دانلود اپلیکیشن
0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
آشنایی با پروفسور حسابی

معرفی، خرید و دانلود کتاب آشنایی با پروفسور حسابی

درباره آشنایی با پروفسور حسابی

آنچه بیشتر ما در ذهن داریم این است که بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی تنها متعلق به صدها سال پیش بوده‌اند و دانشمندان بزرگ علوم نوین همگی متعلق به مغرب زمین‌اند؛ اما جالب است بدانید ما در همین سال‌ها در ایران نیز دانشمندانی داشته‌ایم که گام‌های بزرگی برداشته‌اند و چه‌بسا دنیا آن‌ها را بهتر و بیش‌تر از ما می‌شناسد. پروفسور محمود حسابی یکی از همین آدم‌هاست. دانشمند بزرگی که اولین دانشگاه را در ایران بنیان گذاشت. محمدامین بابا ربیع در کتاب آشنایی با پروفسور حسابی تلاش کرده است این دانشمند بزرگ و فرزانه را معرفی کرده و تصویر درستی از او به مخاطب ارائه کند. این کتاب خواندنی پر از لحظاتی است که خواننده را حیرت‌زده خواهد کرد.

‌درباره‌ی کتاب آشنایی با پروفسور حسابی اثر محمدامین بابا ربیع

کتاب آشنایی با پروفسور حسابی کتابی است که انتشارات ذکر در مجموعه‌ی مشاهیر علم منتشر کرده است. این کتاب تلاش کرده است دانشمند بزرگ ایرانی، پروفسور محمود حسابی را به خواننده معرفی کند. پروفسور حسابی که یکی از برجسته‌ترین دانشمندان زمان خود است، سال ۱۹۹۰ عنوان مرد علمی جهان را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد. او همچنین نشان لژیون دونور، بزرگ‌ترین نشان غیرنظامی فرانسه را هم دریافت کرده است. باوجود تمام این موفقیت‌ها در خارج از ایران، پروفسور حسابی در ایران با مشکلات زیادی مواجه بود و ساختار اداری ایران در زمان پهلوی باعث شده بود تمام‌کارها و برنامه‌هایش با مشقت زیاد همراه باشد.

محمدامین بابا ربیع در کتاب آشنایی با پروفسور حسابی از داستان دوران کودکی سخت و پرمشقت او شروع کرده و داستان این دانشمند بزرگ را تا رسیدن به عالی‌ترین مدارج علمی بازگو کرده است. او همچنین فعالیت‌های پروفسور حسابی در ایران را یک‌به‌یک بازگو کرده تا مخاطب ایرانی هرچه بیشتر با خدمات ارزنده‌ی ایشان آشنا شود.

محمدامین بابا ربیع در نگارش این کتاب از موزه‌ی پروفسور حسابی و پسر ایشان، ایرج حسابی کمک گرفته است. کتاب آشنایی با پروفسور حسابی با استقبال زیادی از سوی مخاطبان مواجه شد. همچنین متخصصان این کتاب را برای دانش‌آموزان مدارس مناسب تشخیص داده‌اند و معلمان می‌توانند از این کتاب برای انگیزه‌دادن به دانش‌آموزان استفاده کنند.

مروری بر فصل‌های کتاب آشنایی با پروفسور حسابی

کتاب آشنایی با پروفسور حسابی با مقدمه‌ای درباره‌ی جایگاه برجسته‌ی این دانشمند بزرگ آغازشده است. در ادامه محتوای اصلی کتاب در قالب چند فصل آمده است که عنوان این فصل‌ها به شرح زیر است:

دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی

تحصیلات دانشگاهی و مشاغل

دوران طلایی تحصیل و نظریه بینهایت بودن ذرات

تأسیس اولین‌ها در ایران

آنچه اکنون می‌گذرد

برخی از سخنان پروفسور حسابی (برگرفته از سایت دکتر حسابی)

تاریخچه‌ی علم

‌‌چرا باید کتاب آشنایی با پروفسور حسابی را خواند؟

پروفسور حسابی یکی از مشاهیر بسیار ارزشمند کشورمان است. او کسی است که دانش به معنای امروزی‌اش را در ایران نهادینه کرد و تلاش بسیاری به خرج داد تا ایران نیز جامعه‌ی دانشگاهی داشته باشد. پروفسور حسابی الگوی بزرگ تلاش و ممارست در راه رسیدن به هدف است. بسیار مفید است که مشاهیر کشورمان را بشناسیم و با فعالیت‌ها و اثرگذاری‌های آنان آشنا باشیم. کتاب آشنایی با پروفسور حسابی کتابی است که اطلاعات زیادی را درباره‌ی این دانشمند بزرگ کشورمان در اختیار می‌گذارد. هرکسی که می‌خواهد با این مرد بزرگ آشنا شود بهتر است این کتاب را بخواند. همچنین این کتاب برای نوجوانان نیز بسیار مناسب است تا با این مرد بزرگ عرصه‌ی دانش آشنا شوند و فعالیت‌های او انگیزه‌بخششان در زندگی باشد.

کتاب آشنایی با پروفسور حسابی در دسته‌ی کتاب‌های سرگذشت علمی قرار دارد. انتشارات ذکر کتاب آشنایی با پروفسور حسابی را عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

کتاب آشنایی با پروفسور حسابی مناسب برای گروه سنی نوجوانان است.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب ۵۶ صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 4 روز بخوانید.

