فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بازاریابی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته

کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته

نسخه الکترونیک کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته

تحقیقات بازاریابی ابزار مهمی است، اما ممکن است بسیاری از اشخاص برای اولین بار باشد که از آن استفاده می‌کنند. چه خودتان دارای شرکت کوچکی باشید و بخواهید درباره‌ی شرایط بازار تحقیق کنید، یا کارمندی باشید که مدیرتان خواسته باشد این کار را انجام دهید، این کتاب برایتان مفید خواهد بود. با شناخت هدف تحقیقات بازاریابی و نحوه‌ی استفاده از آن، می‌توانید درباره‌ی نیاز به اجرای آن و شخصی که باید آن را برای شما انجام دهد، تصمیماتی منطقی بگیرید. یا اگر از یک گروه تحقیقاتی استفاده می‌کنید، با کمک این کتاب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آنها دقیقاً کارشان را طبق خواسته‌ی شما انجام می‌دهند و پاسخ سؤالاتتان را تهیه می‌کنند. این کتاب شما را در مراحل اصلی تحقیقات بازاریابی همراهی می‌کند و اصول اولیه‌ی اجرای آن را در اختیارتان قرار می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی مترجمان

تحقیقات بازاریابی از جمله ابزار شناخت، بررسی کننده، و پیشنهاددهنده ی راهکارهای اجرایی برای محیط بیرونی سازمان است. تحقیقات بازاریابی از طریق جستجوی سیستماتیک و با استفاده از روشهای عینی، برای شناسایی و حل مسائل بازاریابی، به جمع آوری و تجزیه وتحلیل اطلاعات می پردازد و در راستای رفع مشکلات و ارائه ی یک استراتژی سازمانی کوشش می کند.
کارکرد اصلی تحقیقات بازاریابی این است که ریسک تصمیم گیری اشتباه را کم می کند، ولی از هیچ تحقیقاتی نمی توان انتظار داشت که این ریسک را کاملاً از بین ببرد.
جمع آوری اطلاعات، پردازش آنها، و ارائه ی پیشنهاد، کار محقق بازاریابی است ولی تصمیم گیری تخصص مدیریت است. مدیریت سازمان با چهار ابزار اطلاعات، تجربه، دانش، و شمّ خویش می تواند تصمیمات مناسبتری بگیرد.
به عبارتی محقق با ارائه ی اطلاعات مناسب، وظیفه ی تصمیم سازی را به عهده دارد، ولی نهایتاً تصمیم گیری با مدیریت است و این دو نباید با هم اشتباه شوند.
تحقیقات بازاریابی به تمام مواردی که اطلاعات آنها برای تصمیم گیری لازم است مربوط می شود؛ نظیر: اطلاعات از محیط، رقبا، مشتریان، یاوران، تامین کنندگان، و... تحقیقات بازاریابی فعالیتی زمانبر و هزینه بر است، بدین رو میزان مفید بودن اطلاعات در تصمیم گیری و هزینه ی جمع آوری آنها حائز اهمیت است.
مدیران بنگاههای اقتصادی در عصر رقابتی باید بدانند که هر چقدر محیط کسب وکار شلوغتر می شود، رقبای بیشتری پا به عرصه ی کسب وکار می گذارند و سطح بازی هر روز نسبت به قبل گسترده تر می شود و با گسترش فرایند جهانی شدن و عضویت کشورها در سازمان تجارت جهانی، اتخاذ تصمیمات صحیح سخت می شود، پس باید با اطلاعات دقیقتر، به روزتر و جامعتر تصمیم گرفت.
تصمیم گیری بدون اطلاعات، بخصوص در مورد مشتریان و رقبا، در فضای متلاطم رقابتی همچون راه رفتن در تاریکی با چشم بسته است. دیگر زمان آن گذشته است که مدیران بنگاههای اقتصادی با حدس و گمان تصمیم بگیرند و تصور کنند می توانند به جای مشتریان فکر کنند. تصمیم گیران باید بدانند که ما نمی توانیم حدسیات سازمان نیافته ی خودمان را به جای تحقیقات سازمان یافته از بازار بگذاریم.
برای اینکه اطلاعات بازار را داشته باشیم، باید از پشت میزمان بلند شویم و به درون بازار برویم، چون پشت میز جای کوتاهی برای دیدن بازار است. امروز باید بازار را مشاهده کرد، اطلاعات را به دست آورد، و برای حل مسائل بازاریابی از متخصصان بازاریابی و تحقیقات بازاریابی کمک گرفت.
اهمیت تحقیقات بازاریابی آنقدر زیاد است که باید عنوان کرد تصمیم گیری در مورد هر یک از فعالیتهای حوزه ی بازاریابی می بایست با تحقیقات برای به دست آوردن اطلاعات شروع شود. تصمیم گیری برای فعالیتهایی چون تبلیغات، توزیع، فروش، و... تماماً مستلزم داشتن آگاهیهای لازم از بازار است. به همین دلیل است که استاد بزرگ بازاریابی جهان، پروفسور فیلیپ کاتلر، در کتاب«کاتلر در مدیریت بازار»تحقیقات بازاریابی را گام اول در فرمول گامهای بنیادین فرایند بازاریابی معرفی می کند و آن را قبل از فعالیتهایی چون تقسیم بندی بازار، تعیین بازار هدف، موقعیت یابی کردن، تعیین آمیزه ی بازاریابی(محصول، قیمت، توزیع، ترویج، و...)، اجرا کردن فعالیتها و اقدامات اصلاحی، و کنترل قرار می دهد. در کتاب«تحقیقات بازاریابی در یک هفته»با زبان بسیار ساده اهمیت تحقیقات بازاریابی و چگونگی انجام آن تشریح شده است که اطلاعات خوانندگان را برای آشنای با فرایند تحقیقات بازاریابی افزایش می دهد. مطالعه ی این کتاب برای محققان، مدیران بنگاههای اقتصادی و کارشناسان واحدهای تحقیقات بازاریابی آنها و همچنین دانشجویان رشته های مرتبط مفید خواهد بود.

