فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بازاریابی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان

کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان

نسخه الکترونیک کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان

کتاب «پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان» نوشته ریحانه بحری نژاد و هانیه لشکری است. این کتاب منبع ارزشمندی برای الگوبرداری آگاهانه و یادگیری از بزرگانی است که هر یک در صحنه‌ی کاروکسب جهان با اندیشه‌ورزی خویش و ارائه‌ی راهکار برای حوزه‌ی عمل عالمانه اسطوره هستند. باید یاد بگیریم و جامعیت‌نگر باشیم. کنار هم قرار دادن مفاهیم نو و عمیق چون نوآوری ارزش، ارزش باز و ارزش معکوس، ما را به بینش جدید می‌رساند. پس باید تغییر کنیم، از حصار دانسته‌های خودمان بیرون بیاییم، چشمها را بشوییم و جور دیگر ببینیم. بپذیریم که تغییر به روش متفاوتی اتفاق می‌افتد. باید عالم عامل عاشق باشیم، یاد بگیریم، اجرا کنیم و عاشقانه فعالیت کنیم. بپذیریم تنها راهی که واقعاً می‌توانیم یک متفکر باشیم این است که فروتن باشیم و تنها افراد فروتن هستند که می‌دانند چگونه یاد بگیرند؛ زیرا آنها می‌دانند که زیاد نمی‌دانند. مدیران ارشد سازمانها، باید هدف اساسی‌شان را ایجاد ارزش برای جامعه بگذارند تا مشهور مقبول‌سازی (مدیریت برند) را برای سازمان اجرایی کنند. و برای این مهم علاوه بر مدیریت خودشان، مدیریت تیمها و مدیریت شبکه و زنجیره‌ی ارزش‌آفرینی بسیار مهم می‌شود. در کتاب تأکید می‌شود کار فقط منبع درآمد نیست، ما دنبال معنا هستیم. دوست داریم شغلمان، مفرح و چالش‌برانگیز باشد. می‌خواهیم زندگی و کارمان در تعادل باشد. پس مفهوم زندگی را به درون سازمان بکشانیم. خانواده‌ی کاری را معنا بدهیم، در این کتاب با مفهوم دیگری به نام فرایند منصفانه آشنا می‌شویم که اشاره می‌کند تصمیم‌گیری مدیریتی برای ساخت و اجرای تفکر خلاق مورد نیاز است که بر پایه‌ی نیاز انسانی برای به رسمیت شناخته شدن فکر و احساسات بنا شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

با سپاس فراوان به درگاه خداوند مهربان.
از آنجایی ک به روزآوری علوم، دانشها و مهارتها از نیازهای اساسی جامعه بویژه دانشگاه و دانشگاهیان است، این ضرورت احساس شد که در باب شناخت نظریه ها و تئوری های متفکران معاصر علم مدیریت و بازاریابی نیز اقدامی هرچند محدود انجام پذیرد. لذا، ما دانشجویان دوره دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران بر آن شدیم تا با تشریک مساعی و همکاری صمیمانه، کتابی جامع در خصوص معرفی پنجاه متفکر برجسته و برتر مدیریت جدید و بازاریابی که با معیارهای جهانی رتبه بندی و برگزیده شده اند تهیه و تدوین کنیم تا ره توشه ی علمی دانشجویان و محققانی شود که گام در این وادی گسترده می نهند.
این کتاب شامل مجموعه ای کامل از معرفی کتابها، نظریه ها و مصاحبه های انجام شده ی چهره های برتر مدیریت و بازاریابی در سال ۲۰۱۳ می باشد که نتایج آن در سال ۲۰۱۴ اعلام شده است. امید است با همه ی کاستیها، مقبول طبع بلند صاحبنظران قرار گیرد. لازم به ذکر است تمامی مترجمان براساس االفبا قید شده و جنبه ی دیگری ندارند.
با آرزوی موفقیت برای همه ی دانش پژوهان عزیز.

