فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مجید و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فوايد گياهخواری

کتاب فوايد گياهخواری

نسخه الکترونیک کتاب فوايد گياهخواری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب فوايد گياهخواری

مابین احتیاجاتی که انسان را پیوسته در فشار گذاشته، از همه سخت‌تر و از همه وسیع‌تر احتیاج خوردن است. این احتیاج وابسته به زندگانی می‌باشد؛ چه برای مرمت قوایی که به‌مصرف می‌رسانیم ناگزیریم به‌وسیله خوراک، قوای دیگری جانشین آن بنماییم تا بدن به تحلیل نرود. زندگی شبیه است به یک آتشکده که باید مرتب مواد مشتعله به آن برسد تا خاموش نگردد. گرسنگی، فرمانده غداری می‌باشد که بیدادگری آن دمی ما را آسوده نمی‌گذارد. باید خورد برای زندگانی! امروز بخوریم، فردا بخوریم، همیشه بخوریم. یک میل کور و درنده، یک احتیاج گنگ و ضروری ما را به این کار وادار می‌نماید. تمام حواس و اراده حیوانات را نیز همین احتیاج به خود جلب کرده و اغلب آدمیان وحشی به‌جز خوردن، لذت و خوشبختی دیگری را سراغ ندارند. مردمان متمدن اگرچه ادعای افکار عالیه می‌کنند ولیکن مساله خوردن و نوشیدن پیوسته فکر آنها را به خود مشغول نموده است؛ همه اعضای بدن غلام شکم می‌باشند و برای جستجوی خوراک به‌کار می‌روند: حواس ظاهری کمک به راهنمایی در این تکاپو می‌نماید و اعمال روحیه برای به‌چنگ‌آوردن و تشخیص خوبی و بدی خوراکها به‌کار می‌رود. این میل غریزی در حیوانات خیلی عمیق و موشکاف است. هر کدام از آنها خوراکی را که بر طبق ساختمان و احتیاجات بدنشان است به‌خوبی تمیز داده و همان را می‌خورند؛ ولیکن از این قانون جانوری که سرپیچی می‌کند آدمیزاد می‌باشد و گویا این حس در انسان متمدن وجود ندارد؛ زیرا که دیده می‌شود هر گروهی از گله آدمیزاد، خوراکی را برگزیده که اغلب متضاد دیگری است و از روی یک مدرک معینی پیروی نشده و همین نشان می‌دهد که انسان مانند سایر جانوران نمی‌تواند به خوراک خودش اعتماد داشته باشد.

ادامه...
  • ناشر انتشارات مجید
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 0.66 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۹ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب فوايد گياهخواری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