سبز باشید
پرویز درگی - محمد حسن امامی

مقدمه ی نویسنده

در حالی که می دانید مشتریانتان محصولات شما را می پسندند، ممکن است باز هم خواهان ارتقای محصولات خود باشید. یا شاید ایده ی فوق العاده ای درباره ی کار خودتان داشته باشید و بخواهید بدانید که آیا بازار خوبی خواهد داشت یا نه. شاید هم رئیس شما گزارشی در مورد فروش شرکت در مقایسه با رقبا خواسته باشد. همه ی اینها و بسیاری سوالات دیگر را می توان با تحقیقات بازار پاسخ گفت.
تحقیقات بازاریابی ابزار مهمی است، اما ممکن است بسیاری از اشخاص برای اولین بار باشد که از آن استفاده می کنند. چه خودتان دارای شرکت کوچکی باشید و بخواهید درباره ی شرایط بازار تحقیق کنید، یا کارمندی باشید که مدیرتان خواسته باشد این کار را انجام دهید، این کتاب برایتان مفید خواهد بود. با شناخت هدف تحقیقات بازاریابی و نحوه ی استفاده از آن، می توانید درباره ی نیاز به اجرای آن و شخصی که باید آن را برای شما انجام دهد، تصمیماتی منطقی بگیرید. یا اگر از یک گروه تحقیقاتی استفاده می کنید، با کمک این کتاب می توانید اطمینان حاصل کنید که آنها دقیقاً کارشان را طبق خواسته ی شما انجام می دهند و پاسخ سوالاتتان را تهیه می کنند.
این کتاب شما را در مراحل اصلی تحقیقات بازاریابی همراهی می کند و اصول اولیه ی اجرای آن را در اختیارتان قرار می دهد. طی این هفته مطالب زیر را ملاحظه خواهیم کرد:
 • تحقیقات بازاریابی از چه چیزی گفتگو می کند
 • برنامه ریزی تحقیقات
 • انواع برنامه های تحقیقاتی
 • شیوه های تحقیق
 • انجام تحقیقات
 • تجزیه وتحلیل نتایج
 • استفاده از تحقیقات.