ریحانه بحری نژاد – هانیه لشگری
اردیبهشت ۱۳۹۴ - تهران

۱-کلایتون ام. کریستنسن(۱) • در لیست جایزه ی بهترین کتاب ۵۰ متفکر در سال ۲۰۱۳
 • برنده ی جایزه ی نوآوری ۵۰ متفکر در سال ۲۰۱۱
 • رتبه ی سال ۲۰۱۱: ۱
 • رتبه ی سال ۲۰۱۳: ۱
کلایتون ملقب به کیم بی کلارک(۲) استاد مدیریت بازرگانی دانشکده ی کسب وکار هاروارد است و به عنوان یکی از کارشناسان خبره ی جهانی در حوزه ی نوآوری و رشد شناخته می شود.
وی نویسنده ی تعدادی از پرفروشترین کتابها شامل موارد زیر می باشد: کتاب تاثیرگذار وی، "معضل افراد نوآور" (۳)(۱۹۹۷) جایزه ی کتاب جهانی کسب وکار را برای بهترین کتاب کسب وکار سال دریافت کرد،" راه حل افراد نوآور "(۴)(۲۰۰۳)،" درک مرحله بعدی"(۵) (۲۰۰۴)، "کلاس اخلالگر"(۶) (۲۰۰۸) که در آن به بررسی دلایل ریشه ای مشکلات مدارس پرداخته و برای آنها راه حل ارائه می دهد، "نسخه افراد نوآور"(۷) (۲۰۰۹) به بررسی نحوه ی اصلاح سیستم بهداشت و درمان امریکا می پردازد،" DNA افراد نوآور"(۸) (۲۰۱۱) و "دانشگاه نوآوری"(۹) (۲۰۱۱).
کریستنسن و نوشته هایش، موفق به کسب تعداد بیشماری از جوایز از قبیل پنج جایزه ی مک کینزی(۱۰) برای مقالات منتشر شده در مجله ی "مرور کسب و کار هاروارد(۱۱)" شده است.
کریستنسن در سال ۱۹۹۲ استاد دانشکده ی کسب وکار هاروارد شد و در سال ۱۹۹۸ به سِمت استادی کامل دست یافت. او با دریافت عضویت هیات علمی دانشگاه، به اولین استاد در تاریخ مدرن دانشکده که در کوتاهترین مدت به این سِمت دست یافته است، تبدیل شد.
در سال ۲۰۰۰، کریستنسن "شرکت مشاوره ای اینوسایت"(۱۲) را تاسیس کرد. او با استفاده از نظریه هایش به شرکتها کمک می کند تا کسب وکارهای جدید با رشد بالایی بسازند.
کریستنسن مشاور مدیران بسیاری از شرکتهای بزرگ جهان بوده است. آنها سالانه دهها میلیارد دلار درآمد از محصولات و خدماتی دارند که از پژوهشهای وی الهام گرفته شده است.

۲- دبلیو چان کیم(۱۳) و رنه مابورن(۱۴) • در لیست جایزه ی راه حلهای جهانی در سال ۲۰۱۳
 • برنده ی جایزه ی استراتژیک ۵۰ متفکر در سال ۲۰۱۱
 • رتبه ی سال ۲۰۱۱: ۲
 • رتبه ی سال ۲۰۱۳: ۲
استادان استراتژی و مدیریت در اینسید(۱۵) و مدیران موسسه ی استراتژیک اقیانوس آبی(۱۶) در فونتن بلو(۱۷) در فرانسه هستند. آنها نویسندگان کتاب پرفروش "استراتژی اقیانوس آبی: چگونه فضای بازار بلامنازع ایجاد کنیم و رقابت را بی معنا سازیم؟(۱۸)" (۲۰۰۵) می باشند که همچنان در دنیا در حال قوت گرفتن است.
تا به امروز، «استراتژی اقیانوس آبی» بیش از دو میلیون نسخه فروش داشته، به چهل ودو زبان ترجمه شده و در پنج قاره یکی از پرفروشترین کتابهای موجود بوده است، که سبب شده به موفقترین کتاب کسب وکار در تمام دورانها تبدیل شود. در این کتاب، کیم و مابورن جهانی را توصیف می کنند که در آن اغلب شرکتها در صنایع پرتقاضا فعالیت می کنند، و این رقابت شدید سبب بروز "اقیانوسی خونین از رقبای در حال جنگ بر سر سهم استخر با کاهش سود" شده است. آنها همچنین بیان می دارند که از طریق نوآوری ارزش، می توان اقیانوس آبی آرامی از فضای بازار بلامنازع ایجاد کرد.
پژوهش آنها به بیش از یکصدوپنجاه حرکت استراتژیک در بازه ای صد ساله و در بیش از سی صنعت پرداخته است و قابل تعمیم به سازمانهای غیرانتفاعی، دولتی و تمامی کشورها می باشد.

