فیدیبو نماینده قانونی نشر و تحقیقات ذکر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چرا، چطور، چگونه

کتاب چرا، چطور، چگونه
جلد ششم

نسخه الکترونیک کتاب چرا، چطور، چگونه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چرا، چطور، چگونه

مجموعه «چرا،‌ چطور‌، چگونه- جلد ششم»‌ نوشته سونیتا گوپتا و نینا آگراوال است. این کتاب یکی از بهترین منابع برای پاسخ به سوالات ناتمام جوانان و نوجوانان است. اطلاعاتی که هر روزه در جهان تولید می‌شود بی‌شمار است. در ثانیه هزاران هزار داده جدید به علوم جهان اضافه می‌شود. در جهانی که سرعت به روز شدن اطلاعات کمتر از ثانیه و صدم ثانیه است،‌ ضرورت بالابردن دانش عمومی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. نوجوانان و جوانان می‌توانند بسیاری از اطلاعات پایه‌ای،‌ جدید و مهم را در مجموعه کتابهای «چرا،‌ چطور،‌ چگونه؟» بیابند و با ناشناخته‌های جهان آشنا شوند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «دخترها باهوش‌ترند یا پسرها؟ جنگ جهانی اول چگونه به وقوع پیوست؟ نظریه‌ی کوانتم چیست؟ آیا مارها صدای موسیقی را دوست دارند؟ شهر رم توسط چه کسی بنا نهاده شد؟… مجموعه‌ی کتاب‌های شش جلدی «چرا، چطور، چگونه؟» به موضوعاتی مانند معلومات عمومی، علوم و فنون، گیاهان و جانوران، بدن انسان، زمین‌شناسی، نجوم، دانشمندان و اختراعات می‌پردازد. دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال گنجینه‌ای از اطلاعات علمی را برای نوجوانان فراهم کرده‌اند. در این مجموعه به بیش از ۹۰۰ پرسش علمی نوجوانان با زبانی ساده، رسا و صمیمی پاسخ داده شده است. ما می‌دانیم که با خواندن چند صفحه از این کتاب، دیگر آن را زمین نخواهید گذاشت».

ادامه...

بخشی از کتاب چرا، چطور، چگونه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱. معلومات عمومیهوش مصنوعی چیست؟

معمولاً وقتی از هوش سخن می گوییم، منظورمان هوش طبیعی است. هوش طبیعی به معنی توانایی ذهنی فطری است. امّا برخی از دستگاهها می توانند همانند انسان فکر کنند. به هوش این دستگاهها، هوش مصنوعی می گویند. اخیرا دانشمندان کامپیوترهایی ساخته اند که می توانند اعمالی را انجام دهند که نیازمند هوش است. موفّقیت در انجام چنین اعمالی که به تفکر و تجزیه و تحلیل نیاز دارد، مجدّدا این بحث قدیمی را که آیا ماشین برتر است یا انسان مطرح کرده است.
امروزه ماشینها می توانند به راحتی کلمات چاپ شده را بفهمند و بخوانند. دستگاههای پیشرفته و کامپیوتری موجود در کابین خلبان می توانند به تنهایی و به طور خودکار هواپیما را هدایت کنند. این دستگاههای با هوش می توانند اصوات را تشخیص و به آنها پاسخ دهند و حتّی اشتباهات صورت گرفته را تصحیح کنند. کامپیوترها حتّی می توانند شطرنج بازی کنند و گاهی اوقات انسان را مغلوب نمایند. زمانی که کامپیوتر IBM، «گری کاسپاروف»، قهرمان شطرنج جهان را در مسابقه شطرنج شکست داد، مردم سراسر جهان شگفت زده شدند، ولی آیا تمام اینها بدین معنی است که هوش مصنوعی برتر از هوش طبیعی انسان است؟
هر کامپیوتر اعمالی را انجام می دهد که برنامه نویس کامپیوتر برای آن برنامه نویسی کرده است. این بدین معنی است که هوش انسان فراتر از هوش مصنوعی ماشینها عمل می کند. هوش مصنوعی به هنگام تصمیم گیری دارای محدودیتی است که به میزان اطلاعات ذخیره شده آن بستگی دارد؛ ولی هوش طبیعی چنین محدودیتی ندارد.
امروزه محققان در صدد ساخت کامپیوترهایی اند که بتوان از صدا با آنها ارتباط برقرار کرد. چنین کامپیوترهایی می توانند صدای انسان را تشخیص بدهند و به فرمانی که به آنها داده می شود، عمل کنند.
در حال حاضر تحقیق و پژوهش در مورد هوش مصنوعی زمینه های متعدّدی را از جمله تصمیم گیری، فهم زبان، تشخیص طرح و ارائه اطلاعات در بر می گیرد. ولی این پرسش را که آیا هوش مصنوعی می تواند روزی از هوش طبیعی انسان پیشی بگیرد آینده پاسخ خواهد داد.امروزه دستگاهها و ماشین آلات می توانند با استفاده از هوش مصنوعی خود، کارهایی نظیر نوشتن را انجام دهند.

