فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نقش و جهان هنر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شكستن امواج

کتاب شكستن امواج
گزارش برخی از چالش‌های رسانه‌ای ایران امروزی

نسخه الکترونیک کتاب شكستن امواج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب شكستن امواج


این کتاب، مجموعه‌‌ای است از پژوهش‌هایی که با هدف عیار نمودن موقعیت فرهنگی و جهانی ایران امروز نگاشته شده، از دریچۀ نگاه غیرحرفه‌ای به علم ارتباطات و وادی رسانه‌های بین‌المللی و آن‌هم در مقولاتی که الزاماً باید سری درد بکند تا به دنبال درد سر، پژوهش و نگارش در حوزه‌های دشوار، سهل و ممتنع و... پر خطر و مناقشه‌ای چون حوزه‌های مطرح شده در این کتاب باشد. آن‌هم با نثری نزدیک به سیاق نامه‌نویسی...
و یعنی؟
یک جورهایی درددل و حتی نشان دادن راه و چاه به دوستی که در میان بروبچه‌های کنجکاو و آرمان‌گرای دیار نگارنده، می‌توانست و می‌تواند هر کسی باشد. و در هر کجای این گربۀ جغرافیا نفس بکشد. اما زنده باشد به امید روزهایی که بتواند سرش را بالا بگیرد و چشم بدوزد در چشم خورشید. آن‌هم بر روی کرۀ ارض و در آستانۀ هزار سوم و... به اعتبار چیرگی بر ظرافت‌های رسانه‌ای.

ادامه...
  • ناشر انتشارات نقش و جهان هنر
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 1.74 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۶۸ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب شكستن امواج

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۲. تلویزیونهای فارسی زبان ماهواره ای ...

