فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بهمن‌برنا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی

کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی

نسخه الکترونیک کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی

تاریخ در ظاهر خود چیزی جز اخبار گذشته دولت‌ها و سوابق قرن‌های گذشته نیست. اما تاریخ در عمق و باطن خود نظر و تحقیق است و تحلیل حوادث و ریشه‌یابی دقیق آنها و شناخت چگونگی حوادث

بخشی از کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل دوم:تمدن اسلامی: علل و عوامل آن

گاهی آدمی از خود می پرسد که تمدن اسلام، چگونه بوجود آمد آن هم از میان یک قوم دور از فرهنگ و تمدن...!
راستی پیامبر اسلام، چگونه یک قوم بدوی عرب را، تربیت کرد که چنین تمدن بزرگی را بنیانگذاری کردند، صد البتّه با هم یاری ملت های دیگر مسلمان!
ملت عرب و آیین اسلام چه ویژگی هایی داشته که توانسته است در مدت کوتاهی، بنیانگذار تمدن بزرگی بنام تمدن اسلامی شود که حلقه واسطه تمدن دنیای قدیم با عصر جدید است و خدمات بزرگی به فرهنگ و تمدن انسانی انجام داده است.
پاسخ این پرسش را دانشمند اسلامی، ابن خلدون در کتاب ارزشمند خود، «مقدمه» می گوید:
گرچه عربها قومی دور از فرهنگ بودند، اما قومی نیرومند بودند. آنها تنها فاقد رهبر و قانون بودند و اسلام توانست با این دو شرط: رهبر و قانون، آنها را انسجام بخشد، به وحدت رساند، نیرومند سازد و به «امت» تبدیل کند.
اسلام دین پویایی بوده که توانست با استفاده از عناصر شخصیتی قوم عرب آنها را متحد سازد، حرکت دهد و در زندگی اجتماعی با اهداف متعالی جهت سازی نماید.
تمدن اسلام در مقایسه با تمدن ایران و روم نه از لحاظ ایدئولوژی ناقص بود که زمینه سقوط را مانند تمدن ایران، در خود داشته باشد، و نه از جهت عناصر متشکله یک فرهنگ چیزی کم داشت که به ضعفش گراید و در دراز مدت به زوال انجامد. عناصر پویایی در تمدن اسلامی بسیار فراوان بوده است که توانسته امتی پیشرو و سازنده تحرک بوجود آورد که بحق خدمات بزرگی به تمدن بشری انجام داده اند. این مطلب امروزه مورد قبول دانشمندان مغرب زمین مانند فیلیپ هیتی، رنه گِلون، ژول لابوم، گوستاولوبن، موریس بوکای، جرج سارتن و دیگر دانشمندان است که «تمدن اسلام، مادر تمدن غرب است».
دانشمند فرزانه استاد محمدرضا حکیمی، در کتاب «دانش مسلمین» اعترافات دانشمندان مغرب زمین را در اعتلای تمدن اسلامی یکایک نقل می کند که چگونه از گستردگی و پیشرفت دانش مسلمین شگفت زده می باشند.
او گفتار برتراند راسل، جرج سارتن، ویل دورانت، حنا الفاخوری و دیگر دانشمندان را می آورد که بر اعتلای تمدن اسلامی اعتراف می کنند.(۱۲)

۲- ۱. عناصر سازنده تمدن اسلامی

قطعاً عناصر موثری در تمدن اسلامی وجود داشته است که از نظر انسانی، در جذب عواطف و ذهنیت های انسان ها تاثیر داشته اند و توانسته اند دامنه تمدن و فرهنگ اسلامی را گسترش دهند.

«تمدن اسلامی که لااقل از پایان فتوح مسلمین تا ظهور مغول، قلمرو اسلام را از لحاظ نظم و انضباط اخلاقی، برتری سطح زندگی، سعهصدر و اجتناب نسبی از تعصب و توسعه و ترقی علم و ادب طی قرن های دراز پیشاهنگ تمام دنیای متمدن و مربی فرهنگ عالم انسانیت قرار داد، بی شک یک دوره درخشان از تمدن انسانی است و آنچه فرهنگ و تمدن جهان امروز، بدان مدیون است اگر از دِینی که به یونان دارد، بیشتر نباشد کمتر نیست، با این تفاوت که فرهنگ اسلامی هنوز در دنیای حاضر تاثیر معنوی دارد و به جذبه و معنویت آن نقصان راه ندارد».(۱۳)

به نظر می رسد عوامل موثری که در سازندگی و گسترش تمدن اسلامی دخالت داشته اند عبارتند از:

نظرات کاربران درباره کتاب فراز و نشیب تمدن اسلامی