فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت

کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می‌کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده‌اند و چه‌بسا از این مجموعه کم‌نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک‌هایی که گردانندگان این مجموعه از آن‌ها برخوردار شده‌اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به‌رایگان و به آسان‌ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه‌مند قرار گرفته است. حکم زیبایی‌شناختی، طبق کاربرد کانت، حکمی است مبتنی بر احساس، و خصوصاً مبتنی بر احساس لذت یا الم. طبق دیدگاه رسمی کانت سه نوع حکم زیبایی‌شناختی وجود دارد: احکام ناظر به امر مطبوع، احکام ناظر به زیبایی (یا همان احکام ذوقی)، و احکام ناظر به امر والا. با وجود این، کانت اغلب اصطلاح «حکم زیبایی‌شناختی» را به معنای محدودتری به‌کار می‌برد که احکام ناظر به امر مطبوع از آن مستثنا می‌شوند، و دغدغه او در «نقد قوه حاکمه زیبایی‌شناختی» اولاً و اساسا احکام زیبایی‌شناختی به چنین معنای محدودتری است. چنین احکامی ممکن است «محض» باشند یا نباشند؛ در حالی که کانت غالباً بر احکامِ زیبایی‌شناختی محض متمرکز می‌شود، دلایلی وجود دارد که تصور کنیم بیشتر احکام راجع به هنر (در مقابل طبیعت) احکام زیبایی‌شناختی محض به حساب نمی‌آیند و، از همین رو، مهم است که دیدگاه‌های کانت را درباره چنین احکامی نیز بفهمیم.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 1.18 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

کانت دیدگاه های خود را درباره زیبایی شناسی و غایت شناسی در سال ۱۷۹۰ در کتاب نقد قوه حکم(۳) (Kritik der Urteilskraft) به کامل ترین شکل عرضه کرد. این کتاب از دو جزء تشکیل شده است، و کانت قبل از این دو جزء در مقدمه ای طولانی اهمیت این اثر را در کل نظام نقدی اش شرح می دهد و از آن دفاع می کند. در جزء اول، یعنی در «نقد قوه حاکمه زیبایی شناختی»، درباره حکم و تجربه زیبایی شناختی، خصوصاً حکم و تجربه زیبایی شناختیِ ناظر به امر زیبا و امر والا، و نیز درباره آفرینش هنری بحث می کند؛ در جزء دوم، یعنی در «نقد قوه حاکمه غایت شناختی»، نیز درباره نقش غایت شناسی(۴) (یعنی توسل به اهداف، غایات یا اغراض) در علم طبیعی و به طور کلی تر در فهم ما از طبیعت به بحث می پردازد. نقد قوه حکم سومین و آخرین نقد از نقدهای سه گانه کانت بود؛ دو نقد دیگر او عبارت اند از: نقد عقل محض(۵) (۱۷۸۱، ویراست دوم: ۱۷۸۷) که به متافیزیک و معرفت شناسی(۶) می پردازد، و نقد عقل عملی(۷) ( ۱۷۸۸) که به همراه بنیادگذاری متافیزیک اخلاقِ(۸) ( ۱۷۸۵) او با اخلاق(۹) سروکار دارد.