هدایت در این رساله می خواهد بگوید که خصلتهای بد و ناپسند، جنگ طلبی و خونریزی، بی عاطفگی و دوری جستن از اصل، از زمانی در انسان پدیدار شد که به گوشتخواری روی آورد. ابتدای رساله اش را با دیباچه آغاز می کند و احتیاج انسان به خوردن را تشریح می کند و آن را نیازی غیرقابل انکار می داند که از غریزه انسان سرچشمه می گیرد و اینکه انسان ناگزیر است تا قوای ازدست رفته خود را با خوردن جبران کند؛ اما این سوال را هم مطرح می کند که واقعاً خوراک آدمیزاد چیست؟ پس در پی تشریح این مساله، قصد دارد که ثابت کند خداوند ساختمان بدن و اعضای خوردن آدمی را مطابق گوشتخواری نیافریده و انسان مانند حیوانات درنده نیست و ساختمان دندانها و پنجه هایش برای دریدن آفریده نشده است.
آنگاه عنوان اولین فصل این رساله را «فداییان شکم» می گذارد و در آن به شرح کشتار وحشیانه حیوانات اهلی در سلاخ خانه ها می پردازد و توضیح می دهد که این کشتارها باعث می شود که انسان با احساسات و عواطف خدادادی خود بیشتر و بیشتر فاصله بگیرد. آنگاه پیشنهاد می کند که طوری مقرر شود تا انسان، حیوانی را که گوشتش را می خورد، خودش بکشد و نتیجه می گیرد که در آن صورت دیگر هرگز هیچ آدمی میلی به گوشتخواری نخواهد داشت. او می گوید که انسان به اشتباه متقاعد شده که خوردن گوشت، یک نیاز ضروری است و می خواهد از راههای علمی و نظرهای بزرگان و پزشکان برجسته ثابت کند که خوردن گوشت، جدای از بیدارکردن خصلت درندگی در انسان؛ نه تنها برای آدمی ضروری و مفید نیست؛ که برایش زیان آور است.
عنوان فصل دوم این رساله «خوراک طبیعی انسان» نام گرفته که در آن، هدایت بااستفاده از مباحث علمی به مقایسه ساختمان بدن انسان با حیوانات درنده می پردازد و نتیجه می گیرد که انسان فطرتاً گوشتخوار نیست و برای اثبات این نظر، به میل غریزی انسان به سوی میوه های رسیده و خام اشاره می کند و می گوید که میل فطری کودک، او را به سوی میوه ها می کشاند؛ اما پس از خوراندن گوشت که آن را به شکلی مصنوعی مطابق ذایقه خود درآورده، کودک نیز گوشتخوار می شود.
در فصل سوم، به تجزیه شیمیایی مواد خوراکی می پردازد و نیازهای بدن را نسبت به مواد خوراکی برمی شمارد و با ارایه جدولهایی حاوی ارزش غذایی خوراکیها نشان می دهد که ویتامینهای موردنیاز انسان از خوراکیهای گیاهی بیشتر از مواد گوشتی تامین می شود.
در فصل چهارم، به تاریخچه گیاهخواری بشر می پردازد و بااستفاده از نظریه های باستان شناسان می گوید که انسان تا میلیونها سال بعد از آفرینش میل به خوردن گوشت نداشت؛ اما از وقتی بلایای طبیعی، انسان را وادار به کوچ کرد، مجبور شد تا حیواناتی را که برای دفاع از خود می کشت، بخورد زیرا نمی توانست چاره ای برای گرسنگی خویش بیندیشد. سپس با آوردن نظریه های چندین دانشمند، پزشک، فیلسوف، ادیب و... معروف، به رد گوشتخواری و اثبات برتری گیاهخواری انسان می پردازد.
«مضرات گوشت» عنوان فصل پنجم این رساله است که در آن به این مساله می پردازد که گوشت نه تنها برخلاف عقیده عامه مردم برای بدن مفید و ضروری نیست؛ بلکه برای انسان بسیار زیان آور و مضر است. تولید انواع بیماریهای سخت و غیرقابل علاج را از مصرف گوشت می داند و برای اثبات این نظریه، آراء پزشکان و دانشمندان بزرگ رابه گواهی می گیرد.
در فصل ششم می گوید که پختن غذا درحقیقت خارج کردن آن از حالت طبیعی است؛ به طوری که تمام مواد آن را ازبین برده و چیزی جز تفاله ویتامینها به بدن نمی رساند و علاوه بر آن زهرهایی را هم داخل بدن می کند که منجر به بروز بیماریهای صعب و لاعلاج می شود. انسان با به دردسرانداختن و تولید زحمت برای خود، غذاها را آماده و تهیه می کند تا با ذایقه او جور درآید و در این زحمت نصیبی جز درد و رنج و بیماری ندارد.
