فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بازاریابی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی

کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی

نسخه الکترونیک کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

درباره کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی

کتاب دارای چهار بخش کلی است: ۱. اصول و موضوعات بازاریابی ۲. درسنامه‌های زندگی ۳. بازاریابی در نگاه کلان ۴. کتابهای فروش و بازاریابی در بخش نخست یعنی «اصول و موضوعات بازاریابی»، کتاب به اساسی‌ترین موضوعات بازاریابی می‌پردازد. بخش دوم کتاب، درسنامه‌های زندگی نام دارد. درسنامه‌های زندگی حاصل تجربه‌ی من، صاحبنظران تیزبین، و مدیران ایرانی و خارجی است. بخش سوم کتاب به مباحث کلان بازاریابی اختصاص دارد. در این بخش به موضوعاتی چون جهاد اقتصادی و راهکارهای تحقق آن، نظام بازاریابی ایران، نگرش اقتضایی و نظریه‌ی آشوب در دوران خاص بازاریابی و بازاریابی سبز پرداخته شده است که هر یک در جایگاه خود، اهمیت به‌سزایی دارند. و نهایتا این کتاب در بخش چهارم به معرفی کتابهای بازاریابی و فروش می‌پردازد.

ادامه...
 • ناشر انتشارات بازاریابی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.9 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۴۸ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

قدردانی و تشکر

 • از همکارم خانم اعظم احمدی صمیمانه تشکر کنم که مطالب پراکنده ام را یکجا گردآوری کردند. سپس با حک و اصلاح آن توانستیم کتابی کاربردی برای مدیران بازاریابی و فروش مهیا سازیم.
 • از همکارانم احمد آخوندی و محسن جاویدموید نیز قدردانی می کنم که در ساماندهی مطالب کتاب تلاش ارزنده ای کرده اند.
 • از خانواده ام صمیمانه سپاسگزارم که فرصت مغتنمی را نصیبم ساختند تا این کتاب آماده سازی شود.
 • بجا است تشکر کنم از تمامی حاضران در کارگاهها و سمینارها و دوره های آموزشی که با اشتیاق مرا به وجد آوردند تا گزیده ای از آنچه را که در سمینارها و کارگاهها بیان می کنم، در قالب واژه ها تدوین کنم، با این امید که برای دیگران نیز قابلیت بهره برداری داشته باشد.
 • لطفا آرا و نظرات خود را به هر نحوی که علاقه مندید برایم ارسال کنید تا در چاپهای بعدی کتاب از آن استفاده شود.
 • بر روی سایت شخصی پرویز درگی www.dargi.ir
 • نشانی اینترنتی info@dargi.ir
 • بر روی سایت انتشارات بازاریابی www.marketingbooks.ir
 • نشانی اینترنتی info@marketingbooks.ir
 • به نشانی انتشارات بازاریابی تهران- خیابان آزادی- جنب مترو آزادی- خیابان شاهین- پلاک ۶- طبقه ی سوم
 • با شماره ی فکس ۶۶۰۲۸۴۰۵ (۰۲۱ )
 • با شماره تلفنهای ۴-۶۶۰۲۸۴۰۱ ( ۰۲۱)
 • با شماره تلفن همراه شخصی ام: ۱۹۹۴۲۸۱-۰۹۱۲
سبز باشید
پرویز درگییادداشتهای معلم بازاریابی

پرویز درگی

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ استفصل ۱: اصول و موضوعات بازاریابی

بازاریابی و فروش در عصر کنونی همچون درختی تناور دارای ریشه های عمیق و شاخ وبرگهای گوناگون است. به مدد علوم گوناگون، بازاریابی ظرفیتی گسترده دارد؛ نظیر تاثیر روانشناسی بر بازاریابی، تاثیر ارتباطات و روابط عمومی بر بازاریابی و بسیاری موضوعات دیگر که در این فصل می خوانید.
افزون بر آن، بازاریابی و فروش، حاوی موضوعات گوناگون و متنوعی است نظیر توزیع، استراتژی صادرات، و بسیاری نکات ریز و درشت که اطلاع از آن برای بازاریابها سودمند است، نظیر زیرفروشی و دلایل آن، قانون مورفی، مهارتهای اساسی بازاریابان، که جملگی در این فصل آمده است.
گاه ضرورتها ایجاب می کرد که بدون هیچ توضیحی، فهرستی از مطالب درباره ی موضوعی تهیه شود نظیر:
 • ۲۰ توصیه برای روابط عمومی سازمانها در راستای ارتقای برند
 • مدیریت وصول مطالبات و ۳۰ توصیه ی راهبردی
 • ۲۰ توصیه ی عملی برای کسب وکارها
 • و...
این مطالب را در همین فصل بخوانید.