نقد قوه حکم در مقایسه با دو نقد دیگر کمتر جلب توجه کرده است. یکی از دلایل این امر آن است که به طور سنتی برای حوزه های زیبایی شناسی و غایت شناسیِ طبیعی به لحاظ فلسفی محوریت کمتری نسبت به حوزه های اخلاق، متافیزیک و معرفت شناسی قائل شده اند. دلیل دیگر آن است که نقد سوم مشکل تفسیری ای ایجاد می کند که نظیرِ آن برای دو نقد دیگر به وجود نمی آید: با توجه به این که دو جزءِ این کتاب ظاهراً شباهتی با هم ندارند ــ نه تنها با هم بلکه همچنین با «قوه حکم»ی که علی الظاهر کانون کتاب است ــ چطور می توان از کل این اثر سر درآورد؟ اما نظریه زیبایی شناختی کانت همیشه در زیبایی شناسی فلسفی و فلسفه هنر شدیداً تاثیرگذار بوده و از اواخر دهه ۱۹۷۰ آثاری درباره زیبایی شناسی کانت در حوزه تفسیرِ انگلیسی ـ آمریکایی اندیشه او پدید آمده که شمار آن ها به سرعت در حال افزایش بوده است. آغازِ اقبال بیشتر به دیدگاه های کانت درباره غایت شناسی طبیعی، که در مقایسه با زیبایی شناسی او بسیار بیشتر مغفول مانده است، به اوایل دهه ۱۹۹۰ برمی گردد، و به ویژه طیِ ده سال اخیر علاقه بسیاری به آرای او درباره خودِ غایت شناسی و نیز ربط بالقوه آن به فلسفه معاصر زیست شناسی پدید آمده است.(۱۰) به علاوه، در بیست سال گذشته یا چیزی در همین حدود توجه بیشتری به طرح تفسیر نقد قوه حکم به عنوان یک کلِ منسجم معطوف شده است. پابه پای افزایش توجه به شالوده های فلسفی کلی نقد قوه حکم نه تنها این نقد واجد نقشی مهم در رشته های زیبایی شناسی و فلسفه زیست شناسی لحاظ شده است، بلکه حائز نقش نظام مند مهمی در معرفت شناسی، متافیزیک و اخلاق کانت نیز به شمار آمده است و در واقع، این نقد، دارای ربط و مناسبت در مباحث معاصر در این حوزه ها و حوزه های مرتبط محسوب شده است.
زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت مجموعا حوزه بسیار گسترده ای را شامل می شوند، و مدخل حاضر نمی تواند همه مباحث مربوط به آن ها را پوشش دهد و تمامی آثاری را که به آن ها مربوط می شوند به حساب آورد. در این جا باید به سه محدودیت اشاره کنم. اولاً، اگرچه کانت در سراسر سیر فکری اش درباره زیبایی شناسی و غایت شناسی مطلب نوشته است، مدخل حاضر تنها نقد قوه حکم را (به همراهِ «مقدمه اول»، یعنی نسخه قدیمی تری از مقدمه که در طول حیات کانت منتشر نشد ولی در تازه ترین ترجمه های انگلیسی نقد سوم آمده است) مد نظر قرار می دهد.(۱۱) ثانیاً، این مدخل، به جای مسائل تاریخیِ مربوط به منشا و چندوچون پذیرش نوشته های کانت درباره این موضوعات، در درجه اول به مسائل فلسفی و تفسیری ای می پردازد که از این نوشته ها سر برآورده اند. ثالثاً، مقاله حاضر اساساً بر آن مسائلی متمرکز می شود که بیشترین توجه را در سنت تحلیلی انگلیسی ـ آمریکایی به خود معطوف داشته اند؛ شاهد این مدعا کتابنامه نوشتار حاضر است که عمدتاً محدود به آثار انگلیسی زبان و به طور اخص آثاری از منظر تحلیلی است. به برخی منابع درباره نوشته های کانت در باب زیبایی شناسی و غایت شناسی غیر از نقد قوه حکم در بخش «منابع اصلیِ» کتابنامه اشاره شده است. برخی پیشنهادها برای مطالعه آثار جنبی ای که به تاریخ و چند و چون پذیرش زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت و اقبال به آن می پردازند، و نیز آثار جنبی ای به زبان انگلیسی که از منظری کمتر تحلیلی به نگارش درآمده اند، در بخش «منابع جنبیِ» کتابنامه آمده است.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به درخواست دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای احمد تهوری، مدیر روابط عمومی انتشارات، که در تسهیل ارتباطات نقش موثری داشته اند؛ و آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۶۲ ... زیبایی شناسی و غایت شناسی کانت