آنگاه به رابطه اخلاق و نوع تغذیه انسان می پردازد و آن را در فصل هفتم، تحت عنوان «اخلاق و گیاهخواری» بررسی می کند. از نظر او، رابطه مستقیمی بین گوشتخواری و درنده خویی وجود دارد. انسان با نیاز مصنوعی ای به نام گوشت باعث بیدارشدن حس بی رحمی و کشتن احساسات و عواطف خود می شود. در این فصل، انسان درنده خوتر از حیوانات وحشی ای نظیر شیر و ببر معرفی می شود؛ زیرا هر جانور گوشتخواری تنها به خوردن یک یا چند نوع حیوان مبادرت می ورزد؛ اما انسان می خواهد انواع جانوران از مرغ و ماهی و چهارپا را بخورد. هدایت با آوردن آراء مورخان و ادبا در این فصل قصد اثبات این موضوع را دارد.
در فصل هشتم، برتری گیاهخواری بر گوشتخواری اثبات می شود. جایگزینی گیاه به جای گوشت در زندگی آدمی نه تنها باعث سلامت جسمانی او می شود؛ که سلامت روحی و فکری او را نیز تضمین می کند. انسان از روی عادت و اینکه بدنش به سموم گوشت عادت کرده، نمی خواهد بپذیرد که خوردن گوشت باعث برهم خوردن تعادل روحی و جسمانی اش می شود. هدایت با آوردن آراء و آمار پزشکی و نیز مباحث و تجربیات علمی، می خواهد اثبات کند که برتری گیاهخواری غیرقابل انکار است و هیچ نقدی بر آن نمی توان نوشت.
هدایت در فصل نهم مقایسه ای میان انسانهای گوشتخوار و گیاهخوار می کند و با آوردن نمونه های تاریخی و نیز نمونه هایی از همین دوران در میان اقوام مختلف و حتی نمونه هایی از حیوانات گیاهخوار، ثابت می کند که تمام این آزمایشهای عملی نشان می دهد که گیاهخواران در مقایسه با گوشتخواران از سلامت جسمی و روحی بالاتری برخوردارند و حتی عمر آنها نیز درازتر است.
سرانجام در فصل دهم نتیجه می گیرد که گیاهخواری علاوه برآنکه سلامتی انسان را تضمین می کند، از نقطه نظر اقتصادی نیز خیلی بیشتر از گوشت باعث صرفه جویی می شود. انسان با دراختیارگذاشتن مقدار زیادی از محصولات کشاورزی سعی در پرورش دام می کند؛ درحالی که می تواند همین محصولات را خود استفاده کرده و چه ازنظر سلامتی و چه از جهت اقتصادی سود سرشاری را برای خود حاصل کند.
در فصل یازدهم، به جواب دادن ایرادهایی که طرفداران گوشتخواران بر گیاهخواران گرفته اند، می پردازد.
هدایت در مقابل هریک از ایرادهای طرفداران گوشتخواری منطقی را پیش می کشد و گاه جواب آنها را با منطق خودشان می دهد و با طرح سوالهایی، جوابهای قانع کننده ای به آنها می دهد.
او می گوید که انسان بی رحم تر و درنده تر از حیوانات درنده است؛ زیرا مثلاً یک شیر تنها به خاطر رفع گرسنگی خود شکار می کند و وقتی سیر است با حیوانات زیردست خود کاری ندارد؛ اما آدمیزاد تنها برای قدرت نمایی و ارضای خودخواهی خود همه نوع حیوانی را شکار می کند و گاه در برخی از قبایل وحشی از این هم پا فراتر می گذارد و به خوردن هم نوع خود روی می آورد.
در جواب آن دسته از کسانی که می گویند اگر ما انسانها، حیوانات را نمی خوردیم، زمین از وجود آنها پر می شد، می گوید که آیا انسان درمورد توالد و تناسل حیواناتی که شکار نمی کند، دخیل است؟ او معتقد است که طبیعت خودش به خوبی این حالت تعادل و توازن را در نظام هستی برقرار کرده است و نیازی نیست که انسان کار طبیعت را پیشه خود کند.
در فصل دوازدهم که پایان بخش این کتاب است، دورنمایی از آینده ای می دهد که نوع بشر به کلی از گوشتخواری دست کشیده و در اثر آن، قتل و کشتار از بین می رود و انسان سالمتر و به دور از امراض مختلف، زندگی خوش و راحتی خواهد داشت و خصلتهای بد او که درنتیجه گوشتخواری به وجود آمده، ازبین می رود و انسان که دیگر به خاطر کشتار حیوانات، حالت درندگی و عذاب وجدان ندارد، با آرامش کامل روحی و با خیالی آسوده و به دور از جنگ و خونریزی زندگی ایده آلی را درپیش می گیرد و نسلهای آینده همان نژادی خواهند شد که بی شک خداوند آنها را به همان صورت آفریده و همین طبیعت واقعی انسان خواهد بود.