مقدمه ی چاپ دوم

چند سال قبل در خصوص اهمیت تحقیقات بازاریابی زیاد می گفتیم و می نوشتیم، اما با رقابت روزافزون، سطح رقابت به پهنای جهان و تصمیم گیری رقبای آگاه گسترش و توسعه یافت. این بار بازیگران اصلی یعنی رقبای آگاه توانستند در پرتو تحقیقات بموقع، مستمر، و هوشمندانه، بازار و مشتریان را به خوبی و با دقت بیشتر رصد کنند. به این ترتیب، کسب و کارهایی که مبتنی بر روشهای قبلی و عمدتاً متکی بر تصمیمات شخصی(حدس و گمان)بودند، دریافتند به سرعت بازارها را از دست می دهند و حتی مشتریان وفادار نیز در حال خروج از چرخه ی کسب وکارشان هستند.
امروز بسیاری از مدیران واقعاً باور کرده اند که آنچه باعث موفقیت آنان در گذشته شده است، موفقیت امروز و آینده ی آنان را تضمین نمی کند. دیگر تحقیقات بازاریابی یک کار اضافه نیست بلکه، یک ضرورت است. چون اطلاعات موجود در بازار را به دید و شنید مدیران می رساند تا تصمیمات محکمتری بگیرند.
ثوراندیک، صاحبنظر برجسته می گوید: اگر چیزی وجود دارد، به مقداری وجود دارد و اگر به مقداری وجود دارد، پس قابل اندازه گیری است. اطلاعات در ذهن مشتریان، واسطه ها، تامین کنندگان، کارکنان، و سایر مردم وجود دارد. این ما هستیم که با به کارگیری شیوه های صحیح جمع آوری اطلاعات نسبت به کسب آنها باید اقدام کنیم. پس از تعریف درست مساله می بایست نسبت به کسب داده ها، پردازش آن و تفسیر و نتیجه گیری از اطلاعات عمل کنیم.
چه زیبا گفته اند که بیان یک مساله، از حل آن که معمولاً از تجربیات و یا مهارت ما در ریاضی سرچشمه می گیرد، مهمتر است. ابداع پرسشهای جدید، ایجاد امکانات تازه و ارزیابی مسائل پیشین از زاویه های دیگر، نیاز به ذهنی خلاق دارد و در مجموع تاثیری شگرف در پیشرفت علم بر جای می گذارد.
پالی برد، مولف این کتاب -تحقیقات بازاریابی در یک هفته- مراحل پروژه ی تحقیقات را با تعریف مساله شروع می کند و سپس با سایر مراحل تا تهیه ی گزارش از نتایج، پیش می رود.
کتاب، بسیار ساده و کاربردی نوشته شده است. به جرات می توان گفت کسانی که اطلاعاتی از تحقیقات بازاریابی ندارند، با مطالعه ی این کتاب کوچک اما پرمحتوا که برای هفت روز هفته تنظیم شده است، به درک بسیار خوبی از تحقیقات دست می یابند. پالی برد اصل مهم ساده نویسی را که ضرورت آموزشهای عصر حاضر است، به خوبی رعایت کرده است. بدین رو مطالعه ی کتاب را که خوشبختانه با استقبال اساتید، مدیران، کارشناسان، و دانشجویان رشته های مرتبط روبه رو شد و به چاپ دوم رسید، به سایر عزیزان توصیه می کنم.
ما در TMBA در کنار سایر دپارتمانها که در پورتال www.tmba.ir قابل رویت هستند، از اساتید و کارشناسان زبده ای در دپارتمان تحقیقات بازاریابی برخوردار هستیم.کثرت پروژه های تحقیقاتی نشان از استقبال بنگاههای اقتصادی از فعالیتهای این دپارتمان دارد.
همچنین همکاران پرتوانم در دپارتمان انتشارات نیز در کنار نشر سایر کتب حوزه ی بازاریابی که با سرعت درخشانی رو به ازدیاد هستند، از نشر حوزه ی تحقیقات بازاریابی نیز غافل نشده اند؛ به طوری که در طی دو سال گذشته کتابهای زیر در این حوزه به خوانندگان و شیفتگان دانش بازاریابی تقدیم شده است: -«مبانی تحقیقات کاربردی(اشتباهات رایج، مسائل و راه حلهای کارشناسی)»، نوشته ی استفن آیزاک با ترجمه ی استاد سینا قربانلو
-«کلینیک محصول»نوشته ی پرویز درگی و سید سعید میرواحدی
-«هوشمندی رقابتی و هوشمندی بازاریابی»نوشته ی پرویز درگی

