Loading

چند لحظه ...
کتاب پادشاهی اسکندر

کتاب پادشاهی اسکندر
جلد بیستم

نسخه الکترونیک کتاب پادشاهی اسکندر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب پادشاهی اسکندر

حکیم ابوالقاسم فردوسی، پادشاهی اسکندر را با آفرین بر جهان‌آفرین و خالق زمان و مکان آغاز می‌کند، بر خداوندی که آغاز و انجام هر کار ازوست و گردش آسمان و زمان به فرمانِ اوست و از فرش تا عرش بر هستی او گواهند و از این شناسنده آشکار و نهان بر روانِ پیامبر اسلام محمد مصطفی(ص) و یارانش درود می‌فرستد، خاصه بر سَرور سروران، علی علیه‌السلام، سروری که پیامبر اکرم او را یار و مددکار و دوستدار خود می‌خوانْد و درود بر یارانش که پاک و پرهیزگار بودند. پس از ستایش پروردگار و درود بر نبی و یارانش به مدح شاه زمان، محمود غزنوی می‌پردازد و می‌گوید فرمانروایی است با بخشش و دادگر، خردمند است و چیره‌سخن، به سال جوان است امّا دانش و تجربه پیران دارد. سلطانی است که زر می‌بخشد و کشور می‌ستاند و در جنگها دلیری و پایداری و در بزم و شکار پیروزی و کامگاری دارد. امید که پیوسته خرّم و شاد و مایه نازش و فخر و با عمر دراز باشد. با این مقدمه به نظم داستان اسکندر از دفتر باستان رو می‌آورد و می‌فرماید چون اسکندر بر تخت شاهی نشست با حاضران مجلس از بزرگان و نامداران اینگونه آغاز سخن کرد که شاه باید خردمندی پیش گیرد و بداند که پیروزگر اصلی خداوند است، اگر از پادشاه حقیقی جهان نترسد رستگار نشود. بد و نیک همگان بیگمان می‌گذرد و کسی از چنگ زمانه رهایی نمی‌یابد. ما بر آنیم که اگر دادخواهی به بارگاه ما رو آورد و از ما دادخواهی کند، بامداد باشد یا شامگاه، هنگام بارعام باشد یا نیمشب و زمان آسایش، همینکه لب به شکوه گشاید، بدو پاسخ خواهیم داد. چون خداوند یکتا ما را پیروز و بختور ساخته است باید زیردستان را ازین داده خدای تعالی بهره‌مند سازیم. پنج سال از مردم خراج و مالیات نخواهیم گرفت. مگر از کسی که با ما دَمِ برابری زند. به مردم تهیدست بخشش خواهیم کرد و از توانگر چیزی نخواهیم ستانْد.

ادامه...

مشخصات کتاب پادشاهی اسکندر

  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر ۱۳۸۱/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.81 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۵۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پادشاهی اسکندر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب پادشاهی اسکندر