سیدعلی شاهری

سخن ناشر

هدایت ازجمله نویسندگانی است که چه ازنظر زندگی شخصی و چه ازنظر آثارش در هاله ای از ابهام فرورفته؛ چه آنان که با او دشمن بودند آثار و زندگی اش را طوری تفسیر کرده اند که به شکلی غیرمنصفانه او را کوبیدند و کسانی که دوستدارش بودند او را ستودند و حتی درباره اش مبالغه کردند. اما برای معرفی هدایت و به جای هر سخنی نگاهی گذرا به زندگیش را کافی دانستیم.
صادق هدایت در بهمن ماه ۱۲۸۱ یعنی زمانی که کشور در آشوب و بلوای مشروطه غوطه ور بود در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد. او بچه آخر این خانواده بود و از آنجا که خانواده ای در اوج تمکین مالی داشت، عزیزدردانه و نازپرورده بار آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علمیه و دوره متوسطه را در دارالفنون و دبیرستان سن لویی فرانسه گذراند و به همین خاطر به زبان فرانسه تسلط یافت.
هدایت به هنگام جوانی به علومی ازقبیل روح شناسی و جفر و اسطرلاب و علوم دیگر روی می آورد و از بسیاری نوشته های ایرانی و خارجی بهره مند می شود. در این زمان به مطالعه و بررسی درباره احوال، افکار و رفتار انسان می پردازد و کتاب ارزشمند خود؛ یعنی فواید گیاهخواری را منتشر می کند.
سال ۱۳۰۵ به همراه اولین گروه محصلان اعزامی، به اروپا می رود و یک سال در بلژیک می ماند؛ آنگاه به مدت چهارسال در فرانسه مشغول تحصیل در رشته معماری می شود اما بیشتر به تحقیقهای ذوقی و ادبیات می پردازد.
بنا به گفته های مشهور در این سالها یک بار خود را در رودخانه می اندازد؛ اما نجاتش می دهند.
صادق هدایت در سال ۱۳۱۰ یعنی در سی سالگی با طرز فکر و احساساتی شگل گرفته به ایران بازمی گردد و در بانک ملی به کار مشغول می شود؛ اما به زودی از آنجا بیرون می آید. چند وقت در اداره تجارت و مدتی در یک شرکت ساختمانی کار می کند و دوباره در بانک ملی و سرانجام در اداره موسیقی و هنرهای زیبا مشغول به کار و تحقیق و نگارش می شود.
سال ۱۳۱۵ دوباره گریزی به خارج از کشور می زند و این بار عازم هند می شود. در اینجاست که با زبان پهلوی آشنا و بر آن تسلط می یابد و چند اثر ارزشمند ایران باستان را از پهلوی به فارسی برمی گرداند؛ اما دیری نمی گذرد که در هند دچار کمبود مالی شده به ایران بازمی گردد.
در این مدت آثار او گاهی طنز و گاهی نقد و بررسی و تحقیق و ترجمه است و بیشتر آنهایی هم که مشهور شده اند، ناله های اوست که با کنایه و طعنه گفته می شود و همگی آنها به ناامیدی و مرگ می رسد. بعداز شهریور ۲۰ که مجال برای حرف زدن باز می شود و نور امیدی بارقه می زند، هدایت نیز خود را از انزوا بیرون می آورد و با آثار کوبنده و اعتراض آلودی چون حاجی آقا، آب زندگی، ولنگاری و میهن پرست پا به عرصه میدان می نهد.
اما این آزادی بیان دیری نمی پاید و دوباره فضای خفقان، او را به انزوای خود بازمی گرداند، چنانکه در ۱۳۲۷ با نوشتن پیام کافکا آخرین پیام خود را می دهد و به کار هنریش پایان می دهد.
سرانجام هدایت درسال ۱۳۲۹ دوباره به پاریس می رود و در آوریل ۱۹۵۱ میلادی (۳۰ فروردین ۱۳۳۰) در سن ۴۸ سالگی در آپارتمانش در پاریس با بازکردن شیر گاز به زندگی پر از درد و رنج خود پایان می دهد.
در پایان انتشارات مجید مصمم است که با نشر آثار چندتن از این بزرگان، گامی هرچند کوتاه در جهت شناسایی و زنده داشتن نامشان بردارد و امیدوار است تا مقبول اهل نظر افتد.

نظرات کاربران درباره کتاب فوايد گياهخواری

کتاب فوق العاده ک میتونین فرضیه ی گیاهخواری رو کامل بفهمین واقعا عالیه. اگه بخونین نظرتون در مورد همه چیز خواری انسان عوض میشه ولی اشتباه منو نکنین و کاملا اصولی با مطالعه شروع ب گیاهخواری کنین
در 4 ماه پیش توسط
این کتاب عالیه هم از حیواناتی دفاع شده که انسان ظالمانه انهارو میکشه بخاطر شکمش وهم با‌گیاه خواری به روش درست اشاره شده این کتاب واقعا انسان را به راه آرامش و سعادت وعرفان هدایت میکنه .روحش شاد
در 6 ماه پیش توسط
سلام دوستان...لطفا اگه امکانش هست لطف کنید و منابع دیگه برای مطالعه در زمینه گیاهخواری معرفی کنید بهم در پاسخ به این پست .
در 11 ماه پیش توسط
این کتاب که بصورت رایگان تو کل سایتها ریخته ،حق تکثیرشم که بعلت اینکه سی سال از مرگ نگارنده گذشته نیاز نیست رعایت شه ...جالبه قیمتشم بالاس....///// . پاسخ فیدیبو: با سلام و احترام حق نشر در طی اصلاحیه در مجلس در خصوص حمایت از حقوق پدیدآورندگان اثر ۵۰ سال سال شده است . با مهر
در 2 سال پیش توسط
این کتاب یکی از بهترین منابع ضد گوشتخواری هست
در 3 سال پیش توسط