کتاب آشنایی با پروفسور حسابی حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع علمی را بخوانند مفید خواهد بود.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب آشنایی با پروفسور حسابی اثر محمدامین بابا ربیع بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی سرگذشت‌نامه‌ی علمی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

در بخشی از کتاب آشنایی با پروفسور حسابی می‌خوانیم

دکتر حسابی، به‌منظور بررسی و مشورت با اساتید برجسته به کشورهای مختلف اروپایی سفر می‌کند. با دانشمندان مشهور مثل بور، دیراک، شرودینگر و بورن ملاقات می‌کند. ساختار نظریه و معادلاتش را با آن‌ها به مشورت می‌گذارد؛ اما نتایج حاصل از این ملاقات‌ها، فقط یک‌چیز است و آن‌هم این‌که: این نظریه بسیار پیچیده‌تر از آن است که به‌جز پروفسور انیشتین، در ایالات‌متحده امریکا، کس دیگری بتواند پاسخگوی آن باشد.

به‌طور خلاصه و ساده این‌که: دکتر حسابی در این نظریه بیان می‌کند: ذرات مختلفی که در جهان ما وجود دارند، بی‌نهایت گسترده‌اند! و به‌عبارت‌دیگر ذرات در تمامی فضای کائنات پخش هستند و بر یکدیگر تأثیر بگذارند.

به‌طور عامیانه‌تر این‌که استاد حسابی معتقد است در هر گوشه‌یی از جهان قسمت کوچکی از کل آنچه در جهان است، وجود دارد.

بر اساس این تئوری، دکتر حسابی بیان می‌دارد که باید چگالی یک‌ذره مادی، به‌تدریج با فاصله گرفتن از آن، کم‌تر شود؛ اما نه این‌که به صفر برسد. پس ذره‌ی مادی شعاع مشخص و معینی نداد و تا هرکجای ممکن ادامه دارد.

حالا نوبت به طرح آزمایش برای اثبات این تئوری رسیده بود:

دکتر سید محمود حسابی در اثبات این نظریه، تصمیم گرفت تا نور لیزر را از مجاورت یک میله با چگالی بالا (مثل طلا) عبور دهد. در این حالت، به دلیل وجود ذرات با چگالی زیاد، شدت نور در آن نقطه کمتر می‌شد و نهایتاً نور لیزر منحرف می‌شود.

 

 

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۰۸ مگابایت
تعداد صفحات
56 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۱:۵۲:۰۰
نویسنده محمد امین باباربیع
ناشرنشر و تحقیقات ذکر
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۴/۰۸/۱۷
قیمت ارزی
3 دلار
قیمت چاپی
2,500 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۰۸ مگابایت
۵۶ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4
از 5
براساس رأی 38 مخاطب
آموزنده 🦉 (1)
5
ستاره
63 ٪
4
ستاره
15 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
2 ٪
1
ستاره
18 ٪
15 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
h
hom***********@gmail.com
۱۴۰۲-۰۲-۱۷
5

جهان سوم جایی ست که اگر بخواهید خانه ی خود را در آن آباد کنید باید در راستای ویرانی کشورتان قدم بردارید و اگر خواستید کشورتان را آباد کنید خانه تان را خراب خواهد کرد

9
916237****
۱۴۰۱-۰۷-۲۶
5

زنده و جاویدباد یاد و نام دکتر حسابی

9
911551****
۱۴۰۰-۱۱-۰۷
4

دانشمند و پروفسور بزرگ علمی و خدا دوست عزیز

k
kho********@gmail.com
۱۴۰۰-۰۲-۲۷
1

متاسفانه اینا فقط داستان سرایی هست در مورد این فرد

م
مریم مریم
۱۳۹۹-۱۱-۰۳
4

کتاب اصلی دکتر حسابی کتاب استاد عشق هست که نوشته ایرج حسابی هست.اون کتاب خیلی مفصل تر و زیباتر زندگی استاد رو نوشته.

9
905757****
۱۳۹۹-۱۰-۲۲
1

دوستان دکتر حسابی از نظر علمی فرد بالایی نیست اگر می توانيد یکی از دست آورد های علمي او را بیان کنید؟؟؟ولی در خدمت به کشور افراد همچون او بسیار اندک هستند

9
992398****
۱۳۹۹-۰۳-۲۳
5

واقعا ایشون سختی کشیدن من واقعا زندگی ایشان را نمی دونستم اما خوشحالم که با استفاده از این کتاب که شما در اختیار ما گذاشتید چیز های زیادی فهمیدم

h
ham********@gmail.com
۱۳۹۹-۰۱-۰۸
5

فوق العاده

آ
آرش
۱۳۹۷-۰۹-۰۹
4

افسوس که انسان هایی چون دکتر حسابی در طول تاریخ اندکند کسانی که برای آباد کردن میهن خویش زندگی خویش را فدا کرده اند

a
ass**********@gmail.com
۱۳۹۷-۰۳-۲۷
4

سلام کتاب خیلی خوبه من خوندم شما بخونید

نمایش 5 نقد دیگر
4
(38)
آموزنده 🦉 (1)
10,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
آشنایی با پروفسور حسابی
آشنایی با پروفسور حسابی
محمد امین باباربیع
نشر و تحقیقات ذکر
4
(38)
آموزنده 🦉 (1)
10,000
تومان

از همین نویسنده مطالعه کنید

مشاهده بیشتر