پیشگفتار

این کتاب منبع ارزشمندی برای الگوبرداری آگاهانه و یادگیری از بزرگانی است که هر یک در صحنه ی کاروکسب جهان با اندیشه ورزی خویش و ارائه ی راهکار برای حوزه ی عمل عالمانه اسطوره هستند.
کافی است به عناوین کتابهای ایشان نگاهی بیندازیم که خود منبع الهام بخشی از تفکر خلاق و حرکت بر مبنای آگاهی است. اینان به واقع، سرمشق دهندگانی کاربلد برای دست اندرکاران حوزه ی کاروکسب هستند.
مطالعه ی بیوگرافی نظرات و راهکارهای این بزرگان برای کاهش ریسک تصمیم گیری و انگیزه بخشی و نبوغ در سطح بنگاههای اقتصادی نه تنها لازم بلکه، ضروری است.
برای منِ دانشجوی همیشگی بازاریابی، مطالعه ی این کتاب پرمحتوا آموزه های فراوان داشت که در این نوشته به مفاهیم نوآوری و تغییر می پردازم.
سالها پیش پیتر دراکر، پدر مدیریت علمی جهان گفت که کسب وکار دو چیز بیشتر نیست، بازاریابی و نوآوری. بازاریابی برای رضایت مشتریان امروز و نوآوری برای رضایت مشتریان فردا و این دو جدا از هم نیستند. به عبارت ساده، آنچه سبب ساز رضایت مشتریان امروز شده است، به احتمال فراوان و با عنایت به ارتقای سطح انتظارات مشتریان و اقدامات رقبا نمی تواند موجب رضایت سازی مشتریان فردا شود. به همین جهت است که در جلسات مشاوره ی بنگاههای اقتصادی همواره تاکید می کنم که لازم است علاوه بر هدف بازاریابی و فروش، هدف نوآوری هم داشته باشیم، تا دچار دام غرور حاصل از عملکرد بالای فروش در قسمت گاوشیرده ماتریس بوستون نشویم، که ناگهان به خودمان بیاییم و ببینیم قسمت عمده ی محصولاتمان در ناحیه ی سگ قرار دارند. و چه بسا اقدام اصلاحی در آن زمان دیر شده باشد.
مایکل پورتر، بزرگ استراتژیستهای جهان که خود نیز یکی از این پنجاه متفکر است نیز قبلاً گفته است که اقداماتی چون مدیریت کیفیت فراگیر، برای سازمانها لازم هستند اما کافی نیستند؛ مایکل پورتر به این اقدامات عنوان اثربخشی عملیاتی داد. یعنی اینکه ما سعی می کنیم عملیات جاری مان را اثربخش تر کنیم که البته خوب است، اما عالی نیست. برای عالی بون باید استراتژی داشت و به زبان ساده استراتژی را اینگونه تعریف کرد که بدانیم چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام دهیم و قبول کنیم که کارهایی را که نباید انجام بدهیم، به اندازه ی کارهایی است که باید انجام بدهیم، مهم هستند. به عبارتی مایکل پورتر می خواهد ما به دوروبرمان نگاهی دقیقتر بیندازیم و ببینیم که علت اساسی شکست بسیاری از بنگاههای اقتصادی بزرگ، رعایت نکردن کارهایی است که نباید انجام می داده اند. مایکل پورتر از تله ی رشد بخوبی یاد می کند و می گوید شرکتها یادشان می رود که به وجود آمده اند که سود ببرند نه اینکه صرفاً رشد کنند. وقتی رشد، هدف اصلی می شود، به ناگاه متوجه می شویم که ما زیان ده شده ایم و حال به لاغر کردن سازمان می پردازیم. اما لاغری که گاهی به جای آب کردن چربیهای سازمان، ماهیچه ها را ذوب می کند.
در این کتاب با مفهوم جدیدی آشنا می شویم به نام نوآوری ارزش. نوآوری ارزش توانایی به چالش کشیدن فرضیات درباره ی استراتژی و همچنین تلاش برای ساختن رقابت جدید نسبت به رقابت موجود و درباره ی دستیابی همزمان به ارزش استثنایی و هزینه های پایین تر است. در این کتاب بخوبی تاکید می شود که ارزش بدون نوآوری می تواند شامل ایجاد ارزشی باشد که تنها فواید فعلی خریداران را بهبود می بخشد و نوآوری بدون ارزش می تواند بیش از حد تحت تاثیر فناوری باشد. لذا قدرت نوآوری ارزش در تعامل با مردم برای ساختن خرد جمعی به شیوه ای سازنده عمل می کند.