اهمیت علوم میان رشته ای

باید باور کنیم نویدبخش ترین و بهترین مرزهای دانش و دانایی، معمولاً در محدوده ی بین حوزه های مختلف قرار دارند نه در داخل و مرکز آن حوزه ها.
دو نکته ای که از چند سال پیش ذهن مرا مشغول کرده، یکی همین علوم بین رشته ای است و یکی هم بومی سازی علم. شاید در بدو مطرح ساختن این موارد، بعضی از دوستان ایراداتی داشتند اما هرچه به جلو می رویم، مهر تایید بر این دو عامل بیشتر می شود.
یادم نمی رود در کنفرانسی در اصفهان وقتی در خصوص روانشناسی ارتباط با مشتری صحبت می کردم، یکی از روانشناسان حاضر در جلسه در سخنرانیشان ایراد می گرفتند که نباید اساتید بازاریابی وارد حوزه ی روانشناسی شوند و البته توضیحات من این بود که روانشناسی ارتباط با مشتری، جزو علوم بین رشته ای است و ما ناچاریم برای حل معضلات بشری به این رویکرد توجه کنیم. خوشبختانه اخیرا خیلی ها از سناریوسازی، بومی سازی علوم، و تعامل بین رشته ها و لزوم ارتباط بیشتر اساتید حوزه هایی که نهایتا به لذت و رضایت انسان می اندیشند و کار می کنند، صحبت می کنند و این نوید آینده ی بهتری برای ایران سربلند است.
لارس پترسون می گوید:
شرکتها نیازمند این هستند که علوم میان رشته ای را در مورد رفتارشناسی مشتریها به کار گیرند.
این بینش باید به طور کامل در فرایند برنامه ریزی استراتژیک تمامی رهبران جای گیرد.
این رویکرد جدید، مسیرهای تازه ای را در ایجاد مزیت رقابتی و برنده شدن در جدال همیشگی جلب وفاداری مشتریها به وجود می آورد.

روانشناسی ارتباط با مشتری

امروزه دیگر هیچ یک از علوم به تنهایی نمی توانند مسائل سازمانی را حل وفصل کنند. در حوزه ی ارتباط با مشتری برای ارتقای منافع سازمان که همراه با رضایت مشتری حاصل می شود، ناچار از به کارگیری علوم میان رشته ای هستیم.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی کسب رضایت مشتری به شیوه ای سودآور است و تمام عملیات قبل از تولید تا پس از مصرف را شامل می شود.
فعالیتهایی چون تحقیقات بازاریابی، تعامل با سازمان تولید، فروش، توزیع، مدیریت برند، ارتباطات، صادرات، خدمات حمایتی، و... جزئی از حوزه ی بازاریابی محسوب می شوند.

روانشناسی چیست؟

روانشناسی عبارت است از مطالعه ی علمی رفتار و فرایندهای ذهنی.
رفتار هر کاری است که ما می توانیم انجام دهیم و به صورت مستقیم قابل مشاهده است.
اما فرایندهای ذهنی همان افکار، احساسات، و انگیزه هایی هستند که در درون انسان است و قابل مشاهده نیست.

