طول سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۶۵) در آن ایجاد کرد، دوباره در اواخر قرن بیستم، خصوصاً در علم شناختی، غالب شد. برای مثال، موءلفه های اصلیِ آن مدل های ذهن که متفکران متفاوتی چون زیگموند فروید(۸) و جری فودور(۹) به دست داده اند در کل صورتی کانتی دارند.
سه ایده زیر شکل مبنایی («معماری شناختیِ») مدل کانت را نشان می دهند و ایده ای هم که متعاقباً می آید معرّف روش حاکم بر مدل مزبور است. همه این ها جزئی از شالوده علم شناختی شده اند:

۱. ذهن مجموعه پیچیده ای از توانایی ها (کارکردها) است. (همان طور که میربوت (Meerbote ۱۹۸۹) و بسیاری دیگر گفته اند، کانت تقریباً دویست سال پیش از آن که کارکردگرایی(۱۰) در دهه ۱۹۶۰ به دست هیلری پاتنم(۱۱) و دیگران رسماً مدون شود، معتقد به دیدگاهی کارکردگرایانه در باب ذهن بوده است.)
۲. کارکردهای تعیین کننده برای فعالیت شناخت زا(۱۲) و ذهنی عبارت اند از پردازش مکانی ـ زمانیِ داده های حسی(۱۳) و اطلاق مفاهیم بر آن ها. شناخت مستلزم مفاهیم و ادراکات است.
۳. این کارکردها صورت هایی از چیزی هستند که کانت ترکیب(۱۴) می نامید. ترکیب (و وحدت آگاهی که ترکیب مستلزم آن است) برای شناخت جنبه اساسی دارند.

این سه ایده امروزه در بیشتر تفکرات در باب شناخت جنبه بنیادی دارند. مهم ترین روش کانت، یعنی روش استعلایی، نیز در کنه علم شناختی معاصر جای دارد:
  • برای بررسی ذهن، شرایط لازم برای تجربه را استنتاج کنید. استدلال هایی که واجد این ساختارند استدلال های استعلایی نامیده می شوند.
اگر بخواهیم این روش را به زبان معاصر برگردانیم، هسته آن عبارت خواهد بود از استنتاج بهترین تبیین، یعنی روش ِ مسلمْ فرض کردنِ سازوکارهای ذهنیِ مشاهده ناپذیر به منظور تبیین رفتار(۱۵) مشهود.
مسلماً کانت تصور می کرد که می تواند از استدلال های استعلایی اش به چیزی بیش از صِرف «بهترین تبیین» دست یابد. او می پنداشت که قادر است از آن ها به شناختِ پیشین(۱۶) (مستقل از تجربه) دست پیدا کند. کانت آموزه ای سه بخشی در باب امر پیشین داشت. او معتقد بود که برخی ویژگی های ذهن و شناخت آن خاستگاه پیشین دارند، یعنی باید مقدم بر تجربه، در ذهن باشند (زیرا به کارگیری آن ها برای تجربه کردن ضروری است). این که ذهن و شناخت دارای این ویژگی ها هستند [ نمونه ای از] حقایق پیشین، یعنی ضروری و کلی، است (B۳ /۴).( ۱ ) تنها با استفاده از روش های پیشین می توانیم به شناخت این حقایق نایل شویم یا در هر صورت پی به پیشین بودنشان ببریم، یعنی نمی توانیم این چیزها را از تجربه بیاموزیم () (Brook ۱۹۹۳). کانت می پنداشت که استدلال های استعلایی پیشین اند یا امر پیشین را به هر سه طریق آشکار می سازند. با وجود این، کنه این روش عبارت است از استنتاج بهترین تبیین. زمانی که درون نگری(۱۷) حدود صد سال پیش از مرکز توجه خارج شد، رویکرد بدیلی که اختیار شد دقیقاً همین رویکرد بود. این روش، علی رغم ریشه های غیرتجربی اش نزد کانت، امروزه روش اصلی ای است که مورد استفاده دانشمندان تجربی مسلک علم شناختی است.
چنان که در اواخر این مدخل خواهیم دید، موءلفه های دیگری که به همان اندازه در رویکرد کانت به ذهن اساسی بوده اند مورد پذیرش علم شناختی قرار نگرفته اند، به ویژه بخشی کلیدی از آموزه ترکیب او و بخش اعظم اظهاراتش درباره آگاهی از خود. مدل او به دست علم شناختی از دور خارج نشده است، ولی حتی برخی از مهم ترین جنبه های مدل مزبور مورد پذیرش آن قرار نگرفته اند.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۶۵ ... ذهن و آگاهی از خود در نظر کانت