در مقدمه ی چاپ دوم صمیمانه ترین سپاسگزاریم را از استاد محمدحسن امامی که در ترجمه ی این کتاب یار و یاورم بودند ابراز می دارم.
و همچنین مثل همیشه از خانواده هایم نهایت تشکر و قدردانی را دارم. من دو خانواده دارم، تعجب نکنید؛ منظورم خانوده ی شخصی شامل همسر و همراهم، و فرزندان دلبندم فاطمه و حسین هستند.
و خانواده ی بزرگ TMBA که روز به روز بر تعداد اعضای آن اضافه می شود و هر یک ستاره ای درخشان در خدمت توسعه ی علم و هنر بازاریابی هستند.
از آقایان احمد آخوندی و محسن جاویدموید که در ویراستاری چاپ دوم زحمات زیادی را متحمل شدند ممنونم. و مثل همیشه از انتشارات رسا و خصوصاً جناب آقای ناجیان که در طی سالهای گذشته همراه TMBA بودند نیز تشکر و قدردانی می کنم.
ما می دانیم راهی سخت و طولانی در پیش داریم، اما ثابت قدم و استوار هستیم؛ چون همراهانی عزیز و داناپیشه نظیر شما مشوقانمان هستند و با حمایتها و معرفی های شما، علاقه مندیمان برای خدمتگزاری افزون می شود. 

سبز باشید
پرویز درگی
مدرس دانشگاه، مشاور و محقق بازاریابی

روز اول: تحقیقات بازاریابی از چه چیزی گفتگو می کند

امروز بررسی می کنیم که تحقیقات بازاریابی چیست. چرا به آن نیاز داریم و چه کسی باید آن را اجرا کند. همچنین از انواع کاربردهای عمده ی این تحقیقات نیز آگاه خواهیم شد. 
 • تحقیقات بازاریابی چیست؟
 • چرا باید این کار را انجام داد؟
 • چه کسی باید این تحقیقات را انجام دهد؟
 • کاربردهای عمده ی آن کدام است؟

تحقیقات بازاریابی چیست؟

هر شرکت یا سازمانی، باید مشتریان بالفعل و بالقوه ی خود و نیز خواسته های آنها را بشناسد. بدون چنین اطلاعاتی، اتخاذ تصمیم درباره ی نوع محصول یا خدمات یا انتخاب مشتری مشکل خواهد بود. تحقیقات بازاریابی با استفاده از روشهای مختلف پژوهشی، این اطلاعات را ارائه می دهد و اطلاعات لازم برای اتخاذ تصمیمات مهم درباره ی روش اجرای فعالیتها را در اختیار صاحبان بنگاههای اقتصادی قرار می دهد. این تحقیقات معمولاً در مواردی انجام می شود که مشکلات یا شرایط خاصی وجود دارد که باید مورد رسیدگی قرار گیرند، اما اطلاعات کافی برای اتخاذ تصمیمات ضروری در دسترس نیست. به طور مثال، باید درباره ی ارائه ی محصولی در کشوری جدید یا حذف کامل یک محصول تصمیم گرفته شود. تحقیقات بازاریابی باید مجموعه ای از داده های لازم باشد که به دقت مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته و در گزارشی که به سادگی قابل فهم باشد، ارائه شود.

تحقیقات بازاریابی

 • روی شرایط یا مشکلات خاصی متمرکز می شود.
 • مستلزم جمع آوری اطلاعات است.
 • به تجزیه وتحلیل داده ها منتهی می شود.
تحقیقات بازاریابی به جمع آوری داده های مرتبط و از طریق مناسبترین وسایل ممکن می پردازد. این کار معمولاً با جمع آوری اطلاعات از نمونه هایی از اشخاص یا سازمانها انجام می گیرد و می تواند به ویژگیها، رفتار، نگرشها، عقاید یا داراییهای آنها مربوط باشد. همچنین می تواند منابعی مانند بررسیهای مربوط به مصرف کنندگان یا صنایع، بررسیهای روانشناختی و مشاهدات یا مطالعات با تمرکز بر گروه را شامل شود. روشهای ویژه ی کسب اطلاعات، روز چهارم با جزئیات بیشتری شرح داده خواهد شد. نوع تحقیقات و مدت اجرای آن به مشکلات خاص موجود بستگی دارد؛ هر روش مختص هر پروژه ی جدیدی اتخاذ می شود، زیرا بعضی پژوهشها که مستلزم بررسی عقاید است و نه واقعیتها، گاهی اوقات به عنوان علوم اجتماعی طبقه بندی می شوند. بعضی از روشهای تحقیقاتی از سوی متخصصان علوم اجتماعی نیز به کار گرفته می شود. به این ترتیب، تحقیقات ممکن است شامل افراد، گروههای کوچک مردم مانند خانوارها، یا شرکتها و سازمانها شود. تحقیقات بازاریابی روشهای متشکلی مشتمل بر جمع آوری، تجزیه وتحلیل، تفسیر، و ارائه ی اطلاعات است که برای کمک به اتخاذ تصمیمات مربوط به بازاریابی به کار می رود.

چرا باید این پژوهشها را انجام داد؟

هر کسب وکاری دلایل خاص خود را برای اجرای این تحقیقات دارد که بر حسب مشکلات آن، با یکدیگر متفاوت است. با مطالعه ی این کتاب خواهید دانست که کدام یک از مشکلات می بایست حل شوند. به طور کلی، شرکتها باید مشتریان و رقبای خودشان را بشناسند و با روندها و سایر جنبه های بازار همگام باشند. چنانچه برای اجرای کاری خاص یا اتخاذ تصمیم درباره ی جنبه ای از این زمینه ها به اطلاعات کافی دسترسی نداشته باشید، به تحقیقات بازاریابی نیاز خواهید داشت. به طور مثال، ممکن است لازم باشد که دلیل فروش نرفتن محصول خاصی را بدانید یا درباره ی ارائه ی محصول یا خدمات جدیدی تصمیم بگیرید.
دلایل اجرای تحقیقات بازاریابی به شرح زیر است:
 • کاهش ریسکها
 • استفاده از فرصتها
 • بهبود نتایج
سه دلیل بسیار ضروریِ دیگر برای اجرای تحقیقات بازاریابی وجود دارد؛ اولاً، در صورتی که سعی کنید بدون داده های صحیح یا کافی درباره ی شرایط یا مشکلاتی تصمیم بگیرید، وقت بسیار بیشتری می گیرد و ممکن است تصمیم نادرستی اتخاذ کنید. وقت و پولی که به این ترتیب هدر می رود به نفع شما نخواهد بود، در حالی که با کسب داده های صحیحی که به درستی تجزیه وتحلیل شده اند و به نحوی ارائه می شوند که به آسانی قابل درک باشد، می توانید تصمیم آگاهانه ای را با سرعت و اعتماد بیشتری اتخاذ کنید. ثانیاً، رقبای شما با استفاده از تحقیقات بازاریابی، عملکرد خودشان را بهبود خواهند بخشید و اگر شما از اطلاعات در دسترس خود بیشترین استفاده را به عمل نیاورید، عقب خواهید ماند و ثالثاً، کیفیت اطلاعاتی که از طریق تحقیقات بازاریابی مناسب جمع آوری می شود، بسیار دقیقتر و مشروحتر از هرگونه اطلاعاتی است که به صورت پراکنده و از منابعی که آگاهی کمتری دارند، به دست می آید. در حالی که برای اجرای این کار، بصیرت و تجربه بسیار ارزشمند است، ولی در همه ی موقعیتها کافی نیست و هنگامی که دانش و تجربه با داده های مشروح و دقیق تکمیل می شود، موثرتر خواهد بود.
همچنین می توانید از پژوهشهای بازاریابی در موارد زیر استفاده کنید:
 • نظارت بر شرایط بازار و ارزیابی آن
 • قضاوت درباره ی روندها و شرایط بازار
 • شناخت رقبا
هر چه شناخت شما از بازارهایی که محصولات و خدماتتان در آن ارائه می شود بیشتر باشد، تصمیمات خود را با اطمینان بیشتری اتخاذ می کنید و ریسک را کاهش خواهید داد. تحقیقات بازاریابی کمک می کند تا نیاز به محصول یا خدمات خاصی در بازار مشخص شود و موقعیت محصولات جدید یا در حال تنزل تقویت شود؛ همچنین استراتژیهایی را که می توان برای پیشرفت کار مورد استفاده قرار داد، نشان می دهد. ممکن است نیاز درازمدتی مانند نظارت بر روند بازار داشته باشید. در چنین شرایطی، داده های قابل اعتماد به شما کمک می کند برنامه ی تبلیغاتی موثری را در نظر بگیرید یا موقعیت محصول خودتان را در بازار تغییر دهید. در شرایط کوتاه مدت مانند ارزیابی موفقیت محصولی خاص، طی سه ماه نیز می توان از تحقیقات بازاریابی استفاده کرد.