ارتباطات چیست؟

ارتباطات را می توان جریانی دانست که طی آن دو نفر یا تعداد بیشتری به تبادل افکار، نظریات، احساسات، و عقاید می پردازند. شرکتها از طریق به کار بردن پیامهایی سعی می کنند رفتار دیگران را به نحوی تغییر دهند یا در آنها نفوذ کنند و از این راه موجب تحقق هدفهای سازمانی شوند.
ارتباط یعنی فرایند انتقال و درک اطلاعات، عقاید، و احساسات از فرستنده به گیرنده، به منظور ایجاد و تغییر دانشها و نگرشها یا رفتار آشکار او.
شرکتها با فرایند ارتباطات می خواهند بر محیط خرد اثر بگذارند. ارتباطات، مدیریت فرایند خرید مشتری در بلندمدت است. بر همین اساس بازاریابان به مرحله های پیش از خرید، زمان خرید، و پس از مصرف توجه می کنند. چون مشتریان متفاوت هستند، بنابراین ارتباطات اثربخش در بخشهای مختلف بازار متفاوت است.
بزرگی می گفت: فروش در قرن بیست ویکم آن است که با مشتری ارتباط برقرار کنید. مشکلات او را حل کنید و برای رونق کسب وکارش به او مشاوره بدهید. در واقع باید خود را وارد کسب وکار مشتری کنید و خود را متعلق به او بدانید نه اینکه فقط به فکر دادوستد با مشتری باشید. باید برای مشتری تبدیل به یک مشاور شد و شریک او بود.
دنیای رقابت عوض شده است. دیگر هر کس بهترین محصول را دارد، الزاما برنده نیست بلکه، آن کس برنده ی رقابت است که بتواند بهتر با مشتری ارتباط برقرار کرده و بیشتر به بهبود عملیات کاری او کمک کند. و برای توفیق در این وظایف، به کارگیری روانشناسی ارتباط با مشتری به عنوان یک علم بین رشته ای ضرورت می یابد.
در این صورت است که می توانیم بر ضمیر بازار مدیریت کنیم. ضمیر بازار از تعامل شایسته بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه فروشنده با ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه مشتری حاصل می شود.
توانایی دست یافتن و شناخت ضمیر بازار و استفاده ی خلاقانه از این شناخت، منبع آتی مزیتهای رقابتی را برای بازاریابها تشکیل خواهد داد.

اما ارتباط ضمیر خودآگاه با ضمیر ناخودآگاه چگونه است؟

ضمیر خودآگاه آن دسته از عملکردها را که به وسیله ی فرایندهای ناخودآگاه بروز می کنند، تشریح می کند.
ضمیر ناخودآگاه دستور صادر می کند و ضمیر ناخودآگاه آن دستورات را به اجرا درمی آورد.
ناخودآگاهِ شناختی یا ضمیر ناخودآگاه، به فرایندهای ذهنی اشاره دارد که خارج از سطح آگاهی مصرف کنندگان صورت می گیرند و به همراه فرایندهای خودآگاه، تجربه ی آنها از جهان بیرون را به وجود می آورند. بیش از ۹۵ درصد تفکرات مصرف کنندگان در ضمیر ناخودآگاه آنها رخ می دهد. یعنی در آمیزه ای از خاطرات، احساسات، افکار و سایر فرایندهای شناختی که ما از آنها آگاه نیستیم یا نمی توانیم آنها را بیان کنیم.
احساسات در تصمیم گیری صحیح و منطقی نه تنها نقش دارند بلکه، امری ضروری تلقی می شوند. تصمیم گیری مستلزم فعالیت «منطق» و «احساس» به شکل توام است؛ چیزی که بعضی اوقات برای افراد و به عنوان الهام یا عکس العمل غریزی مطرح می شود، در واقع بروز و ظهور دانایی تجمع یافته در ضمیر ناخودآگاهمان است.
متاسفانه ما مجذوب آگاهیهایمان می شویم و از ضمیر ناخودآگاه غافل می شویم. ضمیر ناخودآگاه سرعت یادگیری بالایی دارد.
واگنر می گوید: بخش عمده ی داناییهایمان چیزهایی هستند که خودمان نمی دانیم که می دانیم. معمولاً چنین به نظر می رسد که ما اقدامات خودخواسته مان را به شکلی خودآگاهانه انجام می دهیم، اما این فقط یک توهم است.