چرا مجسمه آزادی ساخته شد؟

مجسمه آزادی یکی از مرتفع ترین مجسمه های جهان است که به مناسبت سالگرد یکصدمین سال استقلال آمریکا توسط فرانسویان به آن کشور اهدا شد. این مجسمه در جزیره ای به نام آزادی در دهانه بندر نیویورک واقع است. مجسمه آزادی توسط هنرمند فرانسوی، «فردریک بارتولدی» طراحی و ساخته و بنا بر خواسته او در جزیره آزادی نصب شد.
ایده ساخت این بنای یادبود توسط مورّخ معروف فرانسوی «ادوارد دلابوتی» پس از جنگ داخلی آمریکا ارائه شد. هزینه ساخت مجسمه توسط فرانسوی ها و هزینه ساخت پایه آن از سوی دولت ایالات متحده آمریکا پرداخت شد.
مجسمه آزادی پیکر زنی است که لباسی گشاد و بلند بر تن و تاجی بر سر دارد. در دست راست مجسمه مشعلی فروزان و در دست چپ آن لوحی سنگی قرار دارد. روی این لوح سنگی تاریخ اعلامیه استقلال آمریکا (چهارم ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی) حک شده است. مجسمه شبها روشن می شود و مشعل آن با نوری قوی می درخشد. ارتفاع مجسمه آزادی از قسمت پایه تا بلندترین نقطه مشعل ۹۲ متر است. خود مجسمه به تنهایی ۲۲۵ تن وزن و ۴۶ متر ارتفاع دارد.
هر ساله هزاران جهانگرد از مجسمه آزادی و جزیره آن دیدن می کنند. با استفاده از آسانور می توان بالای پایه مجسمه رفت و سپس با پلکانی که داخل مجسمه قرار دارد، تا روی تاج آن صعود کرد. در سال ۱۹۲۴ میلادی مجسمه آزادی به عنوان بنای یادبود ملّی انتخاب شد.مجسمه آزادی در جزیره ای به همین نام در مدخل بندر نیویورک واقع است.

چرا سطح کره مریخ سرخ رنگ است؟

منظومه شمسی ما دارای نُه سیاره است که عبارت اند از عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتو. مریخ چهارمین سیاره از لحاظ فاصله تا خورشید است و جزو سیارات زمینی تقسیم بندی می شود. این سیاره را اغلب سیاره سرخ می نامند. آیا می دانید چرا؟
انسان سفینه های بسیاری را برای مطالعه سیاره مریخ به فضا فرستاده است. این سفینه های فضایی اطلاعات ارزشمندی راجع به این سیاره در اختیار ما قرار داده اند. در سال ۱۹۷۶ میلادی سفینه های «وایکینگ یک و دو» در سطح مریخ فرود آمدند و به جمع آوری اطلاعات در مورد جوّ مریخ پرداختند. اطلاعاتی که توسط این دو سیاره به زمین ارسال شد، نشان داد که جوّ مریخ حاوی یک الی دو درصد آرگن، دو تا سه درصد نیتروژن، ۹۵ درصد دی اکسید کربن و ۳ /۰ درصد اکسیژن است.
سطح مریخ از نواحی تیره و روشن تشکیل شده است. حدود ۷۰ درصد از سطح سیاره مریخ به رنگ سرخ و زرد است که باعث می شود این سیاره حتّی بدون تلسکوپ نیز سرخ رنگ دیده شود. این نواحی مدام در حال تغییر شکل اند. خاک مریخ حاوی اکسید آهن فراوان است. در واقع اکسید آهن فراوان موجود در خاک مریخ است که باعث می شود سطح این سیاره سرخ رنگ به نظر آید. بادهایی که با ساعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در مریخ می وزند، موجب بروز طوفانهای شدید در دشتهای این سیاره می شوند. این طوفانها مقدار زیادی از خاک سرخ رنگ سیاره را در جوّ آن پراکنده می کنند. از آنجا که نیروی جاذبه مریخ کم است، ذرّات خاک و گرد و غبار هفته ها در جوّ سیاره معلّق باقی می مانند. بنابراین خاک سرخ رنگ سیاره و نیز ذرّات خاک معلّق در جوّ آن باعث می شوند که مریخ سرخ رنگ به نظر آید.سطح سیاره مریخ سرخ رنگ است. این تصویر در سال ۱۹۷۶ میلادی توسط سفینه وایکینگ دو گرفته شده است.

جرج واشنگتن که بود؟

«جرج واشنگتن» را بنیان گذار ایالات متحده آمریکا می نامند. او در ۲۲ فوریه ۱۷۳۲ میلادی در ایالت ویرجینیا چشم به جهان گشود. پدر وی، «آگوستین واشنگتن»، در نیروی هوایی ناخدا بود و زمانی که جرج فقط ۱۲ سال داشت، درگذشت. جرج در دوران کودکی نتوانست از تحصیلات خوبی برخوردار شود. در جامعه آن زمانِ ویرجینیا آموختن سوارکاری و اداره مزرعه و املاک از اهمیت بیشتری برخوردار بود. جرج برای اداره املاکی که از پدرش به ارث برده بود، حساب و مطالبی در مورد مساحی آموخت.
واشنگتن جوان در سال ۱۷۵۲ میلادی به درجه سرگردی در ارتش ویرجینیا رسید و ماموریت یافت که به جنگ فرانسویان برود. فرنسویان در اطراف رودخانه اوهایو مستقر شده بودند و مهاجران انگلیسی را مجبور به ترک سرزمینهای متعلّق به انگلستان می کردند. مدّتی بعد، هنگامی که ژنرال «بارادوک» برای جنگیدن با فرانسویان اعزام شد، جرج به کمک او رفت. ولی بارادوک کشته شد و جرج ۲۳ ساله به خاطر شجاعت فراوانی که در طول جنگ از خود نشان داد، به سِمَت فرماندهی نیروهای ایالت ویرجینیا برگزیده شد.
جرج واشنگتن حاضر بود برای دفاع از آمریکا هر چه را که لازم است فدا کند. در سال ۱۷۷۵ میلادی اختلاف بین انگلستان و مهاجران ساکن آمریکا به نبرد منتهی شد. واشنگتن به سِمَت فرماندهی ارتش انقلابی ۱۳ ایالت برگزیده شد. این جنگ چندین سال به طول انجامید؛ ولی سرانجام به شکست منجر شد. این بزرگترین موفّقیت واشنگتن بود.
در سال ۱۷۸۹ میلادی ایالت استقلال یافته متحد شدند و ایالات متحده آمریکا پایه ریزی شد. جرج واشنگتن به عنوان نخستین رئیس جمهور این کشور نوپا انتخاب شد. پایتخت جدید ایالات متحده آمریکا نیز به افتخار او واشنگتن نام گرفت. واشنگتن در سال ۱۷۹۲ میلادی برای دومین بار رئیس جمهور شد؛ ولی از پذیرش این سمت برای بار سوم خودداری کرد.
جرج واشنگتن در ۱۴ دسامبر ۱۷۹۹ میلادی چشم از جهان فرو بست. روز تولّد او در ایالات متحده آمریکا تعطیل رسمی است.جرج واشنگتن (۱۷۳۲-۱۷۹۹ م.)

نظرات کاربران درباره کتاب چرا، چطور، چگونه

من خریدم..چرا نمیتونم بخونم؟؟؟
در 6 ماه پیش توسط moh..._88
اقا درست شد...ممنون...تونستم دانلود کنم
در 6 ماه پیش توسط moh..._88
من این کتاب و خریدم ولی وقتی رو خواندن میزنم هیچ اتفاقی نمیفته
در 11 ماه پیش توسط ela...ail
عالی
در 7 ماه پیش توسط شعیب ریسی