به گمانم از خرداد سال شصت، دیگر هیچ دانشجویی را بالای پشتبامهای کوی دانشگاه راه نداده اند. اما خانه خودتان که لابد پشت بام دارد، ندارد؟! بد نیست بعضی وقتها سری به پشتبامتان بزنی. برای چاره خوشخیالی هایت درمان خوبی است! و قیافه ات چقدر دیدنی است وقتیکه آن بالا همسایه های خانه پدری ات را می بینی!
تصورش را بکن. خانه همسایه دیوار به دیوار کلنگی است و همهجای آن باید تعمیر شود، اما نه صاحب خانه پولش را دارد و طبیعتاً نه مستاجر زیر بار می رود. آن دو، کمابیش در خرج شهریه دانشگاه پسر و جهیزه دخترشان هم مانده اند، اما حالا می بینی که با عرق گیر و زیرشلواری در ایوان خانه مستاجری ایستاده و چادرشب استتار را جمع می کنند! و بعد نگاهی به آن همسایه روبرویی میاندازی که دارد جعبه مقوایی را از روی بشقاب فلزی برمی دارد. سپس لبخندی و چشمکی... که یکجور معنی اعتماد و هوای همدیگر را داشتن می دهد. آنوقت داخل اتاقها پایشان را به آسودگی دراز می کنند و بی خیال ویدئویی خاک گرفته، محو تماشای صفحه آبی رنگ تلویزیون می شوند و از آن جعبه جادو صدایی را می شنوند که پیش از این از رادیوهایشان می شنیدند: «این صدای آمریکا است. صدای ما را از واشنگتن می شنوید!»
می دانی اول این قصه کجا بود؟
مطابق معمول همهچیز از پیشگویی داستانهای تخیلی شروع شد. بیش از نیم قرن قبل حوالی ۱۹۴۵ «آرتور. سی. کلارک» در کتاب خود «راز کیهان (اودیسه فضایی ۲۰۰۱)» فکر پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی را از طریق ماهواره های ثابت نسبت به زمین طرح کرد. رویایی که آن روزها چقدر دست نیافتنی بود اما در ۱۹۸۰ با استفاده از ماهواره «گامست» چقدر در دسترس و شدنی شد!
و تازه در رویای به وقوع پیوسته کلارک، دریافت مستقیم امواج ماهواره ها توسط تلویزیونهای خانگی هدف اصلی بود وگرنه از ۱۹۵۷ با پرتاب نخستین ماهواره فضایی به اسم «اسپوتنیک» توسط شوروی آن روزگار و پنج سال بعد از ۱۹۶۲ با پرتاب ماهواره تلویزیونی آمریکا موسوم به «تل استار»، عملاً امکان استفاده از این صنایع نوظهور- با واسطه دستگاههای رله کننده زمینی- فراهم شده بود.(۱)
این ماجرا در مملکت ما هم قدمتی نزدیک به سی سال دارد. خبر آغاز ساخت ایستگاه ماهواره ای ایران در اسدآباد همدان در مهر ۱۳۴۷ اعلام گردید و یک سال بعد، در مهر ۱۳۴۸ اولین برنامه تلویزیونی ماهواره ای، به مدت ۴۵ دقیقه روی کانال سه تلویزیون ملی پخش شد. قسمتی از این برنامه، گزارش نمایشگاه آسیایی بود و قسمت دیگر، فیلمی از تهران و به همراهشان پیام وزیر پستوتلگراف وقت به مناسبت یکصدمین سال تاسیس سازمان بین المللی ارتباطات. اندکی بعد، در همین ماه نخستین برنامه زنده ماهواره ای- تصاویر ملاقات شاه و رئیسجمهور وقت ینگه دنیا- مستقیماً از آمریکا در تهران پخش شد و باز در همین ماه در ساعت ۵۳/۷ بعدازظهر روز جمعه بیستوسوم، جریان مستقیم پرواز آپولو ۱۳ به کره ماه از طریق ایستگاه مخابراتی اسدآباد در تلویزیون ملی ایران رویت شد و...(۲)
آنوقتها هنوز برای دریافت تصاویر ماهواره های فرستنده، به گیرنده های بزرگ و مجهزی چون گیرنده اسدآباد نیاز بود و طبیعت وابستگی سازمانی این گیرنده ها حکم می کرد که خود بهعنوان مجرای کنترل جهت پخش برنامه های دریافتی شان، برخورد گزینشی داشته باشند. تا آنموقع که فن آوری پیشرفت کرد و...
مسئولان رسمی و فی المثل مدیران صداوسیما، اوایل مثل کبکی که سرش را زیر برف کرده باشد، زیر بار واقعیت نمی رفتند. یا آنکه احتمالاً فکر می کردند با تکذیب مشکل حل می شود. یا با نگفتن چیزی پنهان می ماند!
مدیرعامل وقت صداوسیما در دی ماه ۱۳۶۹ اعلام کرد: «استفاده از تصاویر ماهواره در منازل تا پیش از سال ۲۰۰۰ امکان ندارد!» و در تیر ماه ۱۳۷۰ مدیر امور ارتباطات ماهواره ای شرکت مخابرات دلیل خود برای عدم امکان دریافت برنامه های تلویزیونی آمریکا و اروپا از طریق ماهواره در ایران را اینگونه بیان کرد: «اصولاً هر کشوری برای داشتن ماهواره و پرتاب آن به فضا بایستی مجوز قانونی از (rrv) داشته باشد!»(۳) خوشخیالیها ادامه داشت. تا آنکه ماهواره ها آمدند. آنها آمدند و بشقابهای دریافتکننده امواج آنها بر روی منازل بسیاری از ما جا خوش کردند و نهایت اقدام ما، قانون منع بهکارگیری تجهیزات دریافت کننده ماهواره ای بود که توسط مجلس به تصویب رسید. اما...
تا همین الان که این کلمات را می نویسم، سه شبکه تلویزیونی فارسی زبان بر روی کانالهای ماهواره ای قابل دریافت در ایران جا خوش کردهاند: اولی VOA ] voice of America صدای آمریکا]، دومی پرسپولیس و سومی سیمای مقاومت. VOA همان رادیو صدای آمریکا است که بخشی از برنامه هایش را بهصورت تصویری هم روی ماهواره می فرستد و متولی آن سازمان اطلاعات آمریکا است و خود این سازمان وابسته به وزارت امورخارجه آمریکا می باشد. پرسپولیس شبکه ای با چند برنامه محدود است و متولی آن به دلیلی که بعداً خواهم گفت نامعلوم است و سیمای مقاومت که پیش از این با نام سیمای آزادی و با استفاده از امکانات محلی در چند شهر آمریکایی و احتمالاً اروپایی پخش می شد، ارگان تلویزیونی سازمان بهاصطلاح مجاهدین خلق (منافقین) است.
این را هم بگویم که به لحاظ زمانی، VOA که کارش را از ۴ /۸ /۷۵ شروع کرده، جمعه شبها از ساعت ۱۸ به وقت گرینویچ (۳۰/۲۱ به وقت تهران) برنامه خود را آغاز می کند که یک ساعت ادامه دارد. پرسپولیس در اصل از ۱۶ /۹ /۷۵ آغاز به کار کرد که پس از یک هفته- آنچنانکه خود مدعی بود- به خاطر بینندگانی که تازه از فعالیت آن مطلع شدند، برنامه های هفته دوم را تکرار برنامه های هفته اول قرارداد و سپس از ۳۰ /۹/ ۷۵ برنامه هایش را به صورت غیر تکراری پخش کرد. این شبکه در خلال برنامه هایش، طی میاننویسی که با صدای بی روح و نظامی مردی همراه است (و چقدر آدم را یاد صدای مجری رادیو نیروی هوایی قبل از انقلاب می اندازد!)، جدول زمانی برنامه هایش را اینگونه اعلام می کند: «این برنامه چهارشنبه، پنج شنبه، جمعه، شنبه، یکشنبه[این دیگر چه ترتیبی است؟!] از ساعت ۳۰ /۲۰ تا ۳۰ /۲۱ روی همین کانال پخش می شود.» البته درواقع پرسپولیس- گویا به خاطر اجتناب از برخورد با عنوان بندی VOA که چند دقیقه قبل از آغاز برنامه های آن شبکه پخش می شود- اندکی زودتر از زمان اعلام شده، برنامه هایش را تمام می کند. و اما سیمای مقاومت که از ۱۹ /۱۱ /۷۵ آغاز به کار کرده، هر شب از ۳۰/ ۲۲ تا ۳۰ /۲۳ به مدت یک ساعت بر روی دو محور مختلف ماهواره ای برنامه واحدی را پخش می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب شكستن امواج