تاثیر عبارات مثبت با بهره گیری از روانشناسی مثبت نگر

اسفند ماه ۱۳۸۸، سمیناری را با عنوان «تکنیکهای فروش حرفه ای» برای نمایندگیها و شعبات یکی از شرکتهای لبنیاتی که در استانهای شمالی کشور (گلستان، مازندران، گیلان) مستقر هستند، برگزار کردیم. این سمینار در یکی از هتلهای چالوس برگزار شد.
دقیقا در اسفند ماه سال قبل آن نیز در همین هتل با همکاران همان سازمان که در آن زمان فقط نمایندگیها بودند، جلسه داشتیم.
من پنجشنبه حدود ساعت ۲۴ به هتل رسیدم و اول وقت روز جمعه در لابی هتل یکی از کارکنان شریف و خوش برخورد هتل به من مراجعه کردند و از آثار عبارات مثبت که در سال گذشته در سمینار، از آنها صحبت کرده بودم، سخن گفتند. و اینکه عباراتی نظیر «شاد باشید. سبز باشید. پیروز باشید»، را در زندگیشان به کار گرفته اند و آثار خوبی داشته است.
از اینکه بعد از یک سال ایشان چهره ی من و عبارات مثبت را در نظر داشتند، خوشحال شدم و بیش از پیش در تاکید به کارگیری این عبارات کلیدی مصمم شدم. اعتقاد دارم برای موفقیت در بازاریابی، می بایست این علم را با علوم ارتباطات و روانشناسی پیوند بزنیم و به مبحث علم بین رشته ای «روانشناسی ارتباط با مشتری» برسیم و آن را به جد در سازمانها دنبال کنیم.

نظرات کاربران درباره کتاب یادداشتهای معلم بازاریابی

پرویز درگی شاید بازاریاب خوبی باشه ولی نویسنده ی بسیار بدی هست شیوه ی فروش جوردن بلفورت خط راست بازاریابی وال استریت رو بخونید تا فرق بین اینها رو بفهمید
در 7 ماه پیش توسط حمید الوند
کتاب خوبیست ممنون
در 1 سال پیش توسط علی زیدی
کتاب جالبی نیست. کاربردی نیست
در 1 سال پیش توسط محمد مومن
شرمنده ولی مزخرف ترین کتابیه ک به زندگیم خوندم وقتت رو به هر شکلی بجز خوندن این کتاب بگذرونی بیشتر گیرت میاد!!!!
در 1 سال پیش توسط ami...ihi
کتاب بسیار خوبیه،دید کلی و خوبی میده راجع به بازاریابی و فروش،و موضوعات بسیار متنوعی داره،خوبی کتاب اینه که میشه در زمان های کوتاه خوندش،بخش هاش طولانی نیست
در 2 سال پیش توسط آرش صفری
من همیشه دنبال یه کتاب خوب در مورد بازاریابی بودم، مخصوصا که بومی باشه، آخه بازار ایران با اروپا و آمریکا خیلی فرق میکنه، و متد های بازاریابی اینجا با اونجا خیلی متفاوته، وقتی اسم این کتاب و نویسندشو دیدم، و مقدمشو خوندم احساس کردم به آرزوم رسیدم، اما حیف که اصلا چیزی نبود که دنبالش بودم، البته من کتابو کامل نخوندم، اما همون مقداری که خوندم با این دید که بهتر میشه، بالاخره شروع میکنه مطالب اصلی و خوب، ولی این اتفاق نیفتاد و جذبم نکرد، منم دیگه ادامش ندادم امیدوارم کتابهای خیلی بهتری تو این زمینه و در بومی سازی شده، نوشته بشه و یا اگه نوشته شده من بتونم پیداش کنم
در 5 ماه پیش توسط مصطفی حقانی
من واقعا استفاده بردم
در 6 ماه پیش توسط مهدی جباری
سلام کتابهای انتشارات بازاریابی رو تو تخفیف سه شنبه ها قرار دهیدممنون
در 2 سال پیش توسط فرشید اینانلو
کتاب خوبی است
در 2 ماه پیش توسط مهدی حاج اسماعیلی
عالی. پر از پختگی و درس زندگی. توی خیلی چیزا ازین کتاب یاد گرفتم. استاد درگی بواقع یکی از بهترین و متواضع ترین اساتید بازاریابی هست که خود همیشه در حال یادگیری و دانش افروزی هست و عطش هیچ وقت سیری نداره. این کتاب هم نکات خیلی عالیی رو در جنبه های مختلف به آدم یاد میده
در 7 ماه پیش توسط رضا خدابنده‌لو