به گفته ی استاد شورشی مدیریت، گری همل، نوآوری سبب ایجاد ثروت می شود. و تبدیل نوآوری به یک توانایی واقعی نیازمند چند نظم کوچک نیست بلکه، نیازمند تفکر مجدد اساسی در مورد اصول اولیه ی کسب وکار است. امروزه هدف بهتر شدن مستمر، در تفکر و اعمال ما ریشه دوانیده است و اگر به یاد آوریم که ارزش ملاک انتخاب مشتری است و مقایسه ای است که بین هزینه ها و فایده ها صورت می گیرد، حال به مفهوم نوآوری ارزش بیشتر پی می بریم. نوآوری ارزش با به چاش کشیدن نظم بازار، مرزهای بازار را از بین برده و فرو می ریزد. بر خلاف چارچوب استراتژی ساخته شده و براساس جبر زیست محیطی رقابت، نوآوری ارزش دیدگاهی ساختارگرا از بازار دارد، که در آن تمرکز خود را به شکل دادن به بازار از طریق نظم دهی مجدد برپایه ی تفکر استراتژیک مدیران می گذارد و این مطالب تاکید دوباره ای است بر مطالب پیش گفته ی مایکل پورتر.
در جای دیگر این کتاب از مفهوم نوآوری باز صحبت می شود که می تواند به عنوان مکمل مفهوم نوآوری ارزش باشد و نوآوری باز، نمونه ای است که فرض می کند شرکتها باید از ایده های خارجی و داخلی (برون سازمانی و درون سازمانی) و مسیرهای داخلی و خارجی به بازار استفاده کنند و فناوری خود را ترقی دهند. نوآوری باز نوعی از نوآوری را توصیف می کند که پشت درهای بسته ی یک سازمان اتفاق می افتد. این مفهوم عمیق به ما این نکته ی مهم را گوشزد می کند که از زاویه ی بازار و زاویه ی جامعه هم به شرکت نگاه کنیم. به یاد آوریم آموزه های جامعیت نگر بزرگ، پیتر فیسک را که در کتاب "پرورش نبوغ بازاریابی" تاکید می کند نگاه از درون به بیرون و نگاه از بیرون به درون می بایست مکمل هم باشند. جرقه ی بسیاری از نوآوریها می تواند خارج از سازمان زده شود. پس باز هم به مدیران یادآور می شوم که پشت میز جای کوتاهی است برای دیدن بازار. یکی از دلایل آوردن مشاور در حوزه ی کارو کسب و بازاریابی همین است که یک نگاه بیرونی به سازمان وارد شود. حتی من این موضوع را در داوری پایان نامه ی دانشجویان مقاطع عالی در دانشگاهها می بینیم که وقتی یک استاد داور از دانشگاه دیگر می آید، چقدر می تواند در به چالش کشیدن نحوه ی آفرینش پایان نامه های آن دانشگاه موثر باشد.
در جای دیگر از کتاب به مفهوم دیگری به نام نوآوری معکوس می رسیم. نوآوری معکوس یعنی نوآوری در بازارهای در حال ظهور و سپس آوردن آنها به کشورهای توسعه یافته. معمولاً اینطور بوده است که محصول جدید در کشورهای توسعه یافته خلق می شده است و پس از بازارسازی در کشور خودشان و کشورهای مشابه، آن محصول را در کشورهای در حال توسعه گسترش بازار می دادند. اما در این کتاب می بینیم که تاکید می شود در بیست و پنج سال آینده بزرگترین فرصت رشد برای شرکتهای چندملیتی، مشتریان کشورهای فقیرتر خواهند بود (مثال: دستگاه سونوگرافی در هند.) پس منابع باید به مکانی اختصاص یابد که فرصتها در آن قرار دارند. یعنی توسعه ی محصولات باید محلی شود، لذا شرکتها برای طولانی کردن چرخه ی عمر سازمان نباید خودشان را در حوزه ی محصولات و راه حلها محدود کنند و به عبارتی اثربخشی عملیاتی لازم است، اما کافی نیست. وقت آن است که توجه دقیق و عملگرایانه به استراتژی با مفهومی که پورتر یادآوری کرد جدّی تر گرفته شود.
پس باید یاد بگیریم و جامعیت نگر باشیم. کنار هم قرار دادن مفاهیم نو و عمیق چون نوآوری ارزش، ارزش باز و ارزش معکوس، ما را به بینش جدید می رساند. پس باید تغییر کنیم، از حصار دانسته های خودمان بیرون بیاییم، چشمها را بشوریم و جور دیگر ببینیم. بپذیریم که تغییر به روش متفاوتی اتفاق می افتد. باید عالم عامل عاشق باشیم، یاد بگیریم، اجرا کنیم و عاشقانه فعالیت کنیم. بپذیریم تنها راهی که واقعاً می توانیم یک متفکر باشیم این است که فروتن باشیم و تنها افراد فروتن هستند که می دانند چگونه یاد بگیرند؛ زیرا آنها می دانند که زیاد نمی دانند.
مدیران ارشد سازمانها، باید هدف اساسی شان را ایجاد ارزش برای جامعه بگذارند تا مشهور مقبول سازی (مدیریت برند) را برای سازمان اجرایی کنند. و برای این مهم علاوه بر مدیریت خودشان، مدیریت تیمها و مدیریت شبکه و زنجیره ی ارزش آفرینی بسیار مهم می شود.
جامعیت نگری در کار و زندگی را جدی بگیریم. در کتاب تاکید می شود کار فقط منبع درآمد نیست، ما دنبال معنا هستیم. دوست داریم شغلمان، مفرح و چالش برانگیز باشد. می خواهیم زندگی و کارمان در تعادل باشد. پس مفهوم زندگی را به درون سازمان بکشانیم. خانواده ی کاری را معنا بدهیم، در این کتاب با مفهوم دیگری به نام فرایند منصفانه آشنا می شویم که اشاره می کند تصمیم گیری مدیریتی برای ساخت و اجرای تفکر خلاق مورد نیاز است که بر پایه ی نیاز انسانی برای به رسمیت شناخته شدن فکر و احساسات بنا شده است.
به عنوان آموزه ی آخر در این پیشگفتار (آموزه های کتاب فراوان هستند)، یادآور می شویم ما شخصیتهای بسیاری در وجود خود داریم. این شخصیتها بخشی از سابقه ی ما هستند. و به همان نسبت به واسطه ی شرایط کنونی مان و ترسهایمان از آینده تمیز داده می شوند.
آن شخصیتی که دوست داریم به آن بدل شویم و یا از تبدیل شدن به آن در هراسیم، به واقع همان ریسک انتخابی است که برای تغییر حرفه با آن روبه رو می شویم. به طور کلی همه ی ما تنها زمانی حاضر به تغییر هستیم که جایگزینی اغواکننده داشته باشیم و تا زمانی که دانایی خودمان را از محیط پیرامون کاروکسب بیشتر نکنیم و وسعت دید نداشته باشیم، تغییر نخواهیم کرد. در پایان از خانمها ریحانه بحری نژاد و هانیه لشگری بابت گردآوری و ترجمه ی شایسته ی کتاب تشکر می کنم و امیدوارم در کارهای بعدی شان موفقیت روزافزون ایشان را شاهد باشیم. از همکاران عزیزم آقایان احمد آخوندی، مدیر انتشارات بازاریابی، و محسن جاویدموید، سردبیر مجله ی "توسعه مهندسی بازار"، بابت ویراستاری و نشر کتاب سپاسگزارم.
تقاضا می کنم توصیه ها و نظرات خود را برای در نظر گرفتن جهت چاپهای بعدی کتاب از طرق زیر به ما برسانید:
 • سایت شخصی پرویز درگی: www.dargi.ir
 • نشانی اینترنتی: info@TMBA.ir
 • سایت انتشارات بازاریابی: www.marketingPublisher.ir
 • نشانی اینترنتی: info@marketingPublisher.ir
 • نشانی انتشارات بازاریابی: تهران، خیابان آزادی (شرق به غرب)، بعد از خوش شمالی، کوچه نمایندگی، پلاک ۱، واحد ۱۰
 • با شماره فکس: ۶۶۴۳۱۴۶۱(۰۲۱)
 • با شماره ی تلفنهای: ۶۶۴۲۳۶۶۷(۰۲۱) و ۶۶۴۳۴۰۵۵(۰۲۱)
 • با شماره ی تلفن همراه شخصی ام: ۰۹۱۲۱۹۹۴۲۸۱
گر بخواهید در این یک دم عمر
نیک جویای حقایق باشید

و به چشم همه نیکان جهان
بس برازنده و لایق باشید

هدفی ناب بیابید و در راه وصال
عالم عامل عاشق باشید

سبز باشید
پرویز درگی

نظرات کاربران درباره کتاب پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان

خوبه
در 2 سال پیش توسط اکبر زیدی
کتاب بیخودیه.
در 6 ماه پیش توسط m Maghzi