چه کسی باید این تحقیقات را انجام دهد؟

تحقیقات بازاریابی می تواند از سوی اشخاص مختلفی انجام شود:
 • خودتان
 • گروهی از کارکنان
 • گروه بازاریابی داخل شرکت
 • متخصصان تحقیقات بازاریابی(شخصیت حقیقی)
 • موسسات تحقیقات بازاریابی
چنانچه به اندازه ی کافی وقت داشته باشید، در موقعیتهای ساده، خودتان یا کارمندانتان می توانید تحقیقات لازم را انجام دهید. مطالعه ی این کتاب به شما کمک می کند پروژه ی اولیه ی تحقیقاتی را برنامه ریزی کرده و آن را انجام دهید. می توانید گروههای مختلفی از کارکنان را برای انجام تحقیقات مربوط به هر پروژه گردآوری کنید. در صورت امکان، اعضای خاصی، ترجیحاً اشخاصی را که در مورد روشهای تحقیقات بازاریابی آموزش دیده باشند، برای به عهده گرفتن مسئولیت هر پروژه تعیین کنید تا استمرار آن تامین شود. در صورتی که در شرکتتان بخش بازاریابی داشته باشید، می توان از آن برای اجرای این کار استفاده کرد، و کتاب حاضر کمک می کند تا اطلاعات دقیقی را برای برنامه ریزی پروژه ی موثری در این زمینه ارائه دهید. در موقعیتهای پیچیده تر، می توانید یک متخصص یا موسسه ی بازاریابی را برای انجام تحقیقات درباره ی مشکلات خاصی استخدام کنید. این کتاب بویژه در مواردی که به طور دائم و سریع به داده های دقیق و جدید نیاز دارید، مفید است. متخصصان تحقیقات بازاریابی، چه اشخاصی مستقل باشند چه موسسات تحقیقاتی، می توانند بسیار سریعتر از خود شما داده های مورد نیاز را تهیه و تجزیه وتحلیل کنند. چنانچه تصمیم بگیرید پژوهشها را به شخص یا موسسه ی دیگری محوّل کنید، کتاب حاضر کمک می کند تا فعالیتهای آنها را بشناسید و استاندارد کارشان را مورد نظارت قرار دهید. در این کتاب از روشهای دو شرکت فرضی به عنوان نمونه ی روشهای اجرای پژوهشهای بازاریابی استفاده خواهیم کرد. آقای الف در نظر دارد یک دکه ی ساندویچ فروشی در بازار شهر کوچکی دائر کند. شرکت بستنی فروشی آقای ب نیز ایده ی جالبی برای ارائه ی بستنی جدیدی به مشتریانش دارد و می خواهد درباره ی امکانات فروش و همچنین استانداردهای لازم، اطلاعاتی به دست آورد.

نظرات کاربران درباره کتاب تحقیقات بازاریابی در یک هفته

این کتاب بدرد شروع استارتاپ نمیخوره. بیشتر بدرد شرکتهای سنتی و یا تحقیق و پژهش علمی میخوره. برای استارتاپ پیشنهادم تستِ مامانه
در 2 سال پیش توسط hw....ntu
این کتاب برای افرادی که نیاز به بازاریابی و جذب مشتریان جدید دارند مناسب است و به شما روش های تحقیقات و مشتری یابی در دو نمونه را نشان میدهد.
در 2 سال پیش توسط سینا فصاحتی
کتاب جالبی نبود!
در 2 سال پیش توسط امیر لشگری
نمیتونم بصورت pdf دانلود کنم... لطفا راهنمایی کنید...
در 3 ماه پیش توسط سحر کاظم زاده
عالی ، سر فصل هاش عالین
در 2 ماه پیش توسط saman babaei
کتاب خیلی کلی است و فقط برای مبتدی ها اونم در حد آشنایی با عناوین موضوع مناسب است. فکر میکردم حالت تمرینی و کارگاهی داشته باشه و متاسفانه اینطوری نبود. از نظر من کتاب خوبی نیست.
در 7 ماه پیش توسط pey...adi
خوبه یک کتاب با توضیحات کلی
در 1 هفته پیش توسط nil....rb