فیدیبو نماینده قانونی نشر و تحقیقات ذکر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با فارادی

کتاب آشنایی با فارادی

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با فارادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آشنایی با فارادی

آشنایی با فارادی، یکی از کتاب‌های مجموعه‌ای خواندنی درباره‌ی زندگی و آثار دانشمندان بزرگ است. جان و مری گریبین در این کتاب، آثار و کشفیات عمده‌ی فارادی را برای دوستداران دانش به رشته‌ی تحریر درآورده‌اند. مایکل فارادی (۱۷۹۱ـ۱۸۶۷م) فرزند نعلبندی فقیر بود که در نوجوانی به عنوان شاگرد صحاف در یک کتابفروشی مشغول به کار شد. نزدیکی با کتاب، ذهن وی را برانگیخت و او را به علم و دانش علاقه‌مند کرد. استخدام او به عنوان دستیار آزمایشگاه در موسسه‌ی سلطنتی، شرایطی پدید آورد که وی را به مشهورترین دانشمند عصر خود تبدیل کرد. فارادی موتور الکتریکی و دینامو را اختراع کرد و نظریه‌ی علمی میدان را ارائه داد. او از دریافت عنوان شوالیه امتناع کرد و ریاست انجمن سلطنتی را ـ که دوبار به وی پیشنهاد شد ـنپذیرفت.

ادامه...

بخشی از کتاب آشنایی با فارادی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه«مایکل فارادی» یکی از نخستین دانشمندان عصر نوین علم و دانش بود. او اصول و مبانی موتور الکتریکی و ژنراتور را کشف کرد؛ اکتشافاتی که بی تردید بدون آن ها، جامعه ی مدرن امروزی وجود خارجی نداشت. او برای توضیح اختراعات و اکتشافاتش، نظریه ی «میدان نیرو» را ارائه داد. این مفهوم، امروزه زیربنای درک ما را از کلیه ی مسائل جهان هستی تشکیل می دهد؛ از نیروی جاذبه گرفته تا نیروهایی که بین کوارک های داخل پروتون ها و نوترون ها عمل می کنند. مطالعات و تحقیقات فارادی به علم فیزیک محدود نمی شد. او به شیمی نیز علاقه مند بود. هنگامی که فارادی در اوایل قرن نوزدهم میلادی آزمایش های خود را در زمینه ی شیمی آغاز کرد، این علم به تازگی از کیمیاگری فاصله گرفته بود و هنوز در مورد بسیاری از مفاهیم، از جمله مفهوم اتم، بحث و اختلاف نظر وجود داشت.
در سال ۱۸۰۰ میلادی «موسسه ی سلطنتی لندن» با کمک و حمایت «کنت رامفُرد» تاسیس شد. این موسسه، همان مکانی بود که فارادی کلیه ی تحقیقات علمی خود را در آن انجام داد. رامفرد، «همفری دیوی» را به عنوان اولین سرپرست موسسه ی سلطنتی برگزید و همان طور که خواهیم دید، دیوی کسی بود که نخستین شانس بزرگ فارادی را به او داد.
در اواخر قرن هجدهم میلادی یک دانشمند ایتالیایی به نام «آلساندرو ولتا» کشف کرد که جریان الکتریسیته را می توان بدون استفاده از بافت جانوری تولید کرد. دانشمندان پیش از آن، از وجود آن چه امروزه «الکتریسیته ی ساکن» نامیده می شود، آگاهی داشتند. آن ها می دانستند که این الکتریسیته از طریق مالش و اصطکاک به وجود می آید. مسلما همه ی ما بارها وجود الکتریسیته ی ساکن را حس کرده ایم. صدایی که بر اثر مالش برخی از پارچه ها به هم یا هنگام شانه کردن موی خشک و تمیز، یا هنگام درآوردن لباس نایلونی یا پشمی از تن می شنویم، بر اثر جرقه های الکتریکی ضعیف ایجاد می شوند. در واقع، الکتریسیته ی ساکنی که بر اثر مالش به وجود می آید، این جرقه ها را تولید می کند.
مطالعه روی ماهی و مارماهی الکتریکی، دانشمندان قرن هجدهم میلادی را به تحقیق درباره ی الکتریسیته ی جاری علاقه مند کرد. «لوئیچی گالوانی» - دانشمند ایتالیایی - پی برد که پاهای جدا شده ی قورباغه، به هنگام دریافت الکتریسیته ی ساکن، منقبض می شوند. او دریافت که این نوع انقباض، زمانی که پای قورباغه بین دو فلز مختلف (مانند مس و آهن) قرار می گیرد نیز رخ می دهد. گالوانی چنین نتیجه گیری کرد که طی همان فرایندی که مارماهی الکتریسیته تولید می کند، در ماهیچه های پای قورباغه نیز الکتریسیته ایجاد می شود؛ که البته استدلال نادرستی بود. امّا ولتا نشان داد که تولید جریان الکتریسیته به این روش، نیازی به بافت جانوری ندارد. به عبارت دیگر، زمانی که دو فلز در محلولی از نمک قرار می گیرند نیز جریان الکتریسیته به وجود می آید. در واقع، پای قورباغه تنها به عنوان یک اتّصال مرطوب و نمک دار بین آهن و مس عمل می کند.
ولتا در این زمان، در دانشگاه «پاویا» در «لومباردی» کار می کرد. او موفق شد نخستین پیل ساده را اختراع و به کمک آن، یک جریان الکتریکی ثابت ایجاد کند. پیل ولتا دارای دو تیغه از جنس مس و آهن (یا روی) بود که داخل محلولی از نمک قرار می گرفتند. وقتی که دو تیغه ی مسی و آهنی با یک رشته سیم به هم متصل می شدند، جریان الکتریسیته برقرار می شد.
در آن زمان، وقوع جنگ های ناپلئونی باعث شده بود که ایالت لومباردی بارها بین نیروهای فرانسوی و اتریشی دست به دست شود. در سال ۱۷۹۹ میلادی اتریشی ها پس از تصرف این ایالت، دانشگاه پاویا را تعطیل کردند. بنابراین ولتا اخبار مربوط به اکتشاف خود را به لندن فرستاد و انجمن سلطنتی در سال ۱۸۰۰ میلادی آن را منتشر کرد. در همان سال، فرانسوی ها لومباردی را پس گرفتند و دانشگاه دوباره باز شد. ناپلئون، ولتا را به پاریس دعوت کرد تا طرز کار پیل خود را نشان دهد و برای قدردانی از وی، به او لقب کنت داد. اختراع ولتا سر و صدای زیادی به پا کرد و انگیزه ای شد تا دیوی کارش را در زمینه ی الکتروشیمی آغاز کند.
در واقع، دیوی یکی از نخستین کسانی بود که موجب پیشرفت و توسعه ی علم الکتروشیمی شد. او با استفاده از جریان الکتریسیته ای که پیل ولتا ایجاد می کرد (آن چه امروزه باتری می نامیم)، توانست برخی از ترکیبات شیمیایی را به اجزای سازنده شان تجزیه کند. او با این روش، چندین عنصر جدید، از جمله پتاسیم و سدیم را کشف کرد. در سال ۱۸۰۸ میلادی همفری دیوی یک جایزه ی سه هزار فرانکی به خاطر بهترین تحقیق در مورد الکتریسیته ی جاری از جانب ناپلئون دریافت کرد (جنگ بین فرانسه و انگلیس، تاثیر چندانی بر حیطه ی علم و دانش نگذاشته بود).
به این ترتیب، انتشار اخبار مربوط به کشف عناصر جدید، اختراع پیل الکتریکی و حدس هایی که دانشمندان درباره ی ماهیت الکتریسیته می زدند، باعث شد که دهه ی اول قرن نوزدهم میلادی برای کسانی که به علم و دانش علاقه مند بودند، به عصر جدیدی برای ابداع و اکتشاف تبدیل شود.

زندگی و کار فارادی

مایکل فارادی در ۲۲ سپتامبر ۱۷۹۱ میلادی دیده به جهان گشود. او یک برادر بزرگ تر به نام «رابرت» (متولد ۱۷۸۸ م.) و یک خواهر بزرگ تر به نام «الیزابت» (متولد ۱۷۸۷ م.) داشت. خانواده ی فارادی، اهل ناحیه ای به نام «وست مرلند» در شمال انگلستان بودند.
پدر مایکل، «جیمز» نام داشت. او در سال ۱۷۹۱ میلادی همراه همسرش «مارگارت» و دو فرزند بزرگ ترش به امید یافتن کار، به سوی جنوب مهاجرت کرد. جیمز، نعلبند بود و مهارت بسیاری در کارش داشت؛ ولی به خاطر ضعف و بیماری، به سختی می توانست مخارج خانواده اش را تامین کند. خانواده ی فارادی، مدت کوتاهی در دهکده ای واقع در «سارِی» اقامت کردند و پس از تولد مایکل، به لندن رفتند و در آن جا ساکن شدند. کوچک ترین فرزند خانواده، «مارگارت» در سال ۱۸۰۲ میلادی در لندن به دنیا آمد.
مایکل با وجود فقر و تنگ دستی، در خانواده ای شاد و پر محبت بزرگ شد. این شادی و رضایت تا حدودی به ایمان و اعتقادات مذهبی خانواده مربوط می شد. خانواده ی فارادی عضو فرقه ای به نام «سندمنیین» بودند. این فرقه در دهه ی ۱۷۳۰ میلادی شکل گرفته بود. سندمنیین ها به رستگاری و نجات انسان ایمان داشتند و این عقیده، تحمّل مصایب و مشکلات جهان مادی را برای آن ها آسان تر می کرد. آن ها درگیری بیش از حد با مسائل و کارهای دنیوی را جایز نمی دانستند، به ثروت و مادیات علاقه ای نداشتند و بدون تظاهر و خودنمایی، در امور خیریه و احسان و نوع دوستی می کوشیدند.پیروی فارادی از این فرقه ی مذهبی، موجب پایبندی شدید وی به اصول اخلاقی بود. به علاوه، اعتقادات مذهبی، آرامشی در قلب و روحش به وجود آورده بود که توانایی مقاومت در برابر مصایب و سازش با سختی های زندگی را در او افزایش می داد. ایمان او، هم چنین وی را به فراگیری علم و دانش ترغیب می کرد؛ زیرا معتقد بود فهم «کتاب هستی» به اندازه ی فهم «انجیل» اهمیت دارد. پیروان فرقه ی سندمنیین هرگز بیش از چند صد نفر نشدند (این فرقه در حال حاضر پیروی ندارد).
مایکل، تحصیلات بسیار ناچیز و کوتاهی داشت و فقط مقدمات خواندن، نوشتن و حساب را در مدرسه آموخت. او در ۱۳ سالگی برای کمک به تامین معاش خانواده، نزد کتاب فروشی به نام «جرج ریبو» مشغول به کار شد. کتاب فروشی ریبو در نزدیکی محل زندگی فارادی بود و مایکل در آن جا شاگردی می کرد.
وظیفه ی اصلی فارادی، تحویل روزنامه به مشتریان و سپس برگرداندن آن به مغازه بود. در آن زمان، برخی از مردم توانایی خرید روزنامه را نداشتند، اما می توانستند با پرداخت پول کمی آن را قرض بگیرند و پس از خواندن، روزنامه را برگردانند. ریبو مرد مهربانی بود. فارادی در طول مدّتی که نزد وی کار می کرد، با دنیای کتاب آشنا شد. یک سال بعد، او به عنوان کارآموز شروع به یادگیری کار صحافی کرد.
محیط صحافی و سروکار داشتن زیاد با کتاب، موقعیت بسیار مناسبی بود تا فارادی کنجکاو در هر فرصتی به خواندن کتاب های گوناگون بپردازد. فارادی حرفه ی صحافی را به خوبی فرا گرفت. او کتاب هایی را که برای صحافی می آوردند، می خواند و از روی صفحاتی که برایش جالب بود، به دقّت رونویسی می کرد. وی پس از خواندن چند کتاب شیمی، به این رشته علاقه مند شد؛ از این رو، با این که وضع مالی بدی داشت، یک کتاب چهار جلدی آشنایی با شیمی خرید و به دقّت آن را مطالعه کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با فارادی

عالییییی 👌 👌 👌 👌 آخه چرا پولی؟
در 11 ماه پیش توسط وحید شفیعی
عالی
در 10 ماه پیش توسط mojtaba mohammadkhani
خوب بود
در 1 ماه پیش توسط www...ibi
عالی اما به طور خلاصه نویسی
در 8 ماه پیش توسط ass...ds8
بسیار عالی با تشکر
در 1 ماه پیش